Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παιδια εχω στραβο διαφραγμα+υγμοριτιδα+μυικη δυστροφια(με πολυ μικρα αναπνευστικα προβληματα) τα τελευταια 11-12 χρονια(ειμαι 23 χρονων)...τα τελευταια χρονια βαζω καθε βραδυ εναν ψεκασμο ροναλ(μερικες φορες μπαινει πολυ λιγο υγρο) και μετα απο 1-2 λεπτα ειμαι ανετος..με κραταει εως και 12 ωρες οποτε ειμαι ανετα..αυτο που θελω να ρωτησω οποιον ξερει υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργισει στα επομενα χρονια καποιο πολυ σοβαρο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

gergeo απαλλαξου χωρις σκεψη απο διαφραγμα.ειναι σαν να βαζεις τουμποφλο αοριστης διαρκειας σε βουλωμενο σωληνα και οχι καθε λιγο κ λιγακι νεροξυδο με την ελπιδα να καθαρισει ;) η αναπνοη ειναι ζωτικης σημασιας,ειδαλλως αργοπεθαινει ο οργανισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια εχω στραβο διαφραγμα+υγμοριτιδα+μυικη δυστροφια(με πολυ μικρα αναπνευστικα προβληματα) τα τελευταια 11-12 χρονια(ειμαι 23 χρονων)...τα τελευταια χρονια βαζω καθε βραδυ εναν ψεκασμο ροναλ(μερικες φορες μπαινει πολυ λιγο υγρο) και μετα απο 1-2 λεπτα ειμαι ανετος..με κραταει εως και 12 ωρες οποτε ειμαι ανετα..αυτο που θελω να ρωτησω οποιον ξερει υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργισει στα επομενα χρονια καποιο πολυ σοβαρο προβλημα?

 

Έβαζα για μήνες ρονάλ και τελικά ο γιατρός μου είπε ότι έπαθα χρόνια ρινίτιδα από το φάρμακο. Όταν το έκοψα δεν μπορούσα να κοιμηθώ και ανέπνεα μόνο από το στόμα. Τώρα κανονίζω για επέμβαση στο διάφραγμα καθώς με τσάκισε και τις αμυγδαλές η κακή αναπνοή.

 

Σταμάτα το ρονάλ πριν κάψεις τελείως τη μύτη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια μου ειπαν να χρησιμοποιω 3 φορες την ημερα αλατονερο(2-3 δοσεις σε καθε ρουθουνι)αλλα και ρινικες ταινιες..ειναι αποτελεσματικα?θα με βοηθησουν?υπαρχει περιπτωση η συνεχεις χρηση των δυο να επιφερουν καποιο προβλημα ή ειναι απολυτα ασφαλες?να σταματισω επιτελους και το ροναλ γιατι φοβαμαι μην μου δημιουρησει κανα μονιμο προβλημα,αν και τοσα χρονια(περιπου 7 χρονια..)το χρησιμοποιω καθε βραδυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε gergeo γιατι δεν πας για επεμβαση να απαλλαχτεις απο το προβλημα σου?ισως ειναι η καλυτερη λυση απο το να φαρμακωνεσαι επ αοριστου.το σκεφτηκες καθολου?αλλωστε με ολα αυτα που εχεις βαλει στηη μυτη σου πολυ φοβαμαι οτι θα δημιουργησεις και εξαρτηση.πρεπει να παρεις μια ξεκαθαρη αποφαση που θα σε απαλλαξει απο ερωτησεις και μελλοντικα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανει δυστηχως για εγχειρηση γιατι εχω προβλημα αλλο που τα δυο μαζι μπορει να βαλουν σε κινδυνο την ζωη...οποτε γι'αυτο προσπαθω να βρω λυσεις πιο "υγιεινες" απο το ροναλ και το καθε ροναλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν γινει προτασεις για μεθοδους αναιμεκτες και χωρις υπνωση.τις εχεις μελετησει?γιατι με αυτον τον τροπο θα απομονωθει το προβλημα σου και θα αντιμετωπιστει χωρις να επηρεαζονται αλλα οργανα ζωτικης σημασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι για μετα την εγχειριση που ειναι τελειως βουλωμενη η μυτη κατι που δεν επιτρεπεται στην περιπτωση μου,αλλιως δεν θα ειχα καποιον ενδιασμο..εχω ηδη αναπνευστικα προβλημα(οχι μεγαλα αλλα υπαρκτα δυστηχως)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο σου εξηγω.η μυτη δεν θα ειναι βουλωμενη αναλογα την μεθοδο που θα επιλεξεις.ηδη ενας φιλος πιο πανω ανεφερε μια καταπληκτικη -συμφωνα με τα λεγομενα του- μεθοδο.πιστευω οτι ολα λυνονται κ μιας και εισαι σε ηλικια μικρη που εχεις τρελη ενεργεια στο σωμα σου,η αναρρωση θα ειναι παιχνιδακι.μη ριχνεις μαυρη πετρα!αρχισε το ψαξιμο και οχι τις ερωτησεις για μιγματα μεσα στη μυτη! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μου ειπαν να χρησιμοποιω 3 φορες την ημερα αλατονερο(2-3 δοσεις σε καθε ρουθουνι)αλλα και ρινικες ταινιες..ειναι αποτελεσματικα?θα με βοηθησουν?υπαρχει περιπτωση η συνεχεις χρηση των δυο να επιφερουν καποιο προβλημα ή ειναι απολυτα ασφαλες?να σταματισω επιτελους και το ροναλ γιατι φοβαμαι μην μου δημιουρησει κανα μονιμο προβλημα,αν και τοσα χρονια(περιπου 7 χρονια..)το χρησιμοποιω καθε βραδυ..

Αγαπητέ φίλε,

Δεν μπορώ να πω να κάνεις ή να μην κάνεις εγχείρηση. Αυτό θα στο πεί ο γιατρός σου.

Ομως, αυτό με το αλατόνερο είναι σωστό, το προτείνουν ΩΡΛ. Θέλει όμως λίγο προσοχή στην δοσολογία

Το έχω κάνει και εγώ για ενα χρόνο περίπου. Μάλιστα προσθέτω και λίγη σόδα.

εδώ η συνταγή:

http://www.med.umich.edu/1libr/guides/saline.pdf

Εαν δεν βρίσκεις το εργαλείο που λέει μπορείς να χρησιμοποιείσεις 200ml σύριγγα (χωρίς την βελόνα!)

οπως βλέπεις στο pdf υπαρχει και διαφήμιση εναλακτικής λύσης, Sinus Rinse™ Nasal Wash.

Το Sinus Rinse, το χρησιμοποιώ εδώ και δύο μήνες. Πολύ καλά εως άριστα αποτελέσματα.

ούτε φάρμακα - ούτε χημικά.

αλατάκι και σόδα!

Επιπλέον είναι και εύχρηστο. πχ σε ταξίδι παίρνεις φακελάκια και χρησιμοποιείς πόσιμο νερό. Το δε πλαστικό μπουκάλι είναι πολύ καλή πατέντα. Βάζεις όση πίεση χρειάζεται και ξεπλένεις όλο το σύστημα !

Μόλις χθές το παρήγειλα στο site για να δω τιμές και κάποια άλλα προιόντα που έχει.

Δεν έχει έλθει ακόμα για να σου πώ για το service.

Ρώτα και τον γιατρό σου.

Το σχετικό site : http://www.neilmed.com/usa/sinusrinse.php#

Με τις απόψεις μου συμφωνούν και άλλοι συμετέχοντες σε διάφορα phorum.

καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:25 ----------

 

Οταν γράφω "Ομως, αυτό με το αλατόνερο είναι σωστό, το προτείνουν ΩΡΛ."

Εννοώ ότι το προτείνουν για καθάρισμα σε ρινίτιδα, άσθμα, συνάχι κλπ.

δεν ξέρω για στραβο διάφραγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα ότι το παραπάνω προιόν (SinuRinse) υπάρχει και στην Ελλάδα.

Το σχετικό site είναι εδώ:

 

http://www.neilmed.com/gr/index.php

 

Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι το στέλνουν και ταχυδρομικά. Νομίζω ότι καλύτερα είναι να το βρίσκω στο φαρμακείο της γειτονιάς.

 

Με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω εαν το έχει χρησιμοποιήση κάποιος απο τους συνφορουμίτες.

Εχει χρησιμοποιήση κάποιος το sinurinse?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μου ειπαν να χρησιμοποιω 3 φορες την ημερα αλατονερο(2-3 δοσεις σε καθε ρουθουνι)αλλα και ρινικες ταινιες..ειναι αποτελεσματικα?θα με βοηθησουν?υπαρχει περιπτωση η συνεχεις χρηση των δυο να επιφερουν καποιο προβλημα ή ειναι απολυτα ασφαλες?να σταματισω επιτελους και το ροναλ γιατι φοβαμαι μην μου δημιουρησει κανα μονιμο προβλημα,αν και τοσα χρονια(περιπου 7 χρονια..)το χρησιμοποιω καθε βραδυ..

 

Τί είναι οι ρινικές ταινίες; Πρώτη φορά το ακούω...:o:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Και εγώ έχω στραβό διάφραγμα...το ένα ρουθούνι βέβαια λειτουργεί τέλεια...οπότε δεν με καίει να πάω να κάνω επέμβαση. Το πρόβλημα είναι ότι έχω αρκετά ένρινη ομιλία. Οφειλεται στο διάφραγμα και αυτό; Όσοι αντιμετωπίζατε πρόβλημα διαφράγματος είχατε και ένρινη ομιλία; Αν ναί υπήρξε βελτίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι οι ρινικές ταινίες; Πρώτη φορά το ακούω...:o:o

 

Το έχεις δει 100αδες φορές πάω στοίχημα..:)

 

Τα αυτοκόλλητα που έχουν στη μύτη αθλητές είναι, ανοίγουν τα τειχώματα της μύτης προς τα έξω και βοηθάνε αρκετά στην αναπνοή ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...