Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούρια ειδικά τέλη εκτελωνισμού δεμάτων από το εξωτερικό, έχουν θέσει σε ισχύ τα ΕΛΤΑ εδώ και λίγες εβδομάδες. Όπως αναγράφεται στον τιμοκατάλογο των Ελληνικών Ταχυδρομείων, για προϊόντα αξίας έως 150 ευρώ το τέλος διαμορφώνεται σε 15 ευρώ, ενώ για δέματα αξίας 150-500 ευρώ στα 20 ευρώ.

Παράλληλα, σε όσους κάνουν παραγγελίες αξίας 500-1.000 ευρώ, η επιβάρυνση είναι 25 ευρώ, ενώ για προϊόντα αξίας άνω των 1.000 ευρώ έχει ορισθεί στα 50 ευρώ. Όπως αναφέρουν τα ΕΛΤΑ, όλες οι τιμές περιλαμβάνουν 24% ΦΠΑ.Σύμφωνα με πληροφορίες, παράλληλα με την εφαρμογή των τελών, τα ΕΛΤΑ έχουν ξεκινήσει να περνούν από το τελωνείο για εκτελωνισμό όλα τα δέματα που έρχονται από το εξωτερικό.

 

Όπως είναι φυσικό, το μέτρο αφορά κάθε παραγγελία που γίνεται από κράτος εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ωστόσο, στην περίπτωση τουλάχιστον των ηλεκτρονικών ειδών, στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων αφορά τις αγορές από την Κίνα, αφού για τη συγκεκριμένη κατηγορία προϊόντων σχεδόν αποκλειστικά οι αγορές γίνονται από εκεί μέσω των εκατοντάδων ηλεκτρονικών καταστημάτων.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: ΕΛΤΑ

Επεξ/σία από deligkos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά το κάνουν να αγοράζετε από ελληνικά μαγαζιά που μου μάθατε όλοι τους κινέζους και δεν αφήνετε ένα ευρώ στα ελληνικά καταστήματα .

  • Like 17
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω...Εαν παραγγείλω για παράδειγμα ενα φορτιστή αυτοκίνητου για κινητο(1,5 ευρω) ή πριν λιγες μερες εκανα παραγγελία εναν αισθητήρα σταθμης νερου που κανει 2,5 ευρω,θα πληρώσω και 15 ευρω καπελο?Απο κινα ειναι τα παραπανω 2.

Μέγεθος όσο 3 σπιρτόκουτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το κάνουν να αγοράζετε από ελληνικά μαγαζιά που μου μάθατε όλοι τους κινέζους και δεν αφήνετε ένα ευρώ στα ελληνικά καταστήματα .

πεσ΄τα

goldmouth

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καπως ετσι τριβουν τα χερια τους οι εμπορακοι του σκρουτζ και τα "μαυρα" καταστηματα του facebook...

Δε νομίζω, αφού κι αυτοί θα πληρώνουν παραπάνω πλέον! :)

 

Γενικά μπορεί να μη μας βολεύει αλλά σωστό είναι το μέτρο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Κίνα βάζουν πάντα gift οποτε συνήθως ΔΕΝ χρεώνεται τίποτα επιπλέον... Τώρα, αν ξεχαστεί ή δεν ψαρωσει ο εκτελωνιστης, γύρευε. Τα ίδια γίνονται και από Αμερική τόσα χρόνια και με μεγαλύτερο κόστος. Φανάρια από Αμερική 90 ευρώ με τα μεταφορικά, 120 επιπλεον μου ζήτησαν από ελ.βεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γι αυτόν τον λόγο που φαίνεται στην φωτογραφία πάντα ζητάω στα σχόλια τις παραγγελίας να βάλουν λίγο παραπάνω αεροπλαστ. Γιατί ξέρω τι θα πει ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...