Προς το περιεχόμενο

είναι ο φραπές πράγματι κακής ποιότητας καφές?


PtolemaiosUltraChad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φραπές και τα μυαλά στα κάγκελα! Εδώ και 20 χρόνια είναι ο καθημερνός μου καφές, 9 στις 10 παγωμένος με ένα μεγάλο παγάκι μέσα ή δύο μικρά, καλά χτυπημένος μαζί με λίγη ζάχαρη και λίγο γάλα με αναδευτήρα χειρός. Μία στις τόσες άντε και κανένας καπουτσίνο για αλλαγή. Μάθαμε όλη την Ευρώπη να πίνει παγωμένο καφέ και τώρα μας την βγαίνουν με κάτι γκουρμεδιές του KoL0Y.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια τα γουστα ειναι γουστα..Εχω συνηθισει τον φρεντο και δεν τον αλλαζω, θα πιω φραπε μονο στην μεγαλη αναγκη..Φυσικα σπανια παιρνω απ εξω γιατι με μια καφετιερα των 100 ευρω και jacobs/ dimello arabica απο σουπερ μαρκετ εχω μαθει και τον βγαζω γαματο..Θελει πολλες δοκιμες στην αρχη ποσο θα αφησεις τη μηχανη να τρεξει αλλα και στο χτυπημα να μη σου βγει αφρος..Επισης ΠΟΤΕ δεν τον απολαυσα ζεστο δηλ.εσπρεσσο, οπως τον απολαμβανω κρυο και προς το γλυκο!! Διαβαζω για ιδιαιτερες ποικιλιες χαρμανια φρεσκοκομμενο εσπρεσσο κ σκετο για να καταλαβεις λεει τη γευση (omg.) μου φαινεται χαλια..

Αυτο που δεν φτιαχνεται ευκολα σπιτι κ δεν ειναι κ πρακτικος ειναι ο φρεντο καπουτσινο, οπου εκει αν θελει η γυναικα πιο πολυ θα τον παρω απ εξω..

Ο φραπες εμενα που εχω θεματα με το στομαχι με πειραζει πιο ευκολα απ τους αλλους καφεδες..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mariosnik_ said:

Ισχύει πως δουλεύουν παιδάκια και άλλοι παμπτωχοι εκεί χωρίς στον ήλιο μοίρα. Τώρα αν είναι η Nestlé η ο τοπικός αγρότης / γαιοκτημονας που του ανήκουν τα χωράφια  και τους εκμεταλλεύεται για να πουλήσει τους σπόρους στην Nestle, δεν το γνωρίζω. 

Tωρα μιλας σωστα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάμιση κουταλιά Νες, μιση κουταλιά ζάχαρη, μια κουταλιά νερό και ανελέητο χτύπημα με το 🥄 μέχρι να γίνει κρέμα. Νερό καυτό μέχρι λίγο πριν βράσει και ανακάτεμα όσο γεμίζουμε την κούπα. Κάνα τέταρτο δουλειά αλλά κανείς και πάπια σαν να αρμεγεις αγελάδες όλη σου την ζωή.... Αρχοντιά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

φραππέ κ μόνο φραππέ

https://cibum.gr/nea/asfaleia-trofimon/ellada-poios-kafes-periechei-perissotero-karkinogono-foyranio-meleti-toy-genikoy-chimeioy-toy-kratoys/

 

εχω 2, το ενα είναι ακόμα αχρησιμοποίητο! σκυλί πολέμου παραδόξως !

από άλλο λίγκα

Αναφορά σε κείμενο

Προκειμένου να ξεπεραστεί το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο, θα έπρεπε κάποιος να πίνει τουλάχιστον 20 κούπες καφέ σε κάψουλα ή 30 εσπρέσο (και μάλιστα αυτό σε ό,τι αφορά τις μάρκες με τα υψηλότερα ποσοστά φουρανίου) ή 200 κούπες στιγμιαίου καφέ ημερησίως. Οι εκτιμήσεις αυτές έγιναν με βάση μετρήσεις σε κούπες περιεκτικότητας 40 ml και λαμβάνοντας υπόψη ένα μέσο σωματικό βάρος 70 κιλών.

πιστεύω την γλιτώνουν και όσοι πίνουν εσπρέσσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kalliosmanos είπε

Μιάμιση κουταλιά Νες, μιση κουταλιά ζάχαρη, μια κουταλιά νερό και ανελέητο χτύπημα με το 🥄 μέχρι να γίνει κρέμα. Νερό καυτό μέχρι λίγο πριν βράσει και ανακάτεμα όσο γεμίζουμε την κούπα. Κάνα τέταρτο δουλειά αλλά κανείς και πάπια σαν να αρμεγεις αγελάδες όλη σου την ζωή.... Αρχοντιά 

Σωστός! Ακριβώς την ίδια συνταγή εδώ και 25 χρόνια! Στην κουταλιά το νερό να προσθέσω ότι βάζω παγωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Φραπές χτυπημένος σε πλαστικό ποτήρι Μόρνος που είχε για καπάκι το μικρό πλαστικό ποτήρι του ελληνικού.Αθάνατες πατέντες στα ΚΨΜ όλων των όπλων.

Είχα ένα τέτοιο καπάκι.

Το έχασα σε μετακόμιση και από τότε κλαίω 

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, smpt είπε

Είχα ένα.

Το έχασα σε μετακόμιση και από τότε κλαίω 

Γεμάτα είναι τα ΣΜ απο τέτοια ποτήρια μιας χρήσης ,εκτός αν εννοείς το σέικερ με το καφέ σκούρο καπάκι και τις "δαχτυλιές" . images?q=tbn:ANd9GcR4cUmdCyFUQCtSTvyx83b

αυτό   https://www.skroutz.gr/s/24240932/Lariplast-Plastiko-Potiri-mias-CHrisis-Leyko-130ml-50tmch-501.html          καπάκι στο https://www.skroutz.gr/s/24247025/Plastiko-Potiri-mias-CHrisis-Leyko-200ml-100tmch-Lux-Plast-502.html

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικός και φραπές είναι οι ποιοτικότεροι καφέδες. Διαύγεια μυαλού και σταθερή επίσκεψη στη τουαλέτα. 

Από τότε που οι Έλληνες άρχισαν τα φρεντοτσίνα, πήγε η χώρα κατά διαόλου...

  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Έχετε να προτείνετε καμιά καλή μάρκα φραπέ γιατί μια φορά που πήρα φθηνιάρικο φραπέ τον πέταξα.

Εμένα μου αρέσει ο nescafe classic αν τον βρω σε προσφορά κοντά στα 5.50 αλλιώς τον bonora 4.10 από Σκλαβενίτης (200gr)

Επεξ/σία από Aias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aias είπε

Εμένα μου αρέσει ο nescafe classic αν τον βρω σε προσφορά κοντά στα 5.50 αλλιώς τον bonora 4.10 από Σκλαβενίτης

Μια ζωή αυτόν πίνω και θέλω να δοκιμάσω και τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γεμάτα είναι τα ΣΜ απο τέτοια ποτήρια μιας χρήσης ,εκτός αν εννοείς το σέικερ με το καφέ σκούρο καπάκι και τις "δαχτυλιές" . images?q=tbn:ANd9GcR4cUmdCyFUQCtSTvyx83b

αυτό   https://www.skroutz.gr/s/24240932/Lariplast-Plastiko-Potiri-mias-CHrisis-Leyko-130ml-50tmch-501.html          καπάκι στο https://www.skroutz.gr/s/24247025/Plastiko-Potiri-mias-CHrisis-Leyko-200ml-100tmch-Lux-Plast-502.html

Για το καπάκι λέω που ταράζει σε τετοια ποτήρια. 

Δεν το έχω βρει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

images?q=tbn:ANd9GcR4cUmdCyFUQCtSTvyx83b

με αυτό, ο τοίχος δίπλα από το σημείο που το χτυπάς, γίνεται σκατουλί χρώμα !!!!    Ενώ το ΤupperWare , πιο αθανατο κ από τον Highlander 

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...