Προς το περιεχόμενο

Να καταγγείλω ή όχι; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kalmik said:

Νομίζω είναι μια ακόμη ακραία εκδοχή ατομικισμού και εγωϊσμού

Ενώ το να κρατάς ένα ζωντανό που δεν μπορείς να φροντίσεις λόγω προβλημάτων υγείας και να μη δέχεσαι τη βοήθεια κάποιου (ή να την αναζητάς), δεν είναι εγωιστικό;

Ξεκολλάτε ορισμένοι. Δεν μιλάμε για ένα φυτό που μαράθηκε. Αφήστε τα "ζωή ανθρώπου vs ζωή σκύλου" και κοιτάξτε τη ζωή σκέτο.

Επεξ/σία από jimmy213
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι άνθρωποι πηγαν το ζωο στον κτηνίατρο παρά το προβληματα υγείας τους και ο γιατρός έκρινε τι δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Ενας συγγενής ομως με ευαισθησίες προς τα ζωα, θεωρει οτι δε κάνουν αυτο που θα έπρεπε.

Φίλε συγγενή...προτίνεις στους δικούς σου, να αναλάβεις εσυ το ζωάκι για κάποιες ημέρες. Νομίζω πως οταν πας ένα ζωο στον κτηνίατρο το νοιάζεσαι. Αν λοιπον θεωρεις οτι ο κτηνίατρος έκανε λάθος, κάνεις αυτο.

Ολα τα άλλα ειναι να χαμε να λέγαμε. end of story

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Ενώ το να κρατάς ένα ζωντανό που δεν μπορείς να φροντίσεις λόγω προβλημάτων υγείας και να μη δέχεσαι τη βοήθεια κάποιου (ή να την αναζητάς), δεν είναι εγωιστικό;

Ξεκολλάτε ορισμένοι. Δεν μιλάμε για ένα φυτό που μαράθηκε. Αφήστε τα "ζωή ανθρώπου vs ζωή σκύλου" και κοιτάξτε τη ζωή σκέτο.

Δεν κατάλαβα, γιατί να αφήσουμε ένα φυτό να μαραθεί. ζωντανό είναι και αυτό. φροντίδα θέλει.

  • Like 3
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paoke9 είπε

Θα έλεγες το ίδιο αν στη θέση του σκύλου ήταν ένα παιδί με σπασμένο πόδι που δεν έχει πρόσβαση σε ιατρική φροντίδα; 

Ή η ζωή του σκύλου είναι κατώτερη, οπότε δεν πειράζει; 

Είμαι σίγουρος ότι αν ήταν ένα παιδάκι,δεν θα σε ένοιαζε καθόλου.Αντιθετως θα φροντιζες κυριως τον σκύλο και θα αφηνες το παιδάκι να υποφέρει.Εδω βάζεις τη δικη σου ζωή κάτω από ένα χάμστερ,εκτος αν ξεχασες τι εγραψες πιο πριν,θα σε ένοιαζε ένα ξένο παιδάκι που υποφέρει;

Εχει λάβει τρομακτικές έως επικίνδυνες  διαστάσεις η ζωολαγνεια και δεν έχει καμμία μα καμμια σχέση με την φιλοζωία.Δεν τολμάς να πεις κάτι,και αμέσως έρχονται βρισιές και απειλές.Το έχω ζήσει.

 

1 ώρα πριν, APOMICHALIS είπε

Είναι το ίδιο δηλαδή;
Αν κινδυνεύει ένα παιδί και ένα σκυλί και μπορείς να σώσεις μόνο έναν και ο σκύλος είναι πιο κοντά θα πας να σώσεις τον σκύλο ;

Δυστηχως αρκετοί έτσι θα έκαναν.Η πλήρης απαξίωση της ανθρώπινης ζωής.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω ότι για κάποιους όντως η ακραία ζωοφιλία και γενικά ο δικαιωματισμός έχει πάρει απρόβλεπτες ως περίεργες και  δυσανάλογες διαστάσεις. Απλό παράδειγμα. Έχουμε μια νομοθεσία που αν ακουμπήσεις άνθρωπο (έργω εξύβριση, ούτε καν απλή σωματική βλάβη) η ποινική μεταχείριση έιναι επιεικέστερη από το αν ακουμπήσεις σκύλο. Παράδειγμα: είναι κάποιος στο δρόμο, ένας σκύλος έχει επιθετική συμπεριφορά, ο άλλος αμύνεται με ένα κλαδί ή κάτι και είναι δίπλα ο ...φιλόζωος τραβάει βίντεο και σε στέλνει κατηγορούμενο. Θυμάμαι την περίπτωση της γιαγιάς με το Π που έσπρωξε, έδιωξε σκύλο από το πεζοδρόμιο, την τράβηξαν βίντεο και κάποιοι ανεγκέφαλοι σχολίαζαν εμετικά ευχόμενοι καρκίνο, να ψοφήσει η κ...γρια κλπ. Δεν ξέρω, προβληματίζομαι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι πραγματικα που οι χρηστες του insomnia δειχνουν να διαφερουν απο τους μισανθρωπους ζωουπηρετες του facebook!

 

7 λεπτά πριν, kalmik είπε

Noμίζω ότι για κάποιους όντως η ακραία ζωοφιλία και γενικά ο δικαιωματισμός έχει πάρει απρόβλεπτες ως περίεργες και  δυσανάλογες διαστάσεις. Απλό παράδειγμα. Έχουμε μια νομοθεσία που αν ακουμπήσεις άνθρωπο (έργω εξύβριση, ούτε καν απλή σωματική βλάβη) η ποινική μεταχείριση έιναι επιεικέστερη από το αν ακουμπήσεις σκύλο. Παράδειγμα: είναι κάποιος στο δρόμο, ένας σκύλος έχει επιθετική συμπεριφορά, ο άλλος αμύνεται με ένα κλαδί ή κάτι και είναι δίπλα ο ...φιλόζωος τραβάει βίντεο και σε στέλνει κατηγορούμενο. Θυμάμαι την περίπτωση της γιαγιάς με το Π που έσπρωξε, έδιωξε σκύλο από το πεζοδρόμιο, την τράβηξαν βίντεο και κάποιοι ανεγκέφαλοι σχολίαζαν εμετικά ευχόμενοι καρκίνο, να ψοφήσει η κ...γρια κλπ. Δεν ξέρω, προβληματίζομαι.

ο αλλος εκανε "ξουτ" με το ποδι του στην ταβερνα στο γατι που ηθελε να ανεβει στο τραπεζι, και ξεσηκωθηκαν ολοι οι πειραγμενοι να βριζουν να φωναζουν, και ο εισαγγελεας να ψαχνει να βρει τον κακουργο που εκανε ξουτ στο γατι και επεσε απο τους 50 ποντους στο χαλικι της παραλιας!

Μιλαμε για πληρη παράνοια!!!

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, kalmik said:

Θυμάμαι την περίπτωση της γιαγιάς με το Π που έσπρωξε, έδιωξε σκύλο από το πεζοδρόμιο, την τράβηξαν βίντεο και κάποιοι ανεγκέφαλοι σχολίαζαν εμετικά ευχόμενοι καρκίνο, να ψοφήσει η κ...γρια κλπ.

Ενώ αν έσπρωχνε/έδιωχνε ένα παιδάκι από το πεζοδρόμιο, θα έλεγαν καλά του έκανε του κ..παιδου που δε σέβεται την τρίτη ηλικία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Ενώ αν έσπρωχνε/έδιωχνε ένα παιδάκι από το πεζοδρόμιο, θα έλεγαν καλά του έκανε του κ..παιδου που δε σέβεται την τρίτη ηλικία;

Μόνο που το σκυλί μπορεί να σε δαγκώσει ενώ το παιδάκι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kalmik είπε

Noμίζω ότι για κάποιους όντως η ακραία ζωοφιλία και γενικά ο δικαιωματισμός έχει πάρει απρόβλεπτες ως περίεργες και  δυσανάλογες διαστάσεις. Απλό παράδειγμα. Έχουμε μια νομοθεσία που αν ακουμπήσεις άνθρωπο (έργω εξύβριση, ούτε καν απλή σωματική βλάβη) η ποινική μεταχείριση έιναι επιεικέστερη από το αν ακουμπήσεις σκύλο. Παράδειγμα: είναι κάποιος στο δρόμο, ένας σκύλος έχει επιθετική συμπεριφορά, ο άλλος αμύνεται με ένα κλαδί ή κάτι και είναι δίπλα ο ...φιλόζωος τραβάει βίντεο και σε στέλνει κατηγορούμενο. Θυμάμαι την περίπτωση της γιαγιάς με το Π που έσπρωξε, έδιωξε σκύλο από το πεζοδρόμιο, την τράβηξαν βίντεο και κάποιοι ανεγκέφαλοι σχολίαζαν εμετικά ευχόμενοι καρκίνο, να ψοφήσει η κ...γρια κλπ. Δεν ξέρω, προβληματίζομαι.

Στην κουμπαρα μου επιτέθηκαν αδέσποτα,ενώ περπατούσε,επεσε κατω,το ένα την δάγκωσε στο πόδι.Πηγε νοσοκομείο.Ευτυχως δυο περαστικοί με μπατον τα έσπρωξαν και τα κλωτσησαν  για να φύγουν.Κάποιοι τους απείλησαν με καταγγελία για κακοποίηση ζώου.Προτιμουσαν να δαγκώσουν και άλλο τα σκυλιά με απρόβλεπτες συνέπειες,ισως και θάνατο ενός άνθρωποι παρά να φάνε μια κλωτσιά  τα σκυλιά.Αυτή είναι η επικίνδυνη διάσταση της ζωολαγνειας.

Το ανέβασε στο Facebook,το τι βρισίδι έφαγε δεν περιγράφεται.Έπρεπε είπαν  να βρουν εκείνη τη στιγμή άλλο τρόπο για να απωθήσουν τα σκυλιά.Και το κουφο που άκουσε,έφταιγε εκείνη επειδή φόρουσε κόκκινο κολάν και αυτό εξαγρίωσε τα σκυλιά.Θα πρέπει δηλαδή να προσέχει τι φοράει για να μην νευριάσουν τα αδέσποτα και επιτεθούν. 
 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liakjim said:

Μόνο που το σκυλί μπορεί να σε δαγκώσει ενώ το παιδάκι όχι.

Με υποθέσεις θα παίξουμε; Κρίνουμε το γεγονός.

10 minutes ago, andreaspA said:

ο αλλος εκανε "ξουτ" με το ποδι του στην ταβερνα στο γατι που ηθελε να ανεβει στο τραπεζι

Έκανε ξουτ; Μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Στην κουμπαρα μου επιτέθηκαν αδέσποτα,ενώ περπατούσε,επεσε κατω,το ένα την δάγκωσε στο πόδι.Πηγε νοσοκομείο.Ευτυχως δυο περαστικοί με μπατον τα έσπρωξαν και τα κλωτσησαν  για να φύγουν.Κάποιοι τους απείλησαν με καταγγελία για κακοποίηση ζώου.Προτιμουσαν να δαγκώσουν και άλλο τα σκυλιά με απρόβλεπτες συνέπειες,ισως και θάνατο ενός άνθρωποι παρά να φάνε μια κλωτσιά  τα σκυλιά.Αυτή είναι η επικίνδυνη διάσταση της ζωολαγνειας.

Το ανέβασε στο Facebook,το τι βρισίδι έφαγε δεν περιγράφεται.Έπρεπε είπαν  να βρουν εκείνη τη στιγμή άλλο τρόπο για να απωθήσουν τα σκυλιά.Και το κουφο που άκουσε,έφταιγε εκείνη επειδή φόρουσε κόκκινο κολάν και αυτό εξαγρίωσε τα σκυλιά.Θα πρέπει δηλαδή να προσέχει τι φοράει για να μην νευριάσουν τα αδέσποτα και επιτεθούν. 
 

αυτό με το κόκκινο.. δεν νευριάζει ούτε του ταύρους. Τα σκυλιά όμως βλέπουν τα χρώματα όπως εμείς

Επεξ/σία από APOMICHALIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Με υποθέσεις θα παίξουμε; Κρίνουμε το γεγονός.

Δεν χρειάζεται να κρίνουμε κάτι. Επιστρατεύουμε την κοινή λογική. Στην Ελλάδα ο κόσμος έχει διαστρεβλωμένη συνείδηση περί των ζώων συντροφιάς. Ναι στα δικαιώματα των κατόχων αλλά ναι και στις υποχρεώσεις βλέπε υποχρεωτικά φίμωτρο,  λουρί, τσιπ, εμβολιασμός, κόπρανα κτλ. Προσωπικά δεν θα επανέλθω, βγαίνουμε εκτός θέματος για κάτι που η πολιτεία έχει θεσπίσει αλλά δεν τηρείται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, APOMICHALIS είπε

αυτό με το κόκκινο.. δεν νευριάζει ούτε του ταύρους. Τα σκυλιά όμως βλέπουν τα χρώματα όπως εμείς

Ωραία,στην κόρη μου πήγαν να επιτεθούν με άγριο γάβγισμα ενώ έκανε ποδήλατο.Η μικρή,8 χρόνων,τρόμαξε,σταμάτησε και φώναζε κλαίγοντας.Ευτυχως ημουν από πίσω και με τις αγριοφωνάρες μου σταμάτησαν.Πες ότι δεν ημουν εκεί.

Και τι μου λέει μια,μην την χαρακτηρίσω περαστική.Ειδαν τη ρόδα που γυρνούσε και εξαγριώθηκαν.Άρα να μην κάνει ποδήλατο.Τα άκουσε άγρια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmmys είπε

Ωραία,στην κόρη μου πήγαν να επιτεθούν με άγριο γάβγισμα ενώ έκανε ποδήλατο.Η μικρή,8 χρόνων,τρόμαξε,σταμάτησε και φώναζε κλαίγοντας.Ευτυχως ημουν από πίσω και με τις αγριοφωνάρες μου σταμάτησαν.Πες ότι δεν ημουν εκεί.

Και τι μου λέει μια,μην την χαρακτηρίσω περαστική.Ειδαν τη ρόδα που γυρνούσε και εξαγριώθηκαν.Άρα να μην κάνει ποδήλατο.Τα άκουσε άγρια.

 

Δεν πρέπει να υπάρχουν αδέσποτα στους δρόμους. Δεν γίνεται να φοβάσαι να περπατήσεις. Όπως και τα σκυλιά στην βόλτα τους πρέπει να είναι πάντα με λουρί.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, jmmys said:

Και τι μου λέει μια,μην την χαρακτηρίσω περαστική.Ειδαν τη ρόδα που γυρνούσε και εξαγριώθηκαν.Άρα να μην κάνει ποδήλατο.Τα άκουσε άγρια.

Ο ορισμός του victim blaming με άλλα λόγια. Μερικοί άνθρωποι ζουν στο συννεφάκι τους και δεν έχουν επαφή με τον πραγματικό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...