Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζάχαρη; :shock:

 

Kαλυτερη γιατι εχει περισσοτερη ζαχαρη/αλατι? Το Lidl εχει ολοκληρα καλαμποκια, συσκευασμενα βρασμενα, ελληνικα και ισπανικα. Γιατι να τα παρεις σε κονσερβα με συντηρητικα?

 

Δεν έχουν περισσότερο αλάτι, 85% καλαμπόκι 14,5% νερό 0,5% αλάτι. Σύγκριση να γίνεται με άλλες κονσέρβες όχι με φρέσκο προιόν, οσο για τα "ελληνικά" καλαμπόκια, μάλλον εννοείς αυτά που φέρνουν οι μεγαλοεισαγωγείς στη Θήβα και τους κάνουν βαφτίσια κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τις σημαίες στις συσκευασίες και τις στάμπες "ελληνικό προϊόν" μάλλον κοιτάει και την εθνικότητα! Μας έχει πιάσει το πατριωτικό μας... :P

 

Αυτο ακριβως θαλεγα! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη με βάση τα δικά μου γευστικά κριτήρια

Το ολόκληρο δε μπαίνει στη σαλάτα ή σε διάφορα άλλα φαγητά, να κάτσω να βγάλω τα "σπυριά" ένα-ένα χλωμό

Συντηρητικά έχουν 1002 ακόμη προϊόντα που καταναλώνω, στο καλαμπόκι θα κολλήσω?

 

Συνηθως κανεις βρισκει πιο γευστικο οτι εχει αλατι. Οσοι δε τρωνε καθολου αλατι, οπως εγω, μπορουν να αντιληφθουν τη πραγματικη γευση.

Θα τηγανισεις το καλαμποκι ελαφρα στο τηγανι και μετα θα κοψεις τα σπορακια. Κοβονται ευκολα με το μαχαιρι. Ή και με τα... δοντια σου :)

Επειδη ομως πραγματι δεν ειναι παντα βολικο, υπαρχουν και τα κατεψυγμενα σπορακια καλαμποκιου, μπαρπα Σταθης κλπ.

 

Εαν φιλε μου εσυ καταναλωνεις 1002 προιοντα με συντηρητικα τι να σου πω... Συνεχισε ετσι :fear:

Αλλα οταν μπορεις να εχεις φρεσκα καποια πραγματα(πχ. καλαμποκι ή μανιταρια) γιατι να τα παιρνεις κονσερβα?

Ζάχαρη; :shock:

 

 

Δεν έχουν περισσότερο αλάτι, 85% καλαμπόκι 14,5% νερό 0,5% αλάτι. Σύγκριση να γίνεται με άλλες κονσέρβες όχι με φρέσκο προιόν, οσο για τα "ελληνικά" καλαμπόκια, μάλλον εννοείς αυτά που φέρνουν οι μεγαλοεισαγωγείς στη Θήβα και τους κάνουν βαφτίσια κάθε μέρα.

 

Ναι, πολλα τετοια προιοντα εχουν και ζαχαρη (ή υποκαταστατα ζαχαρης).

Το περισσοτερο το ειπα γενικα. Οσο πιο πολυ τοσο πιο καλο.

Καλο ειναι να στραγγιζεις το νερο και να ξεπλενεις, ωστε να φευγει το περισσοτερο αλατι.

 

Εγω δε μιλησα για ελληνικα καλαμποκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερο after sale..! Σε προιον μειωθηκε η αποδοση της μπαταριας και χωρις δευτερη κουβεντα μου εδωσαν καινουργιο!

Καλη τιμη αγορας,3 χρονια εγγυηση και αντικατασταση χωρις να με ταλαιπωρησουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερο after sale..! Σε προιον μειωθηκε η αποδοση της μπαταριας και χωρις δευτερη κουβεντα μου εδωσαν καινουργιο!

Καλη τιμη αγορας,3 χρονια εγγυηση και αντικατασταση χωρις να με ταλαιπωρησουν..

 

Φοβερο after sales, δεν το συζηταμε καν. Ποσο καιρο ειχες την εν λογο συσκευη;

 

---

 

 

Ξερει κανεις αν φερνει ετοιμα ('κρυα') σάντουιτς;

Δεν θυμαμαι να εχω δει(σε αντιθεση με τα αλλα σουπερ μαρκετ που φέρνουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανίζονται συνήθως στις γιορτές. Κι εμένα μ'αρέσει το cheddar και θυμάμαι ότι τα είχε ξαναφέρει τα Χριστούγεννα και πέρυσι πάλι Χριστούγεννα και Πάσχα. Μάλιστα ήταν και λίγο πιο φτηνά στην Ελλάδα από τη Βρετανία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός όμως ότι με την τρέχουσα κατάσταση αγοράζοντας από τα Lidl στηρίζουμε γερμανικά προϊόντα ενώ θα έπρεπε να τα μποϊκοτάρουμε λόγω της τρέχουσας πολιτικής τους δε θα έπρεπε να το εξετάσουμε; Πολλοί θα πουν ότι υπάρχουν και ελληνικά προϊόντα αλλά αυτά θα μπορούσα άνετα να πωλούνται στα υπόλοιπα ελληνικά σούπερ μάρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πουλάνε αρκετά ελληνικά προϊόντα, 2) δουλεύουν πολλοί Έλληνες 3) (και πιο σημαντικό ίσως) ο καθένας καλώς ή κακώς κοιτάει την τσέπη του.... :)

Έχεις δίκιο ότι οι περισσότεροι κοιτάνε την τσέπη τους. Εγώ σε αυτά είμαι λίγο πιο αυστηρός. Δε θα αγόραζα από τη iidl μόνο και μόνο για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός όμως ότι με την τρέχουσα κατάσταση αγοράζοντας από τα Lidl στηρίζουμε γερμανικά προϊόντα ενώ θα έπρεπε να τα μποϊκοτάρουμε λόγω της τρέχουσας πολιτικής τους δε θα έπρεπε να το εξετάσουμε; Πολλοί θα πουν ότι υπάρχουν και ελληνικά προϊόντα αλλά αυτά θα μπορούσα άνετα να πωλούνται στα υπόλοιπα ελληνικά σούπερ μάρκετ.

 

Το εγω ξαναγραψει, ειναι δικοπο μαχαιρι. Διοτι οταν κανεις μποϋκοταζ σε μια τετοια εταιρια, πρωτον το μονο που δεν κανεις ειναι μποϋκοταζ στη γερμανια. Οι μετοχοι ενος τετοιου κολοσσου μπορει να ειναι δεκαδες και απο διαφορες χωρες. Παρα πολλα προιοντα τους ειναι ελληνικα αρα αν κλεισει (που κι αυτος θεωρητικα ειναι ο σκοπος ενος συντονισμενου μποϋκοταζ), οι ελληνες εμποροι και παραγωγοι θα μεινουν με τα προιοντα τους αδιαθετα, και τελος σε ολα τα ελληνικα καταστηματα δουλευουν ελληνες, και ειδικοτερα απο την περιοχη στην οποια βρισκονται, αρα με ενα επερχομενο κλεισιμο, μενουν στο δρομο εκατονταδες ακομη ανεργοι που προστιθενται στους ηδη υπαρχοντες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αρχίσουν τα Ελληνικα μαγαζια να πουλάνε σε ανταγωνιστικές τιμές και υιοθετήσουν τις τακτικές του λιντλ για την επιστροφή προιοντων θα σταματήσω να πηγαίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα, τα φραγκάκια που ακουμπάμε σε άλλη ενδεχομένως ελληνική αλυσίδα ή μεγάλη εταιρία που ξέρουμε που καταλήγουν;

Εντάξει, μπορεί να μπαίνουν σε ελληνική τσέπη αλλά να καταλήγουν στην...λίστα ;)

Ακριβώς επειδή δεν μπορώ να το ξέρω, προσωπικά μου αρκεί το να παίρνω ελληνικό προϊόν και να υπάρχουν έλληνες εργαζόμενοι.

Και αν και δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη έρευνα, θεωρώ ότι σε σύγκριση με τον σχετικά μικρό αριθμό προϊόντων που έχει στα ράφια του το Lidl η ελληνική "παρουσία" είναι αναλογικά μεγάλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...