Προς το περιεχόμενο

είναι ο φραπές πράγματι κακής ποιότητας καφές?


PtolemaiosUltraChad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kastorianos είπε

Δηλαδή θέλεις νά μου πείς ότι στά μαγαζιά πού δέν είμαι τακτικός πελάτης καί δέν τούς λέω νά τόν χτυπήσουν λίγο(γιατί εάν τούς πώ νά τόν χτυπήσουν λίγο δέν μού τόν φέρνουν μέ φούλ αφρό)μού βάζουν πολύ περισσότερο καφέ?

Είναι μία άποψη.Οχι απόλυτα λογική,αλλά είναι μία άποψη.

ο πλουσιος και πηχτος αφρος οφειλεται βασικα στη ζαχαρη, επισης και και στο ποσο καφε θα βαλεις, αλλο αφρο εχεις με μιση κουταλια, αλλο με δυο κουταλιες. Δε μπορω   φανταστω οτι το χτυπημα μπορει να επηρεασει αν δεν υπαρχει αρκετος καφες και η ζαχαρη ειναι μηδεν, τοτε ο αφρος θα ειναι αδυναμος και δε θα κρατησει. Θα τον εξαφανισουν και τα παγακια. Βαζεις παγακια, φανταζομαι. Μικρα ή μεγαλα? Μηπως ειναι πολυ στενο το ποτηρι που σου φερνουν? ρωτησε τους την επομενη φορα, πόσο καφε βαζουν. Δλδ ποσος ειναι ο αφρος, πιανει το μισο ποτηρι?

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν έρευνες που σχετίζουν τον NES πως επηρεάζει υπάρχων προβλήματα στην καρδιά.Εγώ που έχω πολλές αρρυθμίες (13,000 την ημέρα),λόγω ηλικίας δεν μου έδωσαν φάρμακο αλλά μου είπαν πως θα πρέπει να κόψω τον NES.Έπειτα από 15 χρόνια,έκοψα τον NES για αυτόν τον λόγο,πριν δεν έβρισκα λόγο να το κάνω.Έχω να πω πως η πρώτη εβδομάδα ήταν αρκετά δύσκολη χωρίς NES αλλά με ελληνικό αντί αυτού,ένιωθα συνέχεια κούραση και δεν μπορούσα να ξεξυπνήσω,και τώρα ακόμα λιγάκι.Όταν βλέπεις πόσο σε επηρεάζει η απουσία μίας ουσίας στην καθημερινότητά σου,καταλαβαίνεις πως μιλάμε για εξάρτηση πλέον..Αν με ρωτούσες τώρα βέβαια αν δεν είχα αρρυθμίες αν θα έπινα NES,θα σου έλεγα πως ναι ,ακόμα και τώρα, θα έπινα NES...Στα τόσα προβλήματα της καθημερινότητας, το να κόψεις μία συντροφιά όπως είναι ο καφές,χωρίς ουσιαστικό λόγο, το βρίσκω αμελητέο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Δηλαδη θα κανουμε την εξαιρεση κανονα? και πόσους ξερεις στα 42 που δε πηγαν ποτέ οδοντογιατρο?? καταναλωτες αργα-αργα ζαχαρης κι αυτοι?

 

Σαφως και ειμαι η εξαίρεση, δεν αντιλέγω.

Το θέμα είναι τι είπα κατα λέξη και γιατί το είπα. Φυσικά αλλάξανε θέμα το πήγαν αλλού και τώρα συζητάμε άλλα.

Νομίζω η απάντηση που ψάχνουν είναι το "δεν φταίει η ζάχαρη για τα δόντια, έχεις δίκιο κι έχουμε άδικο" (και όχι επίκληση στην αυθεντία παρακαλώ).

10 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Και άσχετο με το αν χαλάσουν η δεν έχεις πρόβλημα, δεν βρωμάει το στόμα σου σαν χωματερή; 

όχι. Δεν εχουμε όλοι τα ίδια σάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Punker said:

Υπάρχουν έρευνες που σχετίζουν τον NES πως επηρεάζει υπάρχων προβλήματα στην καρδιά.Εγώ που έχω πολλές αρρυθμίες (13,000 την ημέρα),λόγω ηλικίας δεν μου έδωσαν φάρμακο αλλά μου είπαν πως θα πρέπει να κόψω τον NES.Έπειτα από 15 χρόνια,έκοψα τον NES για αυτόν τον λόγο,πριν δεν έβρισκα λόγο να το κάνω.Έχω να πω πως η πρώτη εβδομάδα ήταν αρκετά δύσκολη χωρίς NES αλλά με ελληνικό αντί αυτού,ένιωθα συνέχεια κούραση και δεν μπορούσα να ξεξυπνήσω,και τώρα ακόμα λιγάκι.Όταν βλέπεις πόσο σε επηρεάζει η απουσία μίας ουσίας στην καθημερινότητά σου,καταλαβαίνεις πως μιλάμε για εξάρτηση πλέον..Αν με ρωτούσες τώρα βέβαια αν δεν είχα αρρυθμίες αν θα έπινα NES,θα σου έλεγα πως ναι ,ακόμα και τώρα, θα έπινα NES...Στα τόσα προβλήματα της καθημερινότητας, το να κόψεις μία συντροφιά όπως είναι ο καφές,χωρίς ουσιαστικό λόγο, το βρίσκω αμελητέο...

Δεν μπορώ να επαναλαμβάνω τα ίδια σε κάθε σελίδα η επιστήμη είναι η ίδια ,η χημεία είναι η ίδια οι έρευνες δεν υποστηρίζουν τα προσωπικά σενάρια του καθενός λένε ένα απλό πράγμα οι κρύοι καφέδες επιρρεάζουν το έντερο περισσότερο και λόγο της θερμοκρασίας παραγωγής του στιγμιαίου εμπεριέχει μία ουσία σε διπλάσια συγκέντρωση από ότι στον καφέ η οποία όμως και πάλι είναι σε συγκεντρώσεις που ή ασφαλής κατανάλωση είναι 100 κουπες την ημέρα.Επίσης δεν χρειάζονται συντηριτικά ένα πλήρως αφυδατωμένο προιόν από μόνο του μπορεί να αντέξει για παράλογα μεγάλο χρόνο όταν αφαιρέσεις και το οξυγόνο μεγαλώνεις αυτό το διάστημα και κρατάς την γεύση γιατί δεν οξυδώνονται τα συστατικά όπως θα κάνουν με τον αέρα που αναπνέουμε.

Το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει ώστε να τον επιρρεάζει παραπάνω είναι να μην μπορεί να αντιληφθεί τις δοσολογίες να του βγαίνει ελαφρύς γευστικά με 2, οπότε να βάζει 4-5 ίσως παραπάνω ναι αλλά οι 5 κουταλιές έχουν και την 5πλη δόση καφείνης.Ακόμα και σε πακετάδικο έχω δεί τον μπαρίστα να βάζει 2 κουταλιές της σούπας σε κάποιον που ζήτησε.Η καφείνη δεν έχει να κάνει με το αν εσύ τον αντιλαμβάνεσαι βαρύ στην γεύση.Το ίδιο και με την καρδιά οι ταχυκαρδίες δεν κοιτουν ούτε μάρκα ούτε ποικιλία του κόκου μόνο την ποσότητα της καφείνης.Αν πίνεις 4 καφέδες την ημέρα με 4 κουταλιές μέσα (ουσιαστικά αυτή πρεπεί να είναι η στάνταρ δόση του μπαρίστα αν βάζει 2 κουταλιές της σουπας) ουσιαστικά καταναλώνεις κάτι λίγο λιγότερο απο 16 μονούς εσπρέσο εκεί δεν σου φταίει ο καφές αλλά εσύ

Τον προτιμώ τον στιγμιαίο? όχι δεν είναι για τα γούστα μου όπως δεν μου αρέσει ο καφές της κάψουλας όπως και ο καφές από μόκα ποτ έτσι δεν πίνω και στιγμιαίο γιατί τα θεωρώ κατώτερα ποιοτικά χωρίς να τα συγκρίνω .Αλλα όλα τα υπόλοιπα πιο πολύ θεωρείες συνομωσίας είναι παρά κάτι που να έχει ουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Punker είπε

Υπάρχουν έρευνες που σχετίζουν τον NES πως επηρεάζει υπάρχων προβλήματα στην καρδιά.Εγώ που έχω πολλές αρρυθμίες (13,000 την ημέρα),λόγω ηλικίας δεν μου έδωσαν φάρμακο αλλά μου είπαν πως θα πρέπει να κόψω τον NES.

Μόνο τον nes σου ειπαν να κοψεις ή ολους τους καφεδες?

Καπνιζεις?

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/04/2024 at 18:33, andreaspA said:

Οχι. Ο καφες που πινω ειναι φραπες , ληγμενος το 1992. Ανοιγεις την αλουμινοσακουλα και μυριζει το σπίτι!

Ανθρωπε μου κι εγω το ιδιο, γι'αυτο θα ζησουμε για πάντα! ΒΑΛΣΑΜΟ ο φραπες. Και ασε να μας λένε μπουμερζ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, *nenya* είπε

μπουμερζ

Εχω μια πιτσιρικα στο διπλανο διαμερισμα και μου μαθαινει "ξένες" λέξεις. Προσφατα εμαθα το boomers οπως και το delulu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενα νες ολος με φρεσκο γαλα φτιαγμενος με βελουδινη κρεμα απο το ακροφυσιο της εσπρεσσομηχανης μου, τον απολαμβανω ακομα και τωρα με ελαχιστη ζαχαρη. ο φραπες, τουλαχιστον με τον nescafe που κυκλοφορει τα τελευταια χρονια στα ραφια, μονο με υγρα μπαταριας μπορω να το χαρακτηρισω σα ροφημα(ειδικα αν τον πινεις σκετο οπως εγω). δε μπορει να φτασει ουτε ποιοτικα, ουτε γευστικα, ενα φρεντο. μιλαω σα σαλονικιος που μεχρι το 2003-4 σε οτι μαγαζι και να πηγαινες σερβιραν μονο φραπε, δεν υπηρχε εσπρεσσο. τωρα αν πινεις φραπες γλυκο με γαλα, τοτε οκ και τα υγρα μπαταριας νοστιμα ειναι 

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2024 στις 4:13 ΠΜ, Punker είπε

Υπάρχουν έρευνες που σχετίζουν τον NES πως επηρεάζει υπάρχων προβλήματα στην καρδιά.Εγώ που έχω πολλές αρρυθμίες (13,000 την ημέρα),λόγω ηλικίας δεν μου έδωσαν φάρμακο αλλά μου είπαν πως θα πρέπει να κόψω τον NES.Έπειτα από 15 χρόνια,έκοψα τον NES για αυτόν τον λόγο,πριν δεν έβρισκα λόγο να το κάνω.Έχω να πω πως η πρώτη εβδομάδα ήταν αρκετά δύσκολη χωρίς NES αλλά με ελληνικό αντί αυτού,ένιωθα συνέχεια κούραση και δεν μπορούσα να ξεξυπνήσω,και τώρα ακόμα λιγάκι.Όταν βλέπεις πόσο σε επηρεάζει η απουσία μίας ουσίας στην καθημερινότητά σου,καταλαβαίνεις πως μιλάμε για εξάρτηση πλέον..Αν με ρωτούσες τώρα βέβαια αν δεν είχα αρρυθμίες αν θα έπινα NES,θα σου έλεγα πως ναι ,ακόμα και τώρα, θα έπινα NES...Στα τόσα προβλήματα της καθημερινότητας, το να κόψεις μία συντροφιά όπως είναι ο καφές,χωρίς ουσιαστικό λόγο, το βρίσκω αμελητέο...

Το πρόβλημα σου είναι η καφείνη όχι ο Νεσκαφέ.

Η καφείνη σε ορισμένους ανθρώπους με ορισμένα καρδιολογικά μπορεί να  ανεβάσει σφυγμούς ή πίεση.

Τα συστατικά του νεσκαφέ είναι "100% καφές χωρίς συντηρητικά".

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gsisr είπε

ενα νες ολος με φρεσκο γαλα φτιαγμενος με βελουδινη κρεμα απο το ακροφυσιο της εσπρεσσομηχανης μου, τον απολαμβανω ακομα και τωρα με ελαχιστη ζαχαρη. ο φραπες, τουλαχιστον με τον nescafe που κυκλοφορει τα τελευταια χρονια στα ραφια, μονο με υγρα μπαταριας μπορω να το χαρακτηρισω σα ροφημα(ειδικα αν τον πινεις σκετο οπως εγω). δε μπορει να φτασει ουτε ποιοτικα, ουτε γευστικα, ενα φρεντο. μιλαω σα σαλονικιος που μεχρι το 2003-4 σε οτι μαγαζι και να πηγαινες σερβιραν μονο φραπε, δεν υπηρχε εσπρεσσο. τωρα αν πινεις φραπες γλυκο με γαλα, τοτε οκ και τα υγρα μπαταριας νοστιμα ειναι 

Εγώ συνήθως ζεστούς καφέδες πίνω (espresso-capuccino)... αλλά ο φρέντο είναι απλά ένας υπερβολικά νερωμένος εσπρέσο. Τι γεύση μπορεί να έχει;

Ο στιγμιαίος φραπές είναι ότι καλύτερο υπάρχει για το καλοκαίρι. Ακόμη και στην παραλία με την ζέστη κρατάει την γεύση του -έστω και αυτή την μέτρια- για πολύ ώρα.

Οι υπόλοιποι στιγμιαίοι που έχω δοκιμάσει από άλλες εταιρείες δεν μου αρέσουν καθόλου. Δεν ξέρω αν είναι θέμα ποιότητα ή αν απλά έχουμε συνηθίσει τον νεσκαφέ εδώ και δεκαετίες 😁

Ο φρέντο μετά από 10 λεπτά δεν πίνεται είναι για πέταμα. γι' αυτό και λέγεται εσπρεσο. Εχει νόημα αν τον πιεις σε 10-20 λεπτά. Δεν είναι για παραπάνω.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, The_Judas είπε

Ο φρέντο μετά από 10 λεπτά δεν πίνεται είναι για πέταμα. γι' αυτό και λέγεται εσπρεσο. Εχει νόημα αν τον πιεις σε 10-20 λεπτά. Δεν είναι για παραπάνω.

Aυτο ειναι καλο. Αν πιναμε ολοι το καφε μας μεσα σε 10-20 λεπτα οι οδοντογιατροι θα ειχανε σημαντικη πτωση τζιρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...