Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για πρωτάρη, παίζει κάτι καλύτερο γύρω στα 50 € από το αυτό Eleaf Set iStick 30W + Gs Air M ?

Πολύ καλός ατμοποιητής και mod (μπαταρία). Σε αυτή την τιμή τσίμπα το, είναι πολύ καλή για Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που τον πήρες; Αντιμετώπισες το οποιοδήποτε πρόβλημα στο γέμισμα από πάνω;

 

Από Fasttech, έχωσα ένα φιλαράκι από Αγγλία να μου κάνει μια παραγγελία και του έδωσα τα λεφτά.

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα με το γέμισμα, σταγόνα δεν leakαρε.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες του τυπά στο βίντεο (4:20 ξεκινάει να το γεμίζει):

 

Πρέπει να κλείσεις το airflow πριν ξεκινήσεις να το γεμίζεις, όταν βιδώνεις το πάνω καπάκι έχεις την ένδειξη στο "on"

και μόλις βιδώσει και θες να ατμίσεις, το πας στο "off".

 

Αν τα κάνεις αυτά, όλα είναι άψογα, αν ΔΕΝ τα κάνεις, θα γίνει χαμός, θα σου αδειάσει όλο το τανκ.

Πολλοί αναφέρουν προβλήματα τέτοια με τον ατμοποιητή, leakάρει σαν τρελός κτλ. αλλά πρέπει να ακολουθήσεις αυτά 

τα απλά βήματα.

 

Κατανοητό μέχρι ενός σημείου καθώς δεν έχουμε ξαναδεί τέτοιο σύστημα, όπως επίσης και οι οδηγίες που συμπεριλαμβάνονται στο κουτί είναι (κλασικά) για τα θηρία και δεν βοηθάνε καθόλου, αλλά αν σου πει κάποιος μια φορά τι πρέπει να κάνεις δεν έχεις πρόβλημα.

 

Αν το πάρεις έτσι και δεν σου δείξει κάποιος, στάνταρ θα τον πετάξεις τον ατμοποιητή από το παράθυρο και θα πεις τι βλακεία πήρα, κυριολεκτικά αδειάζει όλο το τανκ αν δεν το γυρίσεις στο "off".

 

Ένα άλλο "μείον" είναι ότι ρουφάει υγρό σαν χαζό, 4 ml (όλο το τανκ) σε μισή ώρα για πλάκα, αν δεν φτιάχνεις τα δικά σου υγρά και τα αγοράζεις έτοιμα, απλά πας για άλλον ατμοποιητή.

 

Από απόδοση πάντως είναι απίστευτος, έχω ενθουσιαστεί. Ο πρώτος επίσης ατμοποιητής που του χώνεις 100 watts και δεν χαμπαριάζει, απλά γεμίζεις σύννεφα το δωμάτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πόσα υγρά θα πάνε χαμένα..  :mad:

 

Πήρα έναν 2ο gs air για να βρω και ένα δεύτερο υγρό πέραν από το fr-m της alfaliquid που κάνω και είναι το μόνο υγρό που μου έχει αρέσει τόσο και το κάνω ένα μήνα χωρίς να χρειαστεί να βάλω κάποιο άλλο στο στόμα μου (είχα πάρει και το brown diamond της ίδιας εταιρείας αλλά μετά τα πρώτα 10ml με κούρασε).

 

Πήγα λοιπόν και δοκίμασα τα: halo tribeca (καλό αλλά δεν τρελάθηκα), ένα από Wanted αλλά το φοβήθηκα ότι μπορεί να με κουράσει μετά από λίγο και 3 από dea (atena, moonlight και nemesi) και τελικά διάλεξα το atena.

 

Το πρόβλημα που είναι? Στο ότι στον gs air δεν είναι τόσο καλό όσο στο κατάστημα σε σημείο να το κάνω λίγο και μετά να με χαλάει.  Το κατάστημα έχει τους Justfog 1453 για να δοκιμάζεις όλα τα υγρά (είτε tribeca, είτε Liqua, είτε dea κλπ).

 

Το ίδιο έπαθα και με ένα υγρό της el greco παλαιότερα καθώς και με το nobacco number 3 που παλία το έκανα σε έναν aspire bdc και έλεγα φανταστικό. Τώρα το πήρα πάλι, το έβαλα στον gs air και δεν μου άρεσε, το έβαλα και σε έναν aspire k1 και πάλι τα ίδια και χειρότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αν δεν πάρεις το υγρό σπίτι να το κάνεις με την άνεση σου και τον ατμοποιητή που χρησιμοποιείς, δεν μπορείς να καταλήξεις σε ασφαλές συμπέρασμα.

 

Με τους ό,τι να 'ναι ατμοποιητές στα μαγαζιά, δοκιμάζοντας πόσες γεύσεις στην σειρά και κάνοντας 4-5 τζούρες στο καθένα, δεν βγαίνει σοβαρό αποτέλεσμα δυστυχώς.

 

Κάποια θα βγουν καλά, κάποια θα βγουν ψιλο-μάπα και κουραστικά μετά από λίγο, είναι ένα ρίσκο.

 

Πάλι καλά να λέμε βέβαια, σου δίνουν οι άνθρωποι την δυνατότητα μια μικρή έστω γεύση να πάρεις πριν αγοράσεις, πάντως συμφωνώ 100%, μπορεί κάτι που σου άρεσε στο μαγαζί, σπίτι να σου φανεί εντελώς διαφορετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, έτσι όπως τα λες.

 

Και όσον αφορά αυτό για τα πολλά υγρά μαζί και αυτό σωστό, γιαυτό δεν τα έκανα όλα μαζί. Σήμερα έκανα τα 3 dea μονο, τα tribeca και wanted τα δοκίμασα εχθες, και προχθές το bebeca γιατί είδα ότι και αυτό έχει πολλούς οπαδούς.

 

Τέλος, οι άτμο Justfog 1453 καλόι μου φάνηκαν..  :-D  (και ειδικά για 5-6 ευρώ που τους έχει το 310 από ότι είδα)

 

Και σε κάθε νέο υγρό, έχω πλυμένο τον όποιο ατμοποιητή και νέα αντίσταση, σε περίπτωση που κάποιος σκεφτεί ότι κάτι μπορεί να μη μας αρέσει, επειδή μπορεί να έχει μείνει κατάλυπο από προηγούμενη γεύση.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος, οι άτμο Justfog 1453 καλόι μου φάνηκαν..  :-D (και ειδικά για 5-6 ευρώ που τους έχει το 310 από ότι είδα)

Αν σου άρεσαν αυτοί, ψάξε να βρεις τον Gemini Mini. Κολλημένος πάνω από χρόνο και χρειάστηκε η συμβολή του Nautilus και του Subtank για να ξεκολλήσω :P

 

Από Fasttech, έχωσα ένα φιλαράκι από Αγγλία να μου κάνει μια παραγγελία και του έδωσα τα λεφτά.

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα με το γέμισμα, σταγόνα δεν leakαρε.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες του τυπά στο βίντεο (4:20 ξεκινάει να το γεμίζει):

 

Πρέπει να κλείσεις το airflow πριν ξεκινήσεις να το γεμίζεις, όταν βιδώνεις το πάνω καπάκι έχεις την ένδειξη στο "on"

και μόλις βιδώσει και θες να ατμίσεις, το πας στο "off".

 

Αν τα κάνεις αυτά, όλα είναι άψογα, αν ΔΕΝ τα κάνεις, θα γίνει χαμός, θα σου αδειάσει όλο το τανκ.

Πολλοί αναφέρουν προβλήματα τέτοια με τον ατμοποιητή, leakάρει σαν τρελός κτλ. αλλά πρέπει να ακολουθήσεις αυτά 

τα απλά βήματα.

 

Κατανοητό μέχρι ενός σημείου καθώς δεν έχουμε ξαναδεί τέτοιο σύστημα, όπως επίσης και οι οδηγίες που συμπεριλαμβάνονται στο κουτί είναι (κλασικά) για τα θηρία και δεν βοηθάνε καθόλου, αλλά αν σου πει κάποιος μια φορά τι πρέπει να κάνεις δεν έχεις πρόβλημα.

 

Αν το πάρεις έτσι και δεν σου δείξει κάποιος, στάνταρ θα τον πετάξεις τον ατμοποιητή από το παράθυρο και θα πεις τι βλακεία πήρα, κυριολεκτικά αδειάζει όλο το τανκ αν δεν το γυρίσεις στο "off".

 

Ένα άλλο "μείον" είναι ότι ρουφάει υγρό σαν χαζό, 4 ml (όλο το τανκ) σε μισή ώρα για πλάκα, αν δεν φτιάχνεις τα δικά σου υγρά και τα αγοράζεις έτοιμα, απλά πας για άλλον ατμοποιητή.

 

Από απόδοση πάντως είναι απίστευτος, έχω ενθουσιαστεί. Ο πρώτος επίσης ατμοποιητής που του χώνεις 100 watts και δεν χαμπαριάζει, απλά γεμίζεις σύννεφα το δωμάτιο.

Λύνεται και για καθάρισμα βλέπω. Και ο μηχανισμός του γεμίσματος φαίνεται πολύ πιο απλός (και κατά συνέπεια λιγότερα δυνητικά προβληματικός) από ανάλογες υλοποιήσεις, π.χ. της Aspire. Ερωτεύτηκα. Γαμώ.

 

Κεφαλές πήρες τις 0.25; Δεν βρίσκω άλλες στην FT. Με βλέπω να τον παίρνω σύντομα (that's what she said), πόσο έκανε να σου έρθει περίπου;

Επεξ/σία από akpe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεφαλές πήρες τις 0.25; Δεν βρίσκω άλλες στην FT. Με βλέπω να τον παίρνω σύντομα (that's what she said), πόσο έκανε να σου έρθει περίπου;

 

Πήρα τις 0.25 από τον απλό Starre με τις οποίες είναι συμβατός και αυτός. Δουλεύουν κανονικά. Στο κουτί μέσα έχει 2 ni200.

Άλλες TC δεν βρήκα και εγώ στο FT, μάλλον δεν τις έχουν φέρει ακόμα.

Για πρώτη φορά έκανε μόνο 2 βδομάδες από FT, αποστολή δέματος την επόμενη μέρα και σε 2 βδομάδες ακριβώς ήταν εδώ.

 

Το γέμισμα είναι πολύ απλό και βολεύει τρελά το top fill, απλά αν ξεχαστείς με το on/off θα σου μείνει το υγρό στο χέρι, όχι leak, ΟΛΟ.

Αν κάποιος είναι απρόσεκτος ή το πετάει από δω και από κει το μοντάκι, μέσα σε τσάντες χύμα κτλ., παίζει να γίνει μούσκεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να βρω τώρα κοντά μου τον gemini..

 

Πήρα vaporsolution και 310 και δεν το είχε κανείς. Στο vapor μου πρότιναν ως παρόμοιο έναν iclear16 αλλά εγώ κόλλησα να βρω αυτόν γιατί και σε φόρουμ είδα να λένε καλά πράγματα.

 

Εdit: Μήπως πλέον έχει ψιλοπαλιώσει και βρίσκονται και δύσκολα ανταλλακτικές αντιστάσεις? Γιατί βλέπω ότι ψιλοψάχνουν να βρουν αντιστάσεις και ότι τον άτμο τον έχουν μόνο 2-3 μαγαζία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος είναι απρόσεκτος ή το πετάει από δω και από κει το μοντάκι, μέσα σε τσάντες χύμα κτλ., παίζει να γίνει μούσκεμα.

Λογικό το τελευταίο μιας και φαντάζομαι πως εν μέρει η πίεση στο τανκάκι παίζει το ρόλο της στο να κρατάει το υγρό να μη βγει από τη βάση :)

 

Άντε να βρω τώρα κοντά μου τον gemini..

 

Πήρα vaporsolution και 310 και δεν το είχε κανείς. Στο vapor μου πρότιναν ως παρόμοιο έναν iclear16 αλλά εγώ κόλλησα να βρω αυτόν γιατί και σε φόρουμ είδα να λένε καλά πράγματα.

 

Εdit: Μήπως πλέον έχει ψιλοπαλιώσει και βρίσκονται και δύσκολα ανταλλακτικές αντιστάσεις? Γιατί βλέπω ότι ψιλοψάχνουν να βρουν αντιστάσεις και ότι τον άτμο τον έχουν μόνο 2-3 μαγαζία.

Σκέψου ότι βγήκε πριν αρκετό καιρό, νομίζω καλοκαίρι του 2013; Αιώνες δηλαδή για τα ατμιστικά δεδομένα. Οπότε λογικό να μην φέρνουν πια πολλοί... ρώτα στην FabVape, από εκεί προμηθευόμουν σχεδόν αποκλειστικά αντιστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και μου έβαλες ιδέες, λέω να μη μπλέξω.. άσε μη μου αρέσει και μετά δεν βρίσκω αντιστάσεις κλπ..

 

Για τον iclear 16 τί έχεις να πεις? Το ίδιο καλός? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω δοκιμάσει καθόλου δυστυχώς :( Πήγα από Thor (που νομίζω ουσιαστικά είναι ο ίδιος) στον Gemini. Από όσα θυμάμαι, με παχύρρευστο υγρό που έκανα τότε (ένα 100% VG καπνικό της νομπάκο) στον Thor είχα θεματάκια τροφοδοσίας και καμένου. Με πιο λεπτόρρευστα υγρά δεν τον είχα δοκιμάσει.

 

Σε τι μπαταρία θα τους τρέξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο είναι? http://www.zerobacco.gr/ilektronika-tsigara/atmopoiites/oakley-gemini-dual-coil-ce4-clearomizer.html

 

Γιατί αυτό το μαγαζί έχει αυτόν το gemini που έβαλα παραπάνω (αλλά δεν λέει mini) και έχει και αντιτάσεις.

 

Με istick 30w είμαι και τα υγρά μου είναι ή παραπάνω pg ή το λιγότερο 50/50 σπάνια.

 

Σε ένα review που διάβασα, μια χρησιμοποιούσε τον thor. Kάποια στιγμή πήρε τον gemini mini και τους έκανε παράλληλα. Μετά από λίγο, άφησε στην άκρη τον thor λέγοντας ότι ο gemini είναι λίγο καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο ίδιος είναι :)

 

Χμμ πάντως αν είσαι ανοιχτός σε προτάσεις κοίταξε και τον GS Tank, νομίζω οι κεφαλές 1.5Ω του GS Air μπαίνουν κανονικά σε αυτόν και από άποψη εμπειρίας μου θυμίζει αρκετά τον ναυτίλο και τον τζέμινι (με πιο ψυχρό ατμό όσον αφορά τον δεύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...