Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α δεν θα τυλίξεις τα πάντα δηλαδή. Νόμιζα θα το κάνεις σαν κλουβί. Για δες και τούτα, μήπως και...

 

Καλό και αυτό για εναλλακτική. Δεν ξέρω αν θα είναι διακριτικότερο από κοτετσόσυρμα. Αλλά νομίζω ότι αν το δίχτυ αντέχει, είναι το καλύτερο, δε θα φαίνεται καν ότι είναι εκεί.

 

Γιατί υπάρχει περίπτωση οι γάτες να πηδήξουν από το μπαλκόνι;!  Ή αν βγουν δεν θα γυρίσουν πίσω;

 

Να πηδήξουν δύσκολο, αλλά όχι αδύνατον, μπορεί να πέσουν κατά λάθος. Και αν βγουν θα γυρίσουν μόνο αν δεν τις πατήσει κανένα αμάξι. Και αν γυρίσουν, μπορεί να γυρίσουν με 2 τόνους ψύλλους ή FIV ή δαρμένες ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Δε μιλάμε για ράντομ γάτα του δρόμου, είναι σκατόφλωροι που έχουν περάσει τη ζωή τους στο σπίτι.

 

Με την ευκαιρία: αυτό που μας έλεγαν μικρά ότι οι γάτες αμα πέσουν από ύψος δεν παθαίνουν τίποτα, ισχύει?

 

Ανάλογα το ύψος, από πρώτο σίγουρα δεν παθαίνουν κάτι, το 'χω δει να γίνεται.

 

edit μόλις μίλησα με Σαλονικιό διχτά, του είπα ότι το θέλω για γάτες και μου είπε ότι δεν ψαρεύονται έτσι οι γάτες, με τα πολλά κατάλαβα ότι ο τύπος νόμιζε ότι ήθελα να ψαρέψω γατόψαρα. Πήγε εξαιρετικά η συζήτηση, αλλά τουλάχιστον έμαθα ότι θέλω πάχος 50mm για να μη το σκίσουν. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Να πηδήξουν δύσκολο, αλλά όχι αδύνατον, μπορεί να πέσουν κατά λάθος. Και αν βγουν θα γυρίσουν μόνο αν δεν τις πατήσει κανένα αμάξι. Και αν γυρίσουν, μπορεί να γυρίσουν με 2 τόνους ψύλλους ή FIV ή δαρμένες ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Δε μιλάμε για ράντομ γάτα του δρόμου, είναι σκατόφλωροι που έχουν περάσει τη ζωή τους στο σπίτι.

 

 

 

Μήπως βολεύει πιο πολύ να αλλάξεις γάτες;; :P :D

 

Μπορούμε να αγοράσουμε μέσω κάρτας από εξωτερικό? Απο ebay δεν γίνεται, αλλά από άλλες ιστοσελίδες γίνεται?

Ανάλογα τη σελίδα. Δοκιμάζεις και βλέπεις. Εμένα σε 2-3 περιπτώσεις πρόσφατα πέρασαν κανονικά δύο χρεωστικές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, παρακαλώ όσοι ξέρετε απαντήστε μου:

 

Σ'αυτά τα μαγαζάκια για μεταποιήσεις ρούχων, μπορώ να πάω ένα μπουρνούζι και να το μικρύνει; Γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία: αυτό που μας έλεγαν μικρά ότι οι γάτες αμα πέσουν από ύψος δεν παθαίνουν τίποτα, ισχύει?

Έτυχε να διαβάσω ένα άρθρο πρόσφατα γι' αυτό, κάποιος είχε ρωτήσει στον τιτάνα της ενημέρωσης Reddit. Τεράστιες πιθανότητες επιβίωσης, αλλά μην το δοκιμάσεις:

 

Ένα site τουλάχιστον, λέει ότι από ένα ύψος και πάνω η γάτα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης ?!!:

 

But here's the weird part. When the vets analyzed the data they found that, as one would expect, the number of broken bones and other injuries increased with the number of stories the cat had fallen — up to seven stories. Above seven stories, however, the number of injuries per cat sharply declined. In other words, the farther the cat fell, the better its chances of escaping serious injury.

 

The authors explained this seemingly miraculous result by saying that after falling five stories or so the cats reached a terminal velocity — that is, maximum downward speed — of 60 miles per hour. Thereafter, they hypothesized, the cats relaxed and spread themselves out like flying squirrels, minimizing injuries. This speculation is now widely accepted as fact.

http://skeptics.stackexchange.com/questions/3430/can-cats-survive-a-fall-from-any-height

Αν ενδιαφέρεσαι γιατί και πως γράψε cat terminal velocitiy στο Google.

Στα γρήγορα η μέγιστη που ταχύτητα που μπορεί να πιάσει η γάτα σε πτώση, είναι μια ταχύτητα που το σώμα της έχει κατασκευαστεί να αντέχει.:

 

Cats reach terminal velocity, the speed at which the downward tug of gravity is matched by the upward push of wind resistance, at a slow speed compared to large animals like humans and horses.

 

 

[...] In a 1987 study of 132 cats brought to a New York City emergency veterinary clinic after falls from high-rise buildings, 90% of treated cats survived and only 37% needed emergency treatment to keep them alive. One that fell 32 stories onto concrete suffered only a chipped tooth and a collapsed lung and was released after 48 hours.

 

From the moment they're in the air to the instant after they hit the ground, cats' bodies are built to survive high falls, scientists say.

They have a relatively large surface area in proportion to their weight, thus reducing the force at which they hit the pavement.

 

Through natural selection, cats have developed a keen instinct for sensing which way is down, analogous to the mechanism humans use for balance, biologists say.

Then - if given enough time - they are able to twist their bodies like a gymnast, astronaut or skydiver and spin their tails in order to position their feet under their bodies and land on them.

 

http://www.bbc.com/news/magazine-17492802

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το ύψος, από πρώτο σίγουρα δεν παθαίνουν κάτι, το 'χω δει να γίνεται.

 

 

Εχω δει να πεφτει από τον 4ο, εσκασε σαν καρπουζι, εμεινε κατω για 2 Sec, συνειδητοποίησε ότι ζει και μετα εριξε ενα σπριντ τρομαγμένη, δεν ξερω αν βρέθηκε μετα το σπριντ αλλα σιγουρα εζησε και δεν εσπασε κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ενώ μπορώ να δω 4k video που έχω βγάλει με το Note3 δεν μπορώ να το δω στο λάπτοπ? (έχει άπειρα σπασίματα και κολλάει)

Ευθύνεται η γραφικών ή το monitor?

Aπ' την άλλη το Note έχει amoled FHD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, παρακαλώ όσοι ξέρετε απαντήστε μου:

 

Σ'αυτά τα μαγαζάκια για μεταποιήσεις ρούχων, μπορώ να πάω ένα μπουρνούζι και να το μικρύνει; Γίνεται;

Ναι. Απλά καλό είναι να ξέρει σε τι ύψος να το κόψει. Κοινώς, βάλε σημάδι που θες να κοπεί(και 3 πόντους παραπάνω για το γύρισμα) για να μη σε κάνει να το δοκιμάσεις εκείνη την ώρα που θα της το πας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξέρετε τι είναι αυτό; μου έκανε επίσκεψη σήμερα το βράδυ στο δωμάτιο.

Λιβελουλη

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B9%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B7

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...