Προς το περιεχόμενο

Να καταγγείλω ή όχι; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπόθεση εργασίας: μήπως μια εγχείρηση για το σπασμένο πόδι του σκύλου κοστίζει Χ χρήματα που ένας καρκινοπαθής τον οποίο έχουν απομυζήσει τα έξοδα της θεραπείας (ξέρουμε όλοι πόσα καλύπτει το ελληνικό κράτος) δεν διαθέτει γιατί μετά βίας επιβιώνει; Δυστυχώς σε κάποιες περιπτώσεις ισχύουν προτεραιόητες και επιλογές; Άν με τα λεφτά που έχεις ίσα ίσα σώζεις τον άνθρωπο αλλά όχι το σκύλο, τι κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Θα έλεγες το ίδιο αν στη θέση του σκύλου ήταν ένα παιδί με σπασμένο πόδι που δεν έχει πρόσβαση σε ιατρική φροντίδα; 

Ή η ζωή του σκύλου είναι κατώτερη, οπότε δεν πειράζει; 

Δεν τίθεται θέμα κακοποίησης ούτε παραμέλησης. Απλώς δεν κάνουν αυτά που εσύ θα έκανες αν ο σκύλος ήταν δικός σου (αν και όπως είπες, ούτε καν έχεις οικονομική δυνατότητα για να φροντίσεις σκύλο άρα απορώ τι συζητάμε). Μένω στην άποψή μου ότι οι άνθρωποι που ασχολούνται με άλλα σπίτια δεν έχουν ζωή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαζή ερώτηση γατί δε γνωρίζω, εφόσον γίνει καταγγελία και προκύψει πρόστιμο και ίσως Ποινή προς τον ιδιοκτήτη,  το ίδιο το ζώο πως επωφελείται ;

θα του το πάρουν ; θα τον επιτηρούν εάν το προσέχει;

Επεξ/σία από bloodraven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ως και εγώ φιλόζωος (με δύο πολύ αγαπημένες γάτες) βλέπω δυστυχώς αρκετούς ανθρώπους που ενώ είναι υπερευαίσθητοι για τα ζώα (καλώς) έχουν αναπτύξει μια περίεργη αδιαφορία για τα ανθρώπινα προβλήματα και δεν έχουν ποτέ βοηθήσει άνθρωπο (δεν έχουν δώσει ένα ευρώ σε φτωχό, δε συμμετέχουν σε δράσεις κοινωνικής αλληλεγγύης, δεν πάνε σε διαδήλωση, δεν ασχολούνται γενικά). Νομίζω είναι μια ακόμη ακραία εκδοχή ατομικισμού και εγωϊσμού γιατί ενώ στα ζώα αναζητουν επιβεβαίωση και ανταπόδοση (που τα καημένα πάντα δίνουν) οι άνθρωποι δεν είναι εγγυημένο ότι θα το αναγνωρίσουν. Μα αυτό ακριβώς συμβαίνει στο ανθρώπινο είδος και στις σχέσεις. Δίνουμε ανιδιοτελώς και δεν ξέρουμε αν θα πάρουμε πίσω. την ανταπόδοση.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο προχωράει η εξατομίκευση και η αποσάθρωση της κοινωνίας, τόσο αυτή θα γίνεται ζωολατρική και μισανθρωπική, τόσο θα αυξάνεται η υπογεννητικότητα, οι αυτοκτονίες και διεστραμμένα τόπικ όπως αυτό εδώ.

Πριν 10-15 χρόνια ο ΤΣ θα έτρωγε διαδικτυακό "ξύλο". Το θάρρος να του πει ότι είναι απανθρωποποιημένος κι ενδεχομένως κοινωνιοπαθής, ποιος το είχε να του το πει;

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Θα έλεγες το ίδιο αν στη θέση του σκύλου ήταν ένα παιδί με σπασμένο πόδι που δεν έχει πρόσβαση σε ιατρική φροντίδα; 

Ή η ζωή του σκύλου είναι κατώτερη, οπότε δεν πειράζει; 

Είναι το ίδιο δηλαδή;
Αν κινδυνεύει ένα παιδί και ένα σκυλί και μπορείς να σώσεις μόνο έναν και ο σκύλος είναι πιο κοντά θα πας να σώσεις τον σκύλο ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, APOMICHALIS said:

Είναι το ίδιο δηλαδή;
Αν κινδυνεύει ένα παιδί και ένα σκυλί και μπορείς να σώσεις μόνο έναν και ο σκύλος είναι πιο κοντά θα πας να σώσεις τον σκύλο ;

Προφανως θα σωσει το σκυλι,γιατι τους ανθρωπους τους μισει.Αν αρρωστησει ομως δε θα παει σε σκυλο να τον κανει καλα αλλα σε γιατρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο "αστείο" είναι ότι τα ζώα υποφέρουν και βρίσκονται σε τέτοιες καταστάσεις ακριβώς επειδή κάποιοι νιώθουν "φιλόζωοι". Και "φιλοζωία" γι' αυτούς σημαίνει να είναι ένα ζώο κλεισμένο σε ένα κλουβί ή διαμέρισμα (άλλο είδος κλουβιού) 24/7, να βγαίνει και 2 βόλτες για κατούρημα τη μέρα, αν είναι τυχερό. Ιδανική ζωή για ένα ζώο. Φυσικά έχουν πείσει τους εαυτούς τους ότι έτσι ακριβώς είναι, και το κάνουν για τα ζώα, όχι για τη ματαιοδοξία και την ανάγκη των ίδιων.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paoke9 είπε

Έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο θανάτου. 

 

Εχω 82%  αναπηρία οπότε δεν θα δεχτώ από κανέναν σας να μου πει ότι δε ξέρω πώς είναι οι αρρώστιες. 

 

Προσωπικά, έβαλα τη δική μου υγεία σε δεύτερη μοίρα για να βοηθήσω τα ζώα μου, ακόμη και για να βοηθήσω ένα ΧΑΜΣΤΕΡΑΚΙ, δεν έκανα τίποτα για εμένα, έμεινα χωρίς φάρμακα, γιατρό και εξετάσεις. Ξέρεις κάτι; Θα μπορούσα να τυφλωθώ σε αυτό το διάστημα, θα μπορούσα να πάθω καρδιακό, θα μπορουσα να μη περαπαταω. Αλλά δεν έβαλα τη δική μου ζωή σε προτεραιότητα. Προτίμησα τελικά να μπορεί να βλέπει το χαμστερακι μου και από το δεύτερο ματάκι, να βοηθηθεί στις αλλεργίες του, και ας υπέφερα εγώ έναν ακόμη μήνα. 

 

Οι συγκεκριμένοι, όπως έχω πει, έχουν αφήσει παπαγαλάκι να πεθάνει από την πεινα, επειδή δεν πήγαν να του πάρουν τροφή, κανένας τους. Το έβλεπαν να τρώει τα κάγκελα και ήταν σε φάση οκ. Και τότε δεν είχαν καμία αρρώστια στην εικόνα. Ούτε καν το άφησαν να φύγει. 

Φίλε μου λες ότι έχεις 82% αναπηρία και για κάποιους που γνωρίζουν από ποσοστά είναι πάρα πολύ υψηλό , το υψηλότερο που δοθεί από την ειδική επιτροπή. Δεν γνωρίζω για ποιο λόγο έχεις τόσο υψηλό , δεν θελω να μάθω , εύχομαι γρήγορα να γινεις καλύτερα ,  απλά θα σου πω πως ξέχασε το γείτονα και το σκύλο του , βγάλτους τελείως από τη ζωή σου και το μυαλό σου  και δες πως μπορείς να κάνεις τη δική σου ζωή καλύτερη και ομορφότερη.

Πιστεύω πως όσο ασχολείσαι με αυτούς θα χειροτερεύεις τη δική σου υγεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paoke9 είπε

Είναι παιδάκια, και θα έπρεπε όλοι να τα αντιμετωπίσουμε σαν αυτά. 

Το προβλημα ξεκιναει απο το οτι εξισωνεις ενα ζωο με εναν ανθρωπο. 

Πρεπει αμεσα να καταργηθει η αθλια νομοθεσια περι ευζωιας ζώων. Έχουν παρει θαρρος διάφοροι μισανθρωποι και καταστρεφουν ζωές ανθρώπων!

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, BLiTzER said:

Το πιο "αστείο" είναι ότι τα ζώα υποφέρουν και βρίσκονται σε τέτοιες καταστάσεις ακριβώς επειδή κάποιοι νιώθουν "φιλόζωοι". Και "φιλοζωία" γι' αυτούς σημαίνει να είναι ένα ζώο κλεισμένο σε ένα κλουβί ή διαμέρισμα (άλλο είδος κλουβιού) 24/7, να βγαίνει και 2 βόλτες για κατούρημα τη μέρα, αν είναι τυχερό. Ιδανική ζωή για ένα ζώο. Φυσικά έχουν πείσει τους εαυτούς τους ότι έτσι ακριβώς είναι, και το κάνουν για τα ζώα, όχι για τη ματαιοδοξία και την ανάγκη των ίδιων.

Κατα τα αλλα ειναι εναντιον των ζωολογικων κηπων ,που τουλαχιστον παρεχουν ιατρικη φροντιδα και σωστη διατροφη.Σε αντιθεση ο εγκλεισμος του ζωου σε 4 τοιχους τους φαινεται παραδεισος,μη βαλουμε ποσες ωρες μενει το ζωο μονο του.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paoke9 είπε

Έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο θανάτου. 

 

Εχω 82%  αναπηρία οπότε δεν θα δεχτώ από κανέναν σας να μου πει ότι δε ξέρω πώς είναι οι αρρώστιες. 

 

Προσωπικά, έβαλα τη δική μου υγεία σε δεύτερη μοίρα για να βοηθήσω τα ζώα μου, ακόμη και για να βοηθήσω ένα ΧΑΜΣΤΕΡΑΚΙ, δεν έκανα τίποτα για εμένα, έμεινα χωρίς φάρμακα, γιατρό και εξετάσεις. Ξέρεις κάτι; Θα μπορούσα να τυφλωθώ σε αυτό το διάστημα, θα μπορούσα να πάθω καρδιακό, θα μπορουσα να μη περαπαταω. Αλλά δεν έβαλα τη δική μου ζωή σε προτεραιότητα. Προτίμησα τελικά να μπορεί να βλέπει το χαμστερακι μου και από το δεύτερο ματάκι, να βοηθηθεί στις αλλεργίες του, και ας υπέφερα εγώ έναν ακόμη μήνα. 

 

Οι συγκεκριμένοι, όπως έχω πει, έχουν αφήσει παπαγαλάκι να πεθάνει από την πεινα, επειδή δεν πήγαν να του πάρουν τροφή, κανένας τους. Το έβλεπαν να τρώει τα κάγκελα και ήταν σε φάση οκ. Και τότε δεν είχαν καμία αρρώστια στην εικόνα. Ούτε καν το άφησαν να φύγει. 

Εχεις λιγο σύνδρομο ήρωα και μαρτυρα μεσα σου,ετσι;

Φιλε,γιατι μας τα λες αυτα;

Αντε παρε εσυ το σκυλο,τι αλλο θες να σου πουμε;

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cumulus είπε

Κατα τα αλλα ειναι εναντιον των ζωολογικων κηπων ,που τουλαχιστον παρεχουν ιατρικη φροντιδα και σωστη διατροφη.Σε αντιθεση ο εγκλεισμος του ζωου σε 4 τοιχους τους φαινεται παραδεισος,μη βαλουμε ποσες ωρες μενει το ζωο μονο του.

Προειδοποίηση: ακολουθούν αιρετικές απόψεις.

Στους ζωολογικούς κήπους επίσης υποφέρουν ζώα, και ενίοτε θανατώνονται, για τη δική μας ματαιοδοξία. Αν και όχι φιλόζωος με τη συνηθισμένη έννοια - δε θέλω για κανένα λόγο ζώο μέσα σε διαμέρισμα - θα είμαι πάντα εντελώς αντίθετος σε τέτοιου είδους πρακτικές. Ακόμα περισσότερο εφόσον μιλάμε για άγρια, αυθεντικά ζώα, κι όχι τα ευνουχισμένα, εξαρτημένα, ανίκανα πακέτα κρέατος που έχει ο καθένας στο σπίτι του.

Επίσης δε νομίζω ότι όσοι έχουν κατοικίδια αντιτίθενται στους ζωολογικούς κήπους. Ειδικά αν έχουν παιδιά. Αποτελούν ένα εξαιρετικό μέσο πλύσης εγκεφάλου προς τη "φιλοζωία" από μικρή ηλικία.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καταντήσαμε να προσέχουμε μην πατήσουμε κανένα αυτοκτονικό γάτι και φάμε κάνα 30.000 πρόστιμο γιατί δεν το πήγαμε στην εντατική, και δεν προσέχουμε τους ανθρώπους. Μισάνθρωποι "φιλόζωοι" του κώλου.......................

Επεξ/σία από Unholydiver
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...