Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα δεν με καίει καθόλου η δύναμη της λαβής μου αλλά υποθέτω δεν είναι αρκετά μεγάλες οι παλάμες μου για πιό χοντρές μπάρες. Στις άρσεις με τα κιλά που γράφω συχνά εδώ αλλά και με τα 205 που είναι τα περισσότερα που έχω κρατήσει δεν υπήρξε ποτέ υπόνοια ότι θα με εγκατέλειπε η λαβή μου. 

Προφανώς έχεις πολύ δυνατή λαβή για να κρατάς τόσο μεγάλο βάρος, είναι φως φανάρι.

 

Είναι αλήθεια ότι ένα μεγάλο χέρι με μακριά δάκτυλα θα πιάσει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια μιας χοντρής μπάρας και βοηθάει πάρα πολύ(αρκεί και οι πήχεις να μην έχουν δύναμη κοριτσιού) . Ούτε και εγώ έχω τεράστιο χέρι, απλά μου μπήκε το μικρόβιο της εκγύμνασης της λαβής εδώ και χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ναι, πάρα πολύ δυνατές λαβές, ιδιαίτερα για το σωματικό τους βάρος, όχι όμως οι απολύτως δυνατότερες σε μετρήσιμο μέγεθος. Υπάρχουν πολλά εξωφρενικά-εξωγήϊνα ρεκόρ κάθε είδους σε ασκήσεις με λαβές(grip, bending, pinch), το Διαδίκτυο είναι γεμάτο σε σχετικά φόρουμ.

Επίσης ένας κορυφαίος strongman που κουβαλάει για 50 μέτρα από 150++ κιλά σε κάθε χέρι, μάλλον έχει εξαιρετικά δυνατή λαβή.

 

Με την ευκαιρία: πού το κάνει κανείς αυτό το bouldering, υπάρχουν ειδικοί χώροι; Προτιμάται έναντι της ορειβασίας ως πιο ασφαλές ή βοηθάει σαν προετοιμασία-γυμναστική για ορειβασία; Υπάρχει κανείς εκεί πάνω από 90-100 κιλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε πόσες ώρες τρώτε και πόσα γεύματα κάνετε ημερησίως; 
πιστεύετε στην πρωτεϊνοσύνθεση των ανά 3 ωρών γευμάτων; και ποιά η γνώμη σας για την άποψη της έκφρασης περί υψηλής έκκρισης ινσουλίνης σε άνω των 5 ώρων γευμάτων; 

ps σαν ερώτηση σε εξετάσεις ακούστηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και άλλο βίντεο με τον τύπο και την τύπισσα, εδώ ίσως; Είχε πάει να προπονηθεί με πρώην πρωταθλητή άρσης βαρών. Καλά, το "natural bodybuilder" στον τίτλο, το αφήνω ασχολίαστο.

 

Υ.Γ.: όσο και να μην θέλω, πλέον, να μπαίνω στη λογική του bodyduilding(προπόνηση, φιλοσοφία), αν μου βάζανε να επιλέξω αν θα ήθελα να μοιάζω ανάμεσα σε αυτόν και τον άλλον τον bouldera, θα διάλεγα τον bodybuilder γιατί ο άλλος είναι επιζήσας του Άουσβιτς.

 

Υ.Γ2.: Το βίντεο είναι διδακτικό γιατί δείχνει πόσοι διαφορετικοί τρόποι υπάρχουν για να γυμνάζεται κάποιος και ότι δεν μπορείς να κάνεις τα πάντα όλα καλά. Δεν ξέρω τι είδους προπόνηση λαβής έκανε ο bb ποτέ του(πέρα από bar curls), και μάλλον είναι καμιά 50-60αριά κιλά βαρύτερος του επιζήσαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε πόσες ώρες τρώτε και πόσα γεύματα κάνετε ημερησίως; 

πιστεύετε στην πρωτεϊνοσύνθεση των ανά 3 ωρών γευμάτων; και ποιά η γνώμη σας για την άποψη της έκφρασης περί υψηλής έκκρισης ινσουλίνης σε άνω των 5 ώρων γευμάτων; 


ps σαν ερώτηση σε εξετάσεις ακούστηκε 

Ανα 2-3 ωρες περιπου.
Μεταξυ του μεσημεριανου και του απογευματινου μονο υπαρχει μεγαλυτερη αποσταση λογο προπονησης ενδιαμεσα.
Αν πιστευουμε; Ειναι ξεκαθαρο νομιζω και ειναι ο λογος που χωριζουμε τα γευματα.
Δεν καταλαβα το δευτερο ερωτημα ομως τι θες να πεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε πόσες ώρες τρώτε και πόσα γεύματα κάνετε ημερησίως; 

πιστεύετε στην πρωτεϊνοσύνθεση των ανά 3 ωρών γευμάτων; και ποιά η γνώμη σας για την άποψη της έκφρασης περί υψηλής έκκρισης ινσουλίνης σε άνω των 5 ώρων γευμάτων; 

 

ps σαν ερώτηση σε εξετάσεις ακούστηκε 

Λοιπόν moi τις μέρες που έχω προπόνα τρώω 4 φορές. Μία στις 10:30-11, μία στις 2:30-3 και μετά κάπου 7:30-8 και μία στις 12-1. Τις μέρες που δεν έχω προπόνα συνήθως τρώω 3 φορές. Μία στις 12-1, μία στις 5 ξέρω γω και μία στις 10..προφανώς οι θερμίδες του κάθε γεύματος είναι ~1000 για να μου βγουν τα macros. Μπορεί να φάω και λιγότερο αν είναι κάπου να φάω οπότε σώζω θερμίδες για το feast.

 

Στο ανα 3 ώρες δεν συμφωνώ. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να υπάρχει ένα even distribution της πρωτείνης για να υπάρχει πάντα πρωτεινοσύνθεση αλλά το πότε θα τα κάνεις τα γεύματα δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο όσο νομίζουμε.

 

Για την τελευταία σου ερώτηση. Ναι οκ, αν τρως ανα 5 ώρες φυσικό είναι να είναι μεγαλύτερο θερμιδικά το γεύμα οπότε να προκαλέσεις και παραπάνω έκκριση ινσουλίνης ? so what ? Αν είναι να φοβόμαστε την ινσουλίνη να μην τρώμε καν υδ/ακες και να αφήσουμε να γίνεται γλυκονεογένεση από την πρωτείνη. 

 

Α και το κλασικό που ποστάρω πάντα πλέον: 

https://youtu.be/GAvW6xBZjSk?list=PLec4qvyckuk0XuRmKghO2wlS6_ohr7ORr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω δει και άλλο βίντεο με τον τύπο και την τύπισσα, εδώ ίσως; Είχε πάει να προπονηθεί με πρώην πρωταθλητή άρσης βαρών. Καλά, το "natural bodybuilder" στον τίτλο, το αφήνω ασχολίαστο.

 

Υ.Γ.: όσο και να μην θέλω, πλέον, να μπαίνω στη λογική του bodyduilding(προπόνηση, φιλοσοφία), αν μου βάζανε να επιλέξω αν θα ήθελα να μοιάζω ανάμεσα σε αυτόν και τον άλλον τον bouldera, θα διάλεγα τον bodybuilder γιατί ο άλλος είναι επιζήσας του Άουσβιτς.

 

Υ.Γ2.: Το βίντεο είναι διαδακτικό γιατί δείχνει πόσοι διαφορετικοί τρόποι υπάρχουν για να γυμνάζεται κάποιος και ότι δεν μπορείς να κάνεις τα πάντα όλα καλά. Δεν ξέρω τι είδους προπόνηση λαβής έκανε ο bb ποτέ του(πέρα από bar curls), και μάλλον είναι καμιά 50-60αριά κιλά βαρύτερος του επιζήσαντα.

 

εξαρταται παντα απλα ειναι τυχαιο παραδειγμα υπαρχουν και καλυτερα σωματα στο Bouldering οπως και χειροτερα. Γενικα το σωμα προσαρμοζεται σε οτι κανουμε. Το bodybuilding  κανει αυτο που λεει η λεξη χτιζει σωμα. Ειναι φτιαγμενο για αυτο το πραγμα και οτιδηποτε αλλο και να κανεις αποτελεσμα BB δεν θα κανεις (αναφερομαι στη λεπτομερεια). Παντα υπαρχουν αλλες προπονησεις κανουν επισης απιστευτα σωματα αλλα αν το πας στη λεπτομερεια το BB θα στη δωσει. Επισης στο σωμα γενικα παιζει ρολο και το καλουι του καθενος.

 

Αναλογικα η δυναμη στη λαβη του ορειβατη ειναι καλυτερη απο του μποντι μπιλντερα.

 

ΥΓ: το να μιλας υποτημιτικα για τον αλλο το θεωρω απλα τραγικο (αναφερομαι στο επιζησαντα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν moi τις μέρες που έχω προπόνα τρώω 4 φορές. Μία στις 10:30-11, μία στις 2:30-3 και μετά κάπου 7:30-8 και μία στις 12-1. Τις μέρες που δεν έχω προπόνα συνήθως τρώω 3 φορές. Μία στις 12-1, μία στις 5 ξέρω γω και μία στις 10..προφανώς οι θερμίδες του κάθε γεύματος είναι ~1000 για να μου βγουν τα macros. Μπορεί να φάω και λιγότερο αν είναι κάπου να φάω οπότε σώζω θερμίδες για το feast.

 

Στο ανα 3 ώρες δεν συμφωνώ. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να υπάρχει ένα even distribution της πρωτείνης για να υπάρχει πάντα πρωτεινοσύνθεση αλλά το πότε θα τα κάνεις τα γεύματα δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο όσο νομίζουμε.

 

Για την τελευταία σου ερώτηση. Ναι οκ, αν τρως ανα 5 ώρες φυσικό είναι να είναι μεγαλύτερο θερμιδικά το γεύμα οπότε να προκαλέσεις και παραπάνω έκκριση ινσουλίνης ? so what ? Αν είναι να φοβόμαστε την ινσουλίνη να μην τρώμε καν υδ/ακες και να αφήσουμε να γίνεται γλυκονεογένεση από την πρωτείνη. 

 

Α και το κλασικό που ποστάρω πάντα πλέον: 

https://youtu.be/GAvW6xBZjSk?list=PLec4qvyckuk0XuRmKghO2wlS6_ohr7ORr

είναι μύθος η αύξηση λιπογένεσης από την υψηλή έκκριση ινσουλίνης; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μύθος η αύξηση λιπογένεσης από την υψηλή έκκριση ινσουλίνης; 

 

http://www.plosone.org/article/fetchObject.action?uri=info:doi/10.1371/journal.pone.0038632&representation=PDF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδανικότατα .... έχεις και κείνο με το πρωινό αερόβιο παρόμοιο αρθράκι διότι το αποθήκευσα στο κινητό αλλά το έκανα φορμάτ και το έχασα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδανικότατα .... έχεις και κείνο με το πρωινό αερόβιο παρόμοιο αρθράκι διότι το αποθήκευσα στο κινητό αλλά το έκανα φορμάτ και το έχασα; 

http://www.jissn.com/content/pdf/s12970-014-0054-7.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται παντα απλα ειναι τυχαιο παραδειγμα υπαρχουν και καλυτερα σωματα στο Bouldering οπως και χειροτερα. Γενικα το σωμα προσαρμοζεται σε οτι κανουμε. Το bodybuilding  κανει αυτο που λεει η λεξη χτιζει σωμα. Ειναι φτιαγμενο για αυτο το πραγμα και οτιδηποτε αλλο και να κανεις αποτελεσμα BB δεν θα κανεις (αναφερομαι στη λεπτομερεια). Παντα υπαρχουν αλλες προπονησεις κανουν επισης απιστευτα σωματα αλλα αν το πας στη λεπτομερεια το BB θα στη δωσει. Επισης στο σωμα γενικα παιζει ρολο και το καλουι του καθενος.

 

Αναλογικα η δυναμη στη λαβη του ορειβατη ειναι καλυτερη απο του μποντι μπιλντερα.

 

ΥΓ: το να μιλας υποτημιτικα για τον αλλο το θεωρω απλα τραγικο (αναφερομαι στο επιζησαντα)

Ναι, συμφωνώ με όσα λες.

Δεν θεωρώ όμως ότι είπα κάτι υποτιμητικό και δεν καταλαβαίνω γιατί το εξέλαβες έτσι, είπα απλά την άποψή μου για ένα παρουσιαστικό απλά στο χαλαρό, όπως σχολιάζεις και εσύ και ο καθένας μας αν είναι ωραίο ένα σώμα ή όχι, σύμφωνα με τα δικά κριτήρια μας. Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και μπορεί να είναι διαμάντι χαρακτήρας.

 

Σχολιάζουμε την κάθε φωτογραφία του καθενός, bb, μελών του παρόντος θέματος, πάσχεις εκεί, θέλεις εκείνο, κ.λ.π. Έκανα μια παρομοίωση, το συνηθίζω, εσύ όμως χαρακτήρισες άμεσα το δικό μου σχόλιο, συγκεκριμένα -καλύτερα να έλεγες ότι εγώ είμαι τραγικός, όχι το σχόλιό μου, στον χαρακτήρα μου αναφέρεσαι έτσι και αλλιώς, σταράτα πράγματα.

Δικαίωμά σου, βέβαια, όπως και δικαίωμά μου να μην μου αρέσει κάτι και να λέω τη γνώμη μου, διαφωνείς; Πρέπει να ζητάω πρώτα έγκριση από κάπου πριν πω κάτι, ώστε να πιστοποιηθεί ως ασφαλές, δεν ξέρω, ρωτάω.

 

Δεν εκφράζομαι με όρους πολιτικής ορθότητας για να μην θιχτεί κανείς, να είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνω και μάλιστα αηδιάζω με την πολιτική ορθότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με "ενοχλησε" γιατι ειναι πχ σαν να πω εγω για σενα επειδη κανεις λιγοτερα κιλα "δες τη γκομενα με τι κιλα κανει" (γκομενα εννοοντας εσενα ). 

 

Θα μπορουσες να το πεις με διαφορετικο τροπο. Ξερω οτι δεν το εννοουσες υποτιμητικα απλα σου λεω πως ακουγεται. 

Αν δεν καταλαβες δεν διαφωνω με τη γνωμη σου και για μενα ειναι υπερβολικα λεπτος διαφωνω με τον χαρακτηρισμο και μονο. Τιποτα παρα πανω τιποτα παρα κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...