Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στις 11/4 κάνω μια παραγγελία από dx.com με track number.

 

στις 15/4 μου το στέλνουν με swisspost. τσέκαρα το track no.

απο τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. ούτε στο site των ΕΛΤΑ εμφανίζεται κάτι.

είναι πρώτη φορά που ψωνίζω από dx.com αλλά έχω κάνει αρκετές αγορές από minideal, focalprice, priceangels, dinodirect

 

ποτέ δεν είχα τέτοια καθυστέρηση σε αντικείμενα που είχαν track number. επίσης πρώτη φορά μου στέλνουν με την swisspost.

μήπως πρέπει να ανησυχώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα μια παραγγελία απο το Γαλλικό άμαζον μου βγάζει τα μεταφορικά με Rapid το γρήγορο δηλαδή..

Αυτο σημαίνει courier και tracking number?

αν είναι με ταχυδρομείο να πάρω το ίδιο απο το Γερμανικό με 10 ευρώ λιγότερο τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις 11/4 κάνω μια παραγγελία από dx.com με track number.

 

στις 15/4 μου το στέλνουν με swisspost. τσέκαρα το track no.

απο τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. ούτε στο site των ΕΛΤΑ εμφανίζεται κάτι.

είναι πρώτη φορά που ψωνίζω από dx.com αλλά έχω κάνει αρκετές αγορές από minideal, focalprice, priceangels, dinodirect

 

ποτέ δεν είχα τέτοια καθυστέρηση σε αντικείμενα που είχαν track number. επίσης πρώτη φορά μου στέλνουν με την swisspost.

μήπως πρέπει να ανησυχώ;

 

λήξη συναγερμού.

άφιξη στην ελλάδα σήμερα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δηλαδη συνοπτικα αν ειμαι επαγγελματιας και θελω να κανω μια αγορα απο κινα (ρουχα) και θελω να ερθεις σε καμια εβδομαδα το πολυ τι πρεπει να κανω χωρις να δωσω τοσα πολλα λεφτα σε κουριερ;;δε νομιζω να περνανε τελωνειο τα ρουχα ετσι;δεν θα ειναι και πολλα 5-6 κομματια τη φορα απο αλιεξπρες θα κανω την αγορα κ επισης το αλιεξπρες δινει τιμολογια πρεπει καπως να δικαιολογω τα εξοδα;ευχαριστωωω

Διευκρινιση ειμαι νεος επαγγελματιας και προσπαθω να βρω οικονομικες λυσεις με προνηθευτες επειδη το alibaba δινει παααρα πολλα κομματια κ γω που εχω e shop δεν χρειαζομαι τοσα κατεφυγα εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Η αγορά για επαγγελματική χρήση δεν είναι ίδια με εκείνη για προσωπική χρήση.

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε σκέψη και κίνηση, πρέπει να συμβουλευτείς το λογιστή σου, ο οποίος θα σε συμβουλέψει για τα βήματα που πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

 

Εχω ξαναγράψει πιο πίσω για να ενημερώσω τους πελάτες της Eurobank για την εξωφρενική προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος που παρακρατούν όταν χρησιμοποιούμε για online πληρωμές με PayPal την κλασσική κάρτα ανάληψης ATM της τράπεζας που λειτουργεί και ως Debit MasterCard. Με αφορμή όμως αυτό το μήνυμα συμφορουμίτη, είπα να καθήσω και να υπολογίσω πότε μας συμφέρει η μετατροπή συναλλάγματος από το PayPal και πότε από την Eurobank, για δύο δημοφιλή νομίσματα: δολάρια ΗΠΑ και λίρες Αγγλίας. Παρακαλώ λίγη υπομονή, γιατί ακολουθεί μακροσκελές μήνυμα με υπολογισμούς.

 

 

 

Ισοτιμίες 16/5/2014

https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-currencies

PayPal ισοτιμία EUR-USD: 1 EUR = 1,31461 USD

PayPal ισοτιμία EUR-GBP: 1 EUR = 0,780864 GBP

MasterCard ισοτιμία EUR-USD: 1 EUR = 1,372399 USD

MasterCard ισοτιμία EUR-GBP: 1 EUR = 0,815061 GBP

 

 

Αγορές σε δολάρια ΗΠΑ (USD)

Αν η μετατροπή συναλλάγματος γίνει από το PayPal, το τελικό κόστος σε EUR θα είναι:

x / 1,31461 = 0,760681x

Αν η μετατροπή συναλλάγματος γίνει από την Eurobank υπάρχει και μία έξτρα προμήθεια 2,5 Ευρώ, οπότε το τελικό κόστος σε EUR θα είναι:

(x / 1,372399) + 2,5 = 0,728651x + 2,5

Πότε συμφέρει η μετατροπή από το PayPal; Όταν:

0,760681x < 0,728651x + 2,5 =>

0,760681x - 0,728651x < 2,5 =>

0,03203x < 2,5 =>

x < 2,5 / 0,03203 =>

x < 78,05

Άρα σήμερα, για αγορές αξίας έως 78,05 USD μας συμφέρει να αναθέτουμε τη μετατροπή στο PayPal, ενώ για αγορές μεγαλύτερης αξίας μας συμφέρει να αναθέτουμε τη μετατροπή στην Eurobank.

 

 

Αγορές σε λίρες Αγγλίας (GBP)

Αν η μετατροπή συναλλάγματος γίνει από το PayPal, το τελικό κόστος σε EUR θα είναι:

x / 0,780864 = 1,280632x

Αν η μετατροπή συναλλάγματος γίνει από την Eurobank υπάρχει και μία έξτρα προμήθεια 2,5 Ευρώ, οπότε το τελικό κόστος σε EUR θα είναι:

(x / 0,815061) + 2,5 = 1,226902x + 2,5

Πότε συμφέρει η μετατροπή από το PayPal; Όταν:

1,280632x < 1,226902x + 2,5 =>

1,280632x - 1,226902x < 2,5 =>

0,05373x < 2,5 =>

x < 2,5 / 0,05373 =>

x < 46,52

Άρα σήμερα, για αγορές αξίας έως 46,52 GBP μας συμφέρει να αναθέτουμε τη μετατροπή στο PayPal, ενώ για αγορές μεγαλύτερης αξίας μας συμφέρει να αναθέτουμε τη μετατροπή στην Eurobank.

 

 

 

TL;DR (σύνοψη)

1. Αγορά προϊόντος/υπηρεσίας σε δολάρια ΗΠΑ: Αν κοστίζει κάτω από 78,05 USD, αφήνουμε το PayPal να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος. Αν κοστίζει πάνω από 78,05 USD, επιλέγουμε από το PayPal να μας χρεώσει στο νόμισμα του πωλητή (οπότε τη μετατροπή την αναλαμβάνει η Eurobank).

 

2. Αγορά προϊόντος/υπηρεσίας σε λίρες Αγγλίας: Αν κοστίζει κάτω από 46,52 GBP, αφήνουμε το PayPal να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος. Αν κοστίζει πάνω από 46,52 GBP, επιλέγουμε από το PayPal να μας χρεώσει στο νόμισμα του πωλητή (οπότε τη μετατροπή την αναλαμβάνει η Eurobank).

 

 

Περιμένω τα σχόλιά σας.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγω σε αυτη τη λογική είμαι.

 

Για μεγάλα ποσά οπως αν θες να αγοράσεις κανα ταμπλετ ή κινητο απο το εξωτερικο βγαίνει πιο φθηνα.

 

Το θέμα είναι ομως οτι σε μικροποσα, ειδικα της τάξεως εως 20 δολλάρια είναι "ληστεία" να σου παίρνουν 2.5 ευρω.

 

Εχει τύχει να αγοράσω απο ebay πράγματα αξίας 5-10 ευρω. Το να θέλει η τράπεζα να καρπωθεί 50% και πλέον του αρχικού κόστους του προϊόντος... αλήθεια πώς να το σχολιασεις;

 

Μήπως το συμπέρασμα θα ήταν να χρησιμοποιούμε δυο κάρτες; H πειραιώς έχει προμήθεια 2%(ελπίζω και εδώ να μην άλλαξε τίποτα).

 

Αν κάνω σωστά τους υπολογισμούς, τοτε στα 125 ευρω, το 2% που χρεώνει η Πειραιώς είναι 2.5 ευρω. Οπότε αν κάποιος έχει και τις δυο κάρτες, χρησιμοποιεί την κάρτα της Πειραιως εως τα 125 ευρω και απο κει και μετά της Eurobank. Η ισοτιμία του paypal είναι 4 - 4.5%, αρκετα πιο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα.

 

Μετά την ανακοίνωση της Xiaomi για την Mi TV 2 έχω ψηθεί άσχημα να παραγγείλω από Κίνα, όταν κυκλοφορήσει.

 

Η τιμή θα είναι λέει στα 640 δολλάρια, δηλαδή 400 ευρώ περίπου. Με τελωνεία, δασμούς, ΦΠΑ κλπ πόσο μπορεί να φτάσει αυτό το ποσό; Δεν με πειράζει να φτάσει στα 900 - 1000 ευρώ, γιατί ακόμα κι έτσι θα είναι τρεις φορές φθηνότερη από της φθηνότερες 4Κ τηλεοράσεις της ελληνικής αγοράς.

 

Υπάρχει περίπτωση να ξεπεραστεί αυτό το ποσό όμως; Γενικά πριν κάνω μια τέτοια εισαγωγή, μπορώ να γνωρίζω από πριν το ποσό που θα πληρώσω στο τελωνείο με κάποιο τρόπο; Μιλάμε πάντα εντελώς νόμιμα με δηλωμένα invoices κλπ, χωρίς μαϊμουδιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα.. 

 

Ψάχνω εδώ και καιρό για iphone 5 και πήγα και από ebay.com μεριά για να δω τιμές κλπ..

 

Κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνω, είναι αυτό: " Customs services and international tracking provided" 

 

Δηλαδή, εφόσον πληρώσω και αυτό το ποσό που λέει, δεν θα χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο και εδώ στην Ελλάδα;

 

Θα έχω ξεμπερδέψει δηλαδή;

 

Έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν έχω βρει κάτι που να με καλύπτει..

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω άμα έκανε κανείς παραγγελία από pcpartpicker.com γιατί θέλω να φτιάξω έναν Η/Υ και από εκεί μου βγαίνει 110+ ευρώ λιγότερα, απλά δεν ξέρω πόσο θα είναι τα μεταφορικά+αλλαγή φπα κτλ... γνωρίζει κανείς ακριβώς πόσο θα βγουν όλα αυτά; https://pcpartpicker.com/user/TopGamer/saved/4J0G

 

άμα δεν άλλαξε τίποτα θα πρέπει δηλαδή να πληρώσω + ΦΠΑ + τα άλλα έξοδα...;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω άμα έκανε κανείς παραγγελία από pcpartpicker.com γιατί θέλω να φτιάξω έναν Η/Υ και από εκεί μου βγαίνει 110+ ευρώ λιγότερα, απλά δεν ξέρω πόσο θα είναι τα μεταφορικά+αλλαγή φπα κτλ... γνωρίζει κανείς ακριβώς πόσο θα βγουν όλα αυτά; https://pcpartpicker.com/user/TopGamer/saved/4J0G

 

άμα δεν άλλαξε τίποτα θα πρέπει δηλαδή να πληρώσω + ΦΠΑ + τα άλλα έξοδα...;

 

 

αστο φιλε πολυ μεγαλο το ρισκο αν σταματησει τελωνειο (που θα σταματησει τετοιο πακετο) θα σου βγει πολυ ακροβοτερο, ας μιλησουν και οι πιο ειδικοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TopGamer

Πρώτα απ' όλα, πρέπει να γνωρίζεις ότι η Αμερική, γενικά, είναι φτηνότερη σε πάρα πολλά είδη αλλά η εισαγωγή των ειδών έχει μεγάλο ρίσκο για μπλέξιμο με τελωνείο. Τα αμερικάνικα καταστήματα χρεώνουν, πλέον, και έξοδα εκτελωνισμού, που συνήθως αντιστοιχούν στον ΦΠΑ, πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας. Γι' αυτό, τις περισσότερες φορές, είναι προτιμότερο να αγοράσεις είτε από Ελλάδα είτε από ΕΕ για να αποφύγεις αυτού του είδους τις περιπέτειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Θέλω να παραγγείλω ένα ζευγάρι παπούτσια από Αμερική, τιμή 200 ευρώ. Οι επιλογές που έχω για την αποστολή είναι:

USPS Air Mail

USPS Priority Mail International

USPS Global Express

European Priority

Το τελευταίο λέει οτι ο εκτελωνισμός είναι prepaid, τα άλλα όχι.

Ποιο συμφέρει? Επίσης, διάβασα οτι κάποιες εταιρίες πχ η DHL ζητάνε κάποια εξουσιοδότηση απο Taxisnet. Το USPS θέλει κι αυτό τέτοιο πράγμα? Γιατί δεν τα ξέρω αυτά και δεν θέλω να μπλεχτώ. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TopGamer

Πρώτα απ' όλα, πρέπει να γνωρίζεις ότι η Αμερική, γενικά, είναι φτηνότερη σε πάρα πολλά είδη αλλά η εισαγωγή των ειδών έχει μεγάλο ρίσκο για μπλέξιμο με τελωνείο. Τα αμερικάνικα καταστήματα χρεώνουν, πλέον, και έξοδα εκτελωνισμού, που συνήθως αντιστοιχούν στον ΦΠΑ, πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας. Γι' αυτό, τις περισσότερες φορές, είναι προτιμότερο να αγοράσεις είτε από Ελλάδα είτε από ΕΕ για να αποφύγεις αυτού του είδους τις περιπέτειες.

άμα παραγγείλω από Γερμανία; βρήκα ένα site και είναι 20 ευρώ μεταφορικά και πάλι γλιτώνω 30 ευρώ... θα υπάρχει και άλλο κόστος ή θέλει να πληρώσεις μόνο τα μεταφορικά ... Site: http://www.hardwareversand.de/infoagbprivat.jsp#BOOKMARKVERSAND

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...