Προς το περιεχόμενο

είναι ο φραπές πράγματι κακής ποιότητας καφές?


PtolemaiosUltraChad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, magicnumbers said:

Γενικα οι κρυας παρασκευης καφεδες ειναι φουλ χημικα. Ο φραπε τους μισους να ρωτησεις θα σου πουν μου καρφώνει το στομαχι. Πλεον δε ξερω καποιον να παιρνει.

Το οτι δημιουργεί αναταράξεις στο στομάχι που άλλοι δεν δημιουργούν το ακούω.Το οτι οι κρύοι καφέδες είναι φουλ χημικά δεν στέκει καν επιστημονικά.Δεν έχει καμία λογική εκτός και αν είσαι χημικός δηλαδή και έχεις κάποια περίεργη εξήγηση...αλλα αν ίσχυει θα είχε ακουστεί μέχρι τώρα κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

Το οτι δημιουργεί αναταράξεις στο στομάχι που άλλοι δεν δημιουργούν το ακούω.Το οτι οι κρύοι καφέδες είναι φουλ χημικά δεν στέκει καν επιστημονικά.Δεν έχει καμία λογική εκτός και αν είσαι χημικός δηλαδή και έχεις κάποια περίεργη εξήγηση...αλλα αν ίσχυει θα είχε ακουστεί μέχρι τώρα κάτι

Εχει λογικη φιλε μου γιατι ολα τα ροφηματα-αφεψηματα βραστα γινονται. Στο στιγμαιο τα πετας στο ποτηρι. Παρακατω γραφει οτι εχει τιγκα ακρυλαμιδιο..Οτι κ τα τηγανητα πατατακια λογω υψηλων θερμοκρασιων..Εντελως τυχαια στο τελος πολλους τους πειραζει στο στομαχι..παλι σα τα τηγανητα..ενω φυσικα κ οι καρδιολογοι τον αντιπαθουν.Γενικα οι καφεδες που βραζουν ειναι πιο ευγενικοι.Ελληνικος,εσπρεσσο.. Τωρα τα αρθρα που λιβανιζουν σαν νεκταρ των θεων τους καφεδες κ ειδικα τον στιγμιαιο απλα γελαω. Πιο bias αρθρα πεθαινεις. Λασποζουμια ποιοτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Τι μου θύμισες τώρα, είχα πάει πριν αρκετά χρόνια σε μια ρευματολόγο και με ρωτάει πότε έκανα σεξ τελευταία φορά. (Δεν τρολάρω)

Α! Να είμαι και εγώ έτοιμος για το τι θα με ρωτήσουν όταν θα πάω σε λίγο καιρό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HAS1972 είπε

Off topic but... 

Ναι σωστα ολα αυτα αλλα.... 

Μην πιω καφε, να παω με τις ζαντες το αμαξι, τσικουλατα επισης μην.... και αλλα πολλα. 

Μην το κανουμε σαν ενα βιντεο που ελεγε η αλλη στον γερουσιαστη (ΗΠΑ) να καταργηθουν τα πλαστικα και αρχισε να την ρωταει τι θα γινει με τα γυαλια της, τα παπουτσια, τα ρουχα κλπ. 

Εγώ απλός έκανα μια επισήμανση στην επισήμανση. ,😁😁😁

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 21/4/2024 στις 6:57 ΜΜ, HAS1972 είπε

Αν βρειτε το μιξερ του Νεσκαφε, που το βγαζει προσφορα σχεδον καθε καλοκαιρι, παρτε το χτες. 

Give that man a cookie! Ειναι πραγματι το πιο ποιοτικο φουρφουρι που εχω βρει!

Κατατα, εγω πινω χειμωνα/καλοκαιρι κρυο καφε, γενικα δεν τα πολυευχαριστιεμαι τα ζεστα ροφηματα. Οποτε θα πιω καθε πρωι εναν φραπε (σκετο με γαλα) φτιαγμενο inhouse με nescafe (για καποιον λογο μου φαινετα τερμα χαζο να παραγγειλω φραπε, ασε που συνηθως ειναι σαν σαπουναδα και χρησιμοποιουν αλλες μαρκες) και για δευτερο εναν φρεντο εσπρεσσο τον στιγμιαιο της Douwe Egberts (ενιοτε και της Jacobs για αλλαγη) ή θα παραγγειλω. 

Δεν μου δημιουργει κανενα προβλημα στο στομαχι ή καπου αλλου. Τωρα αν ειναι κακης ποιοτητας δεν ξερω, αλλα με βαση τα οσα εχω διαβασει για την διαδικασια παραγωγης του δεν μου χτυπαει καποιο καμπανακι. Απο την αλλη, ποτε δεν ξερεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Εχει λογικη φιλε μου γιατι ολα τα ροφηματα-αφεψηματα βραστα γινονται. Στο στιγμαιο τα πετας στο ποτηρι. Παρακατω γραφει οτι εχει τιγκα ακρυλαμιδιο..Οτι κ τα τηγανητα πατατακια λογω υψηλων θερμοκρασιων..Εντελως τυχαια στο τελος πολλους τους πειραζει στο στομαχι..παλι σα τα τηγανητα..ενω φυσικα κ οι καρδιολογοι τον αντιπαθουν.Γενικα οι καφεδες που βραζουν ειναι πιο ευγενικοι.Ελληνικος,εσπρεσσο.. Τωρα τα αρθρα που λιβανιζουν σαν νεκταρ των θεων τους καφεδες κ ειδικα τον στιγμιαιο απλα γελαω. Πιο bias αρθρα πεθαινεις. Λασποζουμια ποιοτητας.

Οπότε αν τον nescafe τον κάνω ζεστό, μια χαρά, αν τον κάνω φραπέ, μεγάλο πρόβλημα;

Αν τον καφέ φίλτρου τον κάνω κόλτ πρου θα έχει θέμα, αν τον κάνω στο μηχάνημα όλα μια χαρά;

Επεξ/σία από NT1G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/04/2024 at 13:21, andreaspA said:

Γελας και σε καταλαβαινω! και εγω θα γελουσα αν δεν τον επινα. Προκειται για επιλεκτες ποικιλιες καφε της Jacobs που απευθυνοταν για δωρο στους αντιπροσωπους. Βρισκεται μεσα σε αλουμινοσακουλα με αζωτο, αποθηκευμενα σε σκοταδι και υπογειο γκαραζ και σχετικα σταθερη θερμοκρασια και υγρασια.
Μου το ελεγε φιλος που τον επινε και γελουσα και εγω! μεχρι που μου εδωσε σακουλα και την ανοιξα με το ψαλιδι στο σπιτι. Ειναι απιστευτο πως μυρίζει! ανοιγεις τον nescafe gold απο το super market και δεν μυριζει τιποτα. Και ανοιγεις την ληγμενη 30 χρονια σακουλα και μυριζει ολο το σπιτι καφε!

Πλάκα πλάκα ο καφές δε χαλάει άμα είναι κλειστό έτσι νομίζω.

On 21/04/2024 at 12:59, crispy_mummy said:

Εγώ πάντως από τότε που πείρα την απόφαση και αγόρασα καφετιέρα με κάψουλες έχω τρελαθεί στους cappuccino. Ενωωείτε πως το αφρόγαλο το φτιάχνω μόνος μου με αφρογαλιέρα και δε χρησιμοποιώ τις άθλιες κάψουλες που μόνο αφρόγαλο δε βγάζουν. Αλλά όσον αφορά το καφέ τον ίδιο επειδή κάθε φορά η ποσότητα νερού, η θερμοκρασία και η πίεση είναι όλα σταθερά βγαίνει τέλειος κάθε φορά.

Φυσικά, πίνω και φραπέδες αλλά μόνο όταν έχουν ξεκινήσει για τα καλά οι ζέστες και το να πιω ζεστό καφέ δε μου πολυβγαίνει.και για μένα οι κάψουλες μου αρέσουν πάρα πολύ δε πίνω από έξω καφέ πια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν χρονια ειχα διαβασει στα μεσα και στα εξω οτι ειναι κακος ο χειροτερος και και και 

 

οποτε βγηκε μια ολοσελιδη διαφιμηση σε εφημεριδες που ελεγε ποσα καλα κανει .

γενικα η nestle ελεγε για το nescafe οτι ειναι καλο σε οσα ειχαν ακουστει τοτε οτι κανει κακο.

 

οπως και η κοκα κολα που ειχαμε διαβασει για τα 10 κουταλακια ζαχαρη για παραδειγμα και τα χημικα ωστε να μην το καταλαβαινει ο οργανισμος και εκει παλι ολοσελιδη διαφιμηση οτι κανει καλο και οτι δεν ισχυει τιποτα απο ολα αυτα.

 

νομιζω η αληθεια ειναι καπου στην μεση . σε ολα αυτα

απο την αλλη ο μονος καφες απο τους γνωστους που λεμε εδω ειναι ο στιγμιαιος ειτε ζεστος ειτε κρυος που τον κατεβαζεις ολο μαζι .

ενω τα αλλα ειτε φιλτραρονται ειτε κατακαθεται κατω στο πατο (αν τωρα τραβηξεις καμια ρουφηξια κατι θα κατεβασεις)

οποτε αυτο απο μονο του αν εχει κανα θεμα σε σχεση με τα αλλα δεν ξερω,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stormrain είπε

Give that man a cookie! Ειναι πραγματι το πιο ποιοτικο φουρφουρι που εχω βρει!

Κατατα, εγω πινω χειμωνα/καλοκαιρι κρυο καφε, γενικα δεν τα πολυευχαριστιεμαι τα ζεστα ροφηματα. Οποτε θα πιω καθε πρωι εναν φραπε (σκετο με γαλα) φτιαγμενο inhouse με nescafe (για καποιον λογο μου φαινετα τερμα χαζο να παραγγειλω φραπε, ασε που συνηθως ειναι σαν σαπουναδα και χρησιμοποιουν αλλες μαρκες) και για δευτερο εναν φρεντο εσπρεσσο τον στιγμιαιο της Douwe Egberts (ενιοτε και της Jacobs για αλλαγη) ή θα παραγγειλω. 

Δεν μου δημιουργει κανενα προβλημα στο στομαχι ή καπου αλλου. Τωρα αν ειναι κακης ποιοτητας δεν ξερω, αλλα με βαση τα οσα εχω διαβασει για την διαδικασια παραγωγης του δεν μου χτυπαει καποιο καμπανακι. Απο την αλλη, ποτε δεν ξερεις...

Αυτό που το πας, έχω μερικούς συναδέλφους που παραγγέλνουν φραπέ, βρε καθίστε φτιάξε τον , καλύτερο θα τον κάνετε! Τίποτα, παραγγελία καφέ, πιο χαζό από αυτό δεν υπάρχει...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πιστεύετε ο,τι ακούτε απο χαϊβάνια που αναπαράγουν ό,τι άκουσαν. Θα σου πουν ότι:

1) ο φραπές είναι ο χειρότερος καφές

2) ό,τι κατακάθι περισεύει από τους άλλους καφέδες το μαζεύουν και φτιάχνουν τον φραπέ.

Αν κάνεις το λάθος να τους ρωτήσεις γιατί ισχύει το 1 θα σου απαντήσουν το 2. 

Αν κάνεις το λάθος να τους ρωτήσεις γιατί ισχύει το 2 θα σου απαντήσουν το 1. 

Αναρωτηθείτε γιατί χρησιμοποιούν όλοι τις ίδιες ακριβώς λέξεις.

Με τον βλάκα άκρη δεν βγάζεις κι όπου ακούς copy paste επιχειρήματα από τον κόσμο, μην τα εμπιστεύεσαι. Όπως το e-shop που θα έκλεινε το 2010 γιατί "εντάχθηκε στο άρθρο, να η φωτογραφία" (και όλοι πόσταραν το ίδιο url) και μια χαρά ανοιχτό είναι 14 χρόνια μετά.

 

ps τύπος που προσπαθούσε κάποτε να μας πουλήσει πυραμίδα είχε το ακλόνητο επιχείρημα ότι ο φραπές περιέχει fairy, γι αυτό και κάνει αφρό όταν τον χτυπάς (συσχέτιση όπως δηλαδή το fairy κάνει αφρό όταν πλένεις πιάτα)

Επεξ/σία από gizaha
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, magicnumbers said:

Εχει λογικη φιλε μου γιατι ολα τα ροφηματα-αφεψηματα βραστα γινονται. Στο στιγμαιο τα πετας στο ποτηρι. Παρακατω γραφει οτι εχει τιγκα ακρυλαμιδιο..Οτι κ τα τηγανητα πατατακια λογω υψηλων θερμοκρασιων..Εντελως τυχαια στο τελος πολλους τους πειραζει στο στομαχι..παλι σα τα τηγανητα..ενω φυσικα κ οι καρδιολογοι τον αντιπαθουν.Γενικα οι καφεδες που βραζουν ειναι πιο ευγενικοι.Ελληνικος,εσπρεσσο.. Τωρα τα αρθρα που λιβανιζουν σαν νεκταρ των θεων τους καφεδες κ ειδικα τον στιγμιαιο απλα γελαω. Πιο bias αρθρα πεθαινεις. Λασποζουμια ποιοτητας.

Αν διαβαζες τα αρθρα που αναφέρονται στην ποσοτητα των ουσιών που γραφεις είναι σε διπλάσια συγκεντρωση από ότι στον αλεσμένο καφέ (αρα δεν είναι οτι δεν υπάρχει και στους υπόλοιπους).Και δεύτερον αν ψάξεις για την συγκεκριμένη ουσία σε έρευνες και όχι σε biased αρθρα που διαφημίζουν τον καφέ θα δείς πως η ασφαλή κατανάλωση αναλογεί σε 100 κούπες καφέ ημερίσια άρα οι 2-4 που πίνεις την ημέρα είναι αδιάφοροι.

Οι γιατροί επίσης συνήθως ακολουθούν το better safe than sorry δεν θα κάτσουν να διαβάσουν έρευνες για τον καφέ ενώ έχουν να ενημερωθούν για πιο σημαντικά πράγματα και εφόσον ξέρουν ότι είναι ασφαλής ο ελληνικός και ο εσπρεσσο θα σου πει πιες αυτόν.

Και εμένα με πειράζει εντερικά και έχω να πιώ στιγμιαίο από το 2014 που ήμουν φαντάρος αλλά μην γράφουμε και ότι να ναι που άλλος έβλεπε αφρό και έλεγε σαπουνάδα έχει ή το κλασικό κάποιον μπάρμαν που αν πίνεις ποτο από καλαμάκι μεθάς λέει επειδή το καλαμάκι φτιάχνεται από πετρέλαιο

 

Google scholar μπορείς να βρείς ότι έρευνα θες.Για τον καφέ εγώ σχετικά με το στομάχι δεν βρήκα κάτι

Κλασικό παράδειγμα παραπληροφόρισης αντίστοιχης ήταν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα.Οταν απέκτισαν δημοτικότητα βγήκε μία σοβαρή έρευνα που έγραφε "Βρέθηκε σε συγκεκριμένες γεύσεις (ανέφερε στην έρευνα ποιες ήταν αυτές) σε συγκεκριμένες μάρκες οτί υπάρχουν ουσίες σε μεγαλύτερη συγκέντρωση (διπλάσια,τριπλάσια) από ότι στα κανονικά τσιγάρα οι οποίες συνδέονται με καρκίνο" οι αρθρογράφοι παντου οργίασαν με τίτλους "τα ηλεκτρονικά τσιγάρα μέχρι 2,3 φορές πιο καρκινογόννα από τα κανονικά τσιγάρα" και οι γιατροί δεν ήταν εξαίρεση το ίδιο έλεγαν.

Επρεπε να βγει 8-10 χρόνια μετά μεγάλη έρευνα κατακλίδα που να λέει ξεκάθαρα οτί δεν είναι εντελώς ασφαλή αλλά σίγουρα αρκετά ασφαλέστερα από τα κανονικά για να μην επαναλαμβάνεται το παραπάνω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill987 είπε

Αυτό που το πας, έχω μερικούς συναδέλφους που παραγγέλνουν φραπέ, βρε καθίστε φτιάξε τον , καλύτερο θα τον κάνετε! Τίποτα, παραγγελία καφέ, πιο χαζό από αυτό δεν υπάρχει...

Νομίζω ειδικά για το φραπέ πρέπει να τον φτιάξεις εσύ για να τον κάνεις σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου. Η ποσότητα του καφέ, της ζάχαρης και του νερού όλα είναι πολύ σημαντικά για να έχεις ακριβώς το αποτέλεσμα που θες.

Ποτέ μου δεν έχω παραγγέλλει φραπέ σε καφετέρια που να είναι όπως τον θέλω. Και πότε μου δεν έχω καταφέρει να φτιάξω φραπέ για κάποιον άλλον και αυτός να είναι ακριβώς αυτό που περίμεναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που μπώ στο γραφείο φτιάχνω ένα ελληνικό και μετά το μεσημεριανό στις 2 ενα φραππεδάκι.
Άστους άλλους να παραγγέλνουν 3 φρέντο εσπρέσο την μέρα και να παραπονιούνται κιόλλας ότι δεν βγαζουν τον μηνα.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...