Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι 2 μου γονείς έχουν παρουσιάσει καρκίνο παχέως εντέρου.Η μητέρα μου πριν 4 χρόνια έκανε την εγχείρηση και την χημειοθεραπεία και ενώ είχε ξεκινήσει μετάσταση οι εξετάσεις τώρα είναι καθαρές.Ο πατέρας μου κάνει τώρα χημειοθεραπεία και ελπίζουμε να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.Δεν μπορώ να καταλάβω πώς 2 άνθρωποι που μεγάλωσαν τρώγωντας μόνο αγνά προϊόντα- είναι μεγάλοι και οι 2- και ειδικά η μητέρα μου δεν πίνει αλκοολ , δεν τρώει κρέας κάπνισε για λίγα χρόνια 3 τσιγάρα την ημέρα... πώς στο καλό παρουσιάσαν αυτό το είδος καρκίνου...Τωρα φυσικά εγώ το έχω σχεδόν σίγουρο οτι θα μου τύχει.Και γονιδιακα και ο τρόπος ζωής μου ... αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά και για τί να πρωτοεξεταστεί κανείς... να τώρα έχω βγάλει και 2 ελιές περίεργες.. είχα πάει και είχα αφαιρέσει πριν λίγα χρόνια μια και η γιατρός μπου είπε οτι πάλι καλά που την πρόλαβα... καπνίζω , πως να είναι τα πνευμόνια μου...νομίζω οτι αν αρχίσω πρέπει να τα πάρω σβάρνα όλα και δεν θα τελειώσω ποτέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες δεν θελω να σας στεναχωρήσω , αλλά σε ένα μεγάλο ποσοστό , ο καρκινος είναι γενετική ασθένεια.

 

Πχ. Εχασα ένα θείο με καρκινο στο μεσοθωρακικο(πνευμόνια και απο πανω)

 

Ο παππους μου , και η γιαγιά μου , φύγανε απο πνευμονία ( δεν υπήρχανε τότε καρκίνοι-ουτε και φάρμακα για την πνευμονία)

 

Ο πατερας μου έχει πάθει πνευμονία , αλλά θεραπευτηκε.

 

Η αδερφή μου έχει πρόβλημα πνευμονολογικο( φύσημα αν δεν κάνω λάθος) .

 

το παιδί της κατα την γέννα δυσκολευτηκε να αναπνεύσει και μπηκε εντατική 2 μέρες , μετά μια χαρά.

 

Με λίγα λόγια , τα "πνευμόνια" τρεχουνε πολύ στην οικογένεια. Παλιά παθαίνανε πνευμονίες , σήμερα τα τσιγάρα , η κακή ζωή , τα καυσαέρια , τα φαγητα κλπ κλπ κλπ....το γυρνάει σε καρκίνο.

 

 

Η μόνη λύση για μένα , που θα έρθει σε καμια 10αριά χρόνια , είναι η γενετική μηχανική.

 

Δηλαδή , κατεθείαν στις πληροφορίες που δίνει στα κύτταρα το DNA ουτως ώστε να παράγει υγιή κύταρρα.

 

Τα φάρμακα δεν ξέρω....το βλέπω λίγο χλωμό , εαν είναι γραμμένο στο DNA σου ότι θα πάθεις κάτι πχ στα πνευμόνια σου , στο στομάχι σου , στο σηκώτι σου κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

φιλε μου δεν ειναι ολοι οι τύποι καρκίνων ετσι πχ ο παππους οποιουδήποτε καπνιζε 2 πακετα την ημερα και πεθαινει απο καρκινο στον πνευμονα και ο γιος τους πεθαινει επισης απο καρκινο αφου καταναλώνει 2 πακετα και αυτος

"εσυ"δεν σημαινει οτι θα παθεις το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχες Νοεμβριου ο παππους μου μετα απο καποιους πονους στην κοιλια, τον πηγαμε να κανει καποιες εξετασεις. Εκει ενημερωθηκαμε οτι εχει καρκινο στα νεφτα σε πολυ προχωρημενο σταδιο και μας λενε οτι εχει ζωη μεχρι τα χριστουγεννα. Μειναμε εκπληκτοι μιας και ο παππους ηταν 89 ετων και δεν ειχαμε ακουσει σε τετοιες ηλικιες για καρκινο. Ο παππους μεχρι τις αρχες δεκεμβριου ηταν κανονικα χωρις να εχει "πεσει", ωσπου ξαφνικα μερα με τη μερα αδυνατιζε, εχανε δυναμεις ωσπου στις 12 του μηνος μπηκε στο νοσοκομειο και στις 5/1 κατεληξε.

 

Ο γιατρος μας ειχε πει πως ο καρκινος σε αυτες τις ηλικιες παρα πολλοι εκει που καθονται ξαφνικα πεθεινουν και νομιζουν οι συγγενεις πως ο παππους/ η γιαγια πεθανε απο γεραματα. Απλως στην περιπτωση του παππου μου αντι να παει μια και εξω τον κρατησε κανα μηνα.

 

Αυτο που πηρα απο τον παππου μου ειναι μερικα μαθηματα μακροζωιας που εφαρμοσε και τελικα απεδωσαν. Παντα ετρωγε παρα μα παρα πολυ αργα. Δυο τσιγαρα την ημερα συγκεκριμενες ωρες. Λιγο τσιπουρο το μεσημερι και λιγο κρασακι το βραδυ. Μεχρι 1 μηνα πριν μπει στο νοσοκομειο περπατουσε 4 χιλιομετρα, εκοβε ξυλα εκανε δηλαδη διαφορες δουλειες, δεν εκανε καθιστικη ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πηρα απο τον παππου μου ειναι μερικα μαθηματα μακροζωιας που εφαρμοσε και τελικα απεδωσαν. Παντα ετρωγε παρα μα παρα πολυ αργα. Δυο τσιγαρα την ημερα συγκεκριμενες ωρες. Λιγο τσιπουρο το μεσημερι και λιγο κρασακι το βραδυ. Μεχρι 1 μηνα πριν μπει στο νοσοκομειο περπατουσε 4 χιλιομετρα, εκοβε ξυλα εκανε δηλαδη διαφορες δουλειες, δεν εκανε καθιστικη ζωη.

Το ότι έτρωγε πολύ αργά, κάπνιζε 2 τσιγάρα την ημέρα (έστω και "συγκεκριμένες ώρες") και το αλκοόλ, αμφιβάλλω αν συνέβαλε στην μακροζωία του.

Όσο για την καθιστική ζωή, ναι. Το βλέπω γύρω μου, η καθιστική ζωή πραγματικά σκοτώνει το σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παππους ηταν 89 ετων και δεν ειχαμε ακουσει σε τετοιες ηλικιες για καρκινο.

Συλλυπητήρια για αρχή. Όσο μεγαλώνει η ηλικία, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθει κανείς καρκίνο. Απλώς στη μνήμη μας μένουν κυρίως τα περιστατικά σε νέους ανθρώπους. Επίσης, πολλοί ηλικιωμένοι μένουν αδιάγνωστοι, γιατί το ότι αδυνατίζουν ή πονάνε συχνά θεωρείται συνέπεια του γήρατος και δεν τους πηγαίνουν να κάνουν τις αντίστοιχες εξετάσεις.

 

Η σωματική άσκηση είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντική για την υγεία. Και τη σωματική και την ψυχική. Επίσης, αν ασκείσαι και δεν είσαι παχύς, έχεις μικρότερες πιθανότητες να πάθεις καρκίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έτρωγε πολύ αργά, κάπνιζε 2 τσιγάρα την ημέρα (έστω και "συγκεκριμένες ώρες") και το αλκοόλ, αμφιβάλλω αν συνέβαλε στην μακροζωία του.

Όσο για την καθιστική ζωή, ναι. Το βλέπω γύρω μου, η καθιστική ζωή πραγματικά σκοτώνει το σώμα.

 

panagos 2 τσιγαρα την ημερα και ενα ποτηρακι τσιπουρο δεν το λες καταχρηση αλλα ουτε και οτι προσφερουν κατι το ιδιαιτερο. απλως τα αναφερω για να τονισω οτι ολες οι αποπλαυσεις χρειαζονται ενα μετρο.

 

"Επίσης, πολλοί ηλικιωμένοι μένουν αδιάγνωστοι, γιατί το ότι αδυνατίζουν ή πονάνε συχνά θεωρείται συνέπεια του γήρατος και δεν τους πηγαίνουν να κάνουν τις αντίστοιχες εξετάσεις."

 

αυτο ακριβως μας ειπε και ο γιατρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panagos 2 τσιγαρα την ημερα και ενα ποτηρακι τσιπουρο δεν το λες καταχρηση αλλα ουτε και οτι προσφερουν κατι το ιδιαιτερο. απλως τα αναφερω για να τονισω οτι ολες οι αποπλαυσεις χρειαζονται ενα μετρο.

Μα μιλούσαμε για "μαθήματα μακροζωίας που εφάρμοσε και τελικά απέδωσαν". Δεν λέω πως έκανε καταχρήσεις. Λέω πως αμφιβάλλω για το εάν συνέβαλαν στην μακροζωία του οι συγκεκριμένες συνήθειες.

 

Όσο μεγαλώνει η ηλικία, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθει κανείς καρκίνο.

Γιατί; Μόνο βάσει πιθανοτήτων ή/και στατιστικής ή συνδέεται ιατρικά η μεγάλη ηλικία με τον καρκίνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μιλούσαμε για "μαθήματα μακροζωίας που εφάρμοσε και τελικά απέδωσαν". Δεν λέω πως έκανε καταχρήσεις. Λέω πως αμφιβάλλω για το εάν συνέβαλαν στην μακροζωία του οι συγκεκριμένες συνήθειες.

 

 

Γιατί; Μόνο βάσει πιθανοτήτων ή/και στατιστικής ή συνδέεται ιατρικά η μεγάλη ηλικία με τον καρκίνο;

 

Ναι αλλα "εφυγε" 89 ετων. Μετα απο αυτον ειναι ο Ακατανομαστος. Δεν τον λες και μικρο, αρα ακομη και αυτα που εκανε απεδωσαν :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα "εφυγε" 89 ετων. Μετα απο αυτον ειναι ο Ακατανομαστος. Δεν τον λες και μικρο, αρα ακομη και αυτα που εκανε απεδωσαν :rolleyes:

Επιμένω, δεν έπαιξαν ρόλο στην μακροζωία του οι συγκεκριμένες συνήθειες. Είχε γερή κράση και δεν έκανε καθιστική ζωή. Λόγω της κράσης του, μπορεί το κάπνισμα πχ να μην τον επηρέασε ιδιαίτερα, αλλά το να του έδωσε και χρόνια από πάνω, με την καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Μόνο βάσει πιθανοτήτων ή/και στατιστικής ή συνδέεται ιατρικά η μεγάλη ηλικία με τον καρκίνο;

Ασφαλώς φαίνεται από τις στατιστικές, οπότε βγάζεις εύκολα το συμπέρασμα.

 

Αν το δεις αιτιολογικά, ο καρκίνος είναι διαταραχή στον πολλαπλασιασμό και τη διαφοροποίηση των κυττάρων. Όσο περισσότερο ζει κανείς, τόσο αυξάνει και η πιθανότητα (από καθαρά στατιστική απόψεως) να πάει στραβά μια από τις περιπτώσεις που τα κύτταρά του διαιρούνται και να προκύψει καρκινικό κύτταρο. Επίσης, όσο πιο ηλικιωμένος είναι κάποιος, τόσο πιο αδύναμη είναι η άμυνα του οργανισμού και έτσι είναι λιγότερο ικανός να σκοτώσει ένα καρκινικό κύτταρο, πριν γίνει ανεξέλεγκτο. Τέλος, μεγαλώνει η φθορά του οργανισμού. Αν κάποιος καπνίζει, στα 40 του θα έχει κάνει ζημιά στον πνεύμονα, στα 60 μεγαλύτερη κτλ. Οπότε, όσο πιο μεγάλος είναι κανείς, τόσο πιο πιθανό είναι να ξεπεράσει το "κατώφλι" πάνω από το οποίο προκαλείται καρκινογένεση. Είτε μιλάμε για κάπνισμα, είτε για ραδιενέργεια, είτε για έκθεση σε αμίαντο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω, δεν έπαιξαν ρόλο στην μακροζωία του οι συγκεκριμένες συνήθειες. Είχε γερή κράση και δεν έκανε καθιστική ζωή. Λόγω της κράσης του, μπορεί το κάπνισμα πχ να μην τον επηρέασε ιδιαίτερα, αλλά το να του έδωσε και χρόνια από πάνω, με την καμία.

 

Αν αφαιρεσεις το κωλοτσιγαρο, που ακομη και δυο, οπως και να το κανουμε, κατι θα αφησουν λιγο λιγο στο πνευμονι σου, τα αλλα δυο δε βρισκω το λογο να μην δωσουν χρονια σε εναν ανθρωπο. Και το αργο μασημα βοηθαει στο στομαχι, και 1-2 κρασακια τη μερα βοηθανε το καρδιαγγειακο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφαιρεσεις το κωλοτσιγαρο, που ακομη και δυο, οπως και να το κανουμε, κατι θα αφησουν λιγο λιγο στο πνευμονι σου, τα αλλα δυο δε βρισκω το λογο να μην δωσουν χρονια σε εναν ανθρωπο. Και το αργο μασημα βοηθαει στο στομαχι, και 1-2 κρασακια τη μερα βοηθανε το καρδιαγγειακο συστημα.

Έχεις δίκιο - λανθασμένα νόμιζα ότι το "έτρωγε πολύ αργά" εννοούσε πως.. έτρωγε αργά.. το βράδυ. :(

 

Ασφαλώς φαίνεται από τις στατιστικές, οπότε βγάζεις εύκολα το συμπέρασμα.

 

Αν το δεις αιτιολογικά, ο καρκίνος είναι διαταραχή στον πολλαπλασιασμό και τη διαφοροποίηση των κυττάρων. Όσο περισσότερο ζει κανείς, τόσο αυξάνει και η πιθανότητα (από καθαρά στατιστική απόψεως) να πάει στραβά μια από τις περιπτώσεις που τα κύτταρά του διαιρούνται και να προκύψει καρκινικό κύτταρο. Επίσης, όσο πιο ηλικιωμένος είναι κάποιος, τόσο πιο αδύναμη είναι η άμυνα του οργανισμού και έτσι είναι λιγότερο ικανός να σκοτώσει ένα καρκινικό κύτταρο, πριν γίνει ανεξέλεγκτο. Τέλος, μεγαλώνει η φθορά του οργανισμού. Αν κάποιος καπνίζει, στα 40 του θα έχει κάνει ζημιά στον πνεύμονα, στα 60 μεγαλύτερη κτλ. Οπότε, όσο πιο μεγάλος είναι κανείς, τόσο πιο πιθανό είναι να ξεπεράσει το "κατώφλι" πάνω από το οποίο προκαλείται καρκινογένεση. Είτε μιλάμε για κάπνισμα, είτε για ραδιενέργεια, είτε για έκθεση σε αμίαντο κτλ.

Αυτός ο αμίαντος.. εφιάλτες θα αρχίσουμε να βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...