Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:wacko:  :blink:  :unsure:  :huh: 50€?
θα πάω να βγάλω σε πρώτη φάση την πανοραμική ακτινογραφία και μετά θα πάω να τη δείξω σε οδοντίατρο. 
Εσύ που τους έβγαλες πόσο περίπου στοίχισε ο ένας. 

Η μοναδική επαφή που έχω με οδοντίατρο είναι ο εξαμηνιαίος έλεγχος-καθαρισμός δοντιών  :ph34r: δεν έχω ιδέα από σφραγίσματα κτλ. Και τώρα που με πονάει, προφανώς πρέπει να σκάει - δεν έχει κάνει απόστημα, πρηστεί ή οτιδήποτε, πολύ μου κακοφαίνεται :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια εγω πως γινετε να εβγαλα 4 φρονιμητες με ολικη αναισθησια και την ιδια μερα ετρωγα και  μιλουσα κανονικα και δεν με πονεσε καθολου μετα την εγχειρηση!! μεχρι και γυμναστηριο με τα ραμματα πηγαινα μετα απο 5μερες!!

ουτε ενα παυσιπονο δεν πηρα!! ελαχιστον πρηξιμο μονο μου εκανε

 

 

την καλυτερη δουλεια εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι καν γιατι εχω λογαριασμο και πληρωνω καθε τελος χρονου τον γιατρο.Και αν εχεις 2 ατομα και εκτακτα περιστατικα (απονευρωση και σφραγισματα) χανεις το λογαριασμο.Πηγαινε πριν την ακτινογραφια στον οδοντιατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παντα, ολα τα χρονια οσο θυμαμαι, κατα καιρους κανω/κανουμε με δικους μου ανθρωπους, τις ιδιες κουβεντες για τους φρονιμiτες.
Κατα ποσο πρεπει να βγουν, αν οχι κλπ.
Συνηθως, παμε να βγαλουμε καποιον, οταν για καποιο λογο ενοχλει.
Ομως, μηπως τελικα κι οι γιατροι, με σχετικη ευκολια λενε 'πηγαινε βγαλε τον φρονιμητη';

Τωρα μου κουνιεται ενα δοντι πισω, το οποιο οπως εδειξε η ακτινογραφια/πανοραμικη, 'επηρεαζεται'/σπρωχνεται απο εναν εσωκλειστο(εσωτερικο) φρονιμιτη.
Πονο δεν εχω (τουλαχιστον μεχρι σημερα), αλλα μου σπρωχνει το πιο μπροστινο, και το κανει να μην ειναι πολυ σταθερο.

Ο οδοντιατρος, παροτι ο ιδιος δεν αναλαμβανει εξαγωγη φρονιμiτη, ηταν απολυτος: πρεπει να βγει. Γιατι λεει θα κανει ζημια και στο μπροστινο που ηδη κουνιεται.
Ειναι οντως ετσι; ή το μπροστινο θα κουνιονταν (για x λογους) ετσι κι αλλιως;

Παλια ειχα βγαλει ενα φρονιμiτη, αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι κολάω κάπως, δεν ξερω αν οντως πρεπει να γινει αυτό ή οχι.
Σε καθε περιπτωση θα μιλησω και με δευτερο οδοντιατρο να παρω κι αλλη γνωμη.

Απο αυτα που σας ειπα εδω καμια γνώμη;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικά οί φρονιμητες είναι άχρηστα δόντια και απο οτι έχω ακούσει απο γιατρούς ευτυχώς εξελισσόμαστε και γεννιούνται παιδιά χωρίς φρονιμητες. Όταν λέει ο γιατρός ότι Μπορεί να σου κάνει ζημιά Στα αλλά ισχύει. Γιατί αν δεν βγαίνει σωστά σπρώχνει τα άλλα δόντια και τα χαλάει. Σκέψου σαν να πας να παρκάρεις ενα αμάξι κάπου πού δεν χωράει χτυπώντας το μπροστινό αμάξι συνέχεια. Στο τέλος θα τού αλλάξεις τί θέση και θα του έχεις κάνει ζημιά. Εγώ έβγαλα Και τους 4μαζί πρίν με πιάσουν πόνοι και συνιστώ να το κάνεις γιατι αν αρχίσει να σε πονάει δεν θα την παλεύεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηδη κουνιεται ενα δοντι πραγματι κανει χημια στα αλλα. Μην το ρισκαρεις κατα τη γνωμγ μου. Τον Σεπτεμβριο εβγαλα ταυτοχρονα και τους 4 σε γναθοχειρουργο, ο πονος λιγος (πιθανον και λογω των παυσιπονων) για τις επομενες 4-5 μερες και τωρα ειμαι ενα ελευθερο πουλι! Θεωρω ππλυ ψυχοφθορο να πηγαινεις καθε λιγο να βγαζεις εναν εναν πανω που συνηλθες απο το προηγουμενο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκτακτως εβγαλε η κοπελα μου τους αλλους 2 φρονιμιτες. Ποναει αρκετα τωρα, αν και πηρε πριν μια ωρα mesulid. Ποναει και στην αριστερη αμυγδαλη. Δε ξερω εαν ειναι φυσιολογικο. Ο γιατρος ειπε να ξαναπει σε μιση ωρα ακομα ενα mesulid ή ponstan. Αλλα μου ειπε οτι θα παρει ενα depon, για να μην επιβαρυνει αλλο τον οργανισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ως γνωστόν το ponstan και το mesulid μαζί με το depon cocktail είναι καλύτερα. Δεν αφήνετε τα πειράματα να κάνετε αυτά που σας λέει ο γιατρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πιο λογικο 2 mesulid μεσα σε 2 ωρες; Ασε μας κοπελα μου.

 

Είναι πιο λογικό να παίρνει ένα από τα δύο. Παλαιότερα υπήρχε το συγκεκριμένο φάρμακο στην αγορά και μάντεψε γιατί αποσύρθηκε; Ηπατοτοξικότητα. Και δεν μιλάμε για full δόση παρακεταμόλης (depon) και νιμεσουλίδης (mesulid) αλλά για το 1/5 από αυτό που πήρε η κοπέλα σου. 

Δεν πρέπει να μπλέκει φάρμακα τα οποία έχουν αποδεδειγμένα αλληλεπιδράσεις ή τοξικότητα ως cocktail.

Δεν ήθελε να πάρει mesulid ας έπαιρνε απευθείας depon (και καλά θα έκανε κατά τη γνώμη μου). Αντε ρώτα το γιατρό σου πρώτα και μετά μπες στο φόρουμ να το παίξεις έξυπνος. Κοπέλα μου... 

 

υγ ή εναλλακτικά πες της να πάρει depon mesulid και ponstan μαζί και αν έχει κέφια πέτα και ένα voltaren/brufen μέσα έτσι για να ανάψουν τα αίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ρώτα το γιατρό σου πρώτα και μετά μπες στο φόρουμ να το παίξεις έξυπνος.

 

Περίμενε και σού 'ρχεται: Όπου να 'ναι θα μάθεις ότι οι φρονιμίτες φυτρώνουν λόγω κακής ...ψυχολογίας και τα όποια προβλήματα προκύπτουν, είτε από την ύπαρξη, είτε από την εξαγωγή τους, αντιμετωπίζονται σε ...group therapy. Δεν έχεις ιδέα άνθρωπέ μου, σε ποιον τόλμησες να προτείνεις να ρωτήσει ...γιατρό, για ζήτημα υγείας!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα θεμα ψυχολογιας ειναι. Εγω στα @@ μου, και δεν εχω αρρωστησει ποτε μου. Καπνιζω, πινω και ολα μια χαρα! ΧΑΛΑΡΟΥΙΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα θεμα ψυχολογιας ειναι. Εγω στα @@ μου, και δεν εχω αρρωστησει ποτε μου. Καπνιζω, πινω και ολα μια χαρα! ΧΑΛΑΡΟΥΙΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!

 

Famous last words...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια εχω ενα θεμα που με απασχολει αρκετο καιρο αλλα δεν εχω προλαβει να παω στο γιατρο.

Τωρα τελευταια ομως θα παω θελω δε θελω γιατι ανα 2-3 μερες με ποναει ασχημα.

Ο κατω δεξια φρονιμιτης μου εχει βγει στραβα και εχει σπρωξει το μπροστα δοντι και το εχει χαλασει.

Εχει τυχει σε κανεναν το ιδιο?Και αν ναι τι ακριβως εγινε?Του εβγαλε το φρονιμιτη και το τραπεζιτη?Εβγαλε μονο

το χαλασμενο και το φρονιμιτη τον αφησε ως εχει?Μπορει να μου πει καποιος?

Να πω οτι οικονομικα ειμαι σκ@τ@ και δεν γνωριζω ποσα θα μου παρει.

Επισης σε τι γιατρο πρεπει να παω?Χειρουργο οδοντιατρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε πως εχω μπλεξει ετσι…
Παω στον εναν, μου λεει οτι ο φρονιμητης σπρωχνει τον μπροστινο τραπεζιτη, και ειναι απολυτο οτι θα εχω θεμα, και θα μου χαλασει το μπροστινο δοντι(οτι στο μελλον απο το πολυ σπρωξιμο θα αναγκαστω να το βγαλω-τον τραπεζιτη).
Ομως, λεει, δεν αναλαμβανει να τον βγαλει και με παραπεμπει σε αλλον που κανει αυτες τις δουλειες. Προς τιμην του βεβαια, απο το να πει ‘ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω’, πιο τιμιο να πει δεν το αναλαμβανω εγω αυτο.
Βεβαια, ο συγκεκριμενος 2ος οδοντιατρος δεν ηταν η πρωτη επιλογη του οδοντιατρου μου, ηθελε να με στειλει κατευθειαν σε γναθοχειρουργο για την εξαγωγη, αλλα εγω για δικους μου λογους, ζητησα να μου προτεινει κι αλλους οδοντιατρους, κι ετσι καταληξαμε να παω στην δευτερη επιλογη που μου προτεινε.
Να πω δε, οτι τοσο τον δικο μου (πρωτο) οδοντιατρο, οσο και τον δεύτερο, τυχαινει να τους ξερω κατι δεκαετιες, απο τοτε που ημασταν παιδια. Θελω να πω δεν τους γνωρισα χτες, αν δεν μπορεις να μας πεις ‘φιλους’, σιγουρα ομως ειμαστε ολοι καλοι ‘γνωστοί’.
Και το λεω απο πλευρας εμπιστοσυνης.

Παω βγαζω πανοραμικη  + αξονικη (μιλαμε για γερο ξόδεμα απο την αρχη), για να δουν καλυτερα.
Ο αλλος οδοντιατρος, μου ειπε οτι ακουμπα νευρο ο φρονιμητης. Εφοσον λοιπον δεν εχω προβλημα πονου, ας φαινεται οτι ακουμπα, να μην ασχοληθω (τουλαχιστον επι του παροντος), και αν ποτε στο μελλον εχω πονο, το συζηταμε.
Γενικα κι εγω ειμαι της συντηριτικης τακτικης, οχι βεβαια να αφηνω κατι να χαλασει εντελως για να ασχοληθω, αλλα ρε παιδι μου αν ‘κραταει’ κατι και δεν εχω και πονο, γιατι να το βγαλω;
Ελα ομως που ο μπροστινος τραπεζιτης, αν και δεν εχει μονιμο πονο, οταν τρωω κατι σκληρο και πρεπει να βαλω πιεση, εχω ενοχληση-ενα ψιλοπονάκι.
Και τωρα τι να κανω;
Οσοι γιατροι τοσες γνωμες.
Θα ξαναπαω πισω στον πρωτο γιατρο. Θα του πω, οτι εκει που με εστειλε, μου ειπε δεν εχει θεμα. Ενω εσυ μου ειπες πρεπει να βγει;
Εγω τι να πιστεψω; Τι να αποφασισω;
Και αν ‘τολμησω’ και πω οτι εχω την ψιλοενοχληση στον μπροστινο τραπεζιτη, θα μου πει ‘στα λεγα’.
Ομως, τον μπροστινο τραπεζιτη μου τον εχει αφησει ‘ασφραγιστο’ εδω και βδομαδες (θελει σφραγισμα), για να ολοκληρωσω υποτιθεται την αφαιρεση του φρονιμητη.
Μηπως τελικα ο τραπεζιτης πονα τωρα, λογω του οτι ειναι ασφραγιστος;
Ο 2ος γιατρος μου ειπε οτι δεν βλεπει να ‘κουνιεται’, αρα το δοντι ειναι γερο. Απο που τοτε η ενοχληση αν τρωω κατι σκληρο, στο συγκεκριμενο δοντι;
Και τι να αποφασισω;
Ειλικρινα τετοιο μπερδεμα με τα δοντια δεν εχω ξαναπαθει, και δεν ξερω τι να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...