Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

περιμένω την κάρτα να μου έρθει και διαβάζοντας τα pdf με τα fees μου γεννήθηκε η εξής απορία.

 

Αν κάνω μια αγορά π.χ. 20€ και το επιστρέψω τι ποσό θα ξαναμπεί στην κάρτα γιατί κάπου λέει fees for "Request for Cancellation or Return of a Payment 10€"

 

Υπάρχει κανείς που την έχει χρησιμοποιήσει και στη συνέχεια έχει επιστρέψει το προιόν ώστε να μας διαφωτίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα

 

περιμένω την κάρτα να μου έρθει και διαβάζοντας τα pdf με τα fees μου γεννήθηκε η εξής απορία.

 

Αν κάνω μια αγορά π.χ. 20€ και το επιστρέψω τι ποσό θα ξαναμπεί στην κάρτα γιατί κάπου λέει fees for "Request for Cancellation or Return of a Payment 10€"

 

Υπάρχει κανείς που την έχει χρησιμοποιήσει και στη συνέχεια έχει επιστρέψει το προιόν ώστε να μας διαφωτίσει;

 

 

λογικά θα σου κρατήσουν 10 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ανοιξει λογαριασμο, παραγγειλει καρτα και κανει παραγγελια μεσω Amazon. Εμπειρια mixed μεχρι στιγμης, αλλα με ξεκαθαρα σημαδια μη επαγγελματισμου-εδειξης σοβαροτητας. Θα επιστρεψω με αναλυτικοτατο post εδω προς ενημερωση ολων μας, διοτι περιμενω μια δικη τους απαντηση σε ενα σοβαρο θεμα που αντιμετωπισα. Εχει μαλιστα να κανει με την απορια του gbouros παραπανω για την ακυρωση παραγγελιας.

 

Οσον αφορα τον braker1 (και χωρις παραξηγηση) ειναι ξεκαθαρο οτι κανει στοχευμενη προωθηση (για δικους του λογους) παρολο που μας αναφερει οτι δεν εργαζεται ή συνεργαζεται με αυτους. Αν θελει να ενημερωσει σωστα τον κοσμο και να βοηθησει και εμας αλλα και την εταιρεια που προωθει, καλο θα ηταν να το κανει με επισημο τροπο και να παραθετει τα δεδομενα ως ακριβως εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ανοιξει λογαριασμο, παραγγειλει καρτα και κανει παραγγελια μεσω Amazon. Εμπειρια mixed μεχρι στιγμης, αλλα με ξεκαθαρα σημαδια μη επαγγελματισμου-εδειξης σοβαροτητας. Θα επιστρεψω με αναλυτικοτατο post εδω προς ενημερωση ολων μας, διοτι περιμενω μια δικη τους απαντηση σε ενα σοβαρο θεμα που αντιμετωπισα. Εχει μαλιστα να κανει με την απορια του gbouros παραπανω για την ακυρωση παραγγελιας.

 

Οσον αφορα τον braker1 (και χωρις παραξηγηση) ειναι ξεκαθαρο οτι κανει στοχευμενη προωθηση (για δικους του λογους) παρολο που μας αναφερει οτι δεν εργαζεται ή συνεργαζεται με αυτους. Αν θελει να ενημερωσει σωστα τον κοσμο και να βοηθησει και εμας αλλα και την εταιρεια που προωθει, καλο θα ηταν να το κανει με επισημο τροπο και να παραθετει τα δεδομενα ως ακριβως εχουν.

καλα... οποιος ποσταρει οτιδηποτε με links, λεπτομερειες και υποστηριζει ενα προιον κανει στοχευμενη προωθηση και δουλευει γιαυτους (τη μαθαμε αυτη τη καραμελα).... anyway... η ουσια ειναι αλλου... η leupay παρεχει αυτα που εχω γραψει στο αρχικο post, οποιος θελει τη χρησιμοποιει, σε οποιον δεν κανει ας μη τη χρησιμοποιησει... απλα τα πραγματα. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Braker μιας και που ασχολείσαι,είχα συνδεδεμένη πιο παλιά μια κάρτα της Πειραιώς αλλά πλέον εχω αλλη καινούρια,τωρα που πηγα να την κανω verify η Πειραιώς μου απορρίπτει την χρέωση(1€),ειναι λογο των capital controlls?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Braker μιας και που ασχολείσαι,είχα συνδεδεμένη πιο παλιά μια κάρτα της Πειραιώς αλλά πλέον εχω αλλη καινούρια,τωρα που πηγα να την κανω verify η Πειραιώς μου απορρίπτει την χρέωση(1€),ειναι λογο των capital controlls?

το πιθανοτερο ειναι αυτο, γενικα με τα capital controls επικρατει ενα μπαχαλο και στη leupay (συνδεση καρτας με λογαριασμο) αλλα και στις αγορες μεσω internet γενικοτερα με τις καρτες που εχουν εκδοθει απο Ελληνικες τραπεζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε η κάρτα με απλό ταχυδρομείο. Σχετικά γρήγορα. Την ενεργοποίησα και θα περιμένω μια - δυο μέρες να δω αν θα αλλάξει το status μου. Αν δεν αλλάξει θα τους στείλω mail γιατι η ελληνική κάρτα μου δεν περνάει στην LeuPay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα... οποιος ποσταρει οτιδηποτε με links, λεπτομερειες και υποστηριζει ενα προιον κανει στοχευμενη προωθηση και δουλευει γιαυτους (τη μαθαμε αυτη τη καραμελα)

Όχι όποιος,αλλά εσύ ναι :-)

 

Καλά δεν καταλαβαίνεις ότι εκτίθεσαι περισσότερο έτσι;Τί αξιοπιστία θα έχουν όσα γράφεις,όταν καταλάβουν όλοι ότι προσπαθείς να τους κοροϊδέψεις και δεν λες την αλήθεια;

 

Τυχαίο είναι άραγε που 3-4 άτομα στο θέμα έχουν αναφέρει το ίδιο πράγμα; :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όποιος,αλλά εσύ ναι :-)

 

Καλά δεν καταλαβαίνεις ότι εκτίθεσαι περισσότερο έτσι;Τί αξιοπιστία θα έχουν όσα γράφεις,όταν καταλάβουν όλοι ότι προσπαθείς να τους κοροϊδέψεις και δεν λες την αλήθεια;

 

Τυχαίο είναι άραγε που 3-4 άτομα στο θέμα έχουν αναφέρει το ίδιο πράγμα; :ph34r:

απωθημενα...lol........ whatever..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε 2-3 ώρες από την ενεργοποίηση της κάρτας αναβαθμίστηκε ο λογαριασμός σε Standard. Έτσι γινεται η διαδικασία αναβάθμισης τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μου ηρθε η καρτούλα. Έκανα activate με μηνυμα απο το κινητο μου οπως ελεγε το καρτελάκι που έχει μέσα ο φακέλος.Στο status μου γραφει ακομη''Waiting card activation'' ενω μου ηρθε κανονικα μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε και μου στειλαν και το pin της καρτας. Αποτι διαβασα καπου παραπανω ισως χρειαζεται 2-3 ωρες οποτε θα περιμενω.Το θέμα μου ειναι οτι προσπαθησα να την συνδέσω με prepaid της eurobank που εχω αλλα έφαγα ακυρο μαλλον λογω cc. Δεν θέλω να δοκιμάσω με την χρεωστική μου γιατι φοβάμαι. Οποτε η μονη λύση είνα να στείλω έμβασμα με ότι αυτο συνεπαγεται ε?(χρεωσεις εμβασματος-καναδυό μερες να φανει το εμβασμα)


SOS!!! Ρε παιδια τι γινεται εδω?? Εστειλα ενα εμβασμα απο eurobank (57,00€)και με φορτωσε με γαμω τα εξοδα λεμε κοιταχτε εδω

  • Σύνολo εξόδων:29,00 EUR
  • Αυτόματη Δέσμευση Ποσού:Ναι
  • Τρόπος Χρέωσης Εξόδων :OUR
  • Ανάλυση εξόδων:
    11,00 EUR Προμήθεια Τράπεζας
    18,00 EUR Έξοδα τράπεζας δικαιούχου/έξοδα ανταποκριτών/αμοιβή της τράπεζας μας (OUR).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μολις μου ηρθε η καρτούλα. Έκανα activate με μηνυμα απο το κινητο μου οπως ελεγε το καρτελάκι που έχει μέσα ο φακέλος.Στο status μου γραφει ακομη''Waiting card activation'' ενω μου ηρθε κανονικα μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε και μου στειλαν και το pin της καρτας. Αποτι διαβασα καπου παραπανω ισως χρειαζεται 2-3 ωρες οποτε θα περιμενω.Το θέμα μου ειναι οτι προσπαθησα να την συνδέσω με prepaid της eurobank που εχω αλλα έφαγα ακυρο μαλλον λογω cc. Δεν θέλω να δοκιμάσω με την χρεωστική μου γιατι φοβάμαι. Οποτε η μονη λύση είνα να στείλω έμβασμα με ότι αυτο συνεπαγεται ε?(χρεωσεις εμβασματος-καναδυό μερες να φανει το εμβασμα)

SOS!!! Ρε παιδια τι γινεται εδω?? Εστειλα ενα εμβασμα απο eurobank (57,00€)και με φορτωσε με γαμω τα εξοδα λεμε κοιταχτε εδω

  • Σύνολo εξόδων:29,00 EUR
  • Αυτόματη Δέσμευση Ποσού:Ναι
  • Τρόπος Χρέωσης Εξόδων :OUR
  • Ανάλυση εξόδων:
    11,00 EUR Προμήθεια Τράπεζας

    18,00 EUR Έξοδα τράπεζας δικαιούχου/έξοδα ανταποκριτών/αμοιβή της τράπεζας μας (OUR).

 

 

ένα ευρώ είναι τα έξοδα εμβάσματος προς την ipay από τη eurobank (επιλέγεις SHA) αν βάλεις OUR είναι 19 (1 κρατάει η eurobank και 18 η ipay αλλά αυτό δεν ισχύει γιατί ή ipay δεν χρεώνει για εισερχόμενα εμβάσματα, το γράφει ξεκάθαρα στις χρεώσεις της).

 

άρα το καλύτερο που είχες να κάνεις είναι να επιλέξεις SHA. 

post-57234-0-14649300-1449754711_thumb.jpg

post-57234-0-74022300-1449754717_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε η κάρτα με απλό ταχυδρομείο. Σχετικά γρήγορα. Την ενεργοποίησα και θα περιμένω μια - δυο μέρες να δω αν θα αλλάξει το status μου. Αν δεν αλλάξει θα τους στείλω mail γιατι η ελληνική κάρτα μου δεν περνάει στην LeuPay.

 

Πότε έκανες αίτημα για κάρτα? Η για να το θέσω πιο σωστά, πότε προχώρησε η διαδικασία αποστολής της κάρτας (μετά και την πρώτη επιβεβαίωση)? Γιατί εμένα υποτίθεται πως έφυγε 01 Δεκεμβρίου και ακόμα δεν έχει έρθει κάτι...

Και για να κανω και ενα Update σε αυτα που εγραψα προχθες, η εμπειρια μου μεχρι τωρα εχει ως εξης:

 

1. Κατοπιν αναγνωσης σχολιων εδω δοκιμασα και ανοιξα λογαριασμο σε LeuPay.

2. Αιτημα για αποστολη καρτας. Αρχικα pending, διοτι δεν ειχα κανει επιβεβαιωση των προσωπικων μου στοιχειων.

3. Ανεβασα για επιβεβαιωση στοιχειων ταυτοτητα και εστειλα με e-mail λογαριασμο ΟΤΕ.

4. Επιβεβαιωθηκαν τα στοιχεια μου την επομενη μερα με e-mail που μου απεστειλαν.

5. Μια μερα μετα (1 Δεκεμβριου) ξεκινησε η διαδικασια αποστολης της καρτας.

6. Επιχειρω καταθεση με καρτες, κατα σειρα, Πειραιως, Αλφα και Εθνικη. Απορρίπτονται και οι 3.

7. Καταθεση με εμβασμα μεσω Πειραιως με χρεωση 1 ευρω.

8. Τα χρηματα μετα απο 2 μερες ειναι στον λογαριασμο μου.

9. Επειδη δεν μπορουσα να περιμενω να ερθει η καρτα, παω στα γραφεια της MyPOS να παραλαβω εξτρα καρτα.

10. Μαθαινω πως η καρτα που παραλαμβανω: α. Δεν ειναι personalized, ειναι δηλαδη χωρις ονομα. β. Δεν ενεργοποιει τον λογαριασμο μου.

11. Ως συνεπεια το οριο αγορων μου ειναι (ακομα) 1000 ευρω ανα ετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε έκανες αίτημα για κάρτα? Η για να το θέσω πιο σωστά, πότε προχώρησε η διαδικασία αποστολής της κάρτας (μετά και την πρώτη επιβεβαίωση)? Γιατί εμένα υποτίθεται πως έφυγε 01 Δεκεμβρίου και ακόμα δεν έχει έρθει κάτι...

Και για να κανω και ενα Update σε αυτα που εγραψα προχθες, η εμπειρια μου μεχρι τωρα εχει ως εξης:

 

1. Κατοπιν αναγνωσης σχολιων εδω δοκιμασα και ανοιξα λογαριασμο σε LeuPay.

2. Αιτημα για αποστολη καρτας. Αρχικα pending, διοτι δεν ειχα κανει επιβεβαιωση των προσωπικων μου στοιχειων.

3. Ανεβασα για επιβεβαιωση στοιχειων ταυτοτητα και εστειλα με e-mail λογαριασμο ΟΤΕ.

4. Επιβεβαιωθηκαν τα στοιχεια μου την επομενη μερα με e-mail που μου απεστειλαν.

5. Μια μερα μετα (1 Δεκεμβριου) ξεκινησε η διαδικασια αποστολης της καρτας.

6. Επιχειρω καταθεση με καρτες, κατα σειρα, Πειραιως, Αλφα και Εθνικη. Απορρίπτονται και οι 3.

7. Καταθεση με εμβασμα μεσω Πειραιως με χρεωση 1 ευρω.

8. Τα χρηματα μετα απο 2 μερες ειναι στον λογαριασμο μου.

9. Επειδη δεν μπορουσα να περιμενω να ερθει η καρτα, παω στα γραφεια της MyPOS να παραλαβω εξτρα καρτα.

10. Μαθαινω πως η καρτα που παραλαμβανω: α. Δεν ειναι personalized, ειναι δηλαδη χωρις ονομα. β. Δεν ενεργοποιει τον λογαριασμο μου.

11. Ως συνεπεια το οριο αγορων μου ειναι (ακομα) 1000 ευρω ανα ετος.

 

Aν έγινε η πιστοποίηση (ο λογαριασμός σου πρέπει από Basic να γράφει Standard) το όριο αγορών σου έχει ανέβει.

 

Personalized κάρτα (με όνομα) μπορείς να παραγγείλεις από την LeuPay όταν γίνει Standard ο λογαριασμός (επιτρέπονται έως 5 κάρτες ανά λογαριασμό).

 

Προτείνω να παίρνετε και μια personalized κάρτα (με το όνομα σας) γιατί σε μερικές επιχειρήσεις (πχ ενοικιάσεις αυτοκινήτων) κοιτάνε για όνομα στην κάρτα και αν δεν υπάρχει όνομα δεν τη δέχονται αφού δεν μπορεί να γίνει ταυτοποίηση (το έπαθε φίλος με LeuPay κάρτα και τελικά έδωσε άλλη κάρτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...