Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε ασε τι εχεις εσυ εμπειρικα απο την "γιαγια σου" στο χωριο ειμαι σιγουρος πως εχει δει και τον Χριστο μπροστα της .Θα το διαβασει κα κανενας κακομοιρης που εχει προβλημα αυτες τις ανοησιες που γραφεις και θα τα πιστεψει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε ασε τι εχεις εσυ εμπειρικα απο την "γιαγια σου" στο χωριο ειμαι σιγουρος πως εχει δει και τον Χριστο μπροστα της .Θα το διαβασει κα κανενας κακομοιρης που εχει προβλημα αυτες τις ανοησιες που γραφεις και θα τα πιστεψει .

 

Διάβασε μεν , πάταξε δε....

Εγώ δίνω και λινκς που εξηγούν την κληρονομικότητα....

Εσύ τι δίνεις? Και γιατί αναφέρεσαι προσωπικά? Με ξέρεις απο τον στρατό?

 

Για σένα είναι ανοησίες , αλλά για δες εδώ.....

 

http://www.geneplanet.com/genetic-analysis/list-of-analyses.html

 

και δω........

 

http://www.myvmc.com/investigations/genetic-testing-for-hereditary-diseases/

 

 

 

 

Μάκάρι να διαβάσει τις ανοησίες μου κάποιος , μήπως και ψαχτεί λίγο , και προλάβει κάποια πράγματα.

 

ΥΓ : Να διαβάζεις προσεχτικά τί γραφω , και να μην αναφέρεσαι προσωπικά, άντε με τον κάθε αργόσχολο εδω μέσα που μπαίνει μόνο για να κράξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti δουλεια εχει η κληρονομικοτητα  που την αναφερεις πολυ αργοτερα, σε σχεση με της αρχικες σου φαντασιωσεις ?Την κληρονομικοτητα δεν την αμφισβητησε κανεις ως παραγοντα που συμβαλει .Αυτο ομως  που ειπες:

 

"Ο καρκίνος , δεν έχει να κάνει πιστεύω με τον τρόπο ζωής τόσο. Έχει να κάνει με την ψυχολογία.

 

Δηλαδή όλοι τον έχουμε , αλλά χτυπάει κάποιους που για κάποια στιγμή στην ζωή τους , είχανε μια μεγάλη στεναχώρια ή ένα μεγάλο άγχος , και έπεσε το ανοσοποιητικό."

 

Ειναι μονο μεσα στο μυαλο το δικο σου και σε καμια επιστημονικη βιβλιογραφια .Το θεμα ειναι πολυ σοβαρο οπως το εθεσε ο topik starter  για να ακουγονται αρλουμπες  που ειναι και επιεικης ως ορος για την περιπτωση σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσε αργόσχολε , επειδή είμαι στην δουλειά , δεν μπορώ να χαζεύω.

 

Δευτερον , με την κληρονομικότητα σου εξηγώ ότι μπορεί να έχουμε όλοι χαλασμένα γονίδια που οδηγουν στον καρκίνο.

 

Τρίτον σου λέω ότι εφόσων παίζει να τον έχουμε , μπορεί να αναπτυχθεί ανα πάσα στιγμή , μπορεί και όχι.

 

Τεταρτον , σου λέω , ότι , όταν το σώμα περάσει μια μεγάλη στεναχώρια , πέφτει , και εκει βρίσκουνε ευκαιρία να αναπτυχθούνε καρκίνοι και πολλά άλλα.

 

Πέμπτον , σου ξαναλέω ότι απλά είναι μια θεωρία η ψυχολογία & ο καρκίνος , που όμως την ασπάζονται πολλλοί γιατροί !

 Ρώτα αυτούς που αρρώστησαν και γίνανε καλά τι τους έλεγε ο γιατρός τους για την ψυχολογία !!!!

 

Εκτον και τελευταίο , εδώ δεν είναι το Αθλητικά-Παναθηναικός , για να προκαλείς σε διαδυκτιακούς τσαμπουκάδες , ΟΚ ?

 

Μπορείς να κρίνεις , με ωραίο τρόπο , και επιχειρήματα αυτό που λέω , αλλά όχι να προκαλείς με προσβλητικά - κραξιμο-μυνήματα.

 

Οποιος θέλει με διαβάζει , όποιος δεν θέλει όχι , δίνω επιχειρήματα , και δίνω και πληροφορίες , δεν έχεις κανένα δικαίωμα , και εσύ και ο μοντεράτορας να με κράζει προσωπικά.

 

Όσο το ότι ανεβάζω άκυρα νήματα , ναι , είδαμε το επίπεδο του μπλα-μπλα , με τι ασχολείται ......

 

Αυτά , και μην το συνεχίσεις , έχω δουλεια !


btw ο movingshadow απάντησε σε ποστ του 2011... αρνούμαι να σχολιάσω περαιτέρω...

 

Με συγχωρείς αλλά το είδα 1ο , 1η σελίδα στο Μπλαμπλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περάσαμε τεράστια στεναχώρια πρόσφατα αλλά όχι και να συμβεί στο 22χρονο και όχι σε μένα ας πούμε.Βασικά προσεύχομαι να μην είναι καρκίνος αλλά κάτι άλλο.Υγρό στο πνευμόνι;Φλεγμονή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περάσαμε τεράστια στεναχώρια πρόσφατα αλλά όχι και να συμβεί στο 22χρονο και όχι σε μένα ας πούμε.Βασικά προσεύχομαι να μην είναι καρκίνος αλλά κάτι άλλο.Υγρό στο πνευμόνι;Φλεγμονή;

Στο έυχομαι πραγματικά....

 

Ευχομαι να μην είναι τίποτε κακό , αλλά ακόμα και να είναι , δυνατά με τσαμπουκα να το νικήσει.

 

Ασε τι λένε μερικοι εδώ μέσα , η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτή την κωλο-αρρώστια.!

Αυτός είναι δουλειά και απαντάει σε forum ο άλλος είναι αργόσχολος.

Αυτά είναι. 

We all deserve a break , mate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό πως η παλιοασθένεια χτυπάει τους πολύ αγχώδεις τύπους αλλά απ όσο ξέρω πάντα υπάρχει ΚΑΙ κάποιος άλλος παράγοντας (κληρονομικοτητα κτλ κτλ) που θα λειτουργησει ως έναυσμα. Ανάλογα με τη μορφή του καρκίνου, κάποιοι έχουν καταφέρει και τον έχουν ξεπεράσει μάλιστα.

 

Κατα τα άλλα βλέπω οτι ο Αδωνης γνωρίζει ΚΑΙ απο ασθένειες. Δε με εκπλήσει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ καλές οι θεωρίες αλλά καλό είναι να βλέπουμε και καμιά επίσημη πηγή ε.

 

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

 

Εδιτ: Μην νομίζεις. Και οι επίσημες πηγές, είναι θέμα ψυχολογίας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ καλές οι θεωρίες αλλά καλό είναι να βλέπουμε και καμιά επίσημη πηγή ε.

Kάπου εδω θα μπορουσα να τρελάνω τους επιστήμονες του φόρουμ αλλά θα ήταν πολύ τρολ :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καρκίνος με την ψυχολογία λέει...
 

Πόσο "χάλια" ψυχολογία μπορεί να έχει ένα παιδάκι 3 ετών με διάγνωση καλπάζουσα κακοήθεια στον εγκέφαλο...
κάντε μια περατζάδα από παιδικά ογκολογικά να δείτε πως πρέπει να αντιμετωπίζεται....

με χαμόγελο και αισιοδοξία 

ΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ Κων/νος, ο μικρότερος της παρέας παιδογκολογικού τμήματος ...426147_4820329703340_1480324463_n.jpg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Δημητρα μια απλή ψακτική στο νετ συνδέει αρκετά το άγχος με τον καρκίνο. Οχι φυσικά ως βασική αιτία, αλλά σαν λόγο εξαπλωσης ή "εξασθένισης της άμυνας του οργανισμού" ξέρω γω λόγω της κακής ζωής που κάνει κάποιος με κακή ψυχολογία.

Νταξ γιατρός δεν είμαι, ούτε ξέρω πως μας προσβάλει η κωλοαρρώστια (οκ για το τσιγάρο ξέρουμε όλοι) αλλά εδω φαίνεται οτι υφίσταται μια Α σχέση.

http://www.naftemporiki.gr/story/689940/to-agxos-euthunetai-gia-ti-metastasi-tou-karkinou

http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/stress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολόγησε μου την εμφάνιση καρκίνου σε παιδική ακόμα και βρεφική ηλικία. 

τι γίνεται εκεί, άγχος, στρες, κακιές συνήθειες, πολύ κάπνισμα τι;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι δεν διάβασες τι γράφω παραπάνω, πόσο μάλλον τι γράφει ιδιαίτερα το cancer.gov. :-)

 

Δεν λέει κανεις οτι το στρες ειναι η αιτία εμφάνισης καρκίνου. Πόσο μάλλον σε ένα παιδάκι.

Λέει όμως οτι ο αγχώδης τρόπος ζωής, μπορεί να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για την εμφάνιση καρκίνου ή να βοηθήσει στην εξάπλωσή του.

Π.χ. ένας τύπος που εργάζεται σε μια σκατοδουλειά, καπνίζει σα το φουγάρο και τρώει όλη μέρα μλκιες για να ξεπεράσει το άγχος του, ναι έχει μεγάλες πιθανότητες να εμφανίσει καρκίνο, πράγμα που δε θα έκανε αν δεν αντιμετώπιζε το άγχος του με αυτό τον τρόπο. Ένα παράδειγμα έδωσα. Στο σάιτ λέει παραπάνω πραγματάκια πολύ ενδιαφέροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...