Προς το περιεχόμενο

Softmod οποιουδήποτε Wii έκδοσης 4.2 και κάτω


vdanasto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπειτα από επικοινωνία μου με τον xzxero από το gbatemp, πήρα την άδειά του να μεταφράσω στα Ελληνικά τον οδηγό που βρίσκεται στο http://gbatemp.net/t171901-modify-any-wii-4-2-below . Είναι ελεύθερη μετάφραση, οπότε δείξτε λίγη επιείκια :-D.

 

Πρόλογος

Ο οδηγός αυτός φτιάχτηκε ως βοήθημα για αυτούς που έχουν ήδη εμπειρία με το hacking του Wii.

Δεν αναφέρει το τι κάνει κάθε πρόγραμμα που χρησιμοποιείται, δίνει απλά οδηγίες για το τι να κάνετε.

Ο οδηγός βασίζεται σε ένα πακέτο αρχείων, πράγμα που σημαίνει ότι όλα τα αρχεία που χρειάζονται για την τροποποίηση του Wii σας βρίσκονται σε ένα συμπιεσμένο αρχείο.

Η απόκτηση των απαραίτητων αρχείων δεν είναι εντελώς νόμιμη, καθώς περιέχουν προστατευόμενο υλικό (τα λεγόμενα WAD αρχεία).

Ο οδηγός λειτουργεί 100%, εάν νιώθετε έτοιμοι προμηθευτείτε τα απαραίτητα αρχεία και συνεχίστε!

 

Αποποίηση Ευθυνών

Ο οδηγός αυτός είναι άμεσος, έυκολος και κατανοητός. Πραγματικά δεν μπορεί να γίνει πιο απλός. Αν δεν νιώθετε σίγουροι, καλύτερα να μην το επιχειρήσετε.

Υπάρχει περίπτωση να συναντήσετε Code Dumps (DSI σφάλματα) και μαύρες οθόνες κατά τη διάρκεια του οδηγού. Είναι εντελώς τυχαία σφάλματα και συνήθως δεν συνιστούν λόγο ανησυχίας. Απλά σβήστε την κονσόλα σας κρατώντας πατημένο το Power για 4 δευτερόλεπτα και ξαναπροσπαθήστε.

Ακολουθήστε τον οδηγό αυτό βήμα βήμα. Ορισμένα βήματα μπορεί να φαίνεται ότι επαναλαμβάνονται, αλλά δεν είναι τα ίδια!

Ο οδηγός πραγματοποιείται χωρίς να απαιτείται σύνδεση του Wii με το Internet.

 

Απαιτήσεις

- SD κάρτα (όχι SDHC) με περίπου 700MB ελεύθερου χώρου (600MB για το backup της NAND, και 100MB για τα υπόλοιπα αρχεία).

- Υπολογιστής με πρόσβαση στο internet και SD card reader.

- Wii (προφανώς! :P)

 

Βήματα:

1) Αναβάθμιση του Wii στην τελευταία έκδοση firmware.

2) Εγκατάσταση των Homebrew Channel, Bootmii και DVDX στο Wii.

3) Επαναφορά του Trucha Bug στο Wii έτσι ώστε να λειτουργούν κανονικά οι homebrew εφαρμογές.

4) Εγκατάσταση των custom IOS 202, 222 & 223 (Hermes v4), 249 & 250 (Waninkoko v19) στο Wii.

5) Προσθήκη δυνατότητας στο Wii να παίζει backups των παιχνιδιών σας μέσω κάποιου Backup Loader, απευθείας μέσω Disc Channel, και/ή μέσω κάποιου USB Loader.

6) Παίξιμο Wiiware & Virtual Console παιχνιδιών από το μενού της SD κάρτας.

 

Αναβάθμιση στην έκδοση 4.2

Ακολουθήστε αυτό το βήμα εάν δεν είστε ήδη στην έκδοση 4.2, θα αναβαθμίσει όλα τα IOS και το System Menu στις τελευταίες τους εκδόσεις.

 

Προετοιμασία της SD Κάρτας

Πρώτα απ’όλα, κατεβάστε το κατάλληλο αρχείο update.zip για το region σας (για τις ελληνικές κονσόλες είναι το PAL) στέλνοντας ένα κενό e-mail στη διεύθυνση [email protected] (θα έρθουν τα απαραίτητα αρχεία μέσω αυτόματης απάντησης).

Κάνουμε εξαγωγή τα περιεχόμενα του "update.zip" στην SD κάρτα και την εισάγουμε στο Wii.

 

Εγκατάσταση των Homebrew Channel και Bootmii

Τρέχουμε το bannerbomb πηγαίνοντας στα Settings, Data Management, Channels, SD Card και επιλέγοντας Yes στο μήνυμα που ρωτάει να φορτώσει το boot.dol/elf

Έτσι τρέχει ο Hackmii Installer μέσα από τον οποίον κάνουμε εγκατάσταση των Homebrew Channel, DVDX [προαιρετικά] και του Bootmii σαν IOS και boot2 (αν είναι διαθέσιμη η επιλογή).

 

Αναβάθμιση στην έκδοση 4.2

Τρέξτε το Yet Another WAD Manager Mod από το Homebrew Channel.

Κατεβείτε τη λίστα και βρείτε και εγκαταστήστε:

*Τα παρακάτω είναι πολύ σημαντικά! Μην προσπεράσετε ή τροποποιήσετε τα βήματα με οποιονδήποτε τρόπο! *

IOS70-64-v6687.wad

και το System Menu-NUS-v482.wad [NTSC-J = v480; NTSC = v481]

Συνεχίζοντας, εγκαθιστούμε τα υπόλοιπα 22 IOS αρχεία καθώς και το Shopping Channel-NUS-v18.wad πατώντας + σε κάθε ένα από αυτά και στη συνέχεια A για να τα εγκαταστήσουμε. Θα πρέπει να αναφέρει ότι θα γίνει εγκατάσταση 23 αρχείων.

*Τέλος*

Σβήνουμε τα αρχεία στην SD κάρτα και προχωράμε στο επόμενο βήμα στο οποίο θα ξαναεγκαταστήσουμε το Homebrew Channel έτσι ώστε να τρέχει με το σωστό IOS.

 

Τροποποίηση της 4.2

Ακολουθεί ο οδηγός για το hacking της κοσνόλας. Λειτουργεί μόνο σε όσους έχουν έκδοση 4.2 του firmware.

 

Προετοιμασία της SD Κάρτας

Καταρχήν κατεβάζουμε το αρχείο modify.zip στέλνοντας emai στο [email protected]

Κάνουμε εξαγωγή των αρχείων του "modify.zip" στην SD κάρτα και την τοποθετούμε στο Wii.

Το modify.zip θα πρέπει να περιλαμβάνει τα MMM και Priiloader. Εάν όχι, στείλτε e-mail στο [email protected] για να κατεβάσετε το τελευταίο πακέτο.

 

Εγκατάσταση των Homebrew Channel και Bootmii

Τρέχουμε το bannerbomb πηγαίνοντας στο μενού SD Card και επιλέγοντας Yes στην ερώτηση να φορτώσει το boot.dol/elf

Με τον τρόπο αυτό τρέχουμε τον Hackmii Installer με τον οποίο εγκαθιστούμε το Homebrew Channel, το DVDX (προαιρετικά) και το Bootmii σαν IOS και boot2 (αν είναι διαθέσιμη η επιλογή).

 

Backup της μνήμης NAND

Κάντε επανεκίνηση το Wii. Εάν το Bootmii εγκαταστάθηκε στην boot2, τότε θα τρέξει ανοίγοντας την κονσόλα.

Εάν το Bootmii εγκαταστάθηκε μόνο ως IOS, τότε τρέχουμε το Homebrew Channel (HBC) , πατάμε το HOME στο χειριστήριο και επιλέγουμε Launch Bootmii.

*ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, ΤΟ WIIMOTE ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.Η ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΒΟΟΤΜΙΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΚΟΥΜΠΙΩΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΝΣΟΛΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΗΣ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟΥ GAMECUBE.*

Πατάμε το κουμπί Power στο Wii 3 φορές για να μεταβούμε στην τελευταία επιλογή και στη συνέχεια πατάμε το Reset.

Πατάμε πάλι το Reset για να επιλέξουμε την πρώτη επιλογή και στη συνέχεια ακολουθούμε τις οδηγίες στην οθόνη για να δημιουργήσουμε ένα αντίγραφο της NAND.

(Τα Bad blocks είναι φυσιολογικά και δεν πρέπει να σας ανησυχούν.)

Αποθηκεύστε τον φάκελο Bootmii και τα αρχεία NAND.bin και keys.bin κάπου αλλού και σβήστε τα από την SD κάρτα.

Τρέξτε πάλι το Homebrew Channel.

 

Επαναφορά του Trucha Bug, Αφαίρεση των Stub IOS's, Εγκατάσταση cIOS και Patching του System Menu IOS

Τρέχουμε το MMM [Multi-Mod Manager]

Στο κεντρικό μενού, πάμε προς τα κάτω για να επιλέξουμε το Install & Patch IOS36 και πατάμε το A.

Επιλέγουμε Express Mode και πατάμε A.

Στη συνέχεια επιστρέφουμε στο κεντρικό μενού πατώντας οποιοδήποτε πλήκτρο.

 

Όταν επιστρέψουμε στο κεντρικό μενού, βρίσκουμε την επιλογή Remove stubbed IOS και πατάμε A.

Πατάμε A για να επιλέξουμε την αφαίρεση των stub IOS 222, 223, 249, 250, 254.

Στη συνέχεια επιστρέφουμε στο κεντρικό μενού πατώντας οποιοδήποτε πλήκτρο.

 

Όταν επιστρέψουμε στο κεντρικό μενού, πατάμε το δεξί πλήκτρο κατεύθυνσης για να μεταβούμε στον WAD Μanager.

Πατάμε το 1 για να επιλέξουμε όλα τα WADs και στη συνέχεια πατάμε A για να τα εγκαταστήσουμε.

Πατώντας οποιοδήποτε πλήκτρο επιστρέφουμε στον WAD Μanager.

 

Priiloader

Προαιρετική προστασία από το «μπρικάρισμα» της κονσόλας. Συνίσταται στην περίπτωση που το Bootmii εγκαταστάθηκε μόνο σαν IOS.

Από τον WAD manager, πιέστε το 2 για να ξενικήσει ο APP launcher.

Πατήστε A στον Priiloader και πατήστε + για να γίνει εγκατάσταση του Priiloader.

Για να ξεκινήσει o Priiloader, σβήστε και ανοίξτε το Wii κρατώντας πατημένοο το Reset.

Ενεργοποιήστε τα επιθυμητά hacks και αποθηκεύστε.

Προτεινόμενα Hacks: Auto press A at health screen, Block disc updates, Block online updates, Remove NoCopy save file protection, Recovery mode press d-pad..., Region free everything.

 

Μετά το Modding

Από εδώ και πέρα ακολουθούν οδηγίες για το πώς να κάνετε χρήση του Homebrew Channel για να παίξετε backup των παιχνιδιών σας.

 

Σε αυτό το σημείο έχετε σχεδόν τελειώσει. Μπορείτε να κατεβάσετε τις τελευταίες εφαρμογές homebrew και να τις εγκαταστήσετε στην κάρτα σας έτσι ώστε να μπορείτε να τις τρέξετε από το Homebrew Channel. Η ιστοσελίδα Wiibrew.org περιέχει πληροφορίες για όλες τις τελευταίες εφαρμογές.

 

Για να κατεβάζετε εφαρμογές συνιστάται:

1] Να εγκαταστήσετε τον Homebrew Browser με τον οποίο μπορείτε να κατεβάζετε πολλές δημοφιλείς εφαρμογές και να τις διατηρείτε αναβαθμισμένες, απλά η εφαρμογή αυτή απαιτεί σύνδεση του Wii στο internet.

2] Για αυτούς των οποίων η κονσόλα δεν διαθέτει σύνδεση στο internet, υπάρχει αυτή η λίστα με εφαρμογές Homebrew από την οποία μπορούν να προμηθευτούν τους τελευταίους emulators, media players και εφαρμογές.

 

Κατεβάζοντας οποιαδήποτε εφαρμογή, έχετε διαθέσιμο ένα αρχείο με όνομα boot.dol (και πιθανόν και τα αρχεία icon.png και meta.xml).

appsappsapps.png

Το αρχείο αυτό είναι ουσιαστικά το εκτελέσιμο του προγράμματος για το Wii και πρέπει να μπεί σε ένα δικό του φάκελο (με ονομασία που θα του δώσετε εσείς) μέσα στον φάκελoappso.png στο root της SD κάρτας.

Για να μπορεί το Homebrew Channel να διαβάσει σωστά την SD, η κάρτα σας πρέπει να έχει την εξής δομή SD:apps/application name/boot.dol

Ακολουθεί ένα παράδειγμα του φάκελουappso.png σε μία SD κάρτα: appsapps.png

Κάθε φάκελος περιέχει τα αρχεία boot.dol, icon.png και meta.xml.

 

Για να παίξετε αντίγραφα δίσκων, πρέπει:

1] Να κατεβάσετε τον NeoGamma και να τον εγκαταστήσετε στην SD κάρτα.

2] Να κατεβάσετε το Softchip και να το εγκαταστήσετε στην SD κάρτα.

3] Να κατεβάσετε το DARKCORP το οποίο δίνει τη δυνατότητα να παίξετε αντίγραφα κατευθείαν από το Disc Channel.

 

Εάν έχετε καινούριο Wii και δεν μπορεί να διαβάσει αντίγραφα, τότε είναι πιθανό ότι το drive σας έχει το καινούριο chipset D3-2. Δεν μπορούν να διαβάσουν κανένα αντιγραμμένο δισκάκι. Μπορούν όμως να παίξουν παιχνίδια μέσω USB loaders κάνοντας χρήση ενός εξωτερικού σκληρού δίσκου ή ενός εξωτερικού USB DVD Drive.

 

Για να τρέξετε παιχνίδια από σκληρό δίσκο USB, διαβάστε τον οδηγό για το USB loading για να μάθετε για τους διάφορους USB loaders και το πώς να ρυθμίσετε τον σκληρό σας δίσκο για να μπορείτε να του εγκαθιστάτε παιχνίδια.

 

Original Guide by xzxero @ gbatemp

Πρόκειται να προσθέσω και έναν αναλυτικό οδηγό για το USB Loader σύντομα.

Επεξ/σία από vdanasto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Thanks για τον οδηγο.ξερεις μηπως πως γινεται να παιξει gamecube παιχνιδια?Με Usb Loader δεν γινεται ε?Τουλαχιστον μεχρι πριν δυο μηνες που ειχα κοιταξει δεν γινοταν.Και με το προγραμμα που προσπαθησα ναι μεν βλεπει το dvd με το παιχνιδι αλλα μολις παω να το τρεξω μαυρη οθονη .....Exω 4.2Ε και softmod και τσιπακι που δεν θυμαμαι τι ειναι..παλια παντως (πριν το κανω softmod) επαιζε κανονικα gamecube.Κανεις καμμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τον οδηγο.ξερεις μηπως πως γινεται να παιξει gamecube παιχνιδια?Με Usb Loader δεν γινεται ε?Τουλαχιστον μεχρι πριν δυο μηνες που ειχα κοιταξει δεν γινοταν.Και με το προγραμμα που προσπαθησα ναι μεν βλεπει το dvd με το παιχνιδι αλλα μολις παω να το τρεξω μαυρη οθονη .....Exω 4.2Ε και softmod και τσιπακι που δεν θυμαμαι τι ειναι..παλια παντως (πριν το κανω softmod) επαιζε κανονικα gamecube.Κανεις καμμια ιδεα?

 

Αρχικά εγκαθιστάς το cMIOS:

http://www.teknoconsolas.es/blog/waninkoko/custom-mios-rev-05

και στη συνέχεια τον Gamecube Backup Launcher:

http://filetrip.net/f4658-GC-Backup-Launcher-0-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά εγκαθιστάς το cMIOS:

http://www.teknoconsolas.es/blog/waninkoko/custom-mios-rev-05

και στη συνέχεια τον Gamecube Backup Launcher:

http://filetrip.net/f4658-GC-Backup-Launcher-0-2.html

 

Ερώτηση!

Εχω βρεί κάποια GC games που με ενδιαφέρουν αλλά τα βρήκα μόνο σε NTSC. Θα τρέχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση!

Εχω βρεί κάποια GC games που με ενδιαφέρουν αλλά τα βρήκα μόνο σε NTSC. Θα τρέχουν?

 

Λογικά ναι, ο loader νομίζω έχει επιλογή Force PAL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ναι, ο loader νομίζω έχει επιλογή Force PAL.

 

Και η εγκατάσταση του cMIOS γίνεται πώς? Μέσω του wadmanager? Διάβασα το readme αλλά κάπου το χάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η εγκατάσταση του cMIOS γίνεται πώς? Μέσω του wadmanager? Διάβασα το readme αλλά κάπου το χάνω....

 

Λοιπόν, παίρνεις το αρχείο μέσα στο RAR και το μετονομάζεις σε boot.dol

Στη συνέχεια φτιάχνεις έναν φάκελο με όνομα cmios μέσα στον φάκελο apps της SD κάρτας και τρέχεις το setup μέσα από το Homebrew Channel. Χρειάζεται σύνδεση του Wii με το internet για να κατεβάσει ένα αρχείο που χρειάζεται (επιλέγεις δηλαδή Network Installation).

Αν δεν έχεις internet πες μου να κοιτάξω, μπορείς να προμηθευτείς το κατάλληλο αρχείο αλλιώς, απλά δεν το θυμάμαι τώρα, πρέπει να το ψάξω :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο μενα.Καινουριος με το Wii,θα ηθελα να ρωτησω η εκδοση στο δικο μου αναφερει 4.2Ε,μπορει να γινει softmod.

Ευχαριστω.

 

Κανονικά. Το 4.2Ε αναφέρεται στο region (E=Europe). Ξεκινάς τη διαδικασία από το βήμα: "Τροποποίηση της 4.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα!!! ακολούθησα τον οδηγό βήμα βήμα και όλα ΟΚ!

 

Έχω το εξής πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω πως θα φορτώσω ενα usb loader...έχω διαβάσει τρακόσιους οδηγούς και ο κάθε ένας είναι διαφορετικός. Θέλω να φορτώσω το ατιμο το wiiflow γιατί αισθητικά τουλάχιστον είναι ποιο ομορφο... καμία βοήθεια???

βασικά να σας διευκρινήσω το πρόβλημα μου...

κατεβάζω το wiiflow απο την επίσημη σελίδα του και μου έχει ένα σωρο αρχεία το ζιπ μέσα( wad, apps, wiiflow)

το wad περιέχει καμιά δεκαριά αρχεία .wad . το apps δύο φακέλους wiiflow_222 kai wiiflow_249. το wiiflow εχει μονο themes.

ωραία ερωτήεισ τωρα.

 

1) που βάζω τον κάθε φάκελο.

2) ποιο wiiflow επιλέγω( έχω καινούργιο wii 4.2e μαυρο)

3)τι είναι το .wad

4) πωσ το φορτώνω.( αυτο μάλλον το έχω καταλάβει απο το homebrew channel)

5) σε ένα οδηγό που βρήκα στο νετ μου λέει οτι πρέπει να φορτώσω ενα cIOS 222 χρειάζετε να το κάνω?

 

κάτι ακόμα τον οδηγό τον έτρεξα απο εκεί που λέει τροποποίηση της 4.2

όποιος και αν ασχοληθει να μου απαντήσει τον ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από thodoris2208
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!!! ακολούθησα τον οδηγό βήμα βήμα και όλα ΟΚ!

 

Έχω το εξής πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω πως θα φορτώσω ενα usb loader...έχω διαβάσει τρακόσιους οδηγούς και ο κάθε ένας είναι διαφορετικός. Θέλω να φορτώσω το ατιμο το wiiflow γιατί αισθητικά τουλάχιστον είναι ποιο ομορφο... καμία βοήθεια???

βασικά να σας διευκρινήσω το πρόβλημα μου...

κατεβάζω το wiiflow απο την επίσημη σελίδα του και μου έχει ένα σωρο αρχεία το ζιπ μέσα( wad, apps, wiiflow)

το wad περιέχει καμιά δεκαριά αρχεία .wad . το apps δύο φακέλους wiiflow_222 kai wiiflow_249. το wiiflow εχει μονο themes.

ωραία ερωτήεισ τωρα.

 

1) που βάζω τον κάθε φάκελο.

2) ποιο wiiflow επιλέγω( έχω καινούργιο wii 4.2e μαυρο)

3)τι είναι το .wad

4) πωσ το φορτώνω.( αυτο μάλλον το έχω καταλάβει απο το homebrew channel)

5) σε ένα οδηγό που βρήκα στο νετ μου λέει οτι πρέπει να φορτώσω ενα cIOS 222 χρειάζετε να το κάνω?

 

κάτι ακόμα τον οδηγό τον έτρεξα απο εκεί που λέει τροποποίηση της 4.2

όποιος και αν ασχοληθει να μου απαντήσει τον ευχαριστώ πολύ.

 

Λοιπόν τελικά κατάλαβα πως να φορτώσω το wiiflow... και αν κατάλαβα καλά τα αρχεία .wad τα έχει για να φορτώσω το wiiflow σαν νεο chanel. αυτό όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως το κάνω.καμία βοήθεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά κατάλαβα πως να φορτώσω το wiiflow... και αν κατάλαβα καλά τα αρχεία .wad τα έχει για να φορτώσω το wiiflow σαν νεο chanel. αυτό όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως το κάνω.καμία βοήθεια???

 

Αν το αρχείο είναι .dol, τότε αυτό μπαίνει σε δικό του φάκελο μέσα στον φάκελο apps της SD κάρτα και τρέχει μέσω Homebrew Channel. Τα αρχεία .wad εγκαθίστανται με τον WAD Manager και μπαίνουν σαν κανάλι στο κεντρικό μενού του Wii. Πολλές φορές τα .wad αρχεία των loaders μπορεί να είναι Forwarder Channels. Τι σημαίνει αυτό; Στην ουσία είναι κάτι σαν συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας, χρειάζεται δηλαδή στον φάκελο apps να έχεις το κατάλληλο πρόγραμμα (και σε συγκεκριμένο φάκελο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αρχείο είναι .dol, τότε αυτό μπαίνει σε δικό του φάκελο μέσα στον φάκελο apps της SD κάρτα και τρέχει μέσω Homebrew Channel. Τα αρχεία .wad εγκαθίστανται με τον WAD Manager και μπαίνουν σαν κανάλι στο κεντρικό μενού του Wii. Πολλές φορές τα .wad αρχεία των loaders μπορεί να είναι Forwarder Channels. Τι σημαίνει αυτό; Στην ουσία είναι κάτι σαν συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας, χρειάζεται δηλαδή στον φάκελο apps να έχεις το κατάλληλο πρόγραμμα (και σε συγκεκριμένο φάκελο).

 

το θέμα είναι ότι διάβασα ότι βγάζωντας το πρόγραμμα ως channel στο αρχικό μενού υπάρχει πιθανότητα για μπρικαρισμα της κονσόλας και πρέπει γενικά να προσέχουμε.. αλλά τι να προσέχουμε δεν έχω καταλάβει.

π.χ. το wii flow που κατέβασα έχει καμιά 10αρια αρχεία wad. πως ξέρω ποιο θα επιλέξω?

ή το usb loader GX εκεί που έχει link το site για να κατεβάσεις το .wad σου λέει οτι δεν έχει ελεχθεί για μπρικάρισμα..τι πρέπει να προσέξω για να μην έχω παρατράγουδα?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικές προειδοποιήσεις είναι αυτές. Σε όσα Wii έχω κάνει softmod, δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Απλά ο κάθε προγραμματιστής γράφει αυτή την ειδοποίηση για να είναι καλυμμένος και να μην γυρίσει μετά ο Χ Υ χρήστης να του ζητήσει το λόγο αν κάτι πάει στραβά.

Τώρα όσον αφορά το Wii flow, δεν έχω ασχοληθεί για να είμαι ειλικρινής. Κατέβασα το Full Version από το site, προφανώς αυτό εννοείς.

Λοιπόν, στον φάκελο apps έχεις 2 εκδόσεις του προγράμματος, μία που χρησιμοποιεί το cIOS 222 του Hermes και μία το cIOS 249 του Waninkoko. Το ποιό θα χρησιμοποιήσεις είναι δικό σου θέμα, έχει να κάνει με τη συμβατότητα με κάποια παιχνίδια. Παίρνεις τα περιεχόμενα του ενός από τους 2 φακέλους και τους τοποθετείς στον φάκελο /apps/wiiflow/boot.dol μέσα στην SD κάρτα. Κάνε επίσης extract τον φάκελο wiiflow, που βρίσκεται μέσα στο rar αρχείο, στο root της SD κάρτας. Τώρα μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα μέσα από το Homebrew Channel.

Αν θέλεις να τρέχεις το wiiflow από το κεντρικό μενού το Wii, απλά εγκατέστησε ένα από τα Forwarder WADs (όχι αυτά που περιέχουν το IOS 222 και IOS 249 στο όνομά τους) με τον WAD Manager. Η διαφορά ανάμεσα στα διάφορα forwarder wads είναι μάλλον η εμφάνιση, δοκίμασέ τα και διάλεξε αυτό που σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...