Προς το περιεχόμενο

PSP Hacking - Οδηγός PSP 3000/ Go/ 2000/ 1000


driftingcris
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον εχω το psp στην εκδοση 6.60 και θελω να το κανω hack για να μπορω να του βαλω δωρεαν παιχνιδια αλλα δεν ξερω αμα γινετε στην εκδοση μου   :mellow: τι πρεπει να κανω και πως ;   :wacko: και εχω το μοντελο 1004 ...



ααα ξεχασα να πω πριν ... θα ηθελα μονιμο αν γινετε  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 365
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα...

 

Για εμενα ήταν μαρτύριο να σερφαρω ολη μερα για να βρω πως να χακαρω το PSP 3004 μου... Και ας μην το περασει κανενας αλλος.... Εδω οδηγος για να μην ψαχνεστε σαν εμενα

 

Σε περίπτωση λαθους σας, και κανετε brick στο PSP σας δεν φερω καμια ευθύνη (αν και ειναι ασφαλες) cool.gif

 

Αρχικα πρεπει να δουμε τα βασικα.

Οταν τσιπαρουμε ενα psp περναμε ενα ανεπισημο, φτιαγμενο απο hackers λογισμικο (Custom Firmware-CFW) το οποιο μπορει να παιξει κατευασμενα παιχνιδια και οχι μονο....

Ειναι μια ασφαλης διαδικασια την οποια δεν πρεπει να τρεμετε σαν εμενα την πρωτη φορα που το εκανα....

Ενα επισημο λογισμικο της Sony δεν μπορει να τρεξει κατευασμενα παιχνιδια γιατι προτου τα τρεξει ελεγχει για την ψηφιακη υπογραφη της Sony. Αν δεν την βρει στο παιχνιδι τοτε δεν το ξεκινα. Το πειραγμενο λογισμικο δεν ελεγχει και μπενει κατευθειαν στα παιχνιδια.

 

Υπαρχουν διαφορα λογισμικα τα οποια δεν μπορουν να μπουν σε ενα psp. Τα λογισμικα τα οποια ειναι κατω απο το 6.20 δεν μπενουν σε ενα psp 3000/go. Αν βαλουμε ενα τετοιο στο 3000/go μας θα παθει Brick... Αρα πριν αρχισετε δειτε αν εχετε psp 3000 ή go . Βεβαια ειναι και για τα 1000 και 2000

Θα σας δειξω πως να βαλετε το 6.39 Pro-B6 γιατι μπενει σε ολα τα psp

 

1) Αρχικα τσεκαρουμε τι λογισμικο φοραμε πηγαίνοντας στο System->System Settings->System Information

Εκει λεει.

 

2) Αν εχουμε μικροτερο απο 6.39 κανουμε την αναβαθμιση σε 6.39.

Τωρα εχουμε ενα PSP με λογισμικο 6.39, αν οχι ξαναδειτε τα παραπανω.

 

3) Παμε εδω: http://www.psp-hacks.com/file/2101 και παταμε download.

 

4) Το κατευαζουμε και κανουμε extract (αποσυμπιεση).

 

5) Συνδεουμε το PSP μας με το PC και παμε στην καρτα μνημης.

 

6) Ανοιγουμε PSP->GAME και αντιγραφουμε τα Fast Recovery και PROUPDATE στην καρτα μνημης μας.

 

7) Παμε στο PSP στο Games-> Memory Stick και θα δουμε δυο πραματα.

Θα ανοιξουμε το UPDATE.

 

Παταμε το Χ και περιμενουμε ως να τελειώσει. Οταν τελειώσει κανει επανεκκίνηση και μολις ανοιξει ειμαστε σε CFW (Custom FirmWare)!!!!!!!

 

Τωρα εχουμε ενα χακαρισμενο PSP.

 

Απλα επειδή το 6.39 η Sony το ειχε κανει καλα ενισχυμένο σε αποψη ασφαλειας φια τετοια δεν μπορει να το κρατα αν σβησεις το PSP. Αν το βαλεις σε αναμονη το κραταει. Οταν το σβησουμε καταλαθος ή επιτιδες κανονικα δεν χρειαζετε ολο αυτο.

Απλα ανοιγουμε το αλλο που βαλαμε μεσα πριν (Fast Recovery) και μολις τελιωσει ολα ειναι οκ.... B)

 

Εχουμε ενα χακαρισμενο-τσιπαρισμενο πειτε το οπως θελετε PSP....

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

καλησπέρα στην ομάδα και χρόνια πολλα. μόλις σήμερα ανηξα το νεο psp και θα ήθελα να το τσιπαρω . λοιπόν στο bacode γραφει προς το τελος psp-E1004 2D και στο system information λεει system software version 6.60  οι οδηγιες που δίνεται παραπάνω συμβαδίσουν με τα δεδομένα του psp μου? μπήκα στο site που δίνεται παραπάνω αλλα δεν βρίσκω που ακριβώς κάνω  download (ζητώ συγνώμη για την αρχαριοσηνη μου) μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε πως ακριβως θα το κανω?

Επεξ/σία από anna su
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους. Πέρασε καιρός βέβαια αλλα θα προσπαθήσω....  Καταρχήν ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους γνώστες για τις απαντήσεις που δίνουν και βγαίνει άκρη.

Έχω ένα PSP έκδοση 3004 με OFW 5.03 (date code 8D).  Όταν το είχα αγοράσει υπήρχε ένα hack το chickhen (αν το λεω σωστά) το οποίο σε άφηνε να βάλεις CFW GEN-C.Αυτός τότε ήταν ο μοναδικός τρόπος για το συγκεκριμένο μοντέλο. Το hack δεν έιναι μόνιμο και κάθε φορά χρειάζεται να επαναλαμβάνω την διαδικασία η οποία δεν δουλεύει πάντα και είμαι με συνεχόμενα restart.

Διάβασα κάπου πως γίνεται να γίνει μόνιμο το hack. Αν υπάρχει κάποιο αναλυτικό tutorial θα ήμουν ευγνώμων. Μπορώ μετά να κάνω downgrade? Υπάρχει κίνδυνος να μην μπορώ να παίζω μετά τα games(γιατι τουλάχιστον τώρα τα παίζω)? Αν 'εχει επιχειρήσει κάποιος να κάνει μόνιμο hack απο την συγκεκριμένη έκδοση με επιτυχία θα ήθελα πάρα πολύ να μου απαντήσει, θα με βοηθούσε υπερβολικά.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σβησεις οτι αρχεια εχεις για μη μονιμα chickhen

Θα αναβαθμισεις σε 6.60 official firmware (ειναι το τελευταιο)

και μετα ακολουθεις τον οδηγο σε αυτη τη σελιδα

http://pspgr.net/viewtopic.php?f=147&t=18774

παλι δεν θα εχεις μονιμο cfw σε 3004 αλλα δεν εχει σημασια γιατι ειναι διαδικασια 10 δευτερολεπτων να το περνας καθε φορα που μπουταρει. Αν δεν κλεινεις το πσπ και ειναι σε standby mode δε χρειαζεται να το ξανατρεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση σου!! :-D . Μια ερώτηση, δεν μπορώ να κάνω update σε 6.20 και μετά μόνιμο CFW όπως λένε κάποιοι στην δική μου έκδοση?? Σε αυτόν τον οδηγό για παράδειγμα http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=147&t=18774 λέει πως γίνετε για όλα τα PSP. Μήπως όμως όχι για το δικό μου...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα σαφως και μπορεις.

αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν ασυμβατοτητες με παιχνιδια οσον αφορα το 6.20

δηλαδη αν καποιο παιχνιδι για να τρεξει θελει απαραιτητως 6.60. (αυτο δεν το γνωριζω γιατι ειμαι σε 6.60 εδω και εναμιση χρονο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλημέρες. δεν ξέρω αν είναι αυτό το σωστό θέμα για να ποστάρω το πρόβλημα που έχω με το 3004. έγινα κάτοχος ενός PSP3004. ακολούθησα τον οδηγό τσιπαρίσματος για 6.60 έκδοση όλα καλά. Ενώ έχω περάσει 4-5 παιχνίδια στο φάκελο ISO του PSP βλέπει μόνο 1. μήπως μπορεί κάποιο παιδί να βοηθήσει? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 6.60 ειναι αν δεν κανω λαθος προσωρινο hack ετσι??? εγω πρεπει να το χω στην 6,20 που ειναι μονιμη.... προβλημα τετοιο δεν εχω...ξανα κανε το hack  απτην αρχη να δεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σβηνει μονιμα

αν σβησει και μπει σε safe mode

δεν χανεται

δλδ αν κανεις το κουμπακι μια πανω συντομα και οχι

να το κρατησεις παρατεταμενα τοτε τρεχει αποπισω

κανονικα δεν χανεται αλλα σου τρωει μπαταρια ελαχιστα φυσικα

αλλα τρωει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...