Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tigkas σε γενικές γραμμές και πίσω από έναν υπολογιστή θεωρώ ότι το σωστό είναι να το αδειάσεις το "υγρό" αν είναι πολλά χρόνια. Ρίξτου με ένα λάστιχο και νερό στο κύκλωμα για να καθαρίσει οσο το δυνατόν.

Η αναλογία εξαρτάται από το είδος του υγρού που θα βρεις να αγοράσεις...και αυτό γιατί υπάρχει ένα μπέρδεμα στην αγορά! Συνήθως τα καλά θερμικά υγρά που είναι για ηλιακούς γράφουν την αναλογία αραίωσης...αυτήν ακολούθησε λαμβάνοντας υπόψη και τις αντιψυκτικές ιδιότητες του εν λόγω "υγρού".

 

Olgou προτείνω ανεπιφύλακτα να ζητήσεις από την ΑΡΧΗ να βάλεις ηλιακό που αν θέλεις μπορεί να είναι τριπλής ενέργειας δλδ να είναι και boiler [αυτό που πας να βάλεις τώρα]. Σκέψου ότι στην Ελλάδα έχουμε σε γενικές γραμμές 8 μήνες τουλάχιστον ήλιο καλό...και συ με το Boiler θα καις πετρέλαιο ή ρεύμα για κάτι που μπορείς να το έχεις οικονομικά και οικολογικά. Και εννοείται ότι μετά το κόστος θα είναι υψηλότερο [-τατο] σε σχέση με το να το βάλεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tigkas σε γενικές γραμμές και πίσω από έναν υπολογιστή θεωρώ ότι το σωστό είναι να το αδειάσεις το "υγρό" αν είναι πολλά χρόνια. Ρίξτου με ένα λάστιχο και νερό στο κύκλωμα για να καθαρίσει οσο το δυνατόν.

Η αναλογία εξαρτάται από το είδος του υγρού που θα βρεις να αγοράσεις...και αυτό γιατί υπάρχει ένα μπέρδεμα στην αγορά! Συνήθως τα καλά θερμικά υγρά που είναι για ηλιακούς γράφουν την αναλογία αραίωσης...αυτήν ακολούθησε λαμβάνοντας υπόψη και τις αντιψυκτικές ιδιότητες του εν λόγω "υγρού".

 

Olgou προτείνω ανεπιφύλακτα να ζητήσεις από την ΑΡΧΗ να βάλεις ηλιακό που αν θέλεις μπορεί να είναι τριπλής ενέργειας δλδ να είναι και boiler [αυτό που πας να βάλεις τώρα]. Σκέψου ότι στην Ελλάδα έχουμε σε γενικές γραμμές 8 μήνες τουλάχιστον ήλιο καλό...και συ με το Boiler θα καις πετρέλαιο ή ρεύμα για κάτι που μπορείς να το έχεις οικονομικά και οικολογικά. Και εννοείται ότι μετά το κόστος θα είναι υψηλότερο [-τατο] σε σχέση με το να το βάλεις τώρα.

 

Εάν βάλεις λάστιχο να πλείνεις το κλειστό κύκλωμα, να προσέχεις ώστε το νερό να μην έχει πίεση, διότι υπάρχει ο κίνδυνος να σπάσει το μποιλερ. Πάντως αν μπορείς να το αποφύγεις, αποφυγέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βάλεις λάστιχο να πλείνεις το κλειστό κύκλωμα, να προσέχεις ώστε το νερό να μην έχει πίεση, διότι υπάρχει ο κίνδυνος να σπάσει το μποιλερ. Πάντως αν μπορείς να το αποφύγεις, αποφυγέτο

 

Συγνωμη , τι εννοεις να βαλω λαστιχο και να πλεινω το κλειστω κυκλωμα?

 

 

 

 

Kid

Οκ , το ξερω πως ειναι καλυτερα να βαλω τριπλης αλλα αυτην την περιοδο δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα.

Αρα τι κανω (οπως ειπα και στο πρωτο μνμ) για να ειναι ετοιμο το συστημα να δεχτει ηλιακο ή (συσσωρευτες)αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη , τι εννοεις να βαλω λαστιχο και να πλεινω το κλειστω κυκλωμα?

 

 

 

 

Kid

Οκ , το ξερω πως ειναι καλυτερα να βαλω τριπλης αλλα αυτην την περιοδο δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα.

Αρα τι κανω (οπως ειπα και στο πρωτο μνμ) για να ειναι ετοιμο το συστημα να δεχτει ηλιακο ή (συσσωρευτες)αργοτερα

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι επειδή το ηλιακό έχει δυο κυκλώματα, ένα το χρήσης και έναι το κύκλωμα συλλεκτών - μπόιλερ. Εκ κατασκευής όλα τα ηλιακά αν βάλεις υψηλή πίεση στο κύκλωμα μπόιλερ - συλλέκτη, όπως νερό με πίεση, είναι πιθανό το σμάλτο να σπάσει.

επίσης σας ενημερώνω ότι μπορείται να δείτε για ποιοτικά ηλιακά στην σελίδα:

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/database/system-database-updated.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω πρόβλημα με ηλιακό θερμοσίφωνα που πλέον δουλεύει μόνο σαν ηλεκτρικός λόγω κατεστραμμένου στοιχείου.

Το πρόβλημα είναι οτι όπου και να ρυθμίσω το θερμοστάτη,δε κόβει ποτέ.Έβγαλα το θερμοστάτη και τον τεστάρισα δουλεύει.Εκεί που μπαίνει το probe μέσα στον ηλιακό μου φαίνεται οτι υπάρχει αρκετό κενό γύρο-γύρο και ο θερμοστάτης δεν αντιλαμβάνεται τη θερμοκρασία....Κάποια λύση φίλοι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την προηγουμενη εβδομαδα ενας stiebel eltron που ειχαμε μας αφησε χρονους μετα απο 14 χρονια απροβληματιστης λετουργιας με μηδενικη συντηρηση.:rolleyes:

Τρυπησε και περασαν τα υγρα που εχει στο νερο με αποτελεσμα την αμεση αντικατασταση του.

Μετα απο μια μικρη ερευνα αγορας βρηκα τον Megasun της Ηλιοακμη στα 160 λιτρα

3πλης ενεργειας με Επιλεκτικο συλλεκτη 1000 € και τον αγορασα χωρις 2η σκεψη.

Μου στοιχισε επιπλεον 150 € η εγκατασταση του και η απομακρυνση του παλιου stiebel eltron.

Τωρα μετα απο 1 εβδομαδα χρησης του Μegasun διαπιστωνω οτι ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ επιλογη ! Το νερο κυριολεκτικα ζεματαει , σε 30 περιπου δευτερολεπτα απο την στιγμη που ανοιξεις την βρυση βγαινει καυτο νερο και ατμος :mrgreen: το νερο διατηρητε καυτο ολο το 24ωρο.

Τελικα ο κανονας που λεει οτι πληρωνεις παιρνεις ισχυει,τα παιδια που τον τοποθετησανε μου ειπαν οτι μια φορα την 2ετια θελει ελεγχο και εαν χρειαζετε αλλαγη στο ανοδιο μαγνησιου και στα υγρα και μια φορα στην 5ετια ανοιγμα για την αφαιρεση αλατων και λασπης εαν εχει μαζεψει.

Επεξ/σία από Drunkard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα τρέξει πρόγραμμα για επιδότηση ηλιακού θερμοσίφωνα, κουφωμάτων, και μονωτικών βαφών, οπότε όσοι δε βιάζεστε περιμένετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια περισυ εβαλα ενα θερμοσιφωνα ελληνικο 120λτ και μολις εχτες ΕΣΠΑΣΕ-θρηματιστικε το "κρυσταλο" - τζαμι του συλλεκτη. Ειναι αυτο φυσιολογικο?? Το προιον ειναι γνωστης ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ εταιριας (α ρε ελληναρες πρωτοποροι....:lol:).

 

Έχεται ξαναακουσει κατι παραπλησιο να εχει σημβει?? μαλον εσπασε απο υπερθερμανση (ακουστικε ενα μπαμ αποτι μου ειπε η κοπελια μου μενει στο ρετιρε) το μεσημερι , 38 C. μωρε μπραβο.......

 

αυριο θα παρω την εταιρια να τους ξεcrap και αμα κανουν την παλαβη εκτος απο ολα τα αλλα θα τους ξεμπροστιασω και σε ΟΛΟ το ελληνικο νετ. τους λεχριτες

 

ο μαστορας που πειρα μου πε κατι οτι το κρυσταλο δεν καλυπτετε απο εγγυηση...κατσε να δεις......συντονιστιται στις ειδησεις αυριο για πολυ σπλατερια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σπασει το κρυσταλο απο υπερθερμανση δεν το εχω ξανακουσει :whistle:

εισαι σιγουρος οτι δεν επεσε κατι?

 

Για το οτι δεν καλυπτετε απο εγγυηση μου ειναι φυσιολογικο μιας και τα κρυσταλα θεωρουνται αναλωσιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lostre3 νομίζω ότι χάνεις το δίκιο σου όταν κατηγορείς τις Ελληνικές εταιρίες γενικά και αόριστα. Στην Ελλάδα κατασκευάζονται καλοί ηλιακοί θερμοσίφωνες και μάλιστα εξάγονται σε ολο τον κόσμο. Είναι από τους λίγους τομείς που η Ελλάδα είναι ακόμα παραγωγικά και τεχνολογικά πολύ υψηλά !

Σε πληροφορώ , επειδή στα νεύρα σου απαξιώνεις γενικά έναν ολόκληρο κλάδο, ότι υπάρχουν αυτή τη στιγμή ηλιακοί Γερμανικής και Ιταλικής μάρκας που κατασκευάζονται στην Ελλάδα και ο νεοέλληνας τους προτιμά και τους χρυσοπληρώνει επειδή είναι Γερμανικό ή Ιταλικό προϊόν. Εσύ με ποιο κριτήριο αγόρασες άραγε ηλιακό;

 

Από εκεί και έπειτα πρακτικά στο θέμα σου.

Ναι γίνεται να σπάσει το τζάμι από υπερθέρμανση. Αν σου φαίνεται παράλογο...ψάξε το λίγο και ίσως καταλάβεις. Και Ναι δε γίνεται μόνο σε σένα! Φαντάζομαι ότι δεν ήταν άθραυστο - ψημένο, έτσι;

Γραπτή εγγύηση έχεις στα χέρια σου;

Πως είσαι σίγουρος ότι δεν έχει πέσει κάτι πάνω;

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι kid μην ανυσηχεις και εγω δεν χανω τιποτα. Αλλοι πρεπει να ανυσηχουν γιατι μαλλον θα χασουν περισσοτερα. Κατσε να δω πως θα εξελειχθει η υποθεση και την εταιρια την ελληνικη με τις πολλες εξαγωγες ...(ολη η γη εμας τους ελληνες περιμενε για να βαλει ηλιοσυλλεκτες????...για πες μου φιλικα ποιοι εξολοκληρου ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ οργανισμοι κανουν ερευνα [πρωτοπορειακη οχι 20-30ετιας οπως τα ελληνικα πανεπιστημια] πανω στους ηλιοσυλλεκτες εδω στην ελλαδα??? πειξαμε στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ research&development:lol: ) θα την ΞΕΜΠΡΩΣΤΙΑΣΩ σε ολο το ιντερνετ. Μιας και λες οτι εξαγουμε κιολας τοτε θα τους ξεμπρωστιασω και internationaly.

 

Παντως στο site η εταιρια διαφημιζει και αυτη επισης το κρυσταλλο της για δηθεν αθραυστο. Δεν ξερω ισως να ηταν κακη εφαρμογη του κρυσταλου απο το μαστορα, μηχανημα κτλ. Εγγυηση γραπτη εχω...αλλα με καπιον που μιλισα με αρχισε σε κατι μπουρδες οτι "δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν εσπασε απο κατι αλλο...", Αυτο δεν ισχυει και στο αντιστροφο?? και αρα δεν τη καλυπτουν. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ. "ΦΗΜΙΖΟΝΤΑΙ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ aftersale ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ!!!! Τι να επεσε φιλε μου απανω??? εγω δεν βρηκα κανενα ξενο θραυσμα παντως μεσα. Υποτηθετε ειναι κρυσταλλα αντοχης. Τωρα αμα ανεβηκε κανεις με καμια βαρια στην ταρατσα...τι να πω?? θα γινω και γω μανιακος τοτε....

 

Εγω απλως ρωταω εδω μηπως και μου απαντησει καποιος που ξερει, επαγγελματιας του χωρου ισως, για το αν ειναι συνηθες να σπαει το κρυσταλλο (μολις ενος ετους) , και για ποιους λογους μπορeι να συμβει κατι τετοιο.

 

Δεν εχω κατι με την "ελληνικη" βιοτεχνια. απλα σχολιαζω τα αποτελεσματα αυτης της ατυχης και αστοχης οπως αποδειχθηκε επιλογης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ολη η γη εμας τους ελληνες περιμενε για να βαλει ηλιοσυλλεκτες????...για πες μου φιλικα ποιοι εξολοκληρου ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ οργανισμοι κανουν ερευνα [πρωτοπορειακη οχι 20-30ετιας οπως τα ελληνικα πανεπιστημια] πανω στους ηλιοσυλλεκτες εδω στην ελλαδα??? πειξαμε στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ research&development:lol: )

'Ολη η γη δεν περίμενε εμάς για να αναπτύξει ηλιακά θερμικά συστήματα αλλά τα τελευταία 30 χρόνια η Ελλάδα είναι στην πρώτη θέση στην κατα κεφαλή εγκατεστημένη επιφάνεια συλλεκτών και μόλις τα τρία τελευταία χρόνια έπεσε στην τρίτη (μετά από γερμανία - Κύπρο). Πολύ μεγάλο ποσοστό των συστημάτων (άνω του 50% στη δεκαετία του 90) εξάγονταν. Όσο για το ποιοί ασχολούνται με τα ηλιακά στην Ελλάδα, πράγματι αν εξαιρέσεις τα πανεπιστήμια (τα οποία κάνουν ερευνα ανεξάρτητα με το τι πιστεύεις) και μερικά επιστημονικά ινστιτούτα, δεν μένουν και πολλοί.

 

Παντως στο site η εταιρια διαφημιζει και αυτη επισης το κρυσταλλο της για δηθεν αθραυστο. Δεν ξερω ισως να ηταν κακη εφαρμογη του κρυσταλου απο το μαστορα, μηχανημα κτλ. Εγγυηση γραπτη εχω...αλλα με καπιον που μιλισα με αρχισε σε κατι μπουρδες οτι "δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν εσπασε απο κατι αλλο...", Αυτο δεν ισχυει και στο αντιστροφο?? και αρα δεν τη καλυπτουν. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ. "ΦΗΜΙΖΟΝΤΑΙ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ aftersale ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ!!!! Τι να επεσε φιλε μου απανω??? εγω δεν βρηκα κανενα ξενο θραυσμα παντως μεσα. Υποτηθετε ειναι κρυσταλλα αντοχης. Τωρα αμα ανεβηκε κανεις με καμια βαρια στην ταρατσα...τι να πω?? θα γινω και γω μανιακος τοτε....

 

Λέγοντας άθραυστο κρύσταλλο δεν εννούμε οτι δεν σπάει με τίποτα, αλλά ότι είναι πιο ανθεκτικό απο τον κοινό υαλοπίνακα και οτι σε περίπτωση που σπάσει θα θρυμματιστεί ώστε να ελαχιστοποιηθεί ο κίνδυνος τραυματισμών.

Ειδικά το καλοκαίρι όπου οι θερμοκρασίες στην μαύρη μεταλλική επιφάνεια του συλλέκτη μπορεί να ξεπεράσουν τους 250 βαθμούς κελσίου (ειδικά αν δεν έχει καταναλωθεί καθόλου ζεστό νερό για μερικές μέρες ή/και δεν λειτουργεί η βαλβίδα ασφαλείας) η θερμική διαστολή μπορεί να προκαλέσει προβλήματα που οριακά να οδηγήσουν σε θραύση. Ειδικά αν πάνω στη θερμή επιφάνεια πέσει λίγο νερό (απότομη ψύξη) το θερμικό σόκ μπορεί να προκαλέσει θραύση.

Αυτά για το τι μπορεί να έγινε, υπάρχει πάντοτε και η περίπτωση της κακής εφαρμογής, ελαττωματικού προιόντος κτλ.

 

'Ολα τα παραπάνω βέβεια δεν αναιρούν την εγγύηση που έχεις και είναι υποχρέωση της εταιρίας να αποδείξει ότι φταίει κάτι άλλο και όχι δική σου να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Επίσης στις τηλεφωνικές επικοινωνίες για τέτοια θέματα ΠΑΝΤΑ ζητάμε το όνομα αυτού που μιλάμε και αν δεν εξυπηρετηθούμε ζητάμε κάποιον ανώτερο - αρμόδιο.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ολη η γη δεν περίμενε εμάς για να αναπτύξει ηλιακά θερμικά συστήματα αλλά τα τελευταία 30 χρόνια η Ελλάδα είναι στην πρώτη θέση στην κατα κεφαλή εγκατεστημένη επιφάνεια συλλεκτών και μόλις τα τρία τελευταία χρόνια έπεσε στην τρίτη (μετά από γερμανία - Κύπρο). Πολύ μεγάλο ποσοστό των συστημάτων (άνω του 50% στη δεκαετία του 90) εξάγονταν. Όσο για το ποιοί ασχολούνται με τα ηλιακά στην Ελλάδα, πράγματι αν εξαιρέσεις τα πανεπιστήμια (τα οποία κάνουν ερευνα ανεξάρτητα με το τι πιστεύεις) και μερικά επιστημονικά ινστιτούτα, δεν μένουν και πολλοί.

 

 

 

Λέγοντας άθραυστο κρύσταλλο δεν εννούμε οτι δεν σπάει με τίποτα, αλλά ότι είναι πιο ανθεκτικό απο τον κοινό υαλοπίνακα και οτι σε περίπτωση που σπάσει θα θρυμματιστεί ώστε να ελαχιστοποιηθεί ο κίνδυνος τραυματισμών.

Ειδικά το καλοκαίρι όπου οι θερμοκρασίες στην μαύρη μεταλλική επιφάνεια του συλλέκτη μπορεί να ξεπεράσουν τους 250 βαθμούς κελσίου (ειδικά αν δεν έχει καταναλωθεί καθόλου ζεστό νερό για μερικές μέρες ή/και δεν λειτουργεί η βαλβίδα ασφαλείας) η θερμική διαστολή μπορεί να προκαλέσει προβλήματα που οριακά να οδηγήσουν σε θραύση. Ειδικά αν πάνω στη θερμή επιφάνεια πέσει λίγο νερό (απότομη ψύξη) το θερμικό σόκ μπορεί να προκαλέσει θραύση.

Αυτά για το τι μπορεί να έγινε, υπάρχει πάντοτε και η περίπτωση της κακής εφαρμογής, ελαττωματικού προιόντος κτλ.

 

'Ολα τα παραπάνω βέβεια δεν αναιρούν την εγγύηση που έχεις και είναι υποχρέωση της εταιρίας να αποδείξει ότι φταίει κάτι άλλο και όχι δική σου να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Επίσης στις τηλεφωνικές επικοινωνίες για τέτοια θέματα ΠΑΝΤΑ ζητάμε το όνομα αυτού που μιλάμε και αν δεν εξυπηρετηθούμε ζητάμε κάποιον ανώτερο - αρμόδιο.

 

Φιλικά.

 

Πάντως για ελλαττωματική κατασκευή μου φαίνεται παρά για οτιδήποτε άλλο.

Το σωστό τζάμι δεν έχει τη θερμοκρασία που αναπτύσεται στο εσωτερικό. έχει σαφώς πολύ μικρότερη.

Πάντως αν αυτό του συνέβαινε στο εξωτερικό, θα είχε στείλει τεχνίτη οπουδήποτε για να το επισκευάσει, ασφαλώς χωρίς χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lostre3 προφανώς αγνοείς βασικά πράγματα και το αποδεικνύεις με τις απαντήσεις σου και τον τρόπο που απαντάς.

Δεν υποστηρίζω ότι δεν πρέπει να σου αλλάξει η εταιρία αν έχεις εγγύηση. Ίσα ίσα...με το μέρος σου!

Λέω ότι αφενός [ότι και να λες εσύ] υπάρχει ελληνική αξιόλογη βιοτεχνία-βιομηχανία ηλιακών στην Ελλάδα και αφετέρου υπάρχουν λόγοι για να σπάσει ένα τζάμι [και αυτό έχει ξανασυμβεί και σε άλλους]!

Διάβασε πάλι και αυτά που έγραψε ο acomaedo. Ίσως σε βοηθήσουν.

Τέλος αν θες στείλε μου με προσωπικό μηνυμα και την εταιρία μήπως και μπορώ να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια ντομπρα και γω πιστευω οτι ειναι λαθος τοποθετηση ή και αστοχια υλικου.

 

Και ουτε εχω κατι ιδιαιτερο με τους ελληνες κατασκευατες, εμπορους, μαστορους που με καθε δυνατο τροπο προσπαθουν να εξασφαλισουν οσο περισσοτερο "ψωμακι" τους δινεται η ευκαιρια για να ζησουν και αυτοι

 

αλλα χωρις παρεξειγηση και για να βαλουμε καποια πραματα στην θεση τους μιας και βλεπω οτι καποιοι μυγιαστικαν-αρπαχτηκαν πολυ :-)....

 

ναι αγνοω τις εξαγωγες στα βαλκανια...αλλωστε ειναι η κυριοτερη και η βασικοτερη αγορα πακγοσμιως :lol: . Το 50% της ελληνικης παραγωγης το 90. ΟΥΑΟΥ. Για παγκοσμια παραγωγη , ή εστω ευρωπαικης (οπου εχει ηλιο τελωσπαντων...), εχεις ακουσει κατι?? Δεν ειμαι του χωρου αλλα με απλη λογικη πιστευω οτι η συνολικη ελληνικη παραγωγη (συγγενων προιοντων) δεν πλεισιαζει ουτε το 0,5% της παγκοσμιας?? αρα ποιοι ειναι οι πρωτοποροι και οι πραγματικοι leaders της παγκοσμιας ή εστω ευρωπαικης, ΟΧΙ ΤΗΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗΣ,αγορας?? εμεις??

 

και το σοβαροτατο R&D που περνει θεση καθημερινος και με αμειωτη ενταση και ρυθμο στα τιμημενα ακαδημαικα ιδρυματα της χωρα μας. R&D παρεα με τους τζανκιδες και τους ψευτοπαρτουζοαναρχικους ;)

 

α..και τα πολλα κεφαλια που εχουμε στη χωρα....κλασικη στατιστικη απατη που χρεισημοποιηται κατα κορον απο ειδικους για την δημιουργια λανθασμενων εντυπωσεων. Βλεπε κρατικα στατιστικα......οσο μικροτερη η χωρα , τοσο πιο εντυπωσιακα φανταζουν τα νουμερα.....και τοσο πιο λανθασμενα τα συμπερασματα για αυτους που δεν γνωριζουν τα κολπακια της στατιστικης!

 

Δεν ξερω αν αγνοω τα των ηλιακων...παντως απλη κοινη λογικη που χρειαζεται για να βγαλω καποια συμερασματα εχω....και με παγκοσμιως αναγνωρισμενα χαρτια, και οχι ευτυχως ελληνικα :devil:

 

Οποιος βγει καμια βολτα σε αναπτυγμενες χωρες του εξωτερικο θα δει με τι ασχολειτε ο υπολοιπος κοσμος οσο μερικοι απο εμας εν ετη 2009 ακομα πεδευονται να ζεστανουν δυο τενεκεδες νερο, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΑΠΟΔΟΤΙΚΑ....ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ!!!

 

Εχει κανεις ελληνικο λεξικο??? ΑΘΡΑΥΣΤΟ. παρακαλω καποιος να ριξει μια ματια. τοσα χρονια πιστευα οτι ηταν κατι που δεν εσπαγε, και το 99% του ελληνικου πλυθισμου πιστευω να ειχε την ιδια εντυπωση με μενα. Γραφτε ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ ή ΥΨΗΛΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ρε παιδια...κακη ελληνικη συνηθεια να λεμε οτι νανε....

 

 

Τελοςπαντων εχω καμει και στα κομμαντα :fear: (στον ΕΣ να δεις ελληνικη πρωτοπορια... :lol:) και αναγκη για πολυ ζεστο νερο τους καλοκαιρινους μηνες, ή οποτε εχει πολυ ηλιο και ζεστη, δεν εχω :lol: ευτυχως. Αρα απλα τερμα για μενα οι ηλιακοι και οι παρεμφερεις μπουρδες, το ξειλωνω, το περναω μακτρο σε αυτον που μου το περασε, και ολα μελι γαλα....εκτος αμα ανοιξω κανα ξενοδοχειο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...