Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια δεν σας ειπα το πιο βασικο. Ειμαι 25 ετων και απο τοτε που θυμαμαι τον παππου μου δεν τον ειδα ποτε να παιρνει χαπια, δεν τον πονεσε ποτε τιποτε. Αφου ολοι λεγαμε οτι θα τα περασει τα 100. Εδω περνουν χαπια για την πιεση οι γονεις μου και δεν επαιρνε αυτος. Συμπεριφεροταν σαν να ειναι 70 χρονων. Μιλαμε ταυρος ηταν. Αφου οι γιατροι οταν ειδαν σε τι σταδιο ηταν ο καρκινος και τους ειπαμε οτι ο παππους μεχρι χθες ασχολουνταν με διαφορες εργασιες, αυτοι τραβουσαν τα μαλλια τους. Να φανταστειτε περιπου ενα μηνα πριν πεθανει, και λιγο πριν μπει στο νοσοκομειο, περπατουσε 2+2=4(πηγαινε ελα) χιλιομετρα για να ταισει τις κοτες που ειχε. Και αυτα σε ηλικια 89 ετων..

 

Ειμαι 100% σιγουρος οτι ο συγκρατημενος τροπος ζωης που ακολουθουσε συνεβαλε σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελα ομως να ανέβουμε, δειτε και τα θετικά, πολύ κόσμος θεραπεύεται.

 

Συμμαθητής μου μας ενημέρωσε οτι κέρδισε τον καρκίνο (αιματολογικό) μόλις προχτές, στα 28 του :-)

 

Η ιστορία είχε ξεκινήσει κανα χρόνο πριν, και εντελώς ξαφνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν σας ειπα το πιο βασικο. Ειμαι 25 ετων και απο τοτε που θυμαμαι τον παππου μου δεν τον ειδα ποτε να παιρνει χαπια, δεν τον πονεσε ποτε τιποτε. Αφου ολοι λεγαμε οτι θα τα περασει τα 100. Εδω περνουν χαπια για την πιεση οι γονεις μου και δεν επαιρνε αυτος. Συμπεριφεροταν σαν να ειναι 70 χρονων. Μιλαμε ταυρος ηταν. Αφου οι γιατροι οταν ειδαν σε τι σταδιο ηταν ο καρκινος και τους ειπαμε οτι ο παππους μεχρι χθες ασχολουνταν με διαφορες εργασιες, αυτοι τραβουσαν τα μαλλια τους. Να φανταστειτε περιπου ενα μηνα πριν πεθανει, και λιγο πριν μπει στο νοσοκομειο, περπατουσε 2+2=4(πηγαινε ελα) χιλιομετρα για να ταισει τις κοτες που ειχε. Και αυτα σε ηλικια 89 ετων..

 

Ειμαι 100% σιγουρος οτι ο συγκρατημενος τροπος ζωης που ακολουθουσε συνεβαλε σε αυτο.

Εντάξει, εγώ θεωρώ ότι είναι κάποιοι άνθρωποι που απλά έχουν "γερό κύτταρο"/ γερή κράση. Ο δικός μου 84, με απανωτά εμφράγματα και απανωτά εγκεφαλικά τον τελευταίο χρόνο (μέρες πριν από αυτά πήγαινε κανονικά στο χωράφι κάθε μέρα -όπως όλη του τη ζωή- αγκαλιά με το τρακτέρ και τις τσάπες κλπ κλπ) έχει τέτοιο κέρατο νεύρο (μια ζωή) που στο νοσοκομείο δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν 3 νοσοκόμοι μαζί όταν χίμηξε στον γιατρό που δεν τον άφηνε να φύγει. Τον δέσανε κανονικά χειροπόδαρα στο κρεβάτι και τις 2-3 φορές που πήγε και τα λεξοτανίλ τον έπιαναν μόνο από το 3ο και μετά, οι γιατροί επίσης πετάξαν τα πτυχία τους. Τα τελευταία χρόνια το είχε κόψει αλλά πριν από αυτό κάπνιζε για δεκαετίες. Ε καρκίνος δεν νομίζω να τον βρει, από επιπλοκές σε καρδιά/εγκεφαλικό θα πάει κι αυτό αφού τα έχει νικήσει ήδη 2-3 φορές μέσα σε ελάχιστο διάστημα. Νεύρο και γερή κράση οργανισμού, οι παλιοί το 'χουν σε πολύυυυ μεγαλύτερο βαθμό από εμάς. Εμείς πέφτουμε σαν τις μύγες, θα μας θάψουν κανονικά.

 

Από την άλλη, η μία η γιαγιά μου πήγε από καρκίνο στα 75 ενώ ήταν κυριολεκτικά υστερικιά με την υγιεινή ζωή, αποστείρωνε τα πάντα πριν μαγειρέψει, τσιγάρο κλπ δεν το συζητάμε, ούτε ήξερε τι είναι και άλλοι που κάνουν τις χίλιες δυο καταχρήσεις μια ζωή δεν τους βρήκε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεύρο και γερή κράση οργανισμού, οι παλιοί το 'χουν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από εμάς. Εμείς πέφτουμε σαν τις μύγες, θα μας θάψουν κανονικά.

Οι παλιοί έχουν περάσει από εξετάσεις στην παιδική τους ηλικία. Στην κατοχή και πριν και μετά, όποιο παιδάκι ήταν ασθενικό, δυστυχώς πέθανε. Άρα έχουμε ήδη ένα επιλεγμένο δείγμα.

 

Επίσης, οι άνθρωποι που έζησαν στα χωράφια και είναι τώρα 75+ έκαναν σωματική άσκηση 10 ώρες τη μέρα, έτρωγαν κόκκινο κρέας 1 φορά στις 15 μέρες, δεν έτρωγαν γλυκά και fast food και δεν ήταν παχύσαρκοι. Επομένως έχτισαν ένα δυνατό και υγιές σώμα. Οι νεότερες γενιές μεγάλωσαν με τελείως διαφορετικές συνθήκες.

Εμένα ο παππούς μου, όταν μαγείρευαν λουκάνικα έπινε το ζουμί με το λίπος από το σκεύος!!! Αλλά αυτό συνέβαινε μια φορά τον μήνα, όταν είχαν κρέας και ενώ πριν είχε δουλέψει 10 ώρες στο χωράφι. Οπότε, είχε το περιθώριο να το κάνει και γι' αυτό πέρασε τα 90. Αν το κάνει ο σημερινός 50αρης αυτό, θα πάθει έμφραγμα με τη μία, γιατί δεν κάνει τίποτα σωστό για τον οργανισμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παλιοί έχουν περάσει από εξετάσεις στην παιδική τους ηλικία. Στην κατοχή και πριν και μετά, όποιο παιδάκι ήταν ασθενικό, δυστυχώς πέθανε. Άρα έχουμε ήδη ένα επιλεγμένο δείγμα.

 

Επίσης, οι άνθρωποι που έζησαν στα χωράφια [...]

Έτσι, εγώ ανέφερα κατευθείαν το αποτέλεσμα χωρίς να αναλύσω τους λόγους, αλλά συμφωνώ ότι ο κυρίως λόγος είναι τα παραπάνω. Όπως ανέφερα πάντως ο παππούς κάπνιζε για δεκαετίες (και όχι "που και που").

Πάντως μπορεί όχι σε μεγάλο βαθμό συγκριτικά αλλά το "έχουν "γερό κύτταρο"/ γερή κράση" που ανέφερα συμβαίνει και στις δικές μας γενιές και όχι αποκλειστικά σε άτομα που γυμνάζονται κλπ. Εξαιρέσεις του κανόνα θα μου πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εντάξει, προφανώς και όλοι οι άνθρωποι δεν γεννιούνται ίδιοι. Άλλος μπορεί να τρώει πολλά λουκάνικα και να ζήσει ως τα 100 και άλλος να είναι λιτοδίαιτος και να πεθάνει στα 60. Μετράει και το γονίδιο. Γι' αυτό, το να ζει κανείς με υγιεινό τρόπο δεν σημαίνει ότι θα ζήσει πολύ, αλλά ότι θα ζήσει όσο είναι φτιαγμένος να ζήσει και όχι λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εντάξει, εγώ θεωρώ ότι είναι κάποιοι άνθρωποι που απλά έχουν "γερό κύτταρο"/ γερή κράση. Ο δικός μου 84, με απανωτά εμφράγματα και απανωτά εγκεφαλικά τον τελευταίο χρόνο (μέρες πριν από αυτά πήγαινε κανονικά στο χωράφι κάθε μέρα -όπως όλη του τη ζωή- αγκαλιά με το τρακτέρ και τις τσάπες κλπ κλπ) έχει τέτοιο κέρατο νεύρο (μια ζωή) που στο νοσοκομείο δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν 3 νοσοκόμοι μαζί όταν χίμηξε στον γιατρό που δεν τον άφηνε να φύγει. Τον δέσανε κανονικά χειροπόδαρα στο κρεβάτι και τις 2-3 φορές που πήγε και τα λεξοτανίλ τον έπιαναν μόνο από το 3ο και μετά, οι γιατροί επίσης πετάξαν τα πτυχία τους. Τα τελευταία χρόνια το είχε κόψει αλλά πριν από αυτό κάπνιζε για δεκαετίες. Ε καρκίνος δεν νομίζω να τον βρει, από επιπλοκές σε καρδιά/εγκεφαλικό θα πάει κι αυτό αφού τα έχει νικήσει ήδη 2-3 φορές μέσα σε ελάχιστο διάστημα. Νεύρο και γερή κράση οργανισμού, οι παλιοί το 'χουν σε πολύυυυ μεγαλύτερο βαθμό από εμάς. Εμείς πέφτουμε σαν τις μύγες, θα μας θάψουν κανονικά.

 

Από την άλλη, η μία η γιαγιά μου πήγε από καρκίνο στα 75 ενώ ήταν κυριολεκτικά υστερικιά με την υγιεινή ζωή, αποστείρωνε τα πάντα πριν μαγειρέψει, τσιγάρο κλπ δεν το συζητάμε, ούτε ήξερε τι είναι και άλλοι που κάνουν τις χίλιες δυο καταχρήσεις μια ζωή δεν τους βρήκε ποτέ.

 

 

 

Σίγουρα παίζουν ρόλο τόσο τα γονίδια όσο και ο τρόπος ζωής αλλά και το περιβάλλον εργασίας. Η διατροφή και η άθληση δεν σου εγγυάται τίποτα αλλά συνήθως επιμηκύνει την ζωή.

Όσο καλή κράση και αν έχει ένας άνθρωπος.. αν καπνίζει και δουλεύει σε ανθυγιεινό περιβάλλον (π.χ με χημικά) είναι σίγουρο ότι θα παρουσιάσει προβλήματα υγείας.

 

Το να μην παρουσιάσει προβλήματα υγείας άνθρωπος που κάνει καταχρήσεις είναι μια στις 100.000. Δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση.

 

 

Επίσης σκέψου και αυτό που είπε ο Φίλιππος. Οι σημερινοί 80άρηδες είναι μικρό δείγμα που έχει αντέξει από κατοχή και κακουχίες και τους βλέπουμε σήμερα.

Στην οικογένεια της μητέρας μου από τα 7 παιδιά τα 3 πέθαναν μετά από την γέννα. Σκέψου πόσοι άνθρωποι μας άφησαν πρόωρα ή πέθαναν από ασθένειες που σήμερα θεραπεύονται πολύ εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα συμμαθητή που πέθανε από καρκίνο στα 23-24 του. Κορόιδευε όσους κάπνιζαν, πήγε από αδιαφοροποίητα βλαστοκύτταρα στον πνεύμονα. Πίανεται για απάντηση αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σωστότερη απάντηση είναι, ναι, έχεις πιθανότητες να πέσει πάνω σου κεραυνός, αλλά δε βγαίνεις στην καταιγίδα στο λιβάδι κρατώντας ορθιο ενα μακρύ σιδερένιο ματσούκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πολλά άτομα, όπως όλοι εδώ μέσα, που τους έφαγε ο καρκίνος σε μικρές ηλικίες και ενώ κοιτούσαν προσεκτικά τα πάντα.

 

Έχασα δύο συμμαθητές στια 15 & 18, από καρκίνους. Ξέρω φίλους, μεγαλύτερους από εμένα, που έφυγαν στα 30-40.

Η αδελφή του πατέρα μου έφυγε στα 50 από καρκίνο, με υπερβολικά προσεκτική ζωή. Ο πατέρας μου, μανιώδης καπνιστής 60 χρόνια, με ζάχαρο τα τελευταία 30 χρόνια, ένα σωρό εγκεφαλικά και πολύ άσχημες διατροφικές συνήθειες είναι ακόμα όρθιος. Οι γονείς και παπούδες του, όπως και της μάνας μου, πέθαναν από βαθειά γεράματα ή ατυχήματα.

 

Εγώ προσωπικά το κόβω να μην την βγάζω μέχρι τα 50 (άλλα 15 χρόνια), οπότε αν έχει κάποιος ξεκαθαρίσει τα περί ζωής και θανάτου, ουδόλως τον απασχολεί το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ομως να ανέβουμε, δειτε και τα θετικά, πολύ κόσμος θεραπεύεται.

 

Συμμαθητής μου μας ενημέρωσε οτι κέρδισε τον καρκίνο (αιματολογικό) μόλις προχτές, στα 28 του :-)

 

Η ιστορία είχε ξεκινήσει κανα χρόνο πριν, και εντελώς ξαφνικά.

 

 

θεραπευμένος εδώ και 12 χρόνια here από καρκίνο στο πόδι :P

 

α) κανείς δε ξέρει από τι προέρχεται αν δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια

(λόγια του γιατρού απο το μεμοριαλ στην αμερική, όχι δικά μου)

 

β) κάθε περίπτωση, ακόμη και αν μιλάμε για την ίδια μορφή καρκίνου είναι διαφορετική..

 

γ) νταξ, αν καπνίζεις έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάθεις καρκίνο στο πνεύμονα απο κάποιον που δεν..

 

δ) αρκετοί τύποι είναι ιάσιμοι πλέον, εξαρτημένου βέβαια και της έγκαιρης διάγνωσης

 

ε) αναζητείται λύση (πότε θα βρεθεί-ποιος ξέρει) διότι τα φάρμακα της χημειοθεραπείας δηστυχώς μπορεί να σου αφήσουν άλλα κουσούρια μακροπρόθεσμα(πχ καρδιοπάθειες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ολο και συχνοτερα εμφανιζονται δημοσιευματα σαν αυτο:

http://www.24h.gr/section/ugeia/mpoumerangk-mporei-na-apodeixtei-i-ximeiotherapeia

 

Το θεμα ειναι βεβαια, αν δεν κανεις χημειοθεραπειες, τι αλλο να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονοδρομος η χημειοθεραπεία, αναλογα την περιπτωση, παιζουν και ακτινοβολίες και εγχειρίσεις, μετα μαλλον παμε σε γιατροσόφια. Ενας γιατρός θα το εξηγήσει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...