Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση μου έχει να κάνει πάνω στο εξής θέμα....το χειμώνα όταν δεν έχει ηλιοφάνεια, με αντίσταση 4-5kw και 2 ώρες στο ηλεκτρικό για να έχω ζεστό νερό τι χρέωση να περιμένω. Προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα υπολογισμού.

 

ps. Όταν έχει ήλιο, η απόδοση του ηλιακού είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική απλά θέλω να ξέρω τι γίνεται τις ημέρες χωρίς ήλιο.

 

4kw x 2 ωρες = 8kw x 0,12€/κwh = 1€ ανα μερα , αρα 30€ το μηνα !!!! (ειναι πολλα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από jodi Εμφάνιση Μηνύματος

Η ερώτηση μου έχει να κάνει πάνω στο εξής θέμα....το χειμώνα όταν δεν έχει ηλιοφάνεια, με αντίσταση 4-5kw και 2 ώρες στο ηλεκτρικό για να έχω ζεστό νερό τι χρέωση να περιμένω. Προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα υπολογισμού.

 

ps. Όταν έχει ήλιο, η απόδοση του ηλιακού είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική απλά θέλω να ξέρω τι γίνεται τις ημέρες χωρίς ήλιο.

4kw x 2 ωρες = 8kw x 0,12€/κwh = 1€ ανα μερα , αρα 30€ το μηνα !!!! (ειναι πολλα )

Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση. Να`σαι καλα.

 

4kW χ 2 ώρες αντιστοιχεί σε 8kWh.

αφού Q=mcp(Τζεστού νερού - Τ κρύου νερού) και Τ κρύου νερού δηλαδή του νερού του δικτύου σπάνια έχουμε κάτω απο 15 βαθμούς. Υποθέτουμε θερμοκρασία ζεστού νερού 80 βαθμούς οπότε προκύπτει ότι με 8kWh μπορούμε να θερμάνουμε περίπου 105 λίτρα νερού στους 80 βαθμούς.

Άρα μαλλον οι δύο ώρες ανοιχτό το θερμοσίφωνο είναι ψιλουπερβολικό. Μια τιμή κοντά στα 45 λεπτά την ημέρα είναι αρκετή, άρα και η τιμή θα κυμανθεί περίπου στα 12-14 ευρώ τον μήνα το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άποψη:

για την "ενίσχυση" του ζεστού νερού τον χειμώνα, νομίζω ότι μια λύση είναι η ταχυθερμοσίφωνες.

Για παράδειγμα οι http://www.thermitron.gr κοστίζουν περίπου 120 - 130 € και είναι σχετικά απλοί σε τοποθέτηση.

Ζεσταίνουν επιπλέον το νερό, όσο χρειάζεται, και μάλλον είναι οικονομικοί.

 

Πως το βλέπετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησλπέρα σε ολους... πραγματικιά αν κάποιος έχει υπομονή και αντοχή και διαβάσει όλα τα posts σε αυτό το θέμα μαθαίνει πολλά πράγματα!

 

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με ένα θέμα που νομίζω οτι δεν έχει απαντηθεί.

 

Μένω σε μεζονέτα (μία οικογένεια) και στο ημιυπόγειο υπάρχει λέβητας και στον ίδιο χώρο boiler διπλής ενέργειας. Θέλω να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα αλλά προκειμένου γίνει σωστή εγκατάσταση σκοπεύω να αντκαταστήσω το διπλής ενέργειας boiler στο ημιυπόγειο με ένα τριπλής, και να το συνδέσω με τους ηλιακούς συλλέκτες στα κεραμίδια.

 

Με δεδομένο οτι είμαι αρχάριος θα ήθελα να με διαφωτίσετε για τα εξής:

 

1) Θα υπάρχει πρόλημα απο το γεγονός οτι ο συλλέκτης θα απέχει απο το boiler γύρω στα 10 μέτρα?

2) Επειδή δεν υπάχει προεγκαταστημένο δύκτιο (αναμονές) οι σωληνώσεις που θα συνδεόυν Boiler-συλλέκτη θα περαστούν εξωτερικά του κτιρίου. Θα επηρεάζεται η αποδοση απο την έκθεση των σωλήνων σε χαμηλές θερμοκρασίες?

3) Εάν εξαιρέσουμε το (προφανές) κόστος των επιπλέον σωληνώσεων, πιστεύετε οτι θα είναι πιο ακριβή μία τέτοια εγκατάσταση? (εργατικά + υλικά)

4) Τέλος, γνωρίζετε εάν υπάρχει πολεοδομικός περιορισμός σχετικά με το σημείο τοποθέτησης των συλλεκτών στα κεραμίδια? Ρωτάω διοτι επειδή σκοπεύω να τοποθετήσω φωτοβολταϊκό, με συμφέρει να τοποθετήσω τον συλλέκτη στην άκρη της κεραμιδοσκεπής ώστε να μείνει περισσότερος ωφέλιμος χώρος για την τοποθέτηση των φωτοβολταϊκών (τα φωτβολταϊκά πρέπει να απέχουν 1 μέτρο απο την άκρη των κεραμιδιών).

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησλπέρα σε ολους... πραγματικιά αν κάποιος έχει υπομονή και αντοχή και διαβάσει όλα τα posts σε αυτό το θέμα μαθαίνει πολλά πράγματα!

 

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με ένα θέμα που νομίζω οτι δεν έχει απαντηθεί.

 

Μένω σε μεζονέτα (μία οικογένεια) και στο ημιυπόγειο υπάρχει λέβητας και στον ίδιο χώρο boiler διπλής ενέργειας. Θέλω να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα αλλά προκειμένου γίνει σωστή εγκατάσταση σκοπεύω να αντκαταστήσω το διπλής ενέργειας boiler στο ημιυπόγειο με ένα τριπλής, και να το συνδέσω με τους ηλιακούς συλλέκτες στα κεραμίδια.

 

Με δεδομένο οτι είμαι αρχάριος θα ήθελα να με διαφωτίσετε για τα εξής:

 

1) Θα υπάρχει πρόλημα απο το γεγονός οτι ο συλλέκτης θα απέχει απο το boiler γύρω στα 10 μέτρα?

2) Επειδή δεν υπάχει προεγκαταστημένο δύκτιο (αναμονές) οι σωληνώσεις που θα συνδεόυν Boiler-συλλέκτη θα περαστούν εξωτερικά του κτιρίου. Θα επηρεάζεται η αποδοση απο την έκθεση των σωλήνων σε χαμηλές θερμοκρασίες?

3) Εάν εξαιρέσουμε το (προφανές) κόστος των επιπλέον σωληνώσεων, πιστεύετε οτι θα είναι πιο ακριβή μία τέτοια εγκατάσταση? (εργατικά + υλικά)

4) Τέλος, γνωρίζετε εάν υπάρχει πολεοδομικός περιορισμός σχετικά με το σημείο τοποθέτησης των συλλεκτών στα κεραμίδια? Ρωτάω διοτι επειδή σκοπεύω να τοποθετήσω φωτοβολταϊκό, με συμφέρει να τοποθετήσω τον συλλέκτη στην άκρη της κεραμιδοσκεπής ώστε να μείνει περισσότερος ωφέλιμος χώρος για την τοποθέτηση των φωτοβολταϊκών (τα φωτβολταϊκά πρέπει να απέχουν 1 μέτρο απο την άκρη των κεραμιδιών).

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Καμιά γνώμη παιδιά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα,θα εχεις τους συλεκτες στην οροφη,και το μποιλερ στην ημιυπογα??????????????????

γιατι νομιζω οτι δεν θα δουλεψει? θα χρησιμοποιησεις αντλια για να στειλεις το ζεστο μειγμα του συλεκτου στο μποιλερ??????γιατι δεν νομιζω να κατεβει μονο του το ζεστο.

σχετικα με τα 10 μετρα,βαζεις λιγο μικροτερο μποιλερ ή λιγο μεγαλυτερο συλεκτη για να μην χασεις σε αποδοση(σχετικα με το combo που εχει ο καθε κατασκευαστης ηλιακων).αλλα αν ειναι εξωτερικες οι γραμες,θα χασεις αρκετα...........

 

σχετικα με ηλιακους τριπλης σε οικοδομη διοροφη και ανω με τον λεβητα στο υπογειο και ηλιακο στην ταρατσα,μετα απο πικρη εμπειρια,ειναι σκετη ζημια.τον πρωτο χρονο,νομιζα οτι καποιος μου κλεβει πετρελαιιο,

τον δευτερο αρχισα να καθαριζω τον καυστηρα ανα 1 μηνα,για να μην καιει τοσο,τον τριτο χρονο καταλαβα την μ@λ@κια του υδραυλικου,που για την ευκολια του εβαλε τον τριπλης και πληρωνα εγω πετρελαια για να ζεστανω σωληνες,ντουβαρια και διαδρομους εκτος οικιας .οποτε και τον ξηλωσα και ησυχασα.οπως γραφτηκε σε προηγουμενο ποστ,με το ρευμα,σε 40 λεπτα το πολυ(κανονικα στα 30 λεπτα ειναι οκ),ζεστενεται το νερο στον θερμοσιφωνα ,και αν τον ρυθμισω και στους 50 βαθμους,ακομα καλυτερα και οικονομικοτερα απο οποιονδηποτε τριπλης..........

 

εννοοιτε οτι ο ηλιακος θερμοσιφωνας ειναι απο τα λιγα που αποδιδουν τοσο πολυ.

απο τις 365 μερες του χρονου,ζητημα να μην αποδιδει τις 65-75 μερες.αλλα οχι τριπλης οπως ειχα εγω.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Έχω έναν ηλιακό θερμοσίφωνα (και με ρεύμα) Solenerg-Fyrogenis από το 1994. Μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει ποτέ συντήρηση. Χθες μου είπε ο γείτονας ότι ο ηλιακός έχει διαρροή. Ανέβηκα πάνω και είδα ότι ψεκάζει - χάνει νερό με τη μορφή spray σε 3 σημεία από το "μανητάρι" (δοχείο διαστολής) στο μέσο όπου είναι η ραφή του. Το δοχείο διαστολής από πάνω έχει τάπα και όχι κάποια βαλβίδα.Κάποιος μου έιπε να βάλω τάπα και να το καταργήσω γιατί λέει στα καινούργια δεν βάζουν καθόλου τέτοιο μανητάρι. Μπορώ να το κάνω αυτό;

Από τι μπορεί να προήλθε η διαρροή; Φυσιολογική φθορά ή κάτι άλλο;

Για να κάνω τη συντήρηση μόνος μου που μπορώ να βρω αντίσταση για το δικό μου ηλιακό αν χρειαστεί, ράβδο μαγνησίου φλάντζες, δοχείο διαστολής κλπ;

Τα κάτοπτρα από τον καιρό έχουν αποκτήσει ένα καφέ χρώμα. πως μπορώ να τα καθαρίσω; Μία φορά που έιχα προσπαθήσει με Ava και σφουγγάρι δεν έγινε σχεδόν τίποτα;

 

Υ.Γ. Νόμος του Μέρφυ

Ο ηλιακός θα χαλάσει οπωσδήποτε πριν το Σαβ/κο.

-------------------------

 

OK αυτό ήταν. Τέλειωσε. Έχει τρυπήσει το θερμοδοχείο-καζάνι και πέρασε η πίεση του δικτύου στο δοχείο διαστολής και τίναξε.

Πάμε για νέο αλλά ποιόν;

--------------------------

 

Διάβασα καμιά 30αριά σελίδες και δεν έβγαλα συμπέρασμα. 1500 πάει ο Maltezos με τοποθέτηση, ξήλωμα τον παλιό, σωληνώσεις (έχω παλιά κουλούρα χαλκό 12άρι) να αλλάξω; Πλαστικές ή χαλκό; Ηλιοακμή ή Μαλτέζο. Υπερ - κατά. Inox ή glass;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα όσα έχουν γραφτεί εδώ για το θέμα είναι λίγο ζαλάδα. Επειδή πριν λίγο καιρό βρέθηκα στην θέση σου το είχα διαβάσει όλο. Τελικά πήρα έναν της ηλιοακμή και μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος.

Νομίζω διάβασε λίγο παραπάνω βάλε της αναγκες σου κάτω και πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις και αποφάσισε.

Εγώ ξεκίνησα απο την επιλογή glass / inox . Μετά στα πόσα λίτρα έχω ανάγκη και εαν θέλω τριπλής. Και μετά γνώμες για την εταιρεία.

 

Εύχομαι καλή επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το μονο που θελω ειναι να κανει καλη δουλεια,να εχει παντα ζεστο νερο γιατι μενω 3οροφους κατω απο ταρατσα,να καλυπτει 2-3ατομα,να εχει εγγυηση καλη και να ειναι και φθηνο.υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε ολους.

διαβασα οοοολεσ τισ σελιδεσ και κατεληξα σε nobel i ηλιοακμη.

βεβαια αφου αποφασισα ο υδραυλικοσ μασ μου προτεινε μια μαρκα για τιν οποια δεν βρισκω καμια μα καμια πληροφορια πουθενα, celsius μου λεει!

μονο ενα σιτε βρηκα που τουσ πουλαει και φυσικα χωρισ ιχνοσ τεχνικων χαρακτηριστικων μονο χωριτικοτητα και τμ συλεκτων.

εχει κανεισ ιδεα αν ειναι καλοι και κατα ποσο αξιοπιστοι?

βασικα ο υδραυλικοσ ειναι του μπαμπα μου που εχει απειρα χρονια και γενικα ο ανθρωποσ ειναι λιγο αλλου.

σκεφτειτε εκανε 2 εβδομαδεσ να μου απαντησει πιοα ειναι αυτη η μαρκα που προτεινει αυτος.

μετα απο πιεση μου οτι δεν θα αγορασω γουρουνι στο σακι μου ειπε τελικα για celsius.

οποιοσ εχει πληροφοριεσ για αυτην την μαρκα ηλιακου καθοσ και τεχνικεσ προδιαγραφεσ σασ παρακαλω ασ βοηθησει.

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας . Διάβασα περίπου 20 σελίδες του παρόντος αλλά δεν έγινα σοφότερος.

Χρειάζομαι άμεσα ηλιακό θερμοσ. χωρίς Boiler (διπλής ενέργειας νομίζω ονομάζεται) για 3 άτομα

διότι ο Φυρογένης 20 ετίας που είχαμε έσπασε και τρέχουν τα νερά :)

Περιοχή Θεσσαλονίκης.

Σε αντίθεση με τις εταιρίες που διαβάζω εδώ, με μια μικρή έρευνα αγοράς στην πόλη μου δεν βρήκα τις ανάλογες παρα μόνον Calpak, Μαλτέζος και ίσως να μου διαφεύγει κάποια.

Αν μπορεί κάποιος να μου πει υπεύθυνα για κάποια εταιρία που να στεγάζεται στην Θεσσαλονίκη και να θεωρείται πολύ καλή θα περιμένω την απάντησή του.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...