Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφερε και αφυγραντικο, αλλα μεγαλου μεγεθους.

Καλο που εφερε αφυγραντικα, το θεωρω πολυ καλο ως ειδος/προιον, αλλα πρεπει να φερει μικροτερη και πιο compact και ευκολη σε χρηση συσκευασια.

Οπως το παιρνεις στα χερια σου το 'κουτι', μεγαλο μεν και καλυπτει πολλα τμ, αλλα και με χιλιες οδηγιες απεξω, ειναι λες και θα παρεις ωρολογιακη βομβα για το σπιτι σου!

 

Εχω την εχω βρει καλα με αφυγραντικα μικρου μεγεθους (πχ σαν κουτακι απο βιταμ) απο το jumbo, και φτηνα.

Ελπιζω να φερει και το lidl σε αυτο το μεγεθος και σε μικροτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα εσυ θες ξενους εργοδοτες και ελληνες εργαζομενους... Προτιμας τα αλλοδαπα αφεντικα.

 

Τι γινεται ομως αν το αφεντικο ειναι μεγαλοαπατεων(φοροφυγας κλπ)?

 

Στις Σκουριες Χαλκιδικης τα αλλοδαπα αφεντικα κρατουν το 100% της εξορυξης, συμφωνεις αρκει που δινουν δουλεια σε ελληνες?

 

Επειδή βλέπω ότι "βοηθάς" τους συλλογισμούς σου όχι μόνο "ερμηνεύοντας" τα λεγόμενά μου με τρόπο που σε βολεύει αλλά και βάζοντας στο στόμα μου κουβέντες που ούτε είπα αλλά και απέχουν μακράν του σκεπτικού μου, λέω να το αφήσω εδώ.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταζα απο τις εποχιακες προσφορες, μια ανοιγμενη συσκευασια.

Μου κανει παρατηρηση η σεκιουριτου!

Τι λεω 'δεν ανοιχτηκε απο εμενα'!

 

Τελικα απαγορευται το ανοιγμα, σωστα; Απλα καποιοι στα κρυφα τις ανοιγουν οπως καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη, επειδη σε καθε 'σιδερενια' ραφιερα που τα εχουν, εβλεπα και απο ενα ανοιγμενο, νομιζα οτι τα ανοιγουν οι ιδιοι οι υπαλληλοι του lidl, για να εξυπηρετησουν τον κοσμο, και να αποφευχθουν και οι βανδαλισμοι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα, ποια είναι αυτή η περίπτωση που το LIdl (από το οποίο και ψωνίζω αρκετά) είναι η μόνη λύση;

Όπου υπάρχει Lidl υπάρχουν και άλλα σουπερμαρκετ. Έχουν το ίδιο ωράριο. Και πολύ περισσότερα προϊόντα.

Άρα άκυρο το επιχείρημα.

 

Η περίπτωση που αναγκάζομαι να ψωνίσω από τα lidl γιατί αποτελούν τη μοναδική λύση, είναι η Άθυτος της Χαλκιδικής, όπου περνάω αρκετά από τα ΣΚ του καλοκαιριού μου. Η πλησιέστερη εναλλακτική λύση είναι μερικά χιλιόμετρα μακρυά, στο επόμενο χωριό. Και όταν λέω εναλλακτική, εννοώ σούπερ μάρκετ και όχι το μίνι μάρκετ του κυρ Μήτσου που σου πουλάει τη μπίρα λες και έχει γίνει από δάκρυα 40 παρθένων μονόκερων. Άρα, όχι και τόσο άκυρο το επιχείρημα.

 

 

Αναφορικά με τους φόρους, όλες οι επιχειρήσεις πληρώνουν φόρους στην χώρα που δραστηριοποιούνται. Εξαίρεση μπορεί να αποτελούν ιδιαίτερα "δημοκρατικές" χώρες σε περιοχές του νοτίου ημισφαιρίου όπου "άμεμπτοι" (σε βαθμό που βγάζει μάτι) πολιτικοί έχουν κάνει συμφωνίες "επωφελείς" για την χώρα τους ;)

 

Όταν λέμε φόρους, δεν εννούμε την απόδοση του ΦΠΑ. Αυτό εννοείται ότι το πληρώνει η κάθε εταιρία στην χώρα που τον εισπράττει. Εννοούμε φόρους για τα κέρδη. Και είναι πάρα πολλές οι εταιρίες οι οποίες έχουν βρει τρόπους, ώστε να μην πληρώνουν φόρους και δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα. Πάρε για παράδειγμα την ΙΚΕΑ, και διάβασε έδω πόσους φόρους πληρώνει (TL;DR: Για το φορολογικό έτος 2010, η ΙΚΕΑ είχε κέρδη 2.572.436.000 (2,5 δις) ευρώ, για τα οποία πλήρωσε φόρο 48.000 ευρώ ή ποσοστό 0,002%). Όσον αφορά την lidl hellas, η μορφή της εταιρίας είναι ΟΕ και για αυτόν το λόγο δεν υποχρεούται να δημοσιεύει ισολογισμούς. Έτσι, δεν πρόκειται να μάθουμε ποτέ εάν και πόσους φόρους πληρώνει στην Ελλάδα.

 

 

Στην περίπτωση την δική μας (ελλάδα) μια κυβέρνηση "γάτα" θα μπορούσε να έχει κάνει συμφωνία στον ξένο επενδυτή (πχ Lidl) τέτοια ώστε να έχει υποχρέωση ένα Χ ποσοστό των κερδών να επαναεπενδύεται στην χώρα. Αλλά αυτά είναι λίγο "ψιλά γράμματα".

 

Αδερφέ, συγκεντρώσου, στην Ελλάδα ζεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση που αναγκάζομαι να ψωνίσω από τα lidl γιατί αποτελούν τη μοναδική λύση, είναι η Άθυτος της Χαλκιδικής, όπου περνάω αρκετά από τα ΣΚ του καλοκαιριού μου. Η πλησιέστερη εναλλακτική λύση είναι μερικά χιλιόμετρα μακρυά, στο επόμενο χωριό. Και όταν λέω εναλλακτική, εννοώ σούπερ μάρκετ και όχι το μίνι μάρκετ του κυρ Μήτσου που σου πουλάει τη μπίρα λες και έχει γίνει από δάκρυα 40 παρθένων μονόκερων. Άρα, όχι και τόσο άκυρο το επιχείρημα...............................

 

Δεν είναι λίγοι εκείνοι που έχουν πατρικό/εξοχικό σε κάποια πιο απομονωμένη περιοχή. Όλοι όμως το ξέρουν και μεριμνούν αναλόγως. Ειδικά αν εσύ πας όπως λες "αρκετά Σ/Κ" τότε σίγουρα ξέρεις από πριν τι θα χρειαστείς και θα μπορούσες/έπρεπε να τα πάρεις μαζί σου (φαντάζομαι ότι το κάνεις ήδη).

Τώρα γι' αυτό το έξτρα "πακέτο μακαρόνια Νο6" ή το κουτί πελτέ που μπορεί να σου χρειαστεί κάποια στιγμή, αυτό μπορεί να συμβεί σε όλους, ακόμα και σε περιοχή που στα 150 μέτρα έχεις το Lidl από τη μία πλευρά και την Ελομάς από την άλλη και στο τέλος να καταλήξεις να το πάρεις από το μινι μάρκετ γιατί βιάζεσαι.

Δεν το λες και "δεν έχω εναλλακτική" όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εψαξα να βρω στην προσφατη επισκεψη μου στο lidl αν φερνει ετοιμα κρυα σαντουιτς, αλλα δεν ειδα να φερνει.

Από όσο γνωρίζω δεν έχει φέρει ποτέ. Σε παρόμοια φάση ίσως βρεις κανένα πεινιρλι ή καμια πίτα αν έχει φούρνο το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι "βοηθάς" τους συλλογισμούς σου όχι μόνο "ερμηνεύοντας" τα λεγόμενά μου με τρόπο που σε βολεύει αλλά και βάζοντας στο στόμα μου κουβέντες που ούτε είπα αλλά και απέχουν μακράν του σκεπτικού μου, λέω να το αφήσω εδώ.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε

Ουτε ερμηνευω τα λεγομενα σου, ουτε βοηθαω τους συλλογισμους μου. Επανελαβα απλα αυτα που ειπες. Αν αλλαξες γνωμη, ωστοσο τα γραπτα σου ειναι ακομα εκει. Οχι πως εχει ιδιαιτερη σημασια δηλαδη, κουβεντα να περνα η ωρα κανουμε, μη ζοριζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...