Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Ο Gom έγινε ο βασικός player μου, κυρίως γιατί είναι πολύ παραμετροποιήσιμος και εύχρηστος.

 

Το μόνο αρνητικό που έχω βρει είναι ότι σε μερικά αρχεία .mp4 χρειαζόταν εγκατάσταση ξεχωριστού codec, αλλιώς εμφάνιζε μόνο την εικόνα χωρίς να έχει ήχο. Το θετικό είναι ότι ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, σε πηγαίνει κατευθείαν στη σελίδα όπου μπορείς να κατεβάσεις τον απαραίτητο codec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έβαλα τον GOM αλλά απογοητευτηκα απο τα subtitles...μου τα δείχνει κινέζικα,οτιδήποτε encoding η γραμματοσειρα και επιλέξω. Πήγα στο forum του GOM και εχουν κ αλλοι το ιδιο προβλημα. Σε εσας παιζει κανονικά τους υπότιτλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

κι εγώ αγγλικά windows έχω αλλά δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα με τους υπότιτλους. Και όπως λεει και ο metalmike, τους παίζει χωρίς να χρειάζεται το vobsub.

 

Με άλλους players βλέπεις κανονικά τους υπότιτλους;

 

Πάντως, o Gom Player στο preferences / subtitle / others σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις την κωδικοποίηση που θες για τους non-unicode υπότιτλους. Μπορεί να φταίει αυτό, καθώς το έχω δει να συμβαίνει σε 2-3 υπολογιστές γνωστών μου οι οποίοι κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού δεν είχαν επιλέξει τα ελληνικά για τα non-unicode προγράμματα.

Αν δεν είσαι σίγουρος για αυτό το τελευταίο και θες να το εξακριβώσεις, πήγαινε control panel / regional and language options / advanced και δες αν είναι επιλεγμένα τα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την υποψία ότι φταίει το ότι έχ αγγλικά windows. Τι encoding έχεις επιλέξει Metalmike?
Λες στο Preferences>Subtitle>Others>Code Page ετσι;Eκει δεν πειραξα τιποτα,εχει την επιλογη "Use Default Code Page"!Εξαλλου κι εγω αγγλικα windows εχω,δεν νομιζω να φταιει αυτο!Τις ρυθμισεις των ελληνικων στα windows τις εχεις σωστα ετσι(oλα greek και greece);Α και κατι αλλο,τον Gom απο το Download.com τον κατεβασες ετσι;

 

Μηπως φταιει το οτι το Gom βγαινει απο μια κορεατικη εταιρια?
Oντως βγαινει απο κορεατικη εταιρια αλλα ειναι international player οποτε κατι τετοιο δεν νομιζω να ισχυει!Περισσοτερο μου κανει αυτο το προβλημα να δημιουργειται λογω κακων ρυθμισεων της γλωσσας στα windows!

 

***EDIT***:Φιλε gsarig με προλαβες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έφταιγε η ρύθμιση που ανέφερε ο gsarig, το έλεγξα και τώρα είναι μια χαρά. Με τον MPC δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, αλλά τώρα που λύθηκε και στον GOM πιστεύω θα τον αντικαταστήσει. Είναι πολύ λειτουργικός player.

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Σε εμένα πάντως παίζει κανονικά τα αρχεία .mov.

 

Μάλλον ισχύει αυτό που λεει ο metalmike σε προηγούμενο post:

 

Mια χαρα τα παιζει απλα δεν εχει επιλογη για mov αρχεια ουτε καποιο εικονιδιο(εγω στα mov εβαλα το εικονιδιο του m1v για να τα θυμαμαι)!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα τον GOM για να παίζω τα βίντεο μόνο,μια και για τα μου που θρου έχω το WinAmp.

Δεν βλέπω όμως να έχει ανάλογο library,υπάρχει κάποιος άλλος player με library?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.asf και .swf δεν παιζει ο gom.Επισης και .mov(quick time).Kατα τα αλλα ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ.
E ενταξει,μην τα θελουμε και ολα δικα μας,εξαλλου παιζει τα παρεμφερη(.asx και .flv)!Kαι .mov παιζει και μπλε και πρασινα :mrgreen: ,και real και dvd(εφοσον υπαρχει στο συστημα dvd decoder)και τηλεοραση και και και...

 

PS:Δεν ξερω για εσας αλλα εγω γουσταρω τρελα και το εικονιδιο του που ειναι και ξεχωριστο για καθε διαφορετικο τυπο αρχειου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για εσας αλλα εγω γουσταρω τρελα και το εικονιδιο του που ειναι και ξεχωριστο για καθε διαφορετικο τυπο αρχειου!!!

 

Ξέρω ότι θα χάσω την όποια αξιοπρέπεια μου έχει μείνει σε αυτό το φόρουμ λέγοντας το αυτό, αλλά ήταν από τους βασικότερους λόγους που έγινε o media player της επιλογής μου :mrgreen:

Έχω ένα κόλλημα με τις πατούσες (τις γυναικείες εεε).

 

Πέρα από αυτό. μικρές λεπτομέρειες με έχουν κερδίσει. Όπως ότι θυμάται την τελευταία θέση του video, η ευχρηστία και οι επιλογές με τους υπότιτλους κα.

Απορώ πως δεν τον είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω κατεβαζει το zuper για να τροποποιω τα φορματ βιντεο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα. Θελω να αλλαξω τα βιντεο απο το κινητο .3gp και να ανεβασω μερικα στο youtube....πεστε μου καμια ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 @ gom media player ... αλλά σε συνδυασμό με το k-lite mega codec pack για κάποια formats που του ξεφεύγουν - παίζει και τα dvd πολύ πιο στρωτά από το mpc...

 

Εχουμε και λέμε λοιπόν...

- dvd ripper >> RipIt4Me (http://www.ripit4me.org)

- dvd burner >> ImgBurn (http://www.imgburn.com)

- dvd player >> GOM Player (http://www.gomplayer.com)

 

Τί μένει ακόμα?

...Κάποιο freeware για να φτιάχνουμε εξώφυλλα για dvd boxes...

 

Δεν έχω το κουράγιο να ψάξω σε 36 σελίδες... Εχει κάποιος κάτι υπόψη του που να δέχεται text + images με δυνατότητες auto-align, rotation κλπ?

 

(...Επίσης να έχει υπόψη της η Monica ότι δεν έχω διάθεση για μελαχρινές αυτόν τον μήνα για αστρολογικούς λόγους...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...