Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκανα πανευκολα και με την πρωτη συνδεση πιστωτικης visa της εθνικης στο paypal και την αμεσως επομενη στιγμη εκανα δοκιμαστικη συναλλαγη και confirm.....τελος ολα διχως προβληματα .... μαλλον κατι αλλαξε!

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τράπεζα Πειραιώς: Εξάντληση μηνιαίου Ορίου για Εκτέλεση Εμβασμάτων στο εξωτερικό έως του ποσού χιλίων (1000) ευρώ.

 

Ραντεβού τον Οκτώβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράπεζα Πειραιώς: Εξάντληση μηνιαίου Ορίου για Εκτέλεση Εμβασμάτων στο εξωτερικό έως του ποσού χιλίων (1000) ευρώ.

 

Ραντεβού τον Οκτώβρη.

 

Kι ελεγα οτι ξεμπερδεψαμε με αυτου του ειδους τα προβληματα...

Τελικα τα CC ειναι εδω να μας ταλαιπωρουν...

 

Τυχερος εισαι, αυριο αλλαζει ο μηνας....

αλλα και μονο το σπασιμο της αρνησης συναλλαγης, ειναι αρκετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι ελεγα οτι ξεμπερδεψαμε με αυτου του ειδους τα προβληματα...

Τελικα τα CC ειναι εδω να μας ταλαιπωρουν...

 

Εντάξει υπάρχει μεγάλη βελτίωση λόγω του ότι επιτράπηκε και η χρήση καρτών. Εκεί που τελείωνε το όριο της Πειραιώς ακόμα και πριν τα μέσα του μήνα, τώρα τελείωσε την τελευταία μέρα.

Κάτι που είχα αναφέρει παλιότερα και βρήκα πιο σαφές τώρα από το site της ΕΤΕ: https://www.nbg.gr/greek/news/Documents/FAQs%20HBA.pdf

 

Στην παράγραφο 7 γράφει τα εξής:

 

"Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

 μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα και

εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών  Συναλλαγών "

 

Συνεπώς παρά το ότι από 5/8/2016 επιτράπηκαν οι περισσότερες συναλλαγές με Ελληνικές κάρτες για αγορές από το εξωτερικό, συνεχίζει να υπάρχει κάποιο συνολικό όριο ακόμα και για τέτοιες συναλλαγές ανά τράπεζα. Αν εξαντληθεί και μόλις αυτό εξαντληθεί κάθε μήνα, αρχίζουν να απορρίπτονται συναλλαγές των πελατών της. Έτσι εξηγείται το φαινόμενο που κάποιοι παραπονιούνται ότι δεν τους πέρασαν συναλλαγές μερικές φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηνιαία όρια μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό, ανά πιστωτικό ίδρυμα, καθορίστηκαν με την απόφαση 770/30.9.2015 (ΦΕΚ 2119/Β) και εξακολουθούν να ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει πλέον ο πίνακας που παραθέτεις. Έχουν αναθεωρηθεί (προς τα πάνω) τα όρια με νεώτερες διατάξεις: http://www.odigostoupoliti.eu/trapezes-elegchos-kefaleon-sistasi-idrima-idikis-ipoepitropis-gia-tin-egkrisi-sinallagon/

 

Από εκεί και πέρα αν καταλαβαίνω καλά, στο Αριθμ. 7 – ΦΕΚ B 2415 – 04.08.2016 ορίζονται τα όρια για την εκτέλεση εμβασμάτων προς το εξωτερικό (αυτά τα 1000άρικα που δικαιούμαστε ως φυσικά πρόσωπα να στέλνουμε έξω κάθε μήνα) και στο Αριθμ. 6 – ΦΕΚ B 2359 – 29.07.2016 τα εγκριτικά όρια των ειδικών υποεπιτροπών για εγκρίσεις που αφορούν νομικά πρόσωπα, επιχειρήσεις κλπ. Έχω την εντύπωση ότι οι αγορές με κάρτες  επηρεάζονται από αυτό το 2ο όριο και όχι από το 1ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως πάει η κατάσταση με τις πιστωτικές κάρτες καθώς ακόμα έχουμε οικονομική κρίση ??

Βασικά είμαι gamer, παίζω online παιχνίδια και θα ήθελα να πληρώσω ένα σχετικό ποσο, σκέφτομαι γύρω στα 300-500 ευρώ κάθε μηνα πάνω κάτω.

Λοιπόν, υπάρχει κανένας τρόπος ??

Σε πια τράπεζα να πάω, τι πιστωτική να βγάλω ή πρέπει να το κάνω μέσω τις ίδιας τις τράπεζας ??

Άμα πρέπει αναγκαστικά να πάω στο paypal τότε θα πάω αλλα τι πρέπει να κάνω ??

Αυτά, ελπίζω να μην σας κούρασα και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι gamer, παίζω online παιχνίδια και θα ήθελα να πληρώσω ένα σχετικό ποσο, σκέφτομαι γύρω στα 300-500 ευρώ κάθε μηνα πάνω κάτω.

Θέλω να γράψω πολλά πάνω σε αυτό αλλά θα το αφήσω ασχολίαστο.

 

 

Όσο αφορά την ερώτηση σου μπορείς να βγάλεις κάρτα από όποια τράπεζα θες φτάνει να πληροίς τους όρους της κάθε τράπεζας.

 

Θα πρότεινα mastercard/visa της Εθνικής γιατί παιδιά εδώ μέσα αναφέρουν ότι δε σε χρεώνει προμήθεια για αγορές σε συνάλλαγμα.

Το αν θα είναι πιστωτική/χρεωστική/προπληρωμένη είναι κάτι που θα το αποφασίσεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα πανευκολα και με την πρωτη συνδεση πιστωτικης visa της εθνικης στο paypal και την αμεσως επομενη στιγμη εκανα δοκιμαστικη συναλλαγη και confirm.....τελος ολα διχως προβληματα .... μαλλον κατι αλλαξε!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα προχωρήσω οπότε με paypal και θα ενημερώσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να γράψω πολλά πάνω σε αυτό αλλά θα το αφήσω ασχολίαστο.

 

 

Όσο αφορά την ερώτηση σου μπορείς να βγάλεις κάρτα από όποια τράπεζα θες φτάνει να πληροίς τους όρους της κάθε τράπεζας.

 

Θα πρότεινα mastercard/visa της Εθνικής γιατί παιδιά εδώ μέσα αναφέρουν ότι δε σε χρεώνει προμήθεια για αγορές σε συνάλλαγμα.

Το αν θα είναι πιστωτική/χρεωστική/προπληρωμένη είναι κάτι που θα το αποφασίσεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Αυτά τα ξέρω, έχω βγάλει πιστωτική κάρτα στο παρελθόν και έχω αγοράσει πράγματα με αυτήν, αλλα είσαι σίγουρος ότι θα την δεχτούνε για αγορές στο εξωτερικό ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις μου έριξε άκυρο η Εθνική σε συνναλαγη μου με το amazon.co.uk σε πόσο 1600€ για λάπτοπ και SSD, το όριο της κάρτας για αγορές (και ηλεκτρονικες) έχει οριστεί στα 1700€.

 

Το πρόβλημα ποιο να είναι αραγε; Από την στιγμή που είναι 1η του μήνα και το όριο είναι ανώτερο της συναλλαγής για ποιον λόγο μπλοκαρεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την μετατροπή θα βγαίνει πάνω απο 1700€. Το amazon.co.uk έπαιζε και με full capital controls.

Επίσης δεν έχει σημασία που είναι πρώτη του μήνα, το όριο δεν είναι στις αγορές με κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις μου έριξε άκυρο η Εθνική σε συνναλαγη μου με το amazon.co.uk σε πόσο 1600€ για λάπτοπ και SSD, το όριο της κάρτας για αγορές (και ηλεκτρονικες) έχει οριστεί στα 1700€.

 

Το πρόβλημα ποιο να είναι αραγε; Από την στιγμή που είναι 1η του μήνα και το όριο είναι ανώτερο της συναλλαγής για ποιον λόγο μπλοκαρεται;

Και γιατί δεν έκανες δύο παραγγελίες αντί για μία ώστε να "σπάσεις" το ποσόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις μου έριξε άκυρο η Εθνική σε συνναλαγη μου με το amazon.co.uk σε πόσο 1600€ για λάπτοπ και SSD, το όριο της κάρτας για αγορές (και ηλεκτρονικες) έχει οριστεί στα 1700€.

 

Το πρόβλημα ποιο να είναι αραγε; Από την στιγμή που είναι 1η του μήνα και το όριο είναι ανώτερο της συναλλαγής για ποιον λόγο μπλοκαρεται;

 

Οι κάρτες της ΕΤΕ έχουν, εκτός από το ημερήσιο, και όριο για αγορές από το διαδίκτυο που είναι πολύ περιορισμένο, για λόγους ασφαλείας, σε σχέση με το ημερήσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...