Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακομα ρε πστη μου να περασει η περιδος της Αλλεργιας? Καλοκαιρι μπηκαμε. Σταματησα την αγωγη τελη Μαιου που μου χε πει ο γιατρος, κατεβηκα χθες Αθηνα για κατι δουλειες, και σημερα που ξυπνησα φτερνισματα, καταρροη μπουκωμα με τη μια

 

Τι κανω, ξαναξεκιναω φαρμακω μεχρι να φυγω παλι για το νησι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι με xozal κανα μηνα τωρα, ενα χαπακι καθε βραδι και κοιμαμαι σαν πουλακι...Καμια φορα δεν παιρνω και ειμαι οκ αλλα αν το αφησω για 2 βραδια εχω θεμα...Σημερα το πρωι ειχα καταρροη και φτερνισμα τρελο...Υπαρχει θεμα εθισμου με xozal η να το συνεχισω λιγο ακομα?Οπου να ναι τελειωνει το κουτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις χρονιο συμπτωμα να τον πιανει κατι σαν φαγουρα στον λαρυγγα και να κανει εκουσια δυνατα ρουφηγματα στο σημειο εκεινο με ηχο πιο εντονο απο ροχαλητορο για να αντιμετωπισει τον κνησμο;

Το εχω απο μικρος, οι γιατροι που με τρεχαν οι γονεις μου μικρο ειχαν πει οτι δεν εχω τιποτα κι οτι ειναι ιδεα μου, αλλα μεχρι σημερα κραταει και εντεινεται σε περιοδους αλλεργικης εξαρσης (ανοιξη, αρχες καλοκαιριου).

 

Το κυριο προβλημα ειναι οτι οι ηχοι που προκαλω ειναι ενοχλητικοι για τους γυρω μου, λες και ειμαι κανας χιμπατζης ξερω-γω, συν οτι ειναι ενοχλητικη κατασταση και για εμενα τον ιδιο. Μερικες φορες ερεθιζεται και ο λαρυγγας μου απο αυτο που κανω για να περιορισω την φαγουρα. Κανα 2 φορες ειδα και λιγο αιμα.

 

Το θεμα ομως ειναι αν προκειται περι αλλεργιας ή κατι αλλο. Λογικα τοσα χρονια που κραταει δε θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες που πήγα σε χώρο με πολλά φυτά-δέντρα ευτυχώς δεν με έπιασε η αλλεργία. Ενώ πριν κάνα μήνα ενώ έπαιρνα και modulair με έπιανε τρελή καταρροή, φτερνίσματα και φαγούρα στα μάτια.

 

Εχει κανεις χρονιο συμπτωμα να τον πιανει κατι σαν φαγουρα στον λαρυγγα και να κανει εκουσια δυνατα ρουφηγματα στο σημειο εκεινο με ηχο πιο εντονο απο ροχαλητορο για να αντιμετωπισει τον κνησμο;
Το εχω απο μικρος, οι γιατροι που με τρεχαν οι γονεις μου μικρο ειχαν πει οτι δεν εχω τιποτα κι οτι ειναι ιδεα μου, αλλα μεχρι σημερα κραταει και εντεινεται σε περιοδους αλλεργικης εξαρσης (ανοιξη, αρχες καλοκαιριου).

Το κυριο προβλημα ειναι οτι οι ηχοι που προκαλω ειναι ενοχλητικοι για τους γυρω μου, λες και ειμαι κανας χιμπατζης ξερω-γω, συν οτι ειναι ενοχλητικη κατασταση και για εμενα τον ιδιο. Μερικες φορες ερεθιζεται και ο λαρυγγας μου απο αυτο που κανω για να περιορισω την φαγουρα. Κανα 2 φορες ειδα και λιγο αιμα.

Το θεμα ομως ειναι αν προκειται περι αλλεργιας ή κατι αλλο. Λογικα τοσα χρονια που κραταει δε θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο.

Μάλλον περί αλλεργίας πρόκειται γιατί έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα. Λύση δεν έχω βρει, ακόμα και σε γιατρούς που πήγα.

Φέτος με έπιασε αρχές Μαΐου το συγκεκριμένο σύμπτωμα για καμιά εβδομάδα, μετά μου πέρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι με xozal κανα μηνα τωρα, ενα χαπακι καθε βραδι και κοιμαμαι σαν πουλακι...Καμια φορα δεν παιρνω και ειμαι οκ αλλα αν το αφησω για 2 βραδια εχω θεμα...Σημερα το πρωι ειχα καταρροη και φτερνισμα τρελο...Υπαρχει θεμα εθισμου με xozal η να το συνεχισω λιγο ακομα?Οπου να ναι τελειωνει το κουτι...

Κοντευω 20 χρονια με τα σχετικα χαπια.....!!!Οχι δεν υπαρχει εθισμος απλα καλυτερα να το πινεις λιγο πριν κοιμηθεις εχει μια παρενεργεια(ελαφρα υπνηλια αναλογα τον οργανισμο και το χαπι το xozal εχει τις λιγοτερες παρενεργειες).Καλο θα ηταν(αν δεν εχεις βαρια συμπτωματα) την μια μερα να επινες το χαπι την αλλη να εβαζες στην μυτη  Pulmicort nasal spray εμενα αυτο το σπρευ με βοηθα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά, αφού πήρα το Rupafin για ένα μήνα κάθε μέρα, πλέον το παίρνω κάθε δεύτερη ή τρίτη μέρα, εξαρτάται αν δω πως με "γαργαλάει" η μύτη...

 

...έτσι ώστε να μην το παρακάνω, αλλά να διατηρήσω και τις θετι΄κες επενέργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος η κατάσταση είναι τραγική, μόλις λίγο συνέλθω αντε πάλι τα ίδια,  ειδικά και στις αιμορροιδες που έχω θέμα από τον στρατό πρώτη φορά σε τέτοια έξαρση,  και κάθε φορά που πήγαινα στον γιατρό πάρα πολύς κόσμος με τα ίδια συμπτώματα,  συνήθως μέσα στον Μάιο υποχωρουν αλλά φέτος πιάσαμε και Ιούνιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιζουν θεματα και στη θαλασσα μεσα στο νερο? Εκανα χθες πρωτο μπανιο, και εκανα γαργαρες με τη μυτη γιατι πιστευα οτι βοηθαει. Το βραδυ ειχαν κλεισει και τα 2 ρουθουνια μου και ειχα ενα μπουκωμα και ενα φουσκωμα απιστευτο. Ξυπνησα ξημερωματα γιατι δε μπορουσα να αναπνευσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουν θεματα και στη θαλασσα μεσα στο νερο? Εκανα χθες πρωτο μπανιο, και εκανα γαργαρες με τη μυτη γιατι πιστευα οτι βοηθαει. Το βραδυ ειχαν κλεισει και τα 2 ρουθουνια μου και ειχα ενα μπουκωμα και ενα φουσκωμα απιστευτο. Ξυπνησα ξημερωματα γιατι δε μπορουσα να αναπνευσω

κοιτα επειδη εγω εχω θεμα σοβαρο με το μπουκωμα της μυτης το αλατονερο με χειροτευει.

Ενημερωτικα πηρα για πρωτη φορα τα rupafin 1 χαπι/μερα για μισο μηνα μεχρι στιγμης. Εχω λιγοτερο μπουκωμα αλλα αναγκαζομαι ακομα να βαζω το βραδυ λιγο αποσυμφορητικο(μπορει να εχω παθει και φαρμακευτικη ρινιτιδα) ή το αλλο σεναριο μπορει ακομα ο καιρος να μην βοηθαει και αμα δεν επαιρνα τα rupafin να ημουν πολυ χειροτερα! Δεν ξερω.. βαρεθηκα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω χρονια χρηση xozal, aerius, rupafin. Μεχρι σημερα (για φετος) νιωθω τραγικα. Μιλησα με ΩΡΛ γιατρο & μου ειπε οτι η φετινη χρονια ειναι η χειροτερη, ενοχλει πολυ κοσμο ακομη και τελη Ιουνιου η αλλεργικη ρινιτιδα. Σκεφτομαι να ξεκινησω για 1 μηνα ενα ομοιοπαθητικο σκευασμα μηπως κ βρω γιατρεια. Ισως μου καταπολεμησει το προβλημα. Εχω διαβασει πως για την συγκεκριμενη αλλεργια η ομοιοπαθητικη εχει πολυ καλα αποτελεσματα. Δυστυχως θα μου λειψει ο καφες για ενα μηνα αλλα πιστευω να απαλλαγω απο το φτερνισμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα πιστευω να απαλλαγω απο το φτερνισμα!

Να σου δωσω το μπουκωμα να μου δωσεις το φτερνισμα?!!! Μετα ξερεις τι θα πεις? Καλος φιλος το φτερνισμα..!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω αλλεργιες ολο τον χρονο φυσικα νιωθω οτι επιβαρυνεται ο οργανισμος την ανοιξη.

Παιδια οποιος δεν εχει κανει τα τεστ αλλεργιας ας το κανει μηπως βρεθει τι τον πειραζει και σωθει στο Αλλεργιολογικο τμημα που παω συνεχεια ερχεται κοσμος απο επαρχια να κανει ενα εμβολιο(εχει βρεθει τι τους πειραζει) που διαρκει 6 μηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγω εχω αλλεργιες ολο τον χρονο φυσικα νιωθω οτι επιβαρυνεται ο οργανισμος την ανοιξη.

Παιδια οποιος δεν εχει κανει τα τεστ αλλεργιας ας το κανει μηπως βρεθει τι τον πειραζει και σωθει στο Αλλεργιολογικο τμημα που παω συνεχεια ερχεται κοσμος απο επαρχια να κανει ενα εμβολιο(εχει βρεθει τι τους πειραζει) που διαρκει 6 μηνες.

Στο ρεθυμνο μπορω να κανω τεστ αλλεργιας στο νοσοκομειο; Μονο στην αθηνα γίνεται;

Εχω βγαλει εδω και 3 μερες μερικα σπυρακια σ ολο μου το σωμα και με φαγουριζουν και ζαλιζομαι λιγο.

Εμβολιο για αλλεργια δε μπορω να κανω στο ρεθυμνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...