Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού λοιπόν θα πληρώσεις τον άλλον σε δολλάρια τις προμήθεις δεν τις γλιτώνεις με τίποτα. Στο paypal balance για να βάλεις πρέπει να είσαι αθήνα που υπάρχει μια τράπεζα που βάζεις εκεί λεφτά. Τώρα βέβαια κοίτα στο paypal σου στην καρτέλα  top -up μήπως σε βοηθήσει.

 

Δεν είναι λογικό αυτό που γράφεις φίλε μου.Είναι δυνατόν ολόκληρη paypal  να σε αναγκαζει να κανεις 1000χλμ. για να πιστώσεις το  balance ?Για ιντερνετικες συναλλαγές μιλαμε εξαλου εν ετη 2015!  Παλιά υπηρχε το add funds , τωρα πλεον η υπηρεσία top up που δεν βγαίνει άκρη.

 

Αν σε καίει τοσο, τοτε πας στο  top -up εκει θα σου πει τον λογαριασμό σου τον οποιο εχει φτιάξει το pp και ειναι σε μια τράπεζα καπου στα βαλκανια, με αυτο το iban πας σε οποιαδήποτε τράπεζα και κανεις εμβασμα σε αυτο το iban φορτώνοντας το balance σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι λογικό αυτό που γράφεις φίλε μου.Είναι δυνατόν ολόκληρη paypal  να σε αναγκαζει να κανεις 1000χλμ. για να πιστώσεις το  balance ?Για ιντερνετικες συναλλαγές μιλαμε εξαλου εν ετη 2015!  Παλιά υπηρχε το add funds , τωρα πλεον η υπηρεσία top up που δεν βγαίνει άκρη.

Κοίταξε δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά σκέψου και αυτό. Το paypal είναι αμερικάνικο νομίζω και εάν είναι έτσι θα πρέπει να τα βάζεις σε αμερικάνικη τράπεζα που είναι στο κέντρο της αθήνας. Δεν φταίει το paypal γιατί είναι υπηρεσία εξωτερικού και δεν την νοιάζει για το εάν είσαι εσύ από μακεδονία και θες να βάλεις λεφτά στο λογαριασμό σου εμείς απλώς εφαρμόζουμε το σύστημα paypal στις επιχειρήσεις κτλ κτλ και το χρησιμοποιούμε. Άρα η μόνη λύση από εμένα είναι  να χρισιμοποιήσεις την κάρτα που έχεις και να πληρώσεις την προμήθεια που θα σου ζητηθεί αφού και χωρίς κάρτα θα πληρώσεις και πάλι προμήθειες δηλαδή δεν τις γλιτώνεις με κανέναν τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε καίει τοσο, τοτε πας στο  top -up εκει θα σου πει τον λογαριασμό σου τον οποιο εχει φτιάξει το pp και ειναι σε μια τράπεζα καπου στα βαλκανια, με αυτο το iban πας σε οποιαδήποτε τράπεζα και κανεις εμβασμα σε αυτο το iban φορτώνοντας το balance σου

δεν ειναι οτι με καιει  απλα ,έτσι μπορείς να μεταφέρεις χρήματα σε οποιονδήποτε λογ/σμο-άτομο στον κόσμο χωρίς να χρειάζεται να πληρώνεις τα ληστρικά των τραπεζών κάθε φορά , οπότε ίσως το ποστ να ωφελήσει και κάποιους που θέλουν να γλιτώσουν τα ποσά αυτα!Ναι στο τοπ απ ειμαι πλεον , φαινεται οτι η τραπεζα με την οποία συνεργάζονται είναι η Eurobank ,αλλα  ΔΕΝ μπορώ να κανω την συν/γη με web banking καθώς η ALPHA ζητάει iban το οποίο δεν εμφανίζεται στο τοπ απ της eurobank. Well done paypal well done.....

Κοίταξε δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά σκέψου και αυτό. Το paypal είναι αμερικάνικο νομίζω και εάν είναι έτσι θα πρέπει να τα βάζεις σε αμερικάνικη τράπεζα που είναι στο κέντρο της αθήνας. Δεν φταίει το paypal γιατί είναι υπηρεσία εξωτερικού και δεν την νοιάζει για το εάν είσαι εσύ από μακεδονία και θες να βάλεις λεφτά στο λογαριασμό σου εμείς απλώς εφαρμόζουμε το σύστημα paypal στις επιχειρήσεις κτλ κτλ και το χρησιμοποιούμε. Άρα η μόνη λύση από εμένα είναι  να χρισιμοποιήσεις την κάρτα που έχεις και να πληρώσεις την προμήθεια που θα σου ζητηθεί αφού και χωρίς κάρτα θα πληρώσεις και πάλι προμήθειες δηλαδή δεν τις γλιτώνεις με κανέναν τρόπο.

To paypall ειναι παγκόσμιο, συνεργάζεται με  εκατοντάδες τράπεζες παγκοσμίως  και αναφέρομαι σε μια μέθοδο που υπάρχει εδω και χρόνια στην  Ευρώπη. Ακόμα και για τις  επιχειρήσεις στις οποίες αναφέρεσαι θα μπορούσαν να γλιτώνουν σεβαστά ποσά σε βάθος χρόνου με αυτον τον τρόπο. Εκτιμώ την βοήθεια σου , ελπίζω να βρω την λύση (περιμένω απάντηση απο την paypal). Θα ενημερώσω το συντομότερο  προς μελλοντική γνώση όποιου θα έχει την ίδια απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά.Έκανα μια παραγγελία απο asos και χθες το βράδυ  που μπήκα να τσεκάρω αν εχει αποσταλεί , παρατήρησα ότι παρήγγειλα λάθος νούμερο παπούτσια.Έστειλα μύνημα αλλα δεν έχω λάβει απάντηση για την αλλαγή.Εντωμεταξύ τα πράγματα δεν έχουν αποσταλεί ( Order Processing ) . Υπάρχει περίπτωση να μου τα αλλάξουν αυτόματα , ή όταν δουν το μύνημα να ακυρώσουν και να ξαναστείλουν ; Γιατί είναι χρονοβόρα διαδικασία η ακύρωση με refund και ξανα-παραγγελία τα ίδια κομμάτια.Επιπλέον θα χάσω τα +20 ευρώ που πλήρωσα για express delivery με tracking code ;

 

 Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα σήμερα την πρώτη μου πληρωμή μέσω paypal.Aπό τα 82 ευρώ όμως μου κράτησε ως fee amount 3,96 ευρώ και ως net amount έμειναν τα 78,02 ευρώ.Το fee αυτό είναι η αμοιβή/ποσοστό που κρατάει το paypal ή το ποσοστό της διαδικτυακ'ης πλατφόρμας μέσω της οποίας πούλησα τα βινύλια;;Ελπίζω το δεύτερο.

Και κάτι ακόμα: επειδή είναι η πρώτη μου δοσοληψία,το paypal μου ζήτησε ΙΒΑΝ λογαριασμού.Έβαλα έναν της Πειραιώς για να μπορώ να τον ελέγχω μέσω winbank και αμέσως έκανα withdraw,μετέφερα δηλαδή τα χρήματα από το paypal balance στον τραπεζικό μου λογαριασμό.Τα χρήματα όμως δε φαίνονται όταν μπαίνω στο winbank.gr.Χρειάζονται κάποιες εργάσιμες για να φανούν;Επίσης κρατάει το paypal κάποια προμήθεια για τα withdrawals αυτά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα σήμερα την πρώτη μου πληρωμή μέσω paypal.Aπό τα 82 ευρώ όμως μου κράτησε ως fee amount 3,96 ευρώ και ως net amount έμειναν τα 78,02 ευρώ.Το fee αυτό είναι η αμοιβή/ποσοστό που κρατάει το paypal ή το ποσοστό της διαδικτυακ'ης πλατφόρμας μέσω της οποίας πούλησα τα βινύλια;;Ελπίζω το δεύτερο.

Και κάτι ακόμα: επειδή είναι η πρώτη μου δοσοληψία,το paypal μου ζήτησε ΙΒΑΝ λογαριασμού.Έβαλα έναν της Πειραιώς για να μπορώ να τον ελέγχω μέσω winbank και αμέσως έκανα withdraw,μετέφερα δηλαδή τα χρήματα από το paypal balance στον τραπεζικό μου λογαριασμό.Τα χρήματα όμως δε φαίνονται όταν μπαίνω στο winbank.gr.Χρειάζονται κάποιες εργάσιμες για να φανούν;Επίσης κρατάει το paypal κάποια προμήθεια για τα withdrawals αυτά;;

Θελει 2-3 μερες, και θα σου κρατήσουν και αλλα, σαν προμηθεια

 

Οτα τα δεις στο λογαριασμό σου ενημέρωσε μας ποσα κράτησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το PayPal μου τα κράτησε...

Και θα κρατήσει και άλλα;; Είναι πολλά ρε παιδιά αυτά τα χρήματα που κρατάνε αν το δεις κάνεις ποσοστιαία, νταβατζιλίκι κανονικό.

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάτι γι'αυτό;

Αν π.χ. δεν κάνω μεταφορά χρημάτων απο το paypal στο λογαριασμό της τράπεζάς μου κάθε φορά που με πληρώνει κάποιος αλλά αφήνω πρώτα να μαζευτεί ένα μεγαλούτσικο ποσό, ειναι καλύτερα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες έκανα αγορά κινητού από Κίνα. Έχω χρεωστική Πειραιώς.

 

Από την πρώτη στιγμή της παραγγελίας, μου δεσμεύτηκαν περίπου 144,50 ευρώ, η αξία του κινητού δηλαδή (λέω δεσμεύτηκαν γιατί μέχρι χτες στο winbank έβλεπα διαφορά Λογιστικού και Διαθέσιμου Υπολοίπου ίση με το παραπάνω ποσό). Σήμερα μάλλον ολοκληρώθηκε η διαδικασία της μεταφοράς των χρημάτων. Στις κινήσεις των λογαριασμών όμως προστέθηκε άλλη μία σήμερα. Υπάρχει μια χρέωση 2,89 ευρώ με αιτιολογία "ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ" και σχόλιο παρόμοιο με το σχόλιο της συναλλαγής-χρέωσης των 144,50 ευρώ (το σχόλιο για τα 2,89 ευρώ είναι κάπως έτσι: "PAYPAL VICKMALL01 35 3143804501 ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥGB". vickmall είναι το μαγαζί που ψώνισα).

 

1). Αυτά τα 2,89 ευρώ είναι η γνωστή προμήθεια που λέμε της τράπεζας; Καλά είναι ή πολλά; Στο PayPal έχω θέσει εξ' αρχής "Bill me in the currency listed on the seller's invoice".

 

2). Μετά από τη χρέωση αυτή, πλέον στο winbank βλέπω Διαθέσιμο και Λογιστικό υπόλοιπο στο -1,13 ευρώ. Είναι λογικό το αρνητικό; Δεν έχω ξαναδεί αρνητικό υπόλοιπο σε λογιαριασμό μου και μου φαίνεται περίπεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,4% + €0,35 EUR κρατάει προμηθεια το πειπαλ όταν είσαι πωλητής στο καθέ ποσό. Για να τα μεταφέρεις στην τράπεζα σου ρώτα την τράπεζα .Δεν ξέρω για Ελλάδα αλλά εξωτερικο που είμαι αν θέλω να μεταφέρω κάτω απο 100 ευρώ στον λογαριασμό μου κρατάει 1ευρω.Πανω απο 100 δεν χρεωνομαι τίποτα.Η μεταφορά απο πειπαλ στο λογαριασμό κάνει 2-3 μέρες. Πολύ μεγάλο το νταβατζιλικι ... εχεις δίκιο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες έκανα αγορά κινητού από Κίνα. Έχω χρεωστική Πειραιώς.

 

Από την πρώτη στιγμή της παραγγελίας, μου δεσμεύτηκαν περίπου 144,50 ευρώ, η αξία του κινητού δηλαδή (Λέω δεσμεύτηκαν γιατί μέχρι χτες στο winbank έβλεπα διαφορά Λογιστικού και Διαθέσιμου Υπολοίπου ίση με το παραπάνω ποσό. Σήμερα μάλλον ολοκληρώθηκε η διαδικασία της μεταφοράς των χρημάτων. Στις κινήσεις των λογαριασμών όμως προστέθηκε άλλη μία σήμερα. Υπάρχει μια χρέωση 2,89 ευρώ με αιτιολογία "ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ" και σχόλιο παρόμοιο με το σχόλιο της συναλλαγής-χρέωσης των 144,50 ευρώ (το σχόλιο για τα 2,89 ευρώ είναι κάπως έτσι: "PAYPAL VICKMALL01 35 3143804501 ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥGB". vickmall είναι το μαγαζί που ψώνισα).

 

1). Αυτά τα 2,89 ευρώ είναι η γνωστή προμήθεια που λέμε της τράπεζας; Καλά είναι ή πολλά; Στο PayPal έχω θέσει εξ' αρχής "Bill me in the currency listed on the seller's invoice".

 

2). Μετά από τη χρέωση αυτή, πλέον στο winbank βλέπω Διαθέσιμο και Λογιστικό υπόλοιπο στο -1,13 ευρώ. Είναι λογικό το αρνητικό; Δεν έχω ξαναδεί αρνητικό υπόλοιπο σε λογιαριασμό μου και μου φαίνεται περίπεργο.

Αυτα τα 2,89 ειναι αυτο που λεει "ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ" και ειναι της τράπεζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα απάντηση απο την TRUSTPAY (συνεργάτης της paypal) αναφορικά με την ερώτηση  που είχα θέση στο φόρουμ εδω και κάποιες μέρες και θέλω να ενημερώσω και τους υπόλοιπους της παρέας.Λοιπόν σχετικά με το paypal balance , o μοναδικός τρόπος να πιστώσει κάποιος χρήματα εκεί,  είναι μόνο μέσω της επιλογής top up και κατόπιν να πιστωθούν είτε μέσω της Eurobank (δυνατότητα που δίνεται μονο σε κατόχους λογ/σμου στην συγκεκριμένη τράπεζα) είτε μεσω της επιλογής other bank για όλους τους υπόλοιπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα εχω paypal και επειδη εχω πουλησει καποια πραγματακια μεσω ebay θα ηθελα μια διευκρινηση. Οταν πουλας κατι στο ebay σου κραταει το 10% του ποσου που πουλησες (πχ 100$ τοτε περνει τα 10$). Στην συνεχεια ομως τα χρηματα που βρισκονται στο paypal στα δειχνει και σε $ ποσο ειναι και σε ευρω. Εχω ακουσει ομως οτι το paypal για την μετρατροπη δεν χρησιμοποιει την διεθνες νομισματικη μετατροπη αλλα λιγο παραπανο με αποτελεσμα να σου κραταει ενα μικρο ποσοστο.(πχ τα 90 $ δεν θα ειναι 72.5689405 Euros) αλλα λιγο λιγοτερα μπορει (70 ευρω) γνωριζει κανεις με πια κλιμακα γινεται αυτη η κρατησει ωστε να την υπολογιζω σε μελλοντικες πωλησεις ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και καιρο μου στο ΑΤΜ μου γραφει οτι το διαθεσιμο υπολοιπο ειναι χαμηλοτερο απο το λογιστικο υπολοιπο καπου 1e.

Σημερα που κοιταξα εγραφε οτι το διαθεσιμο ειναι 1,17e λιγοτερο απο το λογιστικο.

 

Απ'οτι θυμαμαι πιο παλια δεν υπηρχε αυτο,μου εγραφε μονο το διαθεσιμο.Λογιστικο εγραφε παραπανω χρηματα οταν ειχα κανει κανα 2 φορες refund και τα χρηματα επιστρεφονταν σιγα σιγα στο διαθεσιμο υπολοιπο.

 

Ειναι χρηματα που δσμευει το Paypal για καθε αγορα που κανω καθε φορα 1 e η το κραταει εικονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...