Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη φορά ραπέλ σήμερα στη σιδερένια γέφυρα (ντε Κίρικο) στις Μηλιές. Καλή φάση. Πολλά καινούρια πραγματάκια μάθαμε σήμερα.

 

Ερώτηση προς τους ενδιαφερόμενους (ο fotis είδα ασχολείται λογικά με τέτοια): Γνωρίζετε ποιον έχουμε "δάσκαλο" για αναρρίχηση στο Βόλο;

 

Tip: Κατάγεται από Αγρία (15 λεπτά από το Βόλο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

μισες δεν έχω δοκιμάσει ποτέ 

αμα δε πάρω καθόλου με αυτό θα το δοκιμάσω από Ιανουάριο....

Θέλω να φτάσω τα χέρια 46 εκατοστά για αρχή και τώρα είναι 41 και κάτι ψιλά....

1)γιατι κοιτας να ανεβασεις τα χερια?

2)γιατι συγκεκριμενα 46?

3)εστω οτι τα πας 46 τι θα σου προσφερει? :P

 

Δεν λεει τιποτα το μεγεθος των χεριων εαν δεν εχεις και ενα καλο ποσοστο λιπους.

Ξερω πολλους που γυμναζονται και εχουν χερια 50 εκατοστα αλλα αν πεσουν σε πιο χαμηλα ποσοστα λιπους θα μεινουν πολυυυ λιγοτερα...

Επισης pleasee αλλα μην κανετε ξεχωριστες ασκησεις που απομονωνουν τους πηχεις...Οι τενοντες την ακουνε για πλακα..Συμμετεχουν ηδη αρκετα σε οποιαδηποτε ασκηση του ανω κορμου και σε καποιες του κατω.

το θεμα ειναι οτι αν γυμνασεις τους πηχεις σου θα σε βοηθησουν σε πολλες ασκησεις γιατι εχε στο μυαλο σου οτι πολλες φορες πρωτα σε αφηνουν τα χερια και μετα τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στις πρώτες σελίδες του Born to Run. Το βιβλίο ειναι εξαιρετικά καλογραμμένο. Μπράβο γουιζι για την πρόταση!

Χαίρομαι που σου αρέσει. Όταν το τελειώσεις, πέρνα μια βόλτα από το "Προτάσεις Βιβλίων" να μας πεις μια συνολική άποψη.

 

Σήμερα έσπασα κάθε προηγούμενο record. Είναι η μία από τις δύο μέρες που πάω στη δουλειά με το ποδήλατο. Άργησα να φύγω από το σπίτι, οπότε έπρεπε να "καλύψω" τη δεδομένη απόσταση των 18.3χλμ σε λιγότερο χρόνο από αυτόν που έχω συνήθως στη διάθεσή μου. Γνωστή η διαδρομή, ήξερα σε ποια σημεία θα μπορούσα να "πιέσω" λίγο παραπάνω και σε ποια όχι. Αποτέλεσμα: Από τον συνήθη μέσο όρο των 28.1χλμ/ώρα, σήμερα "ανέβηκα" στα 30.1χλμ/ώρα και "έκοψα" σχεδόν 3 λεπτά από το συνηθισμένο χρόνο μου.

 

Αν με ρωτούσε κάποιος: "Άξιζε τον κόπο να "σκοτωθείς" πρωί πρωί για μόνο 3 λεπτά;" η απάντησή μου θα ήταν "ναι". Στα χρόνια που συμμετέχω και διαβάζω στο παρόν thread, ανάμεσα σε όλα αυτά που έχω καταλάβει είναι ότι εάν δεν πιέσω τον οργανισμό μου, δεν πρόκειται να δω αποτέλεσμα ή/και αλλαγή - πίεση η οποία θα με κάνει να γυμναστώ/ποδηλατήσω έξω από το "comfort zone". Εννοείται ότι η όποια πίεση πρέπει να είναι συστηματική και τακτική κι όχι "μία στο τόσο", αλλά, για τη σημερινή περίπτωση, μου φτάνει το αίσθημα ότι ήθελα να κάνω κάτι και το κατάφερα - δεν με "πρόδωσαν" τα πόδια μου. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι εάν δεν είχαμε "σκαρφαλώσει" σε κάποια ορεινά χωριά χτες (80χλμ συνολική απόσταση), ίσως σήμερα να είχα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά αυτές είναι απλά οι "σκέψεις" που κάνει ο "άλλος" wizzy για να "σπρώξει" τον wizzy που γράφει τώρα να πιεστεί περισσότερο.

[...]Επισης pleasee αλλα μην κανετε ξεχωριστες ασκησεις που απομονωνουν τους πηχεις...Οι τενοντες την ακουνε για πλακα..Συμμετεχουν ηδη αρκετα σε οποιαδηποτε ασκηση του ανω κορμου και σε καποιες του κατω.

 

 

[...]το θεμα ειναι οτι αν γυμνασεις τους πηχεις σου θα σε βοηθησουν σε πολλες ασκησεις γιατι εχε στο μυαλο σου οτι πολλες φορες πρωτα σε αφηνουν τα χερια και μετα τα υπολοιπα

 

Στο θέμα της εκγύμνασης των πήχεων, συμφωνώ με τον Spect~. Κάνω ασκήσεις στο σπίτι για τους καρπούς/πήχεις και η λαβή μου (grip) έχει δυναμώσει αρκετά - πέραν του ότι ο πόνος στο καρπούς από το πολύωρο κράτημα του τιμονιού του ποδηλάτου έχει μειωθεί αισθητά.

 

Άλλωστε, το είπε κι ο Bruce Lee: "There are no wrists".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)γιατι κοιτας να ανεβασεις τα χερια?

2)γιατι συγκεκριμενα 46?

3)εστω οτι τα πας 46 τι θα σου προσφερει? :P

 

τίποτα απλώς έτσι μου αρέσει,εχω μανία με τα χέρια γιατί όταν ήμουν μικρός είχα πολύ αδύναμα χέρια

50+ είναι το όνειρο μου αλλά βάζω  μικρούς στόχους για αρχή.

42,44,46,48,50

ασ εχω και λίπος δε με νοιάζει 

 

πηχεις κανω μόνο μια για καρπό για να δυναμώσω το grip μου σε αρσεις και τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Big Boss είπε:
μισες δεν έχω δοκιμάσει ποτέ 
αμα δε πάρω καθόλου με αυτό θα το δοκιμάσω από Ιανουάριο....
Θέλω να φτάσω τα χέρια 46 εκατοστά για αρχή και τώρα είναι 41 και κάτι ψιλά....
1)γιατι κοιτας να ανεβασεις τα χερια?
2)γιατι συγκεκριμενα 46?
3)εστω οτι τα πας 46 τι θα σου προσφερει? 
 
Ο χρήστης Expertr είπε:

Δεν λεει τιποτα το μεγεθος των χεριων εαν δεν εχεις και ενα καλο ποσοστο λιπους.

Ξερω πολλους που γυμναζονται και εχουν χερια 50 εκατοστα αλλα αν πεσουν σε πιο χαμηλα ποσοστα λιπους θα μεινουν πολυυυ λιγοτερα...
Επισης pleasee αλλα μην κανετε ξεχωριστες ασκησεις που απομονωνουν τους πηχεις...Οι τενοντες την ακουνε για πλακα..Συμμετεχουν ηδη αρκετα σε οποιαδηποτε ασκηση του ανω κορμου και σε καποιες του κατω.
το θεμα ειναι οτι αν γυμνασεις τους πηχεις σου θα σε βοηθησουν σε πολλες ασκησεις γιατι εχε στο μυαλο σου οτι πολλες φορες πρωτα σε αφηνουν τα χερια και μετα τα υπολοιπα

Συμφωνω.Αλλα το να γυμναζεις ουσιαστικα τους πηχεις καθημερινα + αν κανει καποιος χειρονακτικη εργασια η ακομα και στο ποντικι του υπολογιστη ειναι ηδη αρκετο για να κανεις και εξτρα ασκησεις που τους απομονωνει.
Προσωπικα στις ασκησεις πλατης που ξεμενω απο λαβη + οτι γλιστραει χρησιμοποιω στραπς και ειμαι κομπλε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για κάθε μέρα αλλά μια φορά τη βδομάδα μια άσκηση είσαι κομπλέ.


 Στα ποσα κιλά ξεκινάς τα στραπς;

Εννοω οτι καθε μερα γυμναζονται μεσω αλλων ασκησεων ετσι και αλλιως.
Για διευκολνση τα βαζω γιατι μετα απο καποιες επαναληψεις ιδρωνουν τα χερια και γλιστρανε.
Δεν εχω οριο κιλων που λεω απο εδω και πανω στραπς
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είπα να δοκιμάσω για μέγιστο στις άρσεις με 3" fat bar και να δω πού περίπου βρίσκομαι στην λαβή μου(ήξερα ότι θα τερμάτιζε πρώτα η λαβή πριν όλα τα άλλα - εννοείται χωρίς ιμάντες) .

Έχω μια ενόχληση στην δεξιά ωμοπλάτη εδώ και δύο ημέρες από άλλη προπόνηση, αλλά δοκίμασα με ελαφρά κιλά και δεν είχα ιδιαίτερο θέμα στο 90% της συνολικής προπόνησης, ίσως μπορούσα να πάω παραπάνω, αλλά άρχισε να ενοχλεί στο τελευταίο βαρύ σετ. Ευχαριστημένος πάντως.

Double overhand: 90

Αριστερό κάτω - δεξί από πάνω: 130

Αριστερό πάνω - δεξί κάτω: 170

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Double overhand: 90

Αριστερό κάτω - δεξί από πάνω: 130

Αριστερό πάνω - δεξί κάτω: 170

Πολύ καλός. Με κανονική μπάρα που είσαι ?

 

Εγώ σήμερα στο squat conservative max στα 150 και 3 μονές ακόμα στα 140. 

 

Στις άρσεις 3 μονές στα 185.

 

Σε 10 μέρες έχω mock meet. Λογικά πάγκος και άρσεις θα έχουν σίγουρα pr. Στο squat εξαρτάται αν θα έχω spotter και δεν χεστώ πάνω μου  :-D

 

Εντωμεταξύ για εκατοστά σήμερα δεν με τράκαρε ένας τύπος και άρχισα ψιλοχεσμένος την προπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα για να μου βγει γαμάτα μια προπόνηση πρέπει να με έχουν νευριάσει πριν...

τώρα πάω για κάτω κορμό άνευ νεύρου.... 

Εγώ νεύρο βγάζω μόνο όταν μπαίνω στα σετ. Με το που αφήσω την μπάρα είμαι ο πιό ήρεμος άνθρωπος του κόσμου. Τώρα που το σκέφτομαι έχει πλάκα. Κάθομαι μπαίνω π.χ. στο squat κάτω από την μπάρα με αρκετό aggression και με το που την rack-άρω είμαι λες και μπήκα καταλάθος στο γυμναστήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νεύρο βγάζω μόνο όταν μπαίνω στα σετ. Με το που αφήσω την μπάρα είμαι ο πιό ήρεμος άνθρωπος του κόσμου. Τώρα που το σκέφτομαι έχει πλάκα. Κάθομαι μπαίνω π.χ. στο squat κάτω από την μπάρα με αρκετό aggression και με το που την rack-άρω είμαι λες και μπήκα καταλάθος στο γυμναστήριο.

πρέπει να το ζήσω αυτό !!! 

 

ευτυχώς νευρίασα και βγήκε πολύ καλή προπόνηση ποδιών. 

πραγματικά τραγικό, όπου είχα κατά νου να πάω να κάνω άσκηση, έμπαιναν και μου έπαιρναν τον χώρο...δεν έκανα rack σήμερα-όλα πιασμένα ..... έκανα deep squat με ket/ball και αλτήρα. δεν κακό .... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα λέω εγώ ο Άλεξ λέει πώς δε γίνεται δουλειά. Δεν πειράζει, θα του δείξω γω σαν γίνω Χουλκ πόσο άδικο έχει :)

 

Μάους, να πάρω μια τέτοια ψησταριά; Αν όχι, ποια προτείνεις εσύ για εύκολο καθάρισμα και καλό ψήσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω μια φορα ηθελα να κανω μπροστινα σκουοτ στο ρακ, αλλα πηγε ενα γκρουπ τεσσαρων ατομων που κανουν μαζι..λεω ουτε αυριο δεν θα κανω . Επιασα αλτηρες και εκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...