Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία έχουν ανοίξει και φούρνο στο lidl με λαχταριστα πρετσελ, ντονατς, ψωμακια πολυσπόρια, μπουγατσες κλπ σε τιμές προπολεμικές! Αρχίζουν και μου αρέσουν τα lidl...

 

Γιατι δεν τα εχω εντοπισει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι δεν τα εχω εντοπισει;;;

 

Δεν έχουν όλα τα Lidl φούρνο.

Οι τιμές είναι πολύ χαμηλές,σχεδόν όλα κάνουν κάτω από ένα ευρώ,

όμως αυτό κατά τη γνώμη μου αντικατοπρίζεται και στην ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όλα τα Lidl φούρνο.

Οι τιμές είναι πολύ χαμηλές,σχεδόν όλα κάνουν κάτω από ένα ευρώ,

όμως αυτό κατά τη γνώμη μου αντικατοπρίζεται και στην ποιότητα.

 

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν lidl με φουρνο!

Οσα τυχαινει να ξερω, δεν εχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν lidl με φουρνο!

Οσα τυχαινει να ξερω, δεν εχουν!

Εγώ που είμαι δύσκολος με το ψωμί μπορώ να σου πώ οτι δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι απο τους παραδοσιακούς φούρνους. Πολλοί φούρνοι στη γειτονιά μου πουλάνε ψωμί που σε 24 ώρες είναι σαν να μασαω σόλα παπουτσιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Eπισης τα ψωμια του lidl εχουν ετικετα οπου αναφερεται η πληρης συσταση τους, ολα τα συντηρηρικα, ολα τα Ε, διογκωτικα και λοιπα που περιεχουν.

Και σου δημιουργειται εκπληξη που ακομα και το κοινο κουλουρακι ειναι τιγκα στα συντηρητικα και τις ουσιες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λόγω δουλειάς γυρίζω αρκετά βλέπω ότι σιγά-σιγά όλα τα Lidl θ' αποκτήσουν φούρνο.

Σε πολλά μάλιστα που δεν ευνοεί κάτι τέτοιο το στήσιμο του μαγαζιού, προχωράνε σε ολικές ανακαινήσεις (εννοώ σκαψίματα, τοίχους, κλπ)

Αναφορικά με την ποιότητα των "αρτοποιημάτων" τους θα έλεγα ότι ακολουθεί τη γνωστή συνταγή των άλλων προϊόντων τους. Δηλαδή σίγουρα δεν θα πεις "ααα τί αξέχαστη τυρόπιτα, πρέπει όλοι να την δοκιμάσετε" αλλά όταν την έχει στα 49 λεπτά θεωρώ ότι είναι ένα καλό value for money. Αφού έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι πουλάνε κατεψυγμένα σφολιατοειδή ποιος ο λόγος να το πληρώσεις 2 ή 3 φορές πάνω.

Άσε που λόγω του ανταγωνισμού που υπάρχει μπορείς να αισθάνεσαι και λίγο πιο ασφαλής ότι αν υπάρξει κάποιο θέμα (με υγιεινή, ποιότητα, κλπ) θα μαθευτεί αμέσως. Είτε από τις ελεγκτικές αρχές (χαχαχα) είτε από τους καλοθελητάδες του ανταγωνισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λόγω δουλειάς γυρίζω αρκετά βλέπω ότι σιγά-σιγά όλα τα Lidl θ' αποκτήσουν φούρνο.

Σε πολλά μάλιστα που δεν ευνοεί κάτι τέτοιο το στήσιμο του μαγαζιού, προχωράνε σε ολικές ανακαινήσεις (εννοώ σκαψίματα, τοίχους, κλπ)

Αναφορικά με την ποιότητα των "αρτοποιημάτων" τους θα έλεγα ότι ακολουθεί τη γνωστή συνταγή των άλλων προϊόντων τους. Δηλαδή σίγουρα δεν θα πεις "ααα τί αξέχαστη τυρόπιτα, πρέπει όλοι να την δοκιμάσετε" αλλά όταν την έχει στα 49 λεπτά θεωρώ ότι είναι ένα καλό value for money. Αφού έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι πουλάνε κατεψυγμένα σφολιατοειδή ποιος ο λόγος να το πληρώσεις 2 ή 3 φορές πάνω.

Άσε που λόγω του ανταγωνισμού που υπάρχει μπορείς να αισθάνεσαι και λίγο πιο ασφαλής ότι αν υπάρξει κάποιο θέμα (με υγιεινή, ποιότητα, κλπ) θα μαθευτεί αμέσως. Είτε από τις ελεγκτικές αρχές (χαχαχα) είτε από τους καλοθελητάδες του ανταγωνισμού.

 

Ευχαριστα νεα! Παντου φουρνοι εντος lidl!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστα νεα! Παντου φουρνοι εντος lidl!

 

Όχι για όλους. Ξεχνάς τους υπάρχοντες...φούρνους που μάλλον δεν θα το δουν με καλό μάτι.

Βέβαια αυτοί δεν είδαν με καλό μάτι ούτε την πρόσκαιρη υποχρέωσή τους να ζυγίζουν το ψωμί ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι για όλους. Ξεχνάς τους υπάρχοντες...φούρνους που μάλλον δεν θα το δουν με καλό μάτι.

Βέβαια αυτοί δεν είδαν με καλό μάτι ούτε την πρόσκαιρη υποχρέωσή τους να ζυγίζουν το ψωμί ;)

 

Ειδικα τους αρτοποιους, δεν τους κλαιω.

Δεν ξερω εναν, μα εναν, μα εναν ομως, που να μην εχει καμια δεκαρια διαμερισματα, ακομη και πολυκατοικιες.

Οι ανθρωποι δεν ξερουν που να κρυψουν το χρημα, και μιλω για τη συντριπτικη πλειοψηφια.

Να ηταν κανενας αλλος κλαδος, να πω ναι, θα περασουν δυσκολα, αλλα ειδικα αυτοι, δεν ηξεραν τι βγαζουν.

Πουλουσαν 'αχυρο', και φυσικα το μισοκιλο=230 γραμμαρια, κλπ, δηλαδη καθαρες κλεψιες στην πλατες ολων, σε ενα κρατος που ποτε δεν υπηρξε ποτε σοβαρος ελεγχος, ουτε σε αυτο, ουτε και σε αλλα....

Ολα στις πλατες μας.

Καλα θα κανει το Lidl, να κανει φουρνους παντου.

period

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό το value for money είναι πολύ σχετικό.

 

Με άριστα το 10,

αν έχεις ένα  φτηνό προϊόν με τιμή 6 και ποιότητα 3

και ένα άλλο ακριβότερο προϊόν με τιμή 7 και ποιότητα 5

τότε το δεύτερο θεωρείται value for money, κι ας είναι ακριβότερο.

 

Θέλω να πω η ποιότητα είναι πολύ υποκειμενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό το value for money είναι πολύ σχετικό.

 

Καθόλου σχετικό, δες κι από το παράδειγμά σου:

Προιόν 1, value 3, money 6 ==> 3/6 = 0,50

Προιόν 2, value 5, money 7 ==> 5/7 = 0,71 . Επομένως το 2ο προιόν είναι vfm.

 

Εδώ ο κόσμος δεν ξέρει να ψωνίσει, κοιτάνε την τιμή στο ράφι όχι την τιμή κιλού. Αγοράζω κάτι μπισκότα για τον καφέ με ~4,5ε το κιλό κι έρχεται η θειά με ύφος και μου λέει "αααα εμείς ψωνίζουμε τα φτηνά μόνο 50 λεπτά", για να δω της λέω, κάνω υπολογισμό 9.80 το κιλό το "φτηνό", πάρτην κάτω τη θειά... :eek:

 

Το ζήτημα είναι αυτό ακριβώς που γράφεις για την ποιότητα, ποιός θα κάνει την αντικειμενική μέτρηση του value? Εδώ σου λέει ο άλλος μακαρόνια επώνυμα > μακαρόνια ανώνυμα, αλλά ντομάτες χύμα παραγωγού κι όχι ντομάτες με φίρμα και προδιαγραφές. Και σε αποτελειώνει με το ελληνικό>εισαγωγής. Οτι να 'ναι.. :fear:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα δεν είναι καθόλου υποκειμενική (ενώ αντίθετα το "μου αρέσει" ή όχι, είναι).

Απλά σε κάποια πράγματα δεν έχεις όλα τα στοιχεία για να αξιολογήσεις την ποιότητα.

πχ στο παραπάνω παράδειγμα που έβαλα με την τυρόπιτα το χαρτάκι που υπάρχει πάνω στην χαρτοσακούλα του Lidl λέει αναλυτικά τι υλικά περιλαμβάνει. Άρα μπορώ να αξιολογήσω τι πληρώνω για την συγκεκριμένη  ποιότητα/υλικά. Αντιθετα στην τυρόπιτα του "παραδοσιακού" φούρνου (η οποία έχει καλές πιθανότητες να είναι η ίδια κατεψυγμένη τυρόπιτα) δεν ξέρω τίποτα. Και βέβαια όταν ρωτάω "είναι με φέτα" η απάντηση είναι "ναι ναι φέτα" (ενώ όλοι νομίζω γνωρίζουμε ότι οι πιθανότητες να συναντήσεις φέτα σε τυρόπιτα του 1-1,5 ευρώ είναι μάλλον όμοιες με τις πιθανότητες του τζόκερ).

Αν λοιπόν καταλήξω τελικά να τρώω (μάλλον) την ίδια τυρόπιτα γιατί να την πληρώσω 1-1,5 ευρώ και όχι μισό;

Σε τελευταία ανάλυση είναι πιο τίμια προσέγγιση το "θα φας υποκατάστατο τυριού και θα το πληρώσεις φθηνά, όσο αξίζει" από το να πληρώνεις κάτι σα να έχει τυρί κατευθείαν από τη στρούγκα και τελικά να μην έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ζυμωνουν εκει, τα παιρνουν ετοιμα απο αλλου.

Ναι το ξέρω, απλά δεν ακούγονται καλά πράγματα...(να μου πεις για τα περισσότερα προϊόντα που πουλάνε δεν ακούγονται καλά πράγματα... :)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η διαφορά είναι ότι ενώ τα ψωμοειδή τα φέρνουν από αλλού μέχρι τώρα, σε αυτά που έχουν φούρνο θα τα φέρνουν κατεψυγμένα και θα τελειώνει το ψήσιμο στο φούρνο του καταστήματος.

Όπως και να το κάνεις θα έχουν μια καλύτερη αίσθηση "φρεσκάδας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η διαφορά είναι ότι ενώ τα ψωμοειδή τα φέρνουν από αλλού μέχρι τώρα, σε αυτά που έχουν φούρνο θα τα φέρνουν κατεψυγμένα και θα τελειώνει το ψήσιμο στο φούρνο του καταστήματος.

Όπως και να το κάνεις θα έχουν μια καλύτερη αίσθηση "φρεσκάδας".

Στους περισσοτερους παραδοσιακους φούρνους στην Αθήνα τα διάφορα σφολιατοειδη δεν τα ζυμωνει πια η γιαγιά αλλά τα φέρνουν κατεψυγμένα. Γιατί να πληρώνω την μπουγάτσα 2 ευρώ όταν το lidl την έχει 70 λεπτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...