Προς το περιεχόμενο

Να καταγγείλω ή όχι; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, liakjim said:

Πάνω από όλα όμως είναι η ανθρώπινη ζωή και όχι ενός ζώου.

 

53 minutes ago, Linuxdude said:

Ντροπη σου ρε φίλε, ο άνθρωπος δεν ξέρει αν θα ζει αύριο και εσύ απαιτείς να έχει προτεραιότητα τν σκύλο, ντροπή σου ειλικρινά.

Αν δεν ξέρει αν θα ζει αύριο κι αφού πάνω απ' όλα η ανθρώπινη ζωή, να τον δώσουν τον σκύλο σε κάποιον που μπορεί να τον φροντίσει.

Αν ισχύουν αυτά που λέει ο TS (γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος), μιλάμε για παθητική κακοποίηση ζώου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, jmmys said:

Πραγματικά δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω.Αν εσυ παραμελείς ετσι τη δικη σου υγεία,για ένα χαμστερακι,τρομάζω στην ιδέα στο τι είναι ικανός κάποιος να κάνει αν είναι να βοηθήσει έναν άνθρωπο ή ενα ζωο.

 

Πόθεν προκύπτει ότι η επίσκεψη του ζώου σε έναν κτηνιάτρο για ακτινογραφία συνιστά ταυτόχρονα και παραμέληση της υγείας του ανθρώπου που νοσεί;

@ts προσωπικά θα τους έκανα μια κουβέντα και θα αναλάμβανα το κόστος περίθαλψης του ζώου, αν αυτό είναι εφικτό από μέρους σου. Κατανοώ ότι οι "άνθρωποι", αν βέβαια λογίζονται ως τέτοιοι, μπορεί να έχουν αρκετά έξοδα αυτήν τη στιγμή.

Αν δε δεχθούν, εκεί έχεις την καταγγελία ως εναλλακτική, αλλά πρέπει να είσαι και διατεθειμένος να περιθάλψεις το ζώο. Είσαι;

ΥΓ. Για να μην δίνουν επαρκή σημασία σε ένα ζώο που με το ζόρι περπατάει τώρα, έχοντας ως πρόσχημα την ασθένεια, πιθανώς να μην του έδιναν και πριν.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να στείλεις την αστυνομία σε εναν καρκινοπαθή επειδή κρίνεις πως δε φροντίζει αρκετά το ζώο του ενώ εσύ θυσιάζεις τη δική σου υγεία για την υγεία ενός χάμστερ. 

Και δεν ειναι καν Παρασκευή...

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ το πηγαν σε κτηνιατρο και τους εδωσε αγωγη, αλλά ο φίλος εδω ξέρει καλύτερα την κατασταση του ζωου απο τον επιστήμονα. Βρες κάτι άλλο πιο δημιουργικό να κάνεις με την ζωή σου ρε φίλε. Ή πλήρωσε άλλον κτηνίατρο και πες τους οτι θα το πας εσυ να το δει με αποκλειστικά δικά σου μέσα και χρήματα. Διαφορετικά κάτσε στην μιζέρια σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Θέλεις να στείλεις την αστυνομία σε εναν καρκινοπαθή επειδή κρίνεις πως δε φροντίζει αρκετά το ζώο του ενώ εσύ θυσιάζεις τη δική σου υγεία για την υγεία ενός χάμστερ. 

Και δεν ειναι καν Παρασκευή...

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του TS πάντα δεν το φροντίζει.Ο οποίος, όπως είπε ο ίδιος για να μην παρεξηγούμαστε,προτιμά να μεινει αυτός τυφλός,ή να πάθει καρδιακό παρά το χάμστερ.

Έτσι λοιπον  θα έπρεπε και ο καρκινοπαθής να αφήσει τη δική του αρρώστια,τα νοσοκομεία,τις εξετάσεις,τις χημειοθεραπείες κλπ,να βάλει δηλαδή τη ζωή του σε δεύτερη μοίρα και να ασχοληθεί πρωτίστως με το σκύλο του.Τωρα αν στην πορεία ο άνθρωπος «φύγει» επειδή δεν ασχοληθηκε πρώτα με την υγεία του,ε τι να κάνουμε,τουλάχιστον περπατάει ο σκύλος.

Και αν τελικά ζήσει,ας φάει και μια καταγγελια που τόλμησε να παραμελήσει το σκύλο του επειδή έτρεχε στα νοσοκομεία λόγω καρκίνου.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου δίνουν την εντύπωση πως υποτιμούν την ζωή των ζώων, πχ για τον παπαγάλο, αν είναι δυνατόν να μην πας να του πάρεις σπορακια, που πόσο κοστίζουν; Σιγά. Αν είναι δυνατόν να μην του δώσεις ούτε ψωμάκι μέχρι να του πάρεις την δική του τροφή. Αν είναι δυνατόν να βλέπεις να πεθαίνει από την πείνα ένα πουλάκι και να μην κάνεις τίποτα. 

 

Προφανώς έχει ξεπεραστεί ο κίνδυνος για τη ζωή εδώ και καιρό, απλά αναφέρω πως όντως κινδύνεψε αρκετές φορές. 

Και όταν σκέφτηκα την καταγγελία, δεν υπολόγισα μόνο το τραύμα (για το οποίο φταίνε οι ίδιοι παρεπιπτόντως, ήταν από κλωτσιά του παιδιού όχι από ατύχημα), και όταν είχε τραυματιστεί ο σκύλος ΔΕΝ υπήρχαν ακόμη αυτά τα προβλήματα υγείας, απλά ξεκάθαρα παραμηληθηκε. Σύντομα προέκυψαν κι αυτά. 

 

Υπολόγισα και το ότι ο σκύλος, και να μην τον είχαν χτυπήσει, έχει βγει 3-4 φορές στη ζωή του, και κοντεύει ενός χρόνου. Έκανε την ανάγκη του σε καναπέδες-κρεβάτια νομίζω από αντιδραστικότητα, όσο μπορούσε δηλαδή να ανέβει κάπου και δεν πονούσε. Το να μη βγάζεις το σκύλο έξω ούτε καν για άσκηση, για να περπατήσει, ας μη πούμε για την ανάγκη του. Είναι ήδη παραμέληση. 

 

Δηλαδή και να του φτιάξουν το πόδι, αν του το φτιάξουν ποτέ, γιατί λένε. "δεν. Το πατάει ακόμη" σαν να περιμένουν να φτιάξει μόνο του, αυτός ο σκύλος θα μείνει μια ζωή κλεισμένος, χωρίς να βγαίνει βόλτες. Συγνώμη, τι τον πήρες τον σκύλο αν δεν τον βγάζεις έστω 5 λεπτά τη μέρα; Εδώ έχω δει κόσμο να βγάζει τις γάτες τους. 

 

Τον έχω βγάλει μια φορά, είναι πλέον αντικοινωνικός και πολύ δύσκολο να διαχειριστείς την βόλτα, φωνάζει σε ότι ζώο βλέπει κλπ. Ένας γνωστός που έχω στην περιοχή, μου έχει πει επίσης ότι πιστεύει πως έχουν καταστρέψει το σο σκυλάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paoke9 said:

Προσωπικά, έβαλα τη δική μου υγεία σε δεύτερη μοίρα για να βοηθήσω τα ζώα μου, ακόμη και για να βοηθήσω ένα ΧΑΜΣΤΕΡΑΚΙ, δεν έκανα τίποτα για εμένα, έμεινα χωρίς φάρμακα, γιατρό και εξετάσεις. Ξέρεις κάτι; Θα μπορούσα να τυφλωθώ σε αυτό το διάστημα, θα μπορούσα να πάθω καρδιακό, θα μπορουσα να μη περαπαταω. Αλλά δεν έβαλα τη δική μου ζωή σε προτεραιότητα. Προτίμησα τελικά να μπορεί να βλέπει το χαμστερακι μου και από το δεύτερο ματάκι, να βοηθηθεί στις αλλεργίες του, και ας υπέφερα εγώ έναν ακόμη μήνα.

Φιλικά πάντα, ο μόνος ακραίος στην ιστορία με βάση αυτά που μας λες είσαι εσύ. Μπορείς απλώς να προσφερθείς να αναλάβεις το σκυλάκι για λίγες μέρες ή ακόμα και ώρες ώστε να τους ξαλαφρώσεις λίγο και τους ανθρώπους και στο ενδιάμεσο να το πας σε έναν κτηνίατρο να κάνει όσες εξετάσεις θεωρεί (ο κτηνίατρος, όχι εσύ) πως χρειάζεται να κάνει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από ότι καταλαβαίνω, δεν θέλει να καλέσει την αστυνομία, για αυτό άνοιξε και το συγκεκριμένο νήμα, να ρωτήσει κάποιες γνώμες για το τι θα μπορούσε να κάνει. Αλλά πέσατε όλοι να τον φάτε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά, με την καταγγελία βέβαια θα διαλυθεί κάθε σχέση και οι δικοί μου έχουν κοντινές επαφές με εκείνους, αλλά αν το κάνω εγώ, ίσως νομίζουν το έκαναν εκείνοι, και ενώ πρόθεση μου είναι να σωθεί το σκυλάκι, θα καταλήξω να διαλύσω σχέσεις άλλων ανθρώπων και όχι μόνο δικές μου. Αυτό με σταματάει. Αν ήταν να χαλάσω τις δικές μου σχέσεις, συγνώμη, αλλά δεν θα το υπολόγιζα καθόλου εφόσον πρόκειται για μια ζωουλα που πονάει μήνες τώρα, και ας είναι σκύλος αυτή η ζωή κι όχι άνθρωπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GamingMaster424 είπε

Φιλικά πάντα, ο μόνος ακραίος στην ιστορία με βάση αυτά που μας λες είσαι εσύ. Μπορείς απλώς να προσφερθείς να αναλάβεις το σκυλάκι για λίγες μέρες ή ακόμα και ώρες ώστε να τους ξαλαφρώσεις λίγο και τους ανθρώπους και στο ενδιάμεσο να το πας σε έναν κτηνίατρο να κάνει όσες εξετάσεις θεωρεί (ο κτηνίατρος, όχι εσύ) πως χρειάζεται να κάνει.

Πιστεύεις πως έχω την οικονομική δυνατότητα να το κάνω και δεν το έχω κάνει και κάθομαι και σκάω επειδή έτσι μου αρέσει; 

 

Έχω γάτα και χάμστερ στο σπίτι, ο σκύλος αυτός δεν έχει μάθει να συνυπάρχει με κανένα ζώο, έχει τεράστια απέχθεια στις γάτες, και δεν έχω πραγματικα τίποτα στην άκρη οικονομικά για να βοηθήσω, με το ζόρι βγάζω τον μήνα. Εκείνοι όμως που έχουν, δεν κάνουν τίποτα. 

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Άλλοθι αναζητάει για να τη στείλει. Να εγώ δε θέλω μωρέ αλλά αναγκάζομαι...

Όχι, ψάχνω έναν τρόπο να μην πάρω τηλέφωνο, δε θέλω και είπα τον λόγο που δε θέλω, γιατί δεν έχω δικαίωμα να χαλάσω σχέσεις άλλων ανθρώπων. 

 

Αλλά δε βρίσκω και κανέναν τρόπο. 

4 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Εγώ από ότι καταλαβαίνω, δεν θέλει να καλέσει την αστυνομία, για αυτό άνοιξε και το συγκεκριμένο νήμα, να ρωτήσει κάποιες γνώμες για το τι θα μπορούσε να κάνει. Αλλά πέσατε όλοι να τον φάτε.

σε ευχαριστώ που καταλαβαίνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι που ασχολούνται με τους άλλους είναι συνήθως αυτοί που δεν έχουν δική τους ζωή. Θα πρότεινα στον ts να βρει κάτι ουσιαστικό να ασχοληθεί και να αφήσει τους ανθρώπους στα προβλήματά τους. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 1comment είπε

Οι άνθρωποι που ασχολούνται με τους άλλους είναι συνήθως αυτοί που δεν έχουν δική τους ζωή. Θα πρότεινα στον ts να βρει κάτι ουσιαστικό να ασχοληθεί και να αφήσει τους ανθρώπους στα προβλήματά τους. 

Θα έλεγες το ίδιο αν στη θέση του σκύλου ήταν ένα παιδί με σπασμένο πόδι που δεν έχει πρόσβαση σε ιατρική φροντίδα; 

Ή η ζωή του σκύλου είναι κατώτερη, οπότε δεν πειράζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paoke9 είπε

Έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο θανάτου. 

 

Εχω 82%  αναπηρία οπότε δεν θα δεχτώ από κανέναν σας να μου πει ότι δε ξέρω πώς είναι οι αρρώστιες. 

 

Προσωπικά, έβαλα τη δική μου υγεία σε δεύτερη μοίρα για να βοηθήσω τα ζώα μου, ακόμη και για να βοηθήσω ένα ΧΑΜΣΤΕΡΑΚΙ, δεν έκανα τίποτα για εμένα, έμεινα χωρίς φάρμακα, γιατρό και εξετάσεις. Ξέρεις κάτι; Θα μπορούσα να τυφλωθώ σε αυτό το διάστημα, θα μπορούσα να πάθω καρδιακό, θα μπορουσα να μη περαπαταω. Αλλά δεν έβαλα τη δική μου ζωή σε προτεραιότητα. Προτίμησα τελικά να μπορεί να βλέπει το χαμστερακι μου και από το δεύτερο ματάκι, να βοηθηθεί στις αλλεργίες του, και ας υπέφερα εγώ έναν ακόμη μήνα. 

 

Οι συγκεκριμένοι, όπως έχω πει, έχουν αφήσει παπαγαλάκι να πεθάνει από την πεινα, επειδή δεν πήγαν να του πάρουν τροφή, κανένας τους. Το έβλεπαν να τρώει τα κάγκελα και ήταν σε φάση οκ. Και τότε δεν είχαν καμία αρρώστια στην εικόνα. Ούτε καν το άφησαν να φύγει. 

Ότι έχεις 82% αναπηρία δεν κανονικοποιει το ότι αν έχεις πρόβλημα υγείας θα δώσεις προτεραιότητα σε ενα ΖΩΟ, αυτά είναι γελοιοτητες. Στη τελική, απ τη στιγμή που τα ζώα έχουν μπει στο σπίτι είναι ευνοημένα. Ας είναι με τραυματισμένο πόδι, θα ρθει η ώρα του και θα το φροντίσουν (αν δεν έχεις καταλάβει και συ κάτι λάθος). Ούτε σε χαρτοκουτα κοιμάται, ουτε κυκλοφορεί στους δρόμους ώστε να το πατήσει κανένα αμάξι.

Αν θες να το παίξεις ιεραπόστολος, ανάλαβε το εσύ, ασε τα τηλέφωνα!

Επεξ/σία από ideal09
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Ότι έχεις 82% αναπηρία δεν κανονικοποιει το ότι αν έχεις πρόβλημα υγείας θα δώσεις προτεραιότητα σε ενα ΖΩΟ, αυτά είναι γελοιοτητες. Στη τελική, απ τη στιγμή που τα ζώα έχουν μπει στο σπίτι είναι ευνοημένα. Ας είναι με τραυματισμένο πόδι, θα ρθει η ώρα του και θα το φροντίσουν (αν δεν έχεις καταλάβει και συ κάτι λάθος). Ούτε σε χαρτοκουτα κοιμάται, ουτε κυκλοφορεί στους δρόμους ώστε να το πατήσει κανένα αμάξι.

Αν θες να το παίξεις ιεραπόστολος, ανάλαβε το εσύ, ασε τα τηλέφωνα!

πάντα προτεραιότητα στα ζωάκια μου, και ίση αντιμετώπισή τους, δεν είναι κατώτερα, ούτε ο πόνος τους είναι κατώτερος. Είναι παιδάκια, και θα έπρεπε όλοι να τα αντιμετωπίσουμε σαν αυτά. 

 

Δεν θα πάρω τηλέφωνο, αλλά πάντα θα ξέρω πως ότι συμβεί σε αυτή τη ζωή, θα είναι και δικό μου λάθος κ ευθύνη. 

 

Όσο για το "ιεραπόστολος", θα υποθέσω ότι δεν διαβάσατε τους λόγους για τους οποίους δεν μπορώ να το πάρω. 

 

Έψαχνα αν υπάρχει μια άλλη λύση. Από ότι φαίνεται όπως και να έχει ο σκύλος θα υποφέρει, ίσως πεθάνει κιόλας, επειδή εμείς είμαστε ανώτερη ζωή ιεραρχικά. Συγχαρητήριά μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...