Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί, μα πάρα πολλοί πιστεύουν πως ο καρκίνος θεραπεύεται αλλά δε δίνουν τη θεραπεία στον κόσμο για να τα κονομάνε οι φαρμακευτικές, γιατροί κλπ. Ίσως να ειναι και έτσι αλλά όταν βλέπω τον Steve Jobs να λιώνει σαν κερί και να είναι από τους πλουσιότερους ανθρωπους του κόσμου τότε αρχιζω και πιστευω ότι προς το παρον ο καρκινος δεν θεραπευεται αναλογα παντα με την περιπτωση. Το ιδιο και για τον Νικο Κουρκουλο, που ηταν αντρας της Λατση, μια απο τις πλουσιοτερες οικογενειες του κοσμου. Και ποσες αλλες περιπτωσεις πλουσιων υπαρχουν που δεν τις ξερουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο καθενας απο εμας δε μπορει να εχει καρκινο, αλλα να μη παρουσιασει συμπτωματα αρχικα;

Θα το εγραφα αλλιως αυτο που λες. Συμπτωματα εχει (νταξει οχι απτην πρωτη μερα-εβδομαδα) αλλα επειδη μπορει να ειναι ηπια να μη τους δωσει σημασια εγκαιρα, ωστε και να τον προλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περυσι το καλοκαιρι νοσηλευτηκα για 10 μερες με πολυ εντονα γαστρεντερολογικα συμπτωματα-πυρετο. Οι εξετασεις εδειξαν μικροβιο το οποιο καταπολεμηθηκε με ισχυρη αντιβιωση.

Την ιδια περιοδο με μενα νοσηλευοταν κι ενα παιδι φιλου γνωστου μας με παρομοια συμπτωματα. Αυτος βγηκε νωριτερα. Καποιους μηνες μετα το παιδι πεθανε απο καραμπινατο καρκινο. Μια που νοσηλευτηκε και μια που σε λιγες μερες εσβησε. Προφανως τα συμπτωματα που ειχε αρχικα, ηταν απο εκει. Καταπολεμηθηκαν με τη θεραπεια αλλα το "κακο" μεσα του συνεχιζε να δρα. Αυτη η "αθορυβη" δραση ειναι η χειροτερη γτ οταν το καταλαβαινεις, ειναι συνηθως αργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποια στιγμή έψαξα για ενημερωτικούς ευτυχώς λόγους γενικές πληροφορίες περί καρκίνου.

 

Στατιστικά στοιχεία που πρέπει να μας επαναφέρουν στην πραγματικότητα είναι πως 1 στους 2 στη διάρκεια της ζωής του θα αντιμετωπίσει κάποιο τύπο καρκίνου.

1 στους 4 θα χάσει τη μάχη με τη ζωή εξαιτίας του καρκίνου.

 

http://www.cancer.or...ing-from-cancer

 

Είναι αυτονόητο πως τα ποσοστά μπορούν να μειωθούν με αρκετή προσοχή στη διατροφη....

 

Ψάξτε το όσο είναι νωρίς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε,γειά μας,από κάτι θα πάμε σ´ αυτή τη ζωή,μπορεί νάναι από μαστουρωμένο οδηγό με χίλια και δίχως αύριο,μπορεί νάναι από γλάστρα μετά από συζυγικό καυγά (μη γελάτε,συμβαίνει) κάτω απ´ το μπαλκόνι,μπορεί νάναι απ´ τη λαθος τροχιά του σογιούζ 275,ίσως απ´ το τηγάνι (δεν είναι απαραίτητα να το φας στο κεφάλι κι απ´ το στομάχι σε στέλνει),το κόλπο είναι νάσαι έτοιμος ανά πασα ώρα στοραντεβού σου.

 

ΚαθότΙ "όποιου του μέλλει να πνιγεί,ποτέ του δεν πεθαίνει",τί σας έπιασε με τους καρκίνους,πάλι;

Μπα σε καλό σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μάζα....Μεγάλη...Σε μέρος όπου δεν πρέπει να υπάρχει έτσι ξεκάρφωτη, εμένα θα μου φαινόταν ύποπτη( χωρίς να είμαι ειδικός, απλά γνωρίζω λίγα πράγματα ). Ότι σου πει ο Ραδιολόγος Ακτινολόγος ( κατά την γνώμη μου να εμπιστευόσαστε σε τέτοια τμήματα αυτούς που προέρχονται απο Ιατρική Φυσική, αυτοί σχεδόν κάνουν όλη την δουλειά ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο καρκίνος δεν είναι ένα νόσημα. Είναι πολλά διαφορετικά που μπαίνουν κάτω από τη ίδια ομπρέλα. Για άλλα έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο (π.χ. καρκίνοι του αίματος στα παιδιά θεραπεύονται ως και στο 90% των περιπτώσεων), ενώ σε άλλα το προσδόκιμο ζωής μετά τη διάγνωση είναι δυστυχώς πολύ μικρό. Επειδή ακριβώς δεν είναι ένα νόσημα, δεν υπάρχει και περίπτωση να βρεθεί το απόλυτο φάρμακο που τα θεραπεύει όλα. Προοδεύουμε πάντως.

 

2. Επειδή οι συμμετέχοντες στο φόρουμ είναι κυρίως νέοι και υγιείς άνθρωποι, καλό είναι να πούμε ότι μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα για να μην πάθουμε καρκίνο. Να μην καπνίζουμε. Αφαιρώντας το τσιγάρο από έναν πληθυσμό, μειώνεις τους καρκίνους στο μισό (όχι μόνο του πνεύμονα, γενικά τους καρκίνους!). Να ασκούμαστε τακτικά. Να μην είμαστε παχύσαρκοι. Να τρώμε λίγο κόκκινο κρέας και πολλά φρούτα και λαχανικά. Απλά πράγματα που μας προστατεύουν και από άλλα νοσήματα δηλαδή.

 

3. Πολλοί καρκίνοι θεραπεύονται μόνο αν διαγνωστούν νωρίς. Οπότε, οι γυναίκες να κάνουν Παπ τεστ κάθε χρόνο και μετά τα 50 κάθε 1-2 χρόνια μαστογραφία. Επίσης, όλοι μετά τα 50 να κάνουν κολονοσκόπηση κάθε 5-10 χρόνια ή εξέταση κοπράνων κάθε 1-2 χρόνια για να δούμε αν υπάρχει αίμα. Επίσης, να προσέχουν τις ελιές τους, αν μεγαλώνουν οι σκουραίνουν απότομα.

 

Αυτά τα σχετικά απλά αν κάνουμε, μειώνουμε πολύ τις πιθανότητες να αρρωστήσουμε γενικά και ειδικά από καρκίνο.

 

 

Να συμπληρώσω σε αυτά που λές , για την πρόοδο που λες....

Έχουνε βρει ότι ο καρκίνος είναι γενετικός , και τον έχουμε πολλοι.

 

Για παράδειγμα , εάν στην οικογένειά σου έχετε ιστορικό στα πνευμόνια , παλιά πεθαίνανε απο πνευμονια , τώρα απο καρκίνο του πνεύμονα.

 

Η Τζολί το βρήκε μέσω dna test , ότι έχει πολύ σοβαρές δυνατότητες να νοσήσει , και έκοψε τα βυζιά της.

 

Ο καρκίνος , δεν έχει να κάνει πιστεύω με τον τρόπο ζωής τόσο. Έχει να κάνει με την ψυχολογία.

 

Δηλαδή όλοι τον έχουμε , αλλά χτυπάει κάποιους που για κάποια στιγμή στην ζωή τους , είχανε μια μεγάλη στεναχώρια ή ένα μεγάλο άγχος , και έπεσε το ανοσοποιητικό.

 

Πόσοι και πόσοι υγιείς με τρομερά καλό τρόπο ζωής φύγανε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη σου μοντεράτορα της δεκάρας , και γνώμη μου.....

 

Υπάρχει και αυτή η θεωρία που ανέφερα παραπάνω , αν θες την ασπαζεσαι , αν δεν θες όχι....

 

 

Είναι βασισμένη σε κάποιες μελέτες?

Μπορούμε να δούμε κάποια links? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω σε αυτά που λές , για την πρόοδο που λες....

Έχουνε βρει ότι ο καρκίνος είναι γενετικός , και τον έχουμε πολλοι.

 

Για παράδειγμα , εάν στην οικογένειά σου έχετε ιστορικό στα πνευμόνια , παλιά πεθαίνανε απο πνευμονια , τώρα απο καρκίνο του πνεύμονα.

 

Η Τζολί το βρήκε μέσω dna test , ότι έχει πολύ σοβαρές δυνατότητες να νοσήσει , και έκοψε τα βυζιά της.

 

Ο καρκίνος , δεν έχει να κάνει πιστεύω με τον τρόπο ζωής τόσο. Έχει να κάνει με την ψυχολογία.

 

Δηλαδή όλοι τον έχουμε , αλλά χτυπάει κάποιους που για κάποια στιγμή στην ζωή τους , είχανε μια μεγάλη στεναχώρια ή ένα μεγάλο άγχος , και έπεσε το ανοσοποιητικό.

 

Πόσοι και πόσοι υγιείς με τρομερά καλό τρόπο ζωής φύγανε.....

Tι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα ,εσυ εκτος απο ιστορικο ασχετων θεματων που σηκωνεις συνεχεια  βλεπω κανεις και δικες σου γνωματευσεις ...πιο ακυρος πεθαινεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα ,εσυ εκτος απο ιστορικο ασχετων θεματων που σηκωνεις συνεχεια  βλεπω κανεις και δικες σου γνωματευσεις ...πιο ακυρος πεθαινεις .

 

 

Ιστορικό άσχετων θεμάτων? Μάλιστα , ενώ εσύ και κάποιοι άλλοι σηκωνεις νήματα με υψηλά νοήματα !

 

Τις "διαγνώσεις" φίλε μου τις έχω βγάλει εμπειρικά , απο συγγενείς !

 

Ενας θείος μου , που του βγάλανε ΟΛΟ το στομάχι , και του ξύσανε παγκρεας , συκώτι κλπ , με το που βγήκε απο το χειρουργείο , με προχωρημένο καρκίνο , είπε θα το πατήσω κάτω.

 

Σήμερα , παρόλο που ΔΕΝ έχει στομάχι , ζει και βασιλευει.......

 

Και ναι , πέρασε μεγάλη στεναχώρια , και στο καπάκι του ήρθε επιθετικός καρκίνος !

 

 

http://www.nhs.uk/Conditions/predictive-genetic-tests-cancer/Pages/Introduction.aspx

 

http://www.nhs.uk/Conditions/predictive-genetic-tests-cancer/Pages/Introduction.aspx

 

http://www.cancerresearchuk.org/cancer-help/about-cancer/causes-symptoms/genes-and-inherited-cancer-risk/inherited-genes-and-cancer-risk/inherited-genes-and-specific-cancers

 

http://www.macmillan.org.uk/Cancerinformation/Causesriskfactors/Genetics/Cancergenetics/Genetictesting.aspx

 

Άλλος μου θείος , ΧΩΡΙΣ να καπνίζει , έπαθε στα πνευμόνια...ο παπους μου είχε πεθάνει απο πνευμονία . Ο πατέρας μου έχει πρόβλημα στο αναπνευστικό. Η αδερφή μου το ίδιο , απο μικρή.

Η ευαισθησία σε ένα σημείο , οπως πχ. να έχεις ευαισθησία στις μύτες αυτιά λαιμους , είναι γενετική σύμφωνα με πολλές μελέτες.

 

 

Και ναι , το πιστεύω ακράδαντα , όταν πέσει ο οργανισμος εξαιτίας κάποιας μεγάλης στεναχωριας , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εμφανιστεί καρκίνωμα.

 

ΥΓ : Όσοι δεν ασπάζεστε κάποια θεωρία , δεν χρειάζεται να αναφέρεστε προσωπικά , και να με κάνετε και μενα να αναφέρομαι σε σας .......απλά με επιχειρήματα , ανταπαντήστε , διάλογο κάνουμε. ...Να το ακούνε όσοι υποτίθεται moderate this shit.

 

ΥΓ2 : θα έδινα ερευνητικά κέντρα στην Ελλάδα , Ευρώπη και Αμερική που υπολογίζουνε με αρκετά μεγάλη ακρίβεια πόση πιθανότητα έχεις να νοσήσεις απο συγκεκριμένους τύπους καρκίνων , αλλά επειδή είστε πολύ προχωρημένοι , σας αφήνω να τα βρείτε μόνοι σας.

 

ΥΓ 3 : ...............ψαχτείτε.....ίσως προλάβετε άσχημες καταστάσεις.....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...