Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να σημειώσω ότι την λίστα m3u για τους κατοίκους εξωτερικού που θέλουν να βλέπουν λίγο Ελλαδίτσα για το kodi addon Greek Tv μπορεί να την βρει κανείς εδώ (η ομάδα ανάπτυξης είναι από το forum του cstalking):

https://raw.githubusercontent.com/free-greek-iptv/greek-iptv/master/android.m3u

Απλά το βάζετε στο PVR IPTV Simple Client ενεργοποιείτε και το TV από τις ρυθμίσεις του Kodi και ανοίγουν όλα (πανελλαδικά, κυπριακά, περιφερειακά).

Όχι η ποιότητα που θα έπαιρνε κανείς από ένα ταψάκι προς 3.1Ε, αλλά κάτι είναι και αυτό για τους μη έχοντες το σαράκι της βέλτιστης εικόνας και του περαιτέρω ψαξίματος. 

Εννοείται ότι κανείς μπορεί να πετάξει την λίστα σε ένα txt, να του δώσει όνομα με κατάληξη .m3u και να βάλει εκεί μέσα ότι άλλο επιπλέον θέλει από free m3us, που κυκλοφορούν άφθονα στο Ιντερνετ, για παράδειγμα εδώ RT HD και RT Doc HD:

http://iptvplaylists.com/rt-channels/

Για να βάλεις και το picon θέλει και μία περαιτέρω διαδικασία, όπως και για να τα οργανώσεις σε group, δεν είναι κάτι δύσκολο, όποιος θέλει μπορώ να τον βοηθήσω.

Αξίζει αντί να βλέπεις τα νεκρά links του κάθε addon γενικά να φτιάχνεις μόνος σου την λίστα. Η διαδικασία διαφέρει λίγο αν το κάνεις με αρχείο και όχι με m3u link στο configuration του IPTV Simple Client, απλά επιλέγεις το αρχείο αντί για λινκ.

Σχετικά με την νέα έκδοση του Κodi 17.0 αν δεν κάνω λάθος, δεν μαρέσει το σκιν, με μπερδεύει πολύ, χίλιες φορές Jarvis πραγματικά. Isengard δεν το συζητάω μακριά, ένα εκατομμύριο bugs.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά λίγο τα φώτα σας.

 

Έγινα κάτοχος ενός Raspberry Pi 3. Του πέρασα στην SD το Libreellec, σέταρα Exodus γιατί μόνο αυτό θέλω, και όλα μια χαρά, δεν είχα κανένα απολύτως θέμα με εγκατάσταση κτλ.

 

Έχω βρεθεί αντιμέτωπος όμως με 2 προβλήματα και δεν ξέρω πως να τα χειριστώ.

 

1) Ενώ βλέπω κανονικά τις σειρές μου κτλ, αν πατήσω Pause για αρκετή ώρα, μετά που το συνεχίζω κάνει πάρα πολλές διακοπές και κάποια στιγμή μου βγάζει ένα μήνυμα Cache full. Γενικά από εκεί και πέρα είναι πολύ κουραστικό το θέμα και το κάνει συνέχεια. Ρώτησα άλλους φίλους που έχουν το ίδιο setup και δεν έχει κανείς άλλος τέτοιο θέμα. Όταν τους είπα αν έχουν πειράξει AdvanceSettings.xml κανένας δεν έχει πειράξει τίποτα.

 

2) Εχθές άνοιξα το Kodi να δω μια σειρά και το Exodus...πουθενά...εξαφανίστηκε ως δια μαγείας. Έπρεπε να πάω και να το ξανακάνω εγκατάσταση.

 

Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω; Ή μήπως έχω κάνει κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το (1) γενικά αν πατάς pause για πολλή ώρα καλό είναι μετά να πατάς stop, να ξαναφορτώνεις τα διαθέσιμα links και να επιλέγεις εκ νέου κάποιο. Τα streams μεταβάλλονται. Κάποιο που είναι διαθέσιμο τώρα, δεν σημαίνει ότι θα είναι και μετά από λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται με καποιο τροπο να μπουν τα streams του exodus στο pseudotv; θελω να σεταρω ενα kodi για τους γονεις μου και θα βολευε καλυτερα να μην τους μπλεκω με το exodus και απλα να πατουσαν διαφορα καναλια και να ειχε διαφορετικες ταινιες. Η γενικα δεν ξερω υπαρχει καποιος αλλος τροπος για κατι τετοιο χωρις να ειναι τα αρχεια τοπικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άστο Κόντι. Έξω είναι τα σηματα, σε περιμένουν να τα πιάσεις! Δες την φώτο.

 

Πέρα από τον δορυφόρο που είναι η καλύτερη λύση, μπορείς να βρίσκεις ελεύθερα m3u εδώ πέρα και να τα βάζεις στο Kodi:

http://iptv.filmover.com/category/germany/

 

Θα φτιάξεις ένα αρχειάκι που πρέπει να βάλεις στο PVR IPTV Simple Client του Kodi, αλλά δυστυχώς είναι μόνο λίγα από τα γερμανικά κανάλια του Astra 19.2E. Δες το παραπάνω λινκ που σου έστειλα. Η πρώτη λίστα με ημερομηνία 19 Δεκεμβρίου.Τα βάζεις σε ένα notepad με κατάληξη *.m3u και αυτό το δίνεις στο IPTV Simple Client. Ίσως έχει και το Kodi κανένα addon δεν ξέρω, ας τα πουν αυτά οι αρμοδιότεροι, αλλά και τα addons από τέτοια m3u lists παίρνουν και δίνουν.

Βγαίνουν κατά καιρούς και λίστες με συνδρομητικά γερμανικά (Sky), αλλά δεν κρατάνε πολύ. Σημείωσε ότι στην Γερμανία, σε αντίθεση με την οπισθοδρομική χώρα μας, έχει κριθεί παράνομο το πάντρεμα δέκτη-κάρτας, γιατί θίγει το δικαίωμα του καταναλωτή να επιλέξει τον δέκτη της προτίμησης του, δηλαδή έμμεσα παρεπομποδίζει την ελεύθερη αγορά, που παραπέμπει σε άλλα καθεστώτα. Εδώ πώς τα ελληνικά δικαστήρια το έκριναν νόμιμο αυτό... Ίσως στην Γερμανία πίεσαν πιο πολύ εταιρείες όπως Amiko, VU+, Edision, οι οποίες δικαίως ήθελαν να πουλήσουν τους δέκτες τους. Εδώ στην Ελλάδα όλες αυτές τις σπουδαίες εταιρείες τις διώξαμε με το πάντρεμα κάρτας-δέκτη, για χάρη του ΟΤΕ και της Νόβας. Και μετά λέμε γιατί δεν έχουμε επενδύσεις...

post-374281-0-89217100-1482275469_thumb.jpg

Επεξ/σία από Lolarikos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητουνται ιδεες για φρεσκια εγκατασταση kodi στην οποια δεν θελω να βαλω το opensubtitles 5.0.16 με την αναπηρια που εχει. Δεν μπορω να βαλω το 5.0.14 και κλεισω το auto update γιατι ο χρηστης ειναι πολυ αρχαριος ακομα με το kodi και το 5.1.x ΔΕΝ περιλαμβανεται πλεον στο repo του twilight.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητουνται ιδεες για φρεσκια εγκατασταση kodi στην οποια δεν θελω να βαλω το opensubtitles 5.0.16 με την αναπηρια που εχει. Δεν μπορω να βαλω το 5.0.14 και κλεισω το auto update γιατι ο χρηστης ειναι πολυ αρχαριος ακομα με το kodi και το 5.1.x ΔΕΝ περιλαμβανεται πλεον στο repo του twilight.

Δεν ξερω τι προβλημα εχεις με το opensubtitles 5.0.16 ......προσωπικα δεν εχω διαπιστωσει καποιο προβλημα.

Γιατι δεν δοκιμαζεις τα subtitles.gr και  subzTV

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To opensubtitles 5.0.16 απαιτει login για να δουλεψει γιατι οι καραγκιοζηδες της σελιδας, με το προσθετο του kodi, χανανε λεει εσοδα απο τις διαφημησεις. Εχω ποσταρει και εικονα παραπανω και προφανως δεν προκειται να ανοιξω λογαριασμο στη σελιδα τους για αυτο το λογο και μονο.

Στο κατω κατω, εχουν ανοιχτο api, το οποιο χρησιμοποιουν τοσες εφαρμογες, πχ vlc, smplayer, popcorntime χωρις να ζητανε στοιχεια και τους πειραξε το kodi, λογω δημοτικοτητας προφανως.

Για τα αλλα, το subtitles.gr ειναι αργο και τα αποτελεσματα που βγαζει, οταν βγαζει, ειναι ασχετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...