Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μίλησα ουτε για μαγικά βότανα ούτε για κατι τέτοιο.. Επίσης το "μακρύ μου και το κοντό μου" το είπα βάσει κάποιων εμπειριών. Ακριβώς όμως επειδή είναι τόσο λεπτό θέμα, δεν μπορεί να συζητηθεί εδώ (γενικά μέσω ενος φόρουμ εννοώ, όχι μόνο στο ινσομνια..). Σαφώς δεν ακυρώνω την ιατρική σαν επιστήμη.

 

Στο βωμό του χρήματος όμως δυστυχώς έχουν παιχτεί παιχνίδια εις βάρος των ανθρώπων (καρκινοπαθών και μη). Αν αυτό δε το βλέπεις γύρω σου.. its ok with me.. δε μπορώ και ούτε θέλω να σε πείσω για κάτι άλλο.

 

To οτι δεν μπορει να συζητηθει δεν σημαινει οτι ειναι θεμα ταμπου, απλα ειναι απαραιτητο να μιλαει ο καθενας βαση γνωσεων (γιατροι) η βαση εμπειριων. Το να λεει καποιος (δεν αναφερομαι σε εσενα)οτι χωρις την ιατρικη μπορει καποιος να θεραπευτει κτλ απλα επειδη το ειδε καπου δεν προσφερει τιποτα.

 

Οσο για το δευτερο που ειπες , εξυπακουεται οτι οντος τα παντα σχεδον γινονται για το χρημα, αλλα δεν μπορω να το συσχετισω αμεσα με το συγκεκριμενο θεμα. Βλεπε Steve Jobs -Ted Kennedy, απειρο χρημα και οι 2, λες να ξεφυγαν απο την αρωστια που τους βρηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι δεν ξέφυγαν γιατί προκειται για κακοηθει καρκίνο πράγμα σχεδόν αδύνατο α θεραπευτεί...εγω ξέρω ενα άτομο οπου έβηχε 7-8 χρόνια και οι γιατροί του ειπαν οτι είχε πάθει πνευμονία παλιοτερα γιαυτό έβηχε,,,ελα όμως που μάζευε υγρό στον πνεύμονα αποτελεσμα καρκίνος και θάνατος...γενικά όμως πέρα απο τους γιατρούς πολλές φορές είναι και η άγνοια των ανθρόπων που ξέρω άλλη περιπτωση είχε έντονους πονοκεφάλους ενα χρόνο πήγε στο γιατρό αλλα ο καρκινος ήταν αντίθετο να καταπολεμηθει πλεον!Συμπέρασμα?οσοι μπορούν 700 ευρώ το χρόνο ιδιωτική κλινική για τσεκ απ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο καρκίνος δεν είναι ένα νόσημα. Είναι πολλά διαφορετικά που μπαίνουν κάτω από τη ίδια ομπρέλα. Για άλλα έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο (π.χ. καρκίνοι του αίματος στα παιδιά θεραπεύονται ως και στο 90% των περιπτώσεων), ενώ σε άλλα το προσδόκιμο ζωής μετά τη διάγνωση είναι δυστυχώς πολύ μικρό. Επειδή ακριβώς δεν είναι ένα νόσημα, δεν υπάρχει και περίπτωση να βρεθεί το απόλυτο φάρμακο που τα θεραπεύει όλα. Προοδεύουμε πάντως.

 

2. Επειδή οι συμμετέχοντες στο φόρουμ είναι κυρίως νέοι και υγιείς άνθρωποι, καλό είναι να πούμε ότι μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα για να μην πάθουμε καρκίνο. Να μην καπνίζουμε. Αφαιρώντας το τσιγάρο από έναν πληθυσμό, μειώνεις τους καρκίνους στο μισό (όχι μόνο του πνεύμονα, γενικά τους καρκίνους!). Να ασκούμαστε τακτικά. Να μην είμαστε παχύσαρκοι. Να τρώμε λίγο κόκκινο κρέας και πολλά φρούτα και λαχανικά. Απλά πράγματα που μας προστατεύουν και από άλλα νοσήματα δηλαδή.

 

3. Πολλοί καρκίνοι θεραπεύονται μόνο αν διαγνωστούν νωρίς. Οπότε, οι γυναίκες να κάνουν Παπ τεστ κάθε χρόνο και μετά τα 50 κάθε 1-2 χρόνια μαστογραφία. Επίσης, όλοι μετά τα 50 να κάνουν κολονοσκόπηση κάθε 5-10 χρόνια ή εξέταση κοπράνων κάθε 1-2 χρόνια για να δούμε αν υπάρχει αίμα. Επίσης, να προσέχουν τις ελιές τους, αν μεγαλώνουν οι σκουραίνουν απότομα.

 

Αυτά τα σχετικά απλά αν κάνουμε, μειώνουμε πολύ τις πιθανότητες να αρρωστήσουμε γενικά και ειδικά από καρκίνο.

 

Αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους περισσότερους νέους όπως λες, γιατί οι περισσότεροι νομίζουν επειδή "τους σηκώνεται" είναι 120% υγιείς και δε χρειάζεται να προσέχουν καθόλου. Επίσης οι ίδιοι χλευάζουν όποιον προσέχει τον εαυτό του και δρα προληπτικά. Γενικότερα πρόληψη και έλληνες δεν πάνε μαζί. Πρώτα τρακάρουμε κ πεταγόμαστε έξω από το παρμπρίζ και μετά τα βάζουμε με τον άθλιο δρόμο. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγε ένας φίλος μου πέρσι 24 χρονών από μια σπάνια μορφή στο αίμα,δεν θυμάμαι ακριβώς...Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι όποτε ακούω τελευταία για γνωστούς και φίλους φίλων όλοι κάτι το "σπάνιο" έχουν...

 

http://www.youtube.com/watch?v=qV6E0KYiMmM&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν αρκετοι, υπαρχει ενας. Χειρουργειο.

 

Δεδομενου οτι μιλαμε για ογκους συμπαγων οργανων και οχι αιματολογικες κακοηθειες.

 

Κωστή, έχεις πέσει κι εσύ θύμα της πλύσης εγκεφάλου. Γενικά η ιατρική είναι για τα μπάζα. Γι' αυτό και παλιότερα που δεν υπήρχαν πολλοί γιατροί, οι άνθρωποι ζούσαν 150 χρόνια. Και τώρα, αν πας σε χώρες που δεν υπάρχουν φάρμακα και θεραπεύονται με φυσικά μέσα, ο μέσος όρος είναι γύρω στα 140. Δυστυχείς εμείς που μας σκοτώνουν οι γιατροί και οι φαρμακευτικές στα 80 μας...

και οι 2 γιατροι δεν ειστε?

παντως το 2ο κομματι πολυ θα ηθελα να δω που το στηριζεις εκτος και αν το λες ειρωνικα.

-----------------------

οσον αφορα το οικονομικο κομματι αυτο που εννοουσα αναφερεται στο οτι αν πηγαινεις με το δημοσιο κατα 90% θα περασει σοβαρος ανεκμεταλευτος χρονος.Φανταστειτε ποσο καιρο θελει να κλεισεις ραντεβου,να κανεις αρκετες εξετασεις εκτος νοσοκομειου κτλ.

Το επομενο κομματι του οικονομικου ειναι η ταλαιπωρια.ουρες για ωρες παντου(ακομη και ραντεβου να χεις) και απελπισια.Τελος σημαντικο ρολο(ψυχολογικο) παιζει η απουσια αποκλειστικοτητας τοσο απο αποψη νοσηλειας και γιατρων...

 

@arsenal 700ε το χρονο για τσεκ απ?πολλα λες κανα 200ε και αλλα τοσα για τεστ κοπωσεως και τριπλεξ-holter...

αν καποιος διαθετει 700ε ας κανει ιδιωτικη ασφαλιση που χει μεσα και τσεκ απ καθε χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ θα μπορούσα να πω ένα σημαντικό ακόμη

http://www.msnbc.msn.com/id/7875140/ns/health-cancer/

Από περιέργεια πήγα σε επίσημο site που γράφει για θανάτους για να δω κατά πόσο ισχύει και έκανα σύγκριση ανά χώρα. Τα αποτελέσματα με εντυπωσίασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι 2 γιατροι δεν ειστε?

παντως το 2ο κομματι πολυ θα ηθελα να δω που το στηριζεις εκτος και αν το λες ειρωνικα.

-----------------------

οσον αφορα το οικονομικο κομματι αυτο που εννοουσα αναφερεται στο οτι αν πηγαινεις με το δημοσιο κατα 90% θα περασει σοβαρος ανεκμεταλευτος χρονος.Φανταστειτε ποσο καιρο θελει να κλεισεις ραντεβου,να κανεις αρκετες εξετασεις εκτος νοσοκομειου κτλ.

Το επομενο κομματι του οικονομικου ειναι η ταλαιπωρια.ουρες για ωρες παντου(ακομη και ραντεβου να χεις) και απελπισια.Τελος σημαντικο ρολο(ψυχολογικο) παιζει η απουσια αποκλειστικοτητας τοσο απο αποψη νοσηλειας και γιατρων...

 

@arsenal 700ε το χρονο για τσεκ απ?πολλα λες κανα 200ε και αλλα τοσα για τεστ κοπωσεως και τριπλεξ-holter...

αν καποιος διαθετει 700ε ας κανει ιδιωτικη ασφαλιση που χει μεσα και τσεκ απ καθε χρονο.

 

Ναι ρε συ, ειρωνικά το λέω! Νόμιζα ότι είναι εμφανές.

 

Μια συμβουλή. Ούτε triplex χρειάζεται, ούτε τεστ κοπώσεως, ούτε ακτινογραφίες σε τακτική βάση. Εκτός αν έχει κάποιον ειδικό λόγο. Οι πολλές και αχρείαστες εξετάσεις κάνουν κακό, όχι μόνο οικονομικά, αλλά και για άλλους λόγους. Η πιθανότητα να βρεθεί ένα εσφαλμένα θετικό αποτέλεσμα είναι μεγαλύτερη από την πιθανότητα να διαγνωστεί κάτι που όντως υπάρχει, με αποτέλεσμα άγχος, ταλαιπωρία και επιπλέον εξετάσεις που είναι και επικίνδυνες για τον ασθενή (που δεν είναι ασθενής, αλλά υγιής). Όποιος θέλει να κάνει προληπτικές εξετάσεις, μπράβο του, αλλά καλό είναι να κάνει αυτές που συστήνονται (και όχι περισσότερες) και σε διαστήματα που έχει αποδειχθεί ότι είναι ωφέλιμα. Μία εξαιρετική πηγή είναι αυτή:

 

http://www.ahrq.gov/

 

Αν κάποιος βαριέται να ψάχνει, τα συζητάμε και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συμβατικη ιατρικη σε θεματα περαν των ιων το μονο που κανει ειναι να αντιμετωπιζει συμπτωματα που προκαλει η συμβατικη ζωη.

 

αν για παραδειγμα σου ριχνουν στο νερο χλωριο, σου πλασαρουν την κοκακολα και ενα σωρο αλλα σκατολοιδια για να τρως και να πινεις πως πειρμενεις να μη γαμηθει ο οργανισμος σου?

 

και για να το παω παραπερα, ο συμβατικος τροπος ζωης σε στρεσαρει οσο δε παει και ερχεται μετα η συμβατικη ιατρικη και σου δινει το ταδε ναρκωτικο να το παιρνεις εφ ορου ζωης για να καταπολεμησεις αυτο το συμπτωμα.

(δεν εχω τιποτα με τα ναρκωτικα, αλλα ειναι μαλακια να εισαι συνεχως ολη σου τη ζωη μαστουρωμενος οπως και να εχει)

 

στη συνεχεια τα συκοτια νεφρα κτλπ που δεν ειναι προορισμενα να φιλτραρουν χημικα σε τετοιες συγκεντρωσεις και σε καθημερινη βαση κλαταρουν, ειτε κλαταρει το στομαχι σου που προσπαθει να διαλυσει τα μακ ντοναλτσ πχ και δυσκολευεται και ερχεται η ιατρικη να σου δωσει φαρμακα για αυτο. που με τη σειρα τους προκαλουν αλλα κοκ

δεν νομιζω να σε αναγκασε κανεις να φας junk food ουτε να πιεις coca cola.

επισης χωρις χλωριο στο νερο θα σε επιανε τσιρλιο με καθε ποτηρι που θα πίνες (στην πιο καλη περιπτωση)

εκτος αν ξερεις κατι και δεν το λες στους αφρικανους που δεν εχουν ποσιμο νερο για αυτο τον λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους περισσότερους νέους όπως λες, γιατί οι περισσότεροι νομίζουν επειδή "τους σηκώνεται" είναι 120% υγιείς και δε χρειάζεται να προσέχουν καθόλου.

 

Και επειδή κλάνουν να προσθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παίδες, εγώ ως νεανίας και βλέποντας τόσες περιπτώσεις καρκίνου, πραγματικά το 'χω πάρει πλέον ως δεδομένο ότι κάποια στιγμή στη ζωή μου κατά 80% θα πάθω καρκίνο. Εννοώ, τόσα μαμημένα είδη καρκίνου υπάρχουν, και μάλιστα με τόσες ακτινοβολίες που τρώω στη μάπα καθημερινά, δε το βλέπω να μην έρχεται. Έχω πειστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να σε αναγκασε κανεις να φας junk food ουτε να πιεις coca cola.

επισης χωρις χλωριο στο νερο θα σε επιανε τσιρλιο με καθε ποτηρι που θα πίνες (στην πιο καλη περιπτωση)

εκτος αν ξερεις κατι και δεν το λες στους αφρικανους που δεν εχουν ποσιμο νερο για αυτο τον λογο.

 

 

δε νομιζω ο μοναδικος τροπος απολυμανσης του νερου να ειναι πχ το χλωριο... ολο και καποιος αλλος θα υπαρχει (πχ φιλτρα). επισης τοσα χρονια που επινε ο κοσμος νερο απο πηγες απο τα βουνα δεν παθαινε τπτ.

 

αλλα επειδη θελαμε ολοι να ερθουμε στην πολη και η πολη δεν εχει πηγες επρεπεε να εχουμε χλωριο κτλπ. αυτο ειπα. ο συμβατικος τροπος ζωης προκαλει προβληματα που η συμβατικη ιατρικη γιατρευει προκαλοντας αλλα πολλες φορες σοβαροτερα.

 

 

 

 

 

κατι αλλο μια και ειδα οτι υπαρχουν γιατροι: σε εξετασεις αιματος μου εβγαλε cpk 270 με φυσιολογικες τιμες 0-200 (φυσικα το ειδαν 2 γιατροι αλλα 1 ακομα γνωμη ποτε δεν ειναι κακη). ηταν ο μονος δεικτης εκτως οριων.

 

να πω λοιπον οτι εκεινη την περιοδο επινα πολυ αλκοολ και καπνιζα, δεν εκανα γυμναστικη εκτως απο ελαφρυ περπατημα καμια φορα, ουτε ειχα γενικα καποιον τραυματισμο. ο καρδιολογος βρηκε ενα φυσημα που υπηρχε απο παλια. καμια γνωμη? 27 χρονων ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθόριο μπαίνει στο νερό, όχι χλώριο.

 

Α, επισης τα λαμογια οι γιατροι φταινε για ολα. Γιαυτο πεθαινει ο κοσμος. Go on...

 

Η συζήτηση με γιατρούς πάνω σε τέτοια θέματα, μου θυμίζει την αντίστοιχη συζήτηση με τους ορθόδοξους ιερείς για το άν υπάρχει θεός ή όχι, που αν δηλώσεις άθεος, πιθανότατα να σε αφορήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο μια και ειδα οτι υπαρχουν γιατροι: σε εξετασεις αιματος μου εβγαλε cpk 270 με φυσιολογικες τιμες 0-200 (φυσικα το ειδαν 2 γιατροι αλλα 1 ακομα γνωμη ποτε δεν ειναι κακη). ηταν ο μονος δεικτης εκτως οριων.

 

να πω λοιπον οτι εκεινη την περιοδο επινα πολυ αλκοολ και καπνιζα, δεν εκανα γυμναστικη εκτως απο ελαφρυ περπατημα καμια φορα, ουτε ειχα γενικα καποιον τραυματισμο. ο καρδιολογος βρηκε ενα φυσημα που υπηρχε απο παλια. καμια γνωμη? 27 χρονων ειμαι

 

Προσπάθησε να ζεις λιγότερο συμβατικά και όλα θα πάνε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...