Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα πρόσφατα λογαριασμό στο paypal κι έχω κολλήσει στη διαδικασία "επικύρωσης" της πιστωτικής ή "link and confirm card" όπως λέγεται.

Λέει "Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge you authorized. Enter the code below."

Η πιστωτική μου όμως δεν είναι συνδεμένη στο e-banking.

Που θα βρω αυτό το τετραψήφιο νούμερο που ζητάει για να το καταχωρήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα πρόσφατα λογαριασμό στο paypal κι έχω κολλήσει στη διαδικασία "επικύρωσης" της πιστωτικής ή "link and confirm card" όπως λέγεται.

Λέει "Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge you authorized. Enter the code below."

Η πιστωτική μου όμως δεν είναι συνδεμένη στο e-banking.

Που θα βρω αυτό το τετραψήφιο νούμερο που ζητάει για να το καταχωρήσω;

Παίρνοντας τηλέφωνο στη εξυπηρέτηση των πελατών της τράπεζας σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση γιατί μου'ρθε να σπάσω το pc!

Πρόσφατα έλαβα μια πληρωμή 192 ευρώ περίπου στο paypal από μια πώληση και δεν τα μετέφερα αμέσως στο λογαριασμό μου στην Πειραιώς μέσω winbank όπως κάνω συνήθως αλλά τα άφησα μέσα,έχοντας ως paypal balance αυτά τα 192 ευρώ.

Μετά από 3 μέρες έκανα μια παραγγελία 160 ευρώ περίπου από sportsdirect,μέσω paypal πάλι.

Σήμερα λοιπόν που συμπτωματικά μπήκα στο paypal account μου,παρατήρησα ότι το balance είναι στα 28 ευρώ,σαν να έχω πληρώσει δηλαδή την αγορά από το sportsdirect μέσα από τα λεφτά αυτά της πώλησης που προανέφερα.Μπορεί να γίνει αυτό,να πληρώσω δηλαδή κάτι μέσω του paypal balance και όχι μέσω μιας πιστωτικής/χρεωστικής/prepaid κάρτας;;Θυμάμαι πάντως ότι είχα πληρώσει μέσω πιστωτικής κάρτας αλλά δεν αποκλείω να μη θυμάμαι σωστά.

Εν τω μεταξύ το status της παραγγελίας αυτής στο sportsdirect είναι ακόμα pending και όχι completed και τσαντίζομαι ακόμα πιο πολύ!

Aν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνήθως αν έχεις στο balance τραβάει πρώτα από εκεί. Θα στο έβγαλε οταν έκανες την πληρωμή αλλά δε το πρόσεξες

Ευχαριστώ Μαίρη!

Πιθανότατα αυτό έχει συμβεί διότι πήρα τώρα στην Eurobank και μου επιβεβαίωσε ότι δεν ήταν χρεωμένη η κάρτα που χρησιμοποιώ συνήθως γι'αυτή την αγορά άρα μάλλον η χρέωση έγινε από το paypal balance.

Τώρα πρέπει να δω τι συμβαίνει και από 31 Δεκεμβρίου ακόμα είναι pending και όχι completed η παραγγελία...πιθανολογώ ότι για να μην έχει έχει εισπραχθεί το ποσό από το sportsdirect,αυτό συμβαίνει είτε λόγω εορταστικών ημερών και καθυστέρησης από το κατάστημα είτε λόγω καθυστερημένης αποστολής των χρημάτων από το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Μαίρη!

Πιθανότατα αυτό έχει συμβεί διότι πήρα τώρα στην Eurobank και μου επιβεβαίωσε ότι δεν ήταν χρεωμένη η κάρτα που χρησιμοποιώ συνήθως γι'αυτή την αγορά άρα μάλλον η χρέωση έγινε από το paypal balance.

Τώρα πρέπει να δω τι συμβαίνει και από 31 Δεκεμβρίου ακόμα είναι pending και όχι completed η παραγγελία...πιθανολογώ ότι για να μην έχει έχει εισπραχθεί το ποσό από το sportsdirect,αυτό συμβαίνει είτε λόγω εορταστικών ημερών και καθυστέρησης από το κατάστημα είτε λόγω καθυστερημένης αποστολής των χρημάτων από το paypal.

 

Πιστεύω είναι καθαρά θέμα sportsdirect. Κάτι απο τα προιόντα που παρήγγειλες θα τους λείπει και καθυστερούν την παραγγελία σου. Μέχρι να δώσουν τα στοιχεία στην μεταφορική η κατάσταση παραμένει πάντα pending.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάει και να μην έρθει αυτή η  δωρεάν ρημαδοεπιστροφή ...πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ και έστειλα πίσω κάποια ρούχα από sportsdirect και τώρα προσπαθώ να επισυνάψω τα ζητούμενα αρχεία για να τα στείλω με mail στο paypal και να μου πιστώσουν τα μεταφορικά.

Εκτός από το σημείο ''type of article'' στη φόρμα τους που δεν ξέρω τι πρέπει να συμπληρώσω,έχω κολλήσει και στην ίδια τη φόρμα.Πηγαίνω  εδώ και πατάω κάτω δεξιά αποθήκευση.Πηγαίνοντας στο φάκελο,βλέπω το αρχείο που έχει αποθηκευτεί σε μορφή pdf και γράφω τα στοιχεία μου στη φόρμα.Μέχρι εδώ καλά.

Όταν όμως το στέλνω (δοκιμαστικά το έστειλα στο άλλο μου email και επίτηδες το άνοιξα από άλλη συσκευή για να δω τι εμφανίζεται),στη φόρμα δε φαίνονται τα στοιχεία μου αλλά φαίνεται σκέτη η φόρμα,μη συμπληρωμένη.Το ίδιο και όταν το στέλνω έχοντας γράψει τα στοιχεία και έχοντας πατήσει ''file'' ---> ''save as'' στο pdf αρχείο.

Κάνω κάτι λάθος;;; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεύρα μουουου...δεν ξέρεις πόσο σπαστικό είναι!

Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η λύση είναι απλή...τόσο δύσκολο είναι να στείλει κανείς μια φόρμα σε μορφή pdf συμπληρωμένη; :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το εκανα και εγω αυτο που λες και η φόρμα πηγε στο αλλο εμαιλ μου οκ συμπληρωμένη τέλεια

 

 

Εδιτ

@efkola αυτο το pdf το στελνεις με εμαιλ στο paypal και οχι μέσα απο το case με add?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το εκανα και εγω αυτο που λες και η φόρμα πηγε στο αλλο εμαιλ μου οκ συμπληρωμένη τέλεια

 

 

Εδιτ

@efkola αυτο το pdf το στελνεις με εμαιλ στο paypal και οχι μέσα απο το case με add?

Μέσα από ποιο case λες;

Αν συμπληρώσεις τη φόρμα,τη στείλεις από το ένα σου mail στο άλλο και τα δεις στην ίδια συσκευή(laptop ή smartphone),τότε  μια χαρά φαίνεται.Για να δεις αν πραγματικά φαίνεται συμπληρωμένη,στείλε τη φόρμα από το  mail 1 στο mail 2 και το mail 2 άνοιξέ το από μια άλλη συσκευή.

Εγώ έστειλα email από το mail μου στο [email protected] ,όπως ορίζει στο κάτω μέρος της φόρμας.Στο email αυτό επισυνάπτω όλες τις φωτο και το screenshot που ζητάνε και φυσικά τη φόρμα την οποία όμως πιθανότατα την έλαβαν μη συμπληρωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mail το στελνω σε διαφορετικό email και pc και οταν το ανοιγω απο εκει ειναι οκ οπως ειπα

 

Εξ αλλου ενα κοινο pdf ειναι γιατι να αλλάζει στον δρομο δεν εχω καταλάβει, μάλλον κατι δεν κανεις σωστά εκει με το save του αρχείου οταν το συμπληρώνεις και μετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το έκανα κι εγώ δοκιμαστικά και σαν τον Νικο μου ανοίγει συμπληρωμένο κανονικά. Αν τους λείπει κάποιο στοιχείο λογικά θα σου το ζητήσουν απο paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...