Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει να έχει συμβεί και κάτι άλλο. Να πλήρωσες με την πιστωτική σου και να έβγαλε σφάλμα κατα την συναλλαγή το sportsdirect.

Μου συνέβει πριν λίγο καιρό και απο τότε έχει συμβεί και σε πολλούς αλλους.

Σε αυτή την περίπτωση, τα χρήματα σου θα έχουν δεσμευτεί και για να αποδεσμευτουν θα πρέπει το sportsdirect να κάνει ακύρωση της συναλλαγής. 

Πριν κάνεις οτιδήποτε πάρε ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας σου, για να σου πουν τι κινήσεις έχουν γίνει με την πιστωτική σου. Αν δεν υπάρχει κίνηση, τότε θα φορτώσεις την προπληρωμένη και θα ξανακανεις την αγορά.

Καλημέρα!Έχω νεότερα...μίλησα με εξυπηρέτηση Eurobank(αναμονή κανένα 20λεπτο) και με Πειραιώς(αναμονή λιγότερο από 1 λεπτό!).Όντως τη δεύτερη φορά χρησιμοποίησα κατά λάθος την άδεια prepaid...είδε η υπάλληλος της Πειραιώς την απόπειρα χρέωσης με τα 183 ευρώ.Η συναλλαγή φυσικά απορρίφθηκε καθώς ήταν άδεια η κάρτα μου.

Αυτό που με μπέρδεψε κάπως και είναι παράδοξο είναι όσα είπαμε με τον υπάλληλο της Εurobank.Δεν είδε ούτε χρέωση ούτε καν απόπειρα χρέωσης στην πιστωτική από την πρώτη προσπάθεια.Εκεί όντως το σύστημα του sportsdirect με είχε γυρίσει πίσω στο προτελευταίο στάδιο της παραγγελίας,άρα μέχρι εδώ όλα καλά.

 

Ψάχνοντάς το όμως λίγο ο υπάλληλος μου είπε ότι πιθανότατα είναι θέμα επαλήθευσης(verify)κάποιων στοιχείων μέσω κωδικών.Δε θυμάμαι όμως ποτέ να μου έχουν ζητήσει σε παραγγελία μέσω paypal να επαληθεύσω στοιχεία(μου έχει ζητηθεί αλλά μόνο αν παραγγείλω κάτι χωρίς την μεσολάβηση του paypal).Άλλωστε σε μια άλλη παραγγελία μία μέρα πριν από την παραγγελία για την οποία συζητάμε,είχα κάνει απροβλημάτιστα αγορά από internet store του εξωτερικού πάλι μέσω paypal και εννοείται με την ίδια πιστωτική.

 

Αυτός μου είπε ότι φαινόταν μπλοκαρισμένη(ή κάπως έτσι) η επαλήθευση της πιστωτικής κάρτας μου και ότι εκείνος έκανε reset οπότε όταν ξαναμπώ για κάποια αγορά,θα χρειαστεί να βάλω νέους κωδικούς.Μπερδεμένα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα!Έχω νεότερα...μίλησα με εξυπηρέτηση Eurobank(αναμονή κανένα 20λεπτο) και με Πειραιώς(αναμονή λιγότερο από 1 λεπτό!).Όντως τη δεύτερη φορά χρησιμοποίησα κατά λάθος την άδεια prepaid...είδε η υπάλληλος της Πειραιώς την απόπειρα χρέωσης με τα 183 ευρώ.Η συναλλαγή φυσικά απορρίφθηκε καθώς ήταν άδεια η κάρτα μου.

Αυτό που με μπέρδεψε κάπως και είναι παράδοξο είναι όσα είπαμε με τον υπάλληλο της Εurobank.Δεν είδε ούτε χρέωση ούτε καν απόπειρα χρέωσης στην πιστωτική από την πρώτη προσπάθεια.Εκεί όντως το σύστημα του sportsdirect με είχε γυρίσει πίσω στο προτελευταίο στάδιο της παραγγελίας,άρα μέχρι εδώ όλα καλά.

 

Ψάχνοντάς το όμως λίγο ο υπάλληλος μου είπε ότι πιθανότατα είναι θέμα επαλήθευσης(verify)κάποιων στοιχείων μέσω κωδικών.Δε θυμάμαι όμως ποτέ να μου έχουν ζητήσει σε παραγγελία μέσω paypal να επαληθεύσω στοιχεία(μου έχει ζητηθεί αλλά μόνο αν παραγγείλω κάτι χωρίς την μεσολάβηση του paypal).Άλλωστε σε μια άλλη παραγγελία μία μέρα πριν από την παραγγελία για την οποία συζητάμε,είχα κάνει απροβλημάτιστα αγορά από internet store του εξωτερικού πάλι μέσω paypal και εννοείται με την ίδια πιστωτική.

 

Αυτός μου είπε ότι φαινόταν μπλοκαρισμένη(ή κάπως έτσι) η επαλήθευση της πιστωτικής κάρτας μου και ότι εκείνος έκανε reset οπότε όταν ξαναμπώ για κάποια αγορά,θα χρειαστεί να βάλω νέους κωδικούς.Μπερδεμένα πράγματα..

 

Και σε μένα όταν μου συνέβει το ίδιο ( σε συναλλαγή με sportsdirect ) μου είπαν ότι και σε σένα, απο την Πειραιώς, αλλά επειδή ποτέ δεν είχα ούτε πριν, ούτε μετά απο το συμβάν αυτό, πρόβλημα με επαλήθευση στοιχείων στις συναλλαγές μου με οποιοδήποτε κατάστημα εκτός του sportsdirect και επειδή την ίδια ιστορία με αυτούς την έχω διαβάσει 100 φορες, θεωρώ ότι είναι bug του sportsdirect.

Σημερα έκανα πάλι παραγγελία απο δαύτους και έτρεμε το φυλλοκάρδι μου μέχρι να ολοκληρωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίοι παράλληλοι Μαγδαληνή :)

Πριν από λίγο ολοκλήρωσα κι εγώ την παραγγελία και αυτή τη φορά αμέσως φάνηκε στο order history και φυσικά αμέσως έλαβα confirmation email και από paypal και από sportsdirect.Ελπίζω μέσα στην επόμενη βδομάδα να παραλάβω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασκευή έκανα παραγγελία από site κάτι το οποίο το ακύρωσα μετά από μια ώρα σε συνεννόηση με το κατάστημα, η πληρωμή έγινε με paypal, συγκεκριμένα τράβηξε λεφτά από το paypal (είχα κάποια λίγα μέσα) και τα υπόλοιπα από λογαριασμό στην πειραιώς που έχω συνδεδεμένο το paypal

 

το θέμα τώρα

 

ενώ έγινε η ακύρωση (refund έγινε χθες Δευτέρα), τα λεφτά παραμένουν σε "δέσμευση", πήρα προς το παρών πίσω μόνο όσα είχα μέσα στο paypal

 

πόσο χρειάζεται να περιμένω να αποδεσμευτούν από τον λογαριασμό στην πειραιώς τα υπόλοιπα;

 

συνήθως πάντα μετά από κάποια αγορά , πάντα τα λεφτά πάνε σε δέσμευση προς τον πωλητή, τώρα που έγινε κατευθείαν η ακύρωση και ήταν στο ενδιάμεσο στάδιο τι γίνεται;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασκευή έκανα παραγγελία από site κάτι το οποίο το ακύρωσα μετά από μια ώρα σε συνεννόηση με το κατάστημα, η πληρωμή έγινε με paypal, συγκεκριμένα τράβηξε λεφτά από το paypal (είχα κάποια λίγα μέσα) και τα υπόλοιπα από λογαριασμό στην πειραιώς που έχω συνδεδεμένο το paypal

 

το θέμα τώρα

 

ενώ έγινε η ακύρωση (refund έγινε χθες Δευτέρα), τα λεφτά παραμένουν σε "δέσμευση", πήρα προς το παρών πίσω μόνο όσα είχα μέσα στο paypal

 

πόσο χρειάζεται να περιμένω να αποδεσμευτούν από τον λογαριασμό στην πειραιώς τα υπόλοιπα;

 

συνήθως πάντα μετά από κάποια αγορά , πάντα τα λεφτά πάνε σε δέσμευση προς τον πωλητή, τώρα που έγινε κατευθείαν η ακύρωση και ήταν στο ενδιάμεσο στάδιο τι γίνεται;

 

ευχαριστώ

 

4 μέρες θέλει για αποδεσμευτούν στην Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί..

ΑΛΛΑ
Αν θέλεις να μεταφέρεις το paypal balance που έχεις στον συνδεδεμένο τραπεζικό σου λογαριασμό σου κρατάνε 4 ευρώ προμήθεια!

Αλητεία τεράστια το είδα και έμεινα..

Αυτο στην Εθνική τράπεζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασκευή έκανα παραγγελία από site κάτι το οποίο το ακύρωσα μετά από μια ώρα σε συνεννόηση με το κατάστημα, η πληρωμή έγινε με paypal, συγκεκριμένα τράβηξε λεφτά από το paypal (είχα κάποια λίγα μέσα) και τα υπόλοιπα από λογαριασμό στην πειραιώς που έχω συνδεδεμένο το paypal

 

Ρε παιδιά απορία, γι' αυτό που λέγεται από παλιά, ότι δηλαδή αν κάνεις μια παραγγελία κι έχεις λεφτά και στο PayPal και στην κάρτα, σου τραβάει πρώτα αυτά που έχεις στο PayPal και μετά από την κάρτα...

 

Έχω 3 ευρώ εδώ και μέρες μέσα στο PayPal και χτες έκανα παρήγγειλα κινητό. Ε αυτά τα 3 ευρώ μείνανε ως είχαν, όλα τα τράβηξε από την κάρτα. Το ίδιο και πριν 1 χρόνο που είχα μέσα 1,5 ευρώ (αυτό το κλασσικό που σου παίρνει και σου επιστρέφει το PayPal με το verification της κάρτας, το είχα αφήσει στο balance στο PayPal), είχα κάνει μια παραγγελία και δεν το τράβηξε αλλά τα πήρε από την κάρτα.

 

Τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά απορία, γι' αυτό που λέγεται από παλιά, ότι δηλαδή αν κάνεις μια παραγγελία κι έχεις λεφτά και στο PayPal και στην κάρτα, σου τραβάει πρώτα αυτά που έχεις στο PayPal και μετά από την κάρτα...

 

Έχω 3 ευρώ εδώ και μέρες μέσα στο PayPal και χτες έκανα παρήγγειλα κινητό. Ε αυτά τα 3 ευρώ μείνανε ως είχαν, όλα τα τράβηξε από την κάρτα. Το ίδιο και πριν 1 χρόνο που είχα μέσα 1,5 ευρώ (αυτό το κλασσικό που σου παίρνει και σου επιστρέφει το PayPal με το verification της κάρτας, το είχα αφήσει στο balance στο PayPal), είχα κάνει μια παραγγελία και δεν το τράβηξε αλλά τα πήρε από την κάρτα.

 

Τι παίζει;

Μήπως την αγορά σου την έκανες σε δολάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορείτε να με βοηθήσετε!!

 

μπορώ να χρησιμοποιώ τον PayPal λογαριασμό μου χωρίς να βάλω πιστωτική κάρτα ?

μπορώ να πουλήσω στο ebay?

και μπορεί κανείς να μου δώσει 5 ευρώ στον PayPal λογαριασμό μου και να του δώσω 5 ευρώ Paysafecard ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως την αγορά σου την έκανες σε δολάρια;

 

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω πως είναι αυτό που υπονοεί η magdalhnh...

 

Δηλαδη τα δολλαρια ειναι διαφορετικα απο τις λιρες αγγλιας? Ρωταω γιατι οτι αγορες εχω κανει, οποτε ειχα λεφτα στο paypal (ευρω), πρωτα επαιρνε αυτα και τα υπολοιπα απο την καρτα. Δεν εχει τυχει να αγορασω κατι που ηταν σε δολαρια μεχρι στιγμης. Ολα οσα εχω παρει ηταν σε λιρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τα δολλαρια ειναι διαφορετικα απο τις λιρες αγγλιας? Ρωταω γιατι οτι αγορες εχω κανει, οποτε ειχα λεφτα στο paypal (ευρω), πρωτα επαιρνε αυτα και τα υπολοιπα απο την καρτα. Δεν εχει τυχει να αγορασω κατι που ηταν σε δολαρια μεχρι στιγμης. Ολα οσα εχω παρει ηταν σε λιρες.

 

Σορρυ, ήθελα να πω, μήπως έκανες την αγορά σου σε διαφορετικο νόμισμα από το ευρώ. Είπες ότι σε ευρώ είναι τα χρήματα σου στο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας εχω μπει σφηνα στη συζητηση και δεν ειμαι το παιδι που ρωτησα. Απλως εχω και εγω απορια. Τα περισσοτερα που αγοραζουμε απο ebay ειναι σε λιρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χρησιμοποιήσει το pp προσθετικα το balance και την καρτα το νόμισμα με το οποιο θα πληρωθεί η αγορα πρέπει να ειναι ιδιο με αυτο του balance

 

Δηλαδη το balance  θα παραμένει εκει μεχρι να αγοράσεις κατι στο ιδιο νόμισμα με αυτο του balance

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως την αγορά σου την έκανες σε δολάρια;

 

 

Για να χρησιμοποιήσει το pp προσθετικα το balance και την καρτα το νόμισμα με το οποιο θα πληρωθεί η αγορα πρέπει να ειναι ιδιο με αυτο του balance

 

Δηλαδη το balance  θα παραμένει εκει μεχρι να αγοράσεις κατι στο ιδιο νόμισμα με αυτο του balance

Η αγορά έγινε σε δολλάρια, αφού USD ζητάνε πάντα τα γνωστά κινεζο-site με κινητά.

Στο PayPal, στο currency conventer έχω θέσει ως primary το Euro, οπότε και το PayPal balance είναι σε Euro.

 

Δηλαδή θα έπρεπε αυτή η ρύθμιση να ήταν στο U.S. Dollar για να μου τραβήξει τα λεφτά που είναι στο PayPal;

 

Κι επίσης αν είναι έτσι όπως τα λέτε, γιατί τότε στον @VasKag του τα τράβηξε κανονικά;

Δηλαδη τα δολλαρια ειναι διαφορετικα απο τις λιρες αγγλιας? Ρωταω γιατι οτι αγορες εχω κανει, οποτε ειχα λεφτα στο paypal (ευρω), πρωτα επαιρνε αυτα και τα υπολοιπα απο την καρτα. Δεν εχει τυχει να αγορασω κατι που ηταν σε δολαρια μεχρι στιγμης. Ολα οσα εχω παρει ηταν σε λιρες. 

Το ίδιο δηλαδή ρωτάει κι αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...