Προς το περιεχόμενο

Να καταγγείλω ή όχι; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι συγγενείς έχουν ένα σκυλάκι, το οποίο έχει χτυπημένο πόδι αλλά δεν έχει ασχοληθεί κανείς με αυτό, γιατί περνάνε από καρκίνο. Νομίζω κανένας δεν χρειάζεται την αστυνομία τώρα, αλλά για όνομα, ο σκύλος υποφέρει, τον είδα τις προάλλες και ήταν τόσο στεναχωρημένος. Αν δεν ήταν ο καρκίνος στη μέση, θα είχα κάνει καταγγελία μήνες τώρα (έχει μείνει μήνες τραυματισμένο), αλλά είναι μέσα έξω από τα νοσοκομεία και δεν ξέρω τι να κάνω. 

 

Τον πήγαν την προηγούμενη εβδομάδα για εμβόλιο και γιατί δεν έτρωγε τίποτα, του έδωσαν κορτιζόνη και αυτό ήταν. Ούτε για ακτινογραφία τον πήγαν, τίποτα. Έχουν την αντίδραση "έχω προβλήματα τώρα για να ασχοληθώ με το σκύλο". Θυμώνουν όταν τους λέω να απευθυνθούν σε φιλοζωική, δεν βάζουν αγγελία να τον δώσουν, "θα τον βοηθήσω όταν θέλω εγώ".  Σεεεερνεται η κατάσταση και η μόνη συμπεριφορά που παίρνω είναι να μην ανακατεύομαι. 

 

Και να ήταν μόνο αυτό. Ο σκύλος δεν βγαίνει ΠΟΤΕ έξω. Ρωτάω τι κάνει και μου λένε ένα "δεν το πατάει ακόμη" λες και περιμένουν να το πατήσει μόνος του μετά από ΜΗΝΕΣ που δεν το πατάει. 

 

Αλλά έχουν περάσει και οι ίδιοι τόσο άσχημα πράγματα που δεν ξέρω. Δεν ξέρω. Δεν είναι ότι το αμελούν χωρίς λόγο. 

Δεν έχω δει τόσο στεναχωρημένο σκύλο. 

 

Αλλά και ο άνθρωπος πήγε να πεθάνει πόσες φορές και ακόμα παλεύει. Δηλαδή δε ξέρω. Δεν έχω ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Παρε τον εσύ τον σκυλο.Εχεις ξανανοίξει το ίδιο θέμα ή θυμάμαι λάθος;

πριν κάποιο καιρό ναι, αλλά τώρα είδα μια μικρή κίνηση προς την φροντίδα του (εμβόλιο + κορτιζόνη) αλλά και πάλι όχι αρκετή. 

 

 

Δεν μπορώ να τον πάρω, πέρα του ότι δεν το δίνουν, έχω άλλα ζωάκια 

Το συζητώ συχνά με φίλους κλπ και συνηθως παίρνω την απάντηση πως οι άνθρωποι πέρασαν πολλά για να τους στείλω και την αστυνομία τώρα 

Δηλαδή ή θα υποφέρει ο σκύλος ή θα διαλύσω την σχέση της οικογένειας μου με αυτούς τους συγγενείς και την δική μου με την οικογένειά μου γιατί προφανώς θα μου χτυπήσουν ότι δεν καταλαβαίνω τον καρκίνο 

Και ΑΝ ασχοληθεί και κανένας σοβαρά κιόλας να αφαιρέσει τον σκύλο από αυτό το περιβάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήσου με το σπίτι σου και τον εαυτό σου. Όπως λες, ενδιαφέρονται όσο μπορούν (εμβόλιο, κορτιζόνες). Δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για παραμέληση, εναντίον σου θα γυρίσει η καταγγελία. Θα καταλάβουν ότι το έκανες εσύ και να εύχεσαι να μην είναι τόσο εκδικητικοί! 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή να μη κάνεις τίποτα, ή να τους πεις οτι καταλαβαίνεις πως είναι δύσκολο να δώσουν την απαραίτητη προσοχή και θέλεις να αναλάβεις τη φροντίδα του και όποιο κόστος προκύψει. Χωρίς να τους το πάρεις ή αν χρειαστεί κάποια καθημερινή θεραπεία για ένα διάστημα, να ζοριστείς και να το πάρεις γι αυτό το διάστημα μόνο, αφού το λυπάσαι. Αυτό θα το δεχόντουσαν πιο εύκολα από τις λύσεις (φιλοζωική-υιοθεσία) που σκέφτηκες. Κι αν σε δυσκολέψουν τα έξοδα, όλο και κάποιος συγγενής-φίλος θα προσφερθεί να βοηθήσει.

Να κάνεις καταγγελία ενώ ο άνθρωπός τους αντιμετωπίζει όπως λες τόσο σοβαρό θέμα υγείας; Λίγη ανθρωπιά... Αν και να την κάνεις, τι πιστεύεις πως θα γίνει όταν θα εξηγήσουν ποια είναι η κατάσταση; Από την πλευρά τους έστω το ελάχιστο που μπόρεσαν αυτή τη στιγμή, το έκαναν.

Επίσης έχε υπόψη σου το οτι βλέπεις "τόσο στενοχωρημένο" το σκύλο, μπορεί να οφείλετε και στο οτι αντιλαμβάνεται πως κάτι άσχημο συμβαίνει στην οικογένεια του.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, piccolino είπε

Λίγη ανθρωπιά...

Με βαση τα γραφομενα του φιλου παντως, οι αντιδρασεις τους δε σε παρακινουν να τους δειξεις ανθρωπια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, lector είπε

Με βαση τα γραφομενα του φιλου παντως, οι αντιδρασεις τους δε σε παρακινουν να τους δειξεις ανθρωπια. 

Δε σε παρακινούν να τους δείξεις ανθρωπιά επειδή θύμωσαν όταν τους είπε για αγγελία/φιλοζωική και του ζήτησαν να μην ανακατεύεται;

Οι άνθρωποι περνάνε τα ζόρια τους με το θέμα υγείας που έχει ο άνθρωπός τους και ο φίλος εδώ σκέφτεται να τους στείλει την αστυνομία κι από πάνω επειδή δεν κάνουν αυτό που τους λέει. Το ενδεχόμενο οι άνθρωποι να έχουν ασχοληθεί περισσότερο απ όσο του λένε με το σκύλο δεν υπάρχει δηλαδή; Ίσως απλά να μη θέλουν ή να μην έχουν την όρεξη να του δώσουν αναφορά, αν/πότε πήγαν στον κτηνίατρο και τι τους είπε/συνεννοήθηκαν. Έχουν σοβαρότερα θέματα να τους απασχολούν και να συζητούν, χωρίς να σημαίνει πως αδιαφορούν για το κατοικίδιο τους.

Και το γεγονός πως λέει οτι με όσους το συζητάει του λένε να μην ασχοληθεί, μου λέει οτι ίσως είναι λίγο υπερβολικός στο πως βλέπει τα πράγματα, ίσως να μην έχει περάσει ζόρια και δε μπορεί να τους καταλάβει. Αν το σκυλάκι ήταν παραμελημένο σε ανησυχητικό βαθμό θα το έβλεπαν και οι υπόλοιποι και κάποιος ακόμα θα βρισκόταν να μεσολαβήσει να κάνουν κάτι, εκτός αν όλοι είναι αναίσθητοι στο περιβάλλον του εκτός από τον ίδιο.

Edit: Τα γράφω αυτά έχοντας κατοικίδια και έχοντας περάσει αρκετά ζόρια με την οικογένεια. Δεν αμελήσαμε ποτέ τη φροντίδα τους αν και γινόντουσαν όλα μηχανικά και προφανώς δεν είχαμε διάθεση να πιάσουμε κουβέντα εκείνες τις περιόδους με οποιονδήποτε για τα κατοικίδια μας και γενικά για τα καθημερινά. Υπήρξε και περίπτωση που κατοικίδιο δόθηκε για φιλοξενία σε συγγενείς για ένα μικρό διάστημα επειδή η φροντίδα του θα ήταν ελλιπής και ρωτούσαμε μόνο αν είναι καλά και αν χρειάζονται κάτι από προμήθειες να τους πάμε. Σε κάποιον "απ έξω" θα φαινόταν σαν αδιαφορία, σε κάθε περίπτωση αν και περνούσαμε λιγότερο χρόνο μαζί τους, ήταν ασφαλή και ταϊσμένα. Ο χρόνος και τα παιχνίδια κλπ αναπληρωνόντουσαν όταν περνούσε η δύσκολη περίοδος και με το παραπάνω.

Επεξ/σία από piccolino
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, τι θα πει ότι τον πήγαν στον κτηνίατρο για κορτιζόνη και κάποια φροντίδα αλλά ούτε ακτινογραφία δεν του έβγαλαν; Μπορεί να μην το θεώρησε αναγκαίο ο κτηνίατρος, δεν είμαστε κτηνιατροι να ξέρουμε τι έγινε, ακομα μια να ήμασταν δεν μπορούμε να κρίνουμε από το internet τι έγινε. Λες ότι το έχουνε πάει έστω μια φορά για κορτιζόνη, άρα κάποιος κτηνίατρος ασχολήθηκε και έκρινε τι παίζει. 

Στα υπόλοιπα που ήθελα να γράψω, με έχουν υπερκαλυψει όλοι οι προηγούμενοι. 

Η ζητάς να πάρεις εσύ τον σκύλο αφού νοιάζεσαι τόσο και να αναλάβεις εξ' ολοκλήρου τα πάντα. 

Η αφήνεις τον σκύλο να τον έχουν στο σπίτι τους και τους ζητάς να πηγαίνεις εσύ να προσφέρεις βοήθεια, να τον παίρνεις για βόλτα ή να τον πας σε κτηνίατρο και να τον επιστρέψεις στο σπίτι σου. 

Αν αυτες οι επιλογές δεν υπάρχουν, δεν κάνεις τίποτα και αφήνεις την κατάσταση ως έχει. Με τα προβλήματα που έχουν είτε δεν θα ασχοληθούν με τον σκύλο είτε θα κάνουν αυτό που νομίζουν με βάση τις δυνατότητες τους την δεδομένη στιγμή. 

Αν σου είπαν μην ανακατεύεσαι άκουσε τους και άστους στην ησυχία τους, προφανώς τους έχεις στρεσάρει επιπλέον με τα δικά τους και δεν σε θέλουν να ασχολείσαι άλλο μαζί τους. 

Τέλος, αν θες καταγγελίες και αστυνομίες, κάνε αυτό που νομίζεις, αλλά εικάζω ότι θα χαλάσεις εντελώς τις σχέσεις σου μαζί τους οριστικά. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, paoke9 είπε

πριν κάποιο καιρό ναι, αλλά τώρα είδα μια μικρή κίνηση προς την φροντίδα του (εμβόλιο + κορτιζόνη) αλλά και πάλι όχι αρκετή. 

 

 

Δεν μπορώ να τον πάρω, πέρα του ότι δεν το δίνουν, έχω άλλα ζωάκια 

Το συζητώ συχνά με φίλους κλπ και συνηθως παίρνω την απάντηση πως οι άνθρωποι πέρασαν πολλά για να τους στείλω και την αστυνομία τώρα 

Δηλαδή ή θα υποφέρει ο σκύλος ή θα διαλύσω την σχέση της οικογένειας μου με αυτούς τους συγγενείς και την δική μου με την οικογένειά μου γιατί προφανώς θα μου χτυπήσουν ότι δεν καταλαβαίνω τον καρκίνο 

Και ΑΝ ασχοληθεί και κανένας σοβαρά κιόλας να αφαιρέσει τον σκύλο από αυτό το περιβάλλον. 

Πάρε τον προσωρινά,να τους ελαφρώσεις.Ετσι δεν θα τους κακοφανεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lector είπε

Με βαση τα γραφομενα του φιλου παντως, οι αντιδρασεις τους δε σε παρακινουν να τους δειξεις ανθρωπια. 

Να ξέρεις πως η αλήθεια πάντα έχει δύο πλευρές κι εμείς ακούμε τη μία.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα έχω περάσει, κάποια πράγματα περνάνε σε 2η μοίρα σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν θέλεις να βοηθήσεις, κάντο όσο μπορείς. Πάνω από όλα όμως είναι η ανθρώπινη ζωή και όχι ενός ζώου.

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντροπη σου ρε φίλε, ο άνθρωπος δεν ξέρει αν θα ζει αύριο και εσύ απαιτείς να έχει προτεραιότητα τν σκύλο, ντροπή σου ειλικρινά.

Επεξ/σία από Linuxdude
  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο θανάτου. 

 

Εχω 82%  αναπηρία οπότε δεν θα δεχτώ από κανέναν σας να μου πει ότι δε ξέρω πώς είναι οι αρρώστιες. 

 

Προσωπικά, έβαλα τη δική μου υγεία σε δεύτερη μοίρα για να βοηθήσω τα ζώα μου, ακόμη και για να βοηθήσω ένα ΧΑΜΣΤΕΡΑΚΙ, δεν έκανα τίποτα για εμένα, έμεινα χωρίς φάρμακα, γιατρό και εξετάσεις. Ξέρεις κάτι; Θα μπορούσα να τυφλωθώ σε αυτό το διάστημα, θα μπορούσα να πάθω καρδιακό, θα μπορουσα να μη περαπαταω. Αλλά δεν έβαλα τη δική μου ζωή σε προτεραιότητα. Προτίμησα τελικά να μπορεί να βλέπει το χαμστερακι μου και από το δεύτερο ματάκι, να βοηθηθεί στις αλλεργίες του, και ας υπέφερα εγώ έναν ακόμη μήνα. 

 

Οι συγκεκριμένοι, όπως έχω πει, έχουν αφήσει παπαγαλάκι να πεθάνει από την πεινα, επειδή δεν πήγαν να του πάρουν τροφή, κανένας τους. Το έβλεπαν να τρώει τα κάγκελα και ήταν σε φάση οκ. Και τότε δεν είχαν καμία αρρώστια στην εικόνα. Ούτε καν το άφησαν να φύγει. 

Επεξ/σία από paoke9
  • Like 1
  • Confused 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο θανάτου. 

 

Εχω 82%  αναπηρία οπότε δεν θα δεχτώ από κανέναν σας να μου πει ότι δε ξέρω πώς είναι οι αρρώστιες. 

 

Προσωπικά, έβαλα τη δική μου υγεία σε δεύτερη μοίρα για να βοηθήσω τα ζώα μου, ακόμη και για να βοηθήσω ένα ΧΑΜΣΤΕΡΑΚΙ, δεν έκανα τίποτα για εμένα, έμεινα χωρίς φάρμακα, γιατρό και εξετάσεις. Ξέρεις κάτι; Θα μπορούσα να τυφλωθώ σε αυτό το διάστημα, θα μπορούσα να πάθω καρδιακό, θα μπορουσα να μη περαπαταω. Αλλά δεν έβαλα τη δική μου ζωή σε προτεραιότητα. Προτίμησα τελικά να μπορεί να βλέπει το χαμστερακι μου και από το δεύτερο ματάκι, να βοηθηθεί στις αλλεργίες του, και ας υπέφερα εγώ έναν ακόμη μήνα. 

 

Οι συγκεκριμένοι, όπως έχω πει, έχουν αφήσει παπαγαλάκι να πεθάνει από την πεινα, επειδή δεν πήγαν να του πάρουν τροφή, κανένας τους. Το έβλεπαν να τρώει τα κάγκελα και ήταν σε φάση οκ. Και τότε δεν είχαν καμία αρρώστια στην εικόνα. Ούτε καν το άφησαν να φύγει. 

Πραγματικά δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω.Αν εσυ παραμελείς ετσι τη δικη σου υγεία,για ένα χαμστερακι,τρομάζω στην ιδέα στο τι είναι ικανός κάποιος να κάνει αν είναι να βοηθήσει έναν άνθρωπο ή ενα ζωο.

 

  • Like 8
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...