Προς το περιεχόμενο

είναι ο φραπές πράγματι κακής ποιότητας καφές?


PtolemaiosUltraChad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, elpenor είπε

1. Αν έχεις ένα ρόφημα με ζάχαρη και το πίνεις αργά όλη μέρα μετά είσαι ο καλύτερος πελάτης του οδοντιάτρου. Όσες φορές και να πλένεις τα δόντια δεν το γλιτώνεις.

2. Αν πεις τον στιγμιαίο με άδειο στομάχι μετά θα υποφέρεις.

1. Σωστα. Ευτυχως εγω εχω κοψει τη ζαχαρη.

2. Αν τον πιω με αδειο στομαχι μου ερχεται πεινα.

4 ώρες πριν, Aprile είπε

Στην Ιταλία τον Φραπέ τον λένε Ελληνικό καφέ γιατί τον γνώρισαν στις διακοπές τους εδώ και τον αποκαλούν ως Caffe Greco .

Φυσικα, πως αλλιως να τον πουνε? Μονο στην Ελλαδα και τη Κυπρο πινεται ετσι ο καφες.

23 ώρες πριν, kinitos είπε

οπως και η κοκα κολα που ειχαμε διαβασει για τα 10 κουταλακια ζαχαρη για παραδειγμα και τα χημικα ωστε να μην το καταλαβαινει ο οργανισμος και εκει παλι ολοσελιδη διαφιμηση οτι κανει καλο και οτι δεν ισχυει τιποτα απο ολα αυτα.

Τα συστατικα της κοκα κολας και η υπερβολικη ζαχαρη ειναι γνωστα και δεδομενα. Η ολοσελιδη διαφημιση που λες εγινε απο την ιδια τη κοκα κολα.

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ https://www.imdb.com/title/tt0053957/  υπάρχει μια χαρακτηριστική σκηνή που δείχνει πως αντιμετωπίζουν τον καφέ οι Ιταλοί και πως ο υπόλοιπος κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpenor είπε

1. Αν έχεις ένα ρόφημα με ζάχαρη και το πίνεις αργά όλη μέρα μετά είσαι ο καλύτερος πελάτης του οδοντιάτρου. Όσες φορές και να πλένεις τα δόντια δεν το γλιτώνεις.

2. Αν πεις τον στιγμιαίο με άδειο στομάχι μετά θα υποφέρεις. Το ίδιο ισχύει και με τους ακριβούς κόκκους arabica εσπρέσσο της Jacobs/Starbucks και με τους γαλλικούς του supermarket. Αντιθέτως μπορείς να πεις espresso arabica από τα γνωστά roasteries και να μην το νιώσεις.

Πέρα από αυτά δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι αρνητικό για το στιγμιαίο.

 

1) Εξαρτάται απο άλλους παράγοντες. 42 έγινα και οδοντίατρο δεν πήγα. Και βουρτσίζω μια φορά τον μήνα. Και ξέρω κι άλλους σαν εμένα.

2) Μια ζωή άδειο στομάχι τον πίνω και δεν παθαίνω τίποτα.

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2024 στις 2:41 ΜΜ, magicnumbers είπε

Ο φραπε τους μισους να ρωτησεις θα σου πουν μου καρφώνει το στομαχι. Πλεον δε ξερω καποιον να παιρνει.

εγώ, προσωπικά μόνο φραππέ !

Στις 22/4/2024 στις 7:50 ΜΜ, stormrain είπε

Douwe Egberts (ενιοτε και της Jacobs για αλλαγη)

!!! ίδια εταιρεία είναι , JDE ! (aka Jacobs Douwe Egberts)  :D

 

Να επισημάνω εδώ - ειπώθηκε κ πιο πριν- πως πολλές καφετέριες, τουλάχιστον εδώ στα βόρεια, ΔΕΝ αγοράζουν ποιοτικό φραππε, τους δίνουν οι μεγάλοι έμποροι μαζί με το δικό τους κ ένα παραεισαγωγής φθηνό απαράδεκτο, για να έχουν στην γκάμα τους κ νες ή φραππε.

Ελάχιστοι έχουν nestle, jacobs, κλπ σωστά brands για αυτόν το καφέ....δεν είναι trendy αφού !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O top καφές σε βαθμολογία είναι ελληνικός και είναι ο φρέντο εσπρέσσο αλλά ο πιο δημοφιλής ανάμεσα στους ελληνικούς και 7ος στη γενική λίστα, είναι ο φραπέ 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

!!! ίδια εταιρεία είναι , JDE ! (aka Jacobs Douwe Egberts)  :D

 

Αυτο δεν το ηξερα 😅

Εννοουσα παντως αυτον 

Spoiler

DOUWE EGBERTS | Στιγμιαίος Καφές Espresso 95g | AB

ή αυτον 

Spoiler

Instant Coffee, Espresso, Jacobs (95 g) | e-Fresh.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gizaha είπε

1) Εξαρτάται απο άλλους παράγοντες. 42 έγινα και οδοντίατρο δεν πήγα. Και βουρτσίζω μια φορά τον μήνα. Και ξέρω κι άλλους σαν εμένα.

Και άσχετο με το αν χαλάσουν η δεν έχεις πρόβλημα, δεν βρωμάει το στόμα σου σαν χωματερή; 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να ξέρεις να κάνεις φραπέ για να τον απολαύσεις. Οι περισσότεροι ή βάζουν πολύ νερό πριν τον χτυπήσουν οπότε είναι ο μισός αφρός ή βάζουν πολύ καφέ και γίνεται πολύ βαρύς ή βάζουν λίγο καφέ και γίνεται πολύ ελαφρύς. Και για τους αρχαίους...φραπές με παγωτό :) που προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε γιατί στον φραπέ ποτέ γάλα για μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είτε πιω καφέ με άδειο στομάχι (σπάνιο) είτε πιω καφέ ταυτόχρονα με κάποιο φαγητό συνήθως υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτεΐνη είτε πιω τον καφέ μετά πάντα μα πάντα ακολουθεί επίσκεψη στην τουαλέτα στις πρώτες 5 (το πολύ) γουλιες. 

Παρόλα αυτά, δεν ξέρω γιατί θεωρείται κακό, ίσα ίσα εμένα σαν ρουτίνα πλέον μου αρέσει και με... ξαλαφρώνει οφείλω να ομολογήσω. 

Συμ: Αυτό γίνεται με όλους τους καφέδες μιας και δεν κάνω διακρίσεις. Πίνω κατά 90% freddo espresso χειμώνα καλοκαίρι, όταν βαριέμαι λίγο τον χειμώνα στα κρύα φτιάχνω γαλλικούς με γεύση (συνήθως 2-3κσ καφέ για ένα ποτήρι θερμός 400ml περίπου) αλλά δεν θα πω ποτέ όχι και σε ελληνικό ή φραπέ το καλοκαίρι στο ψάρεμα. 

Εκτος από τους πολύ νερουλους καφέδες τύπου azera και κάτι κακοκαψουλες που έχω δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα τα πίνω ευχάριστα και όλα χωρίς προσθήκη ζάχαρης (μόνο λίγο γάλα στον φραπέ και στον γαλλικό γτ μαρεσει η γεύση που αφήνει) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Είναι ο χειρότερος, ναι. Το πιο πιθανό είναι να μας ενοχλούν τα διάφορα συντηρητικά, που σίγουρα περιέχει μέσα για να κρατάει αρώματα και γεύση και να διατηρείται. Οι άλλοι καφέδες, είναι απλά καφές, που χρειάζεται επί τόπου εκχύλιση για να βγάλει αρώματα. Μέχρι εκεί.

Ισχυριζεσαι οτι περιεχει κρυφα συντηρητικα? και οι αλλοι καφεδες οχι?

2 ώρες πριν, gizaha είπε

Εξαρτάται απο άλλους παράγοντες. 42 έγινα και οδοντίατρο δεν πήγα. Και βουρτσίζω μια φορά τον μήνα. Και ξέρω κι άλλους σαν εμένα.

Δηλαδη θα κανουμε την εξαιρεση κανονα? και πόσους ξερεις στα 42 που δε πηγαν ποτέ οδοντογιατρο?? καταναλωτες αργα-αργα ζαχαρης κι αυτοι?

Προσωπικα μεχρι τα 23 δεν ειχα κανενα θεμα με τα δοντια, θεωρουσαν οτι ανηκα  στη προνομιουχα αυτη πολυ μικρη μειοψηφια. Μεχρι που πηγα στον οδοντογιατρο για ενα θεματακι, κι εκει ανακαλυψα οτι ημουν τιγκα σε δοντια με αρχη ή και με προχωρημενη τερηδονα😃

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dasos2024 είπε

 

Παιδια, ο πλουσιος/πηχτος αφρος δεν οφειλεται στο νερο ουτε στο χτυπημα, αλλα στη ζαχαρη.

Εγώ σκέτο τόν πίνω αλλά όταν τόν παίρνω από μαγαζί πού δέν μέ γνωρίζουν καί τόν χτυπάν πολύ μού έρχεται μόνο αφρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kastorianos είπε

Εγώ σκέτο τόν πίνω αλλά όταν τόν παίρνω από μαγαζί πού δέν μέ γνωρίζουν καί τόν χτυπάν πολύ μού έρχεται μόνο αφρός.

αν εχει αφρο αλλα οχι ζαχαρη σημαινει οτι εχει πολυ καφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

αν εχει αφρο αλλα οχι ζαχαρη σημαινει οτι εχει πολυ καφε

Δηλαδή θέλεις νά μου πείς ότι στά μαγαζιά πού δέν είμαι τακτικός πελάτης καί δέν τούς λέω νά τόν χτυπήσουν λίγο(γιατί εάν τούς πώ νά τόν χτυπήσουν λίγο δέν μού τόν φέρνουν μέ φούλ αφρό)μού βάζουν πολύ περισσότερο καφέ?

Είναι μία άποψη.Οχι απόλυτα λογική,αλλά είναι μία άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι . Υπάρχει και η δυνατότητα να τον κάνεις μισό - μισό με  ντεκαφεινε  και να βγει πιο ήπιος από θέμα καφεινης. 

Εγώ φτιάχνω τώρα τελευταία με μια κουταλιά  πρωτεινη Lamberts all in one , και μια κουταλιά νεσκαφε , χτυπάω , βάζω και λίγο γάλα και γίνεται απίστευτος . 

Έχει τα καλα του.. 

Γενικά καφέδες με μέτρο , η υπερβολη καταστρέφει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...