Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ. 1300 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΛΠΑΚ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΜΕ 200 ΛΙΤΡΑ ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ 4 ΤΕΤΡ. ΜΕΤΡΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ. ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 850 ΕΥΡΩ.

 

'Εχει κάποια πιστοποίηση, όπως κατά ΕΝ12976 ή Solar Key Mark?

Διαφορετικά είναι πολύ ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρώτησα για ηλιακό 160λτ με επιλεκτικό συλλέκτη 3 τετραγωνικά μέτρα αλουμινίου και μου είπαν για έναν ωμέγα από Ξυλινάκη ο οποίος φτιάχνει και τον nobel.Η τιμή ήταν 800,00 + την εγκατάσταση 85,00 + και σωλήνες,καλώδιο 5,00 το τρέχων μέτρο...Οικονομίκο μου φάνηκε..Γνωρίζει κανείς για την μάρκα ωμέγα Ξυλινάκη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ηθελα κι εγω την γνωμη σας για εναν ηλιακο που θελω να αγορασω.ειναι μαρκα BARTEC των 160 λιτρων.δινει απο οτι μαθαινω 5 χρονια εγγυηση και στα 2 μερη του(μποιλερ και συλλεκτες).καταρχην μου φαινεται λιγη η εγγυηση,αλλα το θεμα ειναι αν αξιζει ο κοπος.μενω θεσσαλονικη και αν καποιος φιλος εχει εδω που μενω κατι καλυτερο και συμφερουσα τιμη το συζηταμε.ευχαριστω

Επεξ/σία από theofilos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω ηλιακό και δεν ξέρω τί να επιλέξω. Γίνεται χαμός στην αγορά απο ηλιακά και ο καθένας λέει τα δικά του.

Στα 160λτ που ενδιαφέρομαι έχω βρεί ηλιακά απο 600€ - 1600€ . Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά ??

Ποιά η διαφορά εμαγιέ - glass- duro glass - titan - χαλκού - ΙΝΟΧ κλπ . Δεν υπάρχουν μετρήσεις απόδοσης και αντοχής??

και γιατί συλλέκτης απλός - sandwich - επιλεκτικός - vacuum. Ποιός είναι ο καλύτερος ?? ποιά είναι η καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης?? Ποιοί έχουν πιστοποίηση και πού θα τις βρώ.

 

Πάντως μάλλον κλίνω προς Calpak Vacuum 160/14VTN 1300. Λίγο ακριβός αλλά θεωρώ ότι πρέπει να είναι καλός.

Τον έχει κανείς καιρό να πεί εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω ηλιακό και δεν ξέρω τί να επιλέξω. Γίνεται χαμός στην αγορά απο ηλιακά και ο καθένας λέει τα δικά του.

Στα 160λτ που ενδιαφέρομαι έχω βρεί ηλιακά απο 600€ - 1600€ . Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά ??

Ποιά η διαφορά εμαγιέ - glass- duro glass - titan - χαλκού - ΙΝΟΧ κλπ . Δεν υπάρχουν μετρήσεις απόδοσης και αντοχής??

και γιατί συλλέκτης απλός - sandwich - επιλεκτικός - vacuum. Ποιός είναι ο καλύτερος ?? ποιά είναι η καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης?? Ποιοί έχουν πιστοποίηση και πού θα τις βρώ.

 

Πάντως μάλλον κλίνω προς Calpak Vacuum 160/14VTN 1300. Λίγο ακριβός αλλά θεωρώ ότι πρέπει να είναι καλός.

Τον έχει κανείς καιρό να πεί εντυπώσεις

 

φιλε κανε τον κοπο και διαβασε τις σελιδες πιο πανω.ειναι αρκετες αλλα αξιζει.ο calpak

που γραφεις ειναι πολυ καλος απο οτι εχω διαβασει.κι εγω ψαχνομαι και βρηκα εναν BARTEC αλλα δεν ξερω αν καποιος φιλος εχει τον ιδιο να μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ηθελα κι εγω την γνωμη σας για εναν ηλιακο που θελω να αγορασω.ειναι μαρκα BARTEC των 160 λιτρων.δινει απο οτι μαθαινω 5 χρονια εγγυηση και στα 2 μερη του(μποιλερ και συλλεκτες).καταρχην μου φαινεται λιγη η εγγυηση,αλλα το θεμα ειναι αν αξιζει ο κοπος.μενω θεσσαλονικη και αν καποιος φιλος εχει εδω που μενω κατι καλυτερο και συμφερουσα τιμη το συζηταμε.ευχαριστω

 

Είχα ακούσει ότι η BARTEC είχε κλείσει.

Μάλλον κάποιος πήρε την επωνυμία και ξανάνοιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλη την ψαγμένη κοινότητα!

 

Έχω μια ερώτηση στο φτερό (που λένε) και θα ήθελα όσο γίνεται τεκμηριομένη απάντηση ή αντιπρόταση...

 

Η "προσφορά" είναι ένας CALPAK VACUUM 14VTN των 160 lt στα 1350 euro μαζί με περαστικά.

 

Είναι καλή κίνηση ή όχι? (Σημειωτέο πως βρίσκομαι Θεσσαλονίκη με ό,τι αυτό συνεπάγεται απο υγρασία και λοιπές καιρικές συνθήκες...)

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων! :)

Επεξ/σία από MACARDU
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την ψαγμένη κοινότητα!

 

Έχω μια ερώτηση στο φτερό (που λένε) και θα ήθελα όσο γίνεται τεκμηριομένη απάντηση ή αντιπρόταση...

 

Η "προσφορά" είναι ένας CALPAK VACUUM 14VTN των 160 lt στα 1350 euro μαζί με περαστικά.

 

Είναι καλή κίνηση ή όχι? (Σημειωτέο πως βρίσκομαι Θεσσαλονίκη με ό,τι αυτό συνεπάγεται απο υγρασία και λοιπές καιρικές συνθήκες...)

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων! :)

 

τι τον θέλετε στην Ελλάδα τον συλλέκτη σωλήνων κενού?

Μόνο στην Κίνα χρησιμοποιούμε ηλιακά με σωλήνες κενού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος 1350 ευρω - σωληνες κενου στην Ελλαδα ?????

οχι οχι οχι δαγκωτο. Αν εχεις λεφτα για πεταμα παρτον.

 

Συστηνω ηλιακο 160 λιτρων με 2 συλλεκτες επιλεκτικους χαλκου με mislite αθραυστο τζαμι 1,5 τετρ. μετρα εκαστος, καζανι γαλβανιζε...

 

τιμη: με εγκατασταση το πολυ 800 ευρω

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:45 ----------

 

δεν ξερω τα υλικα κατασκευης του bartec αν δεν βαριεσαι δωσε μου μερικες πληροφοριες ακομα, παντως εγω συστηνω χαλκινους επιλεκτικους συλλεκτες με αθραυστο τζαμι και γαλβανισμενο εσωτερικα μποιλερ τριπλης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω εκφράσει πολλές φορές την αντίθεσή μου στου σωλήνες κενού ειδικά για την Ελλάδα . Μόνο για να εντυπωσιασμό απέναντι στο γείτονα κάνει.

 

sugar77 καλό θα ήταν να μην επαναλαμβάνεις σε κάθε σελίδα τη διαφημισή σου. Καλύτερα να βοηθήσουμε όσους ψάχνουν ηλιακό όσοι είμαστε της αγοράς αλλά μην εκμεταλευτούμε τη δωρεάν φιλοξενία της σελίδας τόσο άκομψα.

Επίσης ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ στο γαλβανιζέ καζάνι. Με κάθε σεβασμό το θεωρώ εκτός ανταγωνισμού σε σχέση με ένα καλό "διπλό γυαλί" - "εμαγιέ" κτλ... Σαν επιστροφή στο παρελθόν μου κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρομαι για την άμεση αποκρισή σας φίλοι μου, όμως θα ήθελα μια πιο εμπεριστατωμένη άποψή σας.

 

Το βασικό που με απασχολεί είναι η απόδοση του ηλιακού, ειδικά σε μέρες με χαμηλή ηλιακή έκθεση (συννεφιά).

 

Θα ήθελα αν ει δυνατόν, αξιόλογη αντιπρόταση και όχι ατάκες του τύπου, "ηλιακούς με σωλήνες κενού βάζουν μόνο στην Κίνα"... άλλωστε όπως έχω δει ώς τώρα το 1000άρικο δεν το γλυτώνει κανείς για αγορά αξιόλογου ηλιακού 160 lt...

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Επεξ/σία από MACARDU
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες πολλές φορές το θέμα που θέτεις με τις σωλήνες.

1) Κατασκευάζονται στην Κίνα ...και ουσιαστικά [90%] πωλούνται μόνο στην Κίνα. Τυχαίο;

2) Τιμή τουλάχιστον 30% ακριβότερο από ένα αντίστοιχο επιλεκτικό.

3) Λιγότερες επιλογές για αγορά. Ελάχιστες για ανταλλακτικά. Ελαχιστότατες επιλογές από "μαστόρους" που τα ξέρουν όσον αφορά σε τοποθέτηση και κυρίως συντήρηση.

4) Δεν προτείνεται για θερμοκρασίες Ελλάδας όταν πρόκειται για μη βεβιασμένης κυκλοφορίας.

5) Στο internet το βρίσκεις 50% χαμηλότερη τιμή...απο Κίνα!

6) Η Ελλάδα διαθέτει κάποιους από τους κορυφαίους κατασκευαστές ηλιακών στην Ευρώπη. Νομίζει ότι τυχαία δεν κατασκευάζουν σωλήνες;

7) Σε εκθέσεις που παρακολουθώ...ακόμα και οι εισαγωγείς δεν ξέρουν τον ακριβή τρόπο λειτουργίας , συντήρησης κτλ...ονόματα δε λέμε..!

 

Συμπερασματικά ...Μπορείς να αγοράσεις με λιγότερα χρηματα κάτι πιο δοκιμασμένο και Ελληνικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

ήθελα να ρωτήσω το εξής: θέλω να συμπληρώσω αντιψυκτικό στον ηλιακό μου και ψάχνω να βρω πόση πρέπει να είναι η αναλογία νερού – αντιψυκτικού. Έχει σημασία να αραιωθεί με νερό και όχι να το ρίξω απευθείας μέσα χωρίς αραίωση; Επίσης αναρωτιόμουνα μήπως θα ήταν καλύτερα πριν συμπληρώσω, να το αδειάσω πρώτα όλο και να το ξαναγεμίσω μιας και δε ξέρω μήπως το υπάρχον μέσα έχει υποστεί με τον καιρό αλλοίωση και θα ήταν καλύτερο να αλλαχτεί όλο. Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Ειμαι νέα στο forym και ίσως κανω κάποια λάθη.Συγχωρήστε με.

Αγόρασα σπίτι το οποίο ειναι ακομα στη κατασκευή.Μου είπαν πως θα βάλουν boiler το οποιο θα λειτουργει με ρευμα και με τον καυστηρα...Τι μπορώ να κάνω απο τώρα ώστε αν αργότερα θελήσω να βάλω ηλιακο ή πλακες (θερμοσυσσωρευτες) να εχω τις βάσεις?

Οι πλακες μπορουν να ενωθουν πάνω στο boiler?και έτσι να γίνει κατα κάποιον τρόπο τριπλής ενεργειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...