Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή ; δεν το πιασα

 

Αν τα χρήματα δεν γίνανε refund δεν υπάρχει καμια ακύρωση. Μέσα στο paypal θα πρέπει να σου τα δείχνει όπως στην φωτο που παρέθεσε ο spyros95 στην προηγούμενη σελίδα. Αν δεις το refund τα χρήματα θα εμφανιστουν στον τραπεζικό σου λογαριασμό μετά απο 3-5 μέρες.

Και μην σε ξεγελάσουν οι Κινέζοι. Το refund μπορουν να το κάνουν άμεσα και την ίδια στιγμή φαίνεται και στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπερδευεστε δεν καταλαβαίνω.Απλα τα πραγματα : Αγοραζεις κάτι πατάς το κουμπακι, απευθείας γραφει στο pp το δικό σου πχ -50 ευρώ. ταυτόχρονα στου πωλητή το pp γράφει +50 ευρώ. Τελος! Η συναλλαγή ολοκληρωθηκε με την αιτιολογια "αγορά προιόντος"!

Σε περίπτωση που γίνει στραβη και πρεπει ν πάρετε χρήματα πίσω,γίνεται ΝΕΑ συναλλαγή.Ο πωλητής πρεπει να βάλει τα χρήματα στο δικό σας pp (που μπαίνουν άμεσα και φαίνονται ) με την αιτιολογία "refund".

Απο το pp να περάσουν στην κάρτα κανει 3-5 μέρες.

Αν σου πει ο πωλητής οτι σου εκανα refund και δεν το δεις άμεσα στο pp .... Δεν στο έχει κανει ακόμα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπερδευεστε δεν καταλαβαίνω.Απλα τα πραγματα : Αγοραζεις κάτι πατάς το κουμπακι, απευθείας γραφει στο pp το δικό σου πχ -50 ευρώ. ταυτόχρονα στου πωλητή το pp γράφει +50 ευρώ. Τελος! Η συναλλαγή ολοκληρωθηκε με την αιτιολογια "αγορά προιόντος"!

Σε περίπτωση που γίνει στραβη και πρεπει ν πάρετε χρήματα πίσω,γίνεται ΝΕΑ συναλλαγή.Ο πωλητής πρεπει να βάλει τα χρήματα στο δικό σας pp (που μπαίνουν άμεσα και φαίνονται ) με την αιτιολογία "refund".

Απο το pp να περάσουν στην κάρτα κανει 3-5 μέρες.

Αν σου πει ο πωλητής οτι σου εκανα refund και δεν το δεις άμεσα στο pp .... Δεν στο έχει κανει ακόμα ....

 

Αυτο που λες ισχυει μονο αν συμφωνησει ο πωλητης να σου ακυρώσει την αγοαρα, αν δεν συμφωνήσει, τρως ενα πέναλτι απλήρωτης αγορας. Τα πράγματα στο pp δεν είναι και τοσο απλα και θέλουν προσοχή οι κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Να θέσω το πρόβλημα και εδώ μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.Έκανα μια παραγγελία χθες το βράδυ στο sportsdirect.com μέσω paypal(στο οποίο έχω δηλωμένες τρεις κάρτες μου) και επειδή δεν έχω λάβει ακόμα confirmation email από το κατάστημα(έχω λάβει μόνο από το paypal),πιθανολογώ ότι ίσως να έκανα λάθος και αντί να πλήρωσα με την πιστωτική μου όπως κάνω συνήθως,μπερδεύτηκα και πλήρωσα με μια prepaid η οποία όμως δεν είχε χρήματα μέσα.

Οι ερωτήσεις είναι δύο:1.πώς μπορώ να δω μέσα από τη σελίδα μου στο paypal ποια από τις τρεις κάρτες μου χρησιμοποιήθηκε;Προσπαθώ να το βρω αλλά στις details από την παραγγελία δεν αναφέρεται η κάρτα που χρησιμοποιήθηκε,

2.Αν όντως έχω δηλώσει κατά λάθος την προπληρωμένη,αν πάω τη Δευτέρα και τη γεμίσω με τα 183 ευρώ της παραγγελίας θα ολοκληρωθεί αισίως η παραγγελία;

Αν έχει κάποια σημασία,το status της στο paypal είναι ''pending'' από χθες το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ισχυει μονο αν συμφωνησει ο πωλητης να σου ακυρώσει την αγοαρα, αν δεν συμφωνήσει, τρως ενα πέναλτι απλήρωτης αγορας. Τα πράγματα στο pp δεν είναι και τοσο απλα και θέλουν προσοχή οι κινήσεις.

Δεν στέκει αυτό που γράφεις. Γιατί να φας πέναλτυ απληρωτης αγοράς?Αφού εχεις πληρώσει.Αν σου ακυρώσει την αγορά θα σου δώσει και τα λεφτά πίσω.Αν όχι πας μέσω προστασιας.Και ναι τόσο απλα είναι τα πράγματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στέκει αυτό που γράφεις. Γιατί να φας πέναλτυ απληρωτης αγοράς?Αφού εχεις πληρώσει.Αν σου ακυρώσει την αγορά θα σου δώσει και τα λεφτά πίσω.Αν όχι πας μέσω προστασιας.Και ναι τόσο απλα είναι τα πράγματα. :)

 

Εχεις δικιο μου διεφυγε οτι ειναι ηδη πληρωμένο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Να θέσω το πρόβλημα και εδώ μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.Έκανα μια παραγγελία χθες το βράδυ στο sportsdirect.com μέσω paypal(στο οποίο έχω δηλωμένες τρεις κάρτες μου) και επειδή δεν έχω λάβει ακόμα confirmation email από το κατάστημα(έχω λάβει μόνο από το paypal),πιθανολογώ ότι ίσως να έκανα λάθος και αντί να πλήρωσα με την πιστωτική μου όπως κάνω συνήθως,μπερδεύτηκα και πλήρωσα με μια prepaid η οποία όμως δεν είχε χρήματα μέσα.

Οι ερωτήσεις είναι δύο:1.πώς μπορώ να δω μέσα από τη σελίδα μου στο paypal ποια από τις τρεις κάρτες μου χρησιμοποιήθηκε;Προσπαθώ να το βρω αλλά στις details από την παραγγελία δεν αναφέρεται η κάρτα που χρησιμοποιήθηκε,

2.Αν όντως έχω δηλώσει κατά λάθος την προπληρωμένη,αν πάω τη Δευτέρα και τη γεμίσω με τα 183 ευρώ της παραγγελίας θα ολοκληρωθεί αισίως η παραγγελία;

Αν έχει κάποια σημασία,το status της στο paypal είναι ''pending'' από χθες το βράδυ.

 

Αν πλήρωσες με την prepaid η οποία όπως λες δεν είχε χρήματα, αν πας να τα βάλεις, όχι δεν θα τα τραβήξουν. 

Μεσα στην σελίδα του sportsdirect φαίνεται η παραγγελία σου; Αν τα πράγματα σου είναι ακόμα στο καλάθι, πήγαινε βάλε χρήματα στην καρτα σου και ξανακάνε την παραγγελία.

Αν υπάρχει παραγγελία στο ιστορικό ( στο sportsdirect ) περίμενε μέχρι να άλλάξει το status της και γίνει awaiting courier pickup. Μόλις γίνει αυτό , τοτε και το status στο paypal αλλάζει σε completed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγδαληνή ευχαριστώ!

Βλέπω ότι σε παλιότερες ολοκληρωμένες παραγγελίες,φαίνεται κανονικά στις ''details''(στο fumding source) η κάρτα που χρησιμοποιήθηκε ενώ στη χθεσινή μου παραγγελία δεν αναφέρεται καν οπότε εικάζω πως είναι πιθανό να έκανα λάθος και να χρησιμοποίησα όντως την ''άδεια'' προπληρωμένη.

Επίσης η order history είναι κενή και η χθεσινή παραγγελία υπάρχει ατόφια στο καλάθι μου,δεδομένα που επίσης ενισχύουν την εικασία ότι η παραγγελία είναι ''άκυρη'' αφού χρεώθηκε σε ''άδεια'' κάρτα.Σωστά το σκέφτομαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγδαληνή ευχαριστώ!

Βλέπω ότι σε παλιότερες ολοκληρωμένες παραγγελίες,φαίνεται κανονικά στις ''details''(στο fumding source) η κάρτα που χρησιμοποιήθηκε ενώ στη χθεσινή μου παραγγελία δεν αναφέρεται καν οπότε εικάζω πως είναι πιθανό να έκανα λάθος και να χρησιμοποίησα όντως την ''άδεια'' προπληρωμένη.

Επίσης η order history είναι κενή και η χθεσινή παραγγελία υπάρχει ατόφια στο καλάθι μου,δεδομένα που επίσης ενισχύουν την εικασία ότι η παραγγελία είναι ''άκυρη'' αφού χρεώθηκε σε ''άδεια'' κάρτα.Σωστά το σκέφτομαι;

 

Σωστά το σκέφτεσαι. Επομένως ούτε γάτα ούτε ζημιά. Φόρτωσε την με χρήματα και βουρ για νέα παραγγελία. Η συναλλαγή που εμφανίζεται στο paypal με status pending μην σε απασχολεί, απο την στιγμή που η κάρτα ήταν άδεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,μια χαρά μου ακούγεται :)

Σκεφτόμουν όμως αντί να γεμίσω την προπληρωμένη,να κάνω απόψε ή αύριο την παραγγελία με την πιστωτική μου...εννοείται μέσω paypal.Λες να δημιουργηθεί νέο μπέρδεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,μια χαρά μου ακούγεται :)

Σκεφτόμουν όμως αντί να γεμίσω την προπληρωμένη,να κάνω απόψε ή αύριο την παραγγελία με την πιστωτική μου...εννοείται μέσω paypal.Λες να δημιουργηθεί νέο μπέρδεμα;

 

Παίζει να έχει συμβεί και κάτι άλλο. Να πλήρωσες με την πιστωτική σου και να έβγαλε σφάλμα κατα την συναλλαγή το sportsdirect.

Μου συνέβει πριν λίγο καιρό και απο τότε έχει συμβεί και σε πολλούς αλλους.

Σε αυτή την περίπτωση, τα χρήματα σου θα έχουν δεσμευτεί και για να αποδεσμευτουν θα πρέπει το sportsdirect να κάνει ακύρωση της συναλλαγής. 

Πριν κάνεις οτιδήποτε πάρε ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας σου, για να σου πουν τι κινήσεις έχουν γίνει με την πιστωτική σου. Αν δεν υπάρχει κίνηση, τότε θα φορτώσεις την προπληρωμένη και θα ξανακανεις την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε εδώ τους καινούργιους όρους  του paypal που θα ισχύσουν από 29-1-2015

 

Κάποιοι θα το έχουν δει όμως κάποιοι άλλοι όχι για αυτό τους βάζω εδώ.

 

 

 

policy_updates paypal.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω εχω χρεωστική της εθνικής τράπεζας. Είχα ανοίξει λογαριασμό paypal. Ωστόσο δεν γνώριζα και ούτε με είχαν ενημερώσει απο το κατάστημα οτι ο 4ψήφιος κωδικός εμφανίζεται μεσω του i-bank της εθνικής. Έτσι είχα επιλέξει 3 φορές να μου σταλεί ο κωδικός (3 *1,50 = 4,50 ευρώ) . Τελικά άνοιξα καινούργιο λογαριασμό paypal και σύνδεσα την κάρτα. Ήθελα να ρωτήσω γίνεται επιστροφή των χρημάτων εφόσον δεν χρισημοποιήσα τους κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...