Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι το ξερω! Αλλα ηθελα να δοκιμασω με τη δισκοπλαστικη πριν "κοψω" το δισκο μου... 3 μου πηρε ο γιατρος εμενα!

 

Εγω εκανα την κλασικη εγχειρηση πριν 10 χρονια. Μου εκοψαν μεγαλο κομματι, ο πονος στο ποδι εξαφανιστηκε αλλα εχω πολλα προβληματα απο τοτε. Δυσκολια στο καθισμα, δεν μπορω να αθληθω γιατι πιανεται η μεση με καθε αποτομη κινηση. Επιλεγω καθισματα γραφειου που εχουν κλιση προς τα πισω, εκει μπορω να καθομαι ωρες. Επισης παθαινω λουμπαγκο συχνα και διαρκει μια εβδομαδα, μετα γινομαι παλι καλα.

 

Η δισκοπλαστικη ειναι κατι καινουργιο, αν οντως ειναι αληθεια οτι το 70% των ασθενων με μικρη δισκοκηλη  μπορουν να γινουν καλα μακροχρονια τοτε αξιζει. Κριμα που σε σενα δεν επιασε, αλλα θελω να πιστευω οτι ο γιατρος σε προειδοποιησε οτι σε μεγαλες δισκοκηλες δεν ενδικνυται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Ελπίζω να μην θεωρηθει διαφήμηση, αλλά θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας.

Πριν 2 χρόνια και εγω έμεινα με την μεση (Ο5-Ι1), στο κρεβατι 2 μηνες με ενέσεις, με πιασμένη την μέση, με αρχικά πολύ δυνατούς πόνους για τον πρώτο μηνα στην μέση και για τον δευτερο μηνα, στο αριστερό πόδι, στο πίσω μέρος, από το ισχίο έως και τον αστράγαλο, με ταυτόχρονη παροδική αδυναμία του ποδιού.

  Ο πρώτος γιατρός που πήγα (ορθοπεδικός κορυφαίος), μου είπε άμεσα να πάω σε νευροχειρούργο. Ξεκίνησα, ο 1ος, ο 2ος και ο τρίτος που επισκεφθηκα, βλέποντας μονο την μαγνητική, μου είπαν να χειρουργηθώ "την επόμενη μέρα". Στο βλέμμα τους έβλεπα πως απεναντι τους έβλεπαν μόνο ευρώ...

   Τελικά κατεληξα σε μια απίστευτη ομαδα στο ΓΝΑ Γεννηματας. Εκεί ήταν 3 νευροχειρούργοι, που θεωρούνται και είναι απο όσα έχω μάθει αλλά και είδα, οι καλύτεροι στην Ελλάδα. Με εξέτασαν, με ρώτησαν για τον τρόπο ζωής μου, για χιλιαδυο πραγματα, μου έγραψαν κάποιες επιπλέον εξετάσεις και τελικά  μου είπαν επι λέξη " όντως έχεις πρόβλημα, αλλά απο την στιγμή που έχεις έστω και μια μικρή βελτίωση, πάμε συντηρητικά μήπως και γλυτώσεις το χειρουργίο". Από την πρώτη στιγμή κέρδισαν την εμπιστοσύνη μου, αλλά ιδίως το να ακούς κάποιους χειρούργους να σου λένε αποφυγε όσο μπορείς το χειρουργίο σημαίνει πολλά...
  Το πάλεψα αρκετά στην αρχή και όντως κάνοντας ότι μου είχαν πει (ειδικες ασκήσεις, φαρμακα, γυμναστική, αδυνάτισμα κλπ), είδα βελτίωση, μετά όμως προέκυψε κάτι προσωπικό και τα παράτησα όλα, ούτε πήγα να τους ξαναδω όπως μου είχαν πει ούτε τίποτα.
   Αποτέλεσμα, εδω και ένα χρονο να είμαι χάλια, εμ αποκορύφωμα τον τελευταίο μήνα, που ο πόνος στην μέση αλλά και το πόδι μαζί με το πιάσιμο και το μούδιασμα, έχουν φτάσει σε υπερβολικό σημείο...

   Τώρα ψάχνω ένας από τους τρεις στο Γεννηματάς, ειδικά τον κύριο Αντωνίου ή τον κύριο Σιούτο και δεν μπορώ να βρώ κανέναν. Ο κύριος Αντωνίου μου είπαν ότι σταματα τέλος της εβδομάδας και θα πάει ιδιωτικά, δεν μπορώ όμως να βρω πουθενα πως και τι. Ομοίως και τον κύριο Σιούτο. Ο τρίτος ο κύριος Ορφανίδης, συνταξιοδοτήθηκε...

   Συνοψίζω σε 2 πράγματα :

   1ον : Όποιος μπορεί να βρεί έναν απο τους τρείς είναι ότι καλύτερο. Και σαν γιατροι και σαν ανθρωποι
   2ον : Αν κάποιος βρεί ή γνωρίζει τρόπο να βρούμε έναν απο τους τρείς και ιδίως τον κύριο Αντωνίου, ειλικρινά τον θερμοπαρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου.

 

Φιλικά

 

***Αν θεωρηθεί ότι με τα ονόματα τους κάνω διαφήμηση, τότε σας παρακαλώ πείτε μου να αφήσω μονο το πρώτο γράμμα, τουλάχιστον όποιος ξέρει θα καταλάβει και ίσως βοηθήσει...

  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας. Καινούρια εδώ...σήμερα ενημερώθηκα οτι πρεπει να δω νευροχειρουργό διότι στον Ο5-Ι1 υπάρχει προβολή υλικού δίσκου 11χλστ. Είμαι 3 μηνες με σταδιακά αυξανόμενους πόνους στο γλουτό οι οποίοι αρχικά είχαν οδηγήσει σε διάγνωση Ιερολαγονιτιδας. Μετα, απιδοειδη μυ. Τελικά είναι πίεση αριστερού νεύρου που μου έχει πιασει όλο το ποδι ....όλο! Έχω κουραστεί να ποναω και ομολογώ οτι δεν περίμενα να διαρκέσει τόσο πολύ. Αναλγητικά στην αρχή δεν με έπιαναν, τώρα λίγο δρα η παρακεταμόλη και το ponstan. Μου φαίνεται απο αυτά που διάβασα εδώ οτι δεν το γλυτωνω το χειρουργείο όπως είπε κσι ο ορθοπεδικός....βέβαια τον λογο θα πάρει ο νευροχειρουργός που θα βρω αλλά....

Λέω να πάω πρωτα διακοπές και να δω το θέμα μετά. Ευτυχώς δεν έχω δυσκινησία στο ποδι οποτε μάλλον με παιρνει να πάω. Τι λέτε? Έχετε κάποια συμβουλή? Ο ορθοπεδικός είπε μπάνια, ήλιο στη μέση, αλλαγή μαγιό και ξεκούραση. Κάποια άσκηση στο νερό γνωρίζετε?

Είμαι 1,65 με 54 κιλά και αθλουμουν πριν απο αυτό 3-4 φορες την εβδομαδα....τώρα τίποτα....το ποδι πονάει φρικτά. Εκανα σε προγράμματα ασκήσεις ενδυνάμωσης και ΤaeBo.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Να είστε καλά και να περνάτε καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EleniD

Το καλύτερο πράγμα ειναι το κολύμπι (όχι τρελά πράγματα)...και προσοχή  στις εκτατικές κινήσεις..και μόνο η ανωση μέσα στο νερό θα σε βοηθήσει μιας και αποσυμπιέζεται ο δίσκος..δηλαδή σταματάει η βλάβη και δίνει στον οργανισμό την δυνατότητα να επουλώσει το τραύμα...

 

εναλλάσσεις καθιστή, όρθια, και ύπτια θέση συχνα..

Οι φάσεις θεραπείας/αποκατάστασης είναι 4

Πρώτη φάση: 1-7μέρες = φλεγμονή..άρα αντιφλεγμονώδη χάπια και αποσιμπίεση του δίσκου. Αποφυγή κάθε είδους καμπτικής κίνησης στην μέση..επαναπροσδιορισμος στάσης σώματος, αλλαγή καρέκλας, στρωματος, μαξιλαριου, συνηθειών..mckenzie ασκήσεις

Δεύτερη φάση :επούλωση 15-30 μέρες..αποφυγή καμψής..ήπια γυμναστική μόνο με ισομετρικές ασκήσεις..

Τρίτη φάση..μερική αποκατάσταση:ήπιες στρόφικες ισομετρικές ασκήσεις..ήπιες κάμψεις σπονδυλικής στήλης...προσοχή το σημείο αυτό ειναι επικύνδυνο μιας και αν νιώσεις κάποιο θέμα επιστρέφεις στην προηγούμενη φάση

4 φάση : πλήρης αποκατάσταση..
Δυναμικές ασκήσεις, ενίσχυση κορμού...

 

οι διάρκεια και οι μέρες είναι ενδεικτικές, για τον καθένα μπορει να χρειαστούν περισσότερες οι λιγότερες μέρες 

 

Να σημειώσω ότι η γυμναστική βοηθάει στη επούλωση με 2 τρόπους..μειώνει την ουλή του τραύματος προφυλάσσοντας απο πόνους μετά το πέρας της βλάβης..και δίνει προσανατολισμός στα κύτταρα που θα έρθουν να καλύψουν το κενό/βλάβη μετά την φλεγμονή..

Tip..όταν σκύβουμε μεταφέρουμε κυρίως την τάση στους οπίσθιους μηριαιους...δηλαδή εξασφαλίζουμε σιγά σιγα μέγιστη ευλυγισίας με διατάςεις σε αυτούς τους μυς για να αποφορτίζεται η μέση..

 Αυτό ειναι ένα θεωρητικό μοντέλο στο οποίο μπορείς να βασιστείς για να γίνεις καλά..

Σε μεγάλες μετααναλύσεις για το χρόνιο άλγος στην μέση τα αποτελέσματα συντηρητικής θεραπείας και χειρουργείου ήταν το ίδιο..

Ομως για να μην βγάζουμε συμπεράσματα γρήγορα ο κάθε ασθενής θα σκολουθήσει την δική του θεραπεία σύμφωνα με τις οφηγίες του γιατρού του..

Εγώ προσωπικά σαν γιατρός με κήληη στον ο5-Ι1 θα το πάω συντηρητικά και αν δεν βελτιωθω θα κάνω επέμβαση..

Επεξ/σία από mamakossa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος να δημειώσω ότι σε μεγάλες μετααναλύσεις για το χρόνιο άλγος στην μέση τα αποτελέσματα συντηρητικής θεραπείας και χειρουργείου ήταν το ίδιο..

 

 

 

Το διάβασα και σε κάτι καινούργια βιβλία που πήρα, αν μη τι άλλο εντυπωσιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Καινούρια εδώ...σήμερα ενημερώθηκα οτι πρεπει να δω νευροχειρουργό διότι στον Ο5-Ι1 υπάρχει προβολή υλικού δίσκου 11χλστ. Είμαι 3 μηνες με σταδιακά αυξανόμενους πόνους στο γλουτό οι οποίοι αρχικά είχαν οδηγήσει σε διάγνωση Ιερολαγονιτιδας. Μετα, απιδοειδη μυ. Τελικά είναι πίεση αριστερού νεύρου που μου έχει πιασει όλο το ποδι ....όλο! Έχω κουραστεί να ποναω και ομολογώ οτι δεν περίμενα να διαρκέσει τόσο πολύ. Αναλγητικά στην αρχή δεν με έπιαναν, τώρα λίγο δρα η παρακεταμόλη και το ponstan. Μου φαίνεται απο αυτά που διάβασα εδώ οτι δεν το γλυτωνω το χειρουργείο όπως είπε κσι ο ορθοπεδικός....βέβαια τον λογο θα πάρει ο νευροχειρουργός που θα βρω αλλά....

Λέω να πάω πρωτα διακοπές και να δω το θέμα μετά. Ευτυχώς δεν έχω δυσκινησία στο ποδι οποτε μάλλον με παιρνει να πάω. Τι λέτε? Έχετε κάποια συμβουλή? Ο ορθοπεδικός είπε μπάνια, ήλιο στη μέση, αλλαγή μαγιό και ξεκούραση. Κάποια άσκηση στο νερό γνωρίζετε?

Είμαι 1,65 με 54 κιλά και αθλουμουν πριν απο αυτό 3-4 φορες την εβδομαδα....τώρα τίποτα....το ποδι πονάει φρικτά. Εκανα σε προγράμματα ασκήσεις ενδυνάμωσης και ΤaeBo.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Να είστε καλά και να περνάτε καλά!

Απο την στιγμη που εχεις 11χλσ δισκοκηλη οποιαδηποτε ασκηση κανεις, ακομη και κολυμπι θα σε πειραξει. Η δισκοκηλη αυτοθεραπευται απο τον οργανισμο στους 6 μηνες και το 90% των ασθενων γινεται καλα, η τελειως καλα.

 

Αν μετα τους εξι μηνες πονας οταν σηκωνεσαι απο το κρεβατι η δυσκολευεσαι στο περπατημα μπορεις να πας για χειρουργειο κατα προτιμηση για ενδοσκοπικη μικροδισκεκτομη η οποια ειναι η πιο ανωδυνη. Δεν εχει σημασια αν κανει την επεμβαση ορθοπεδικος η νευροχειρουργος. Η εμπειρια του γιατρου και ο τεχνολογικος εξοπλισμος παιζει μεγαλο ρολο στην επιτυχια της επεμβασης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από 'μένα ταλαιπωρούμε πάνω από ένα χρόνο από την μέση, κήλη πρώτου βαθμού Ο4-Ο5 και δευτέρου προς τρίτου ο5-Ι1. Στην αρχή οι πόνοι της μέσης ήταν καθ όλοι την διάρκεια της ημέρας και ανακουφιζόμουν μόνο όταν ξάπλωνα . Είχα και πόνους διάσπαρτους στους γλουτούς, μηρούς και στο ισχίο, στα πόδια μόνο ενοχλήσεις που έρχονταν και έφευγαν σε δάχτυλα αστράγαλο και κλπ. Αλλά είχα πόνους και στους όρχεις που δεν ήξερα που οφείλονται μέχρι που έβγαλα την μαγνητική και έδειξε την μεγάλη κήλη κα δικαιολογόντων από τους ορθοπεδικούς οι πόνοι εκεί. Το πρωί δεν μπορούσα να βάλω το παντελόνι και να πλύνω το πρόσωπο μου (αλλά έδενα άνετα τα κορδόνια). Να μην τα πολύλογο δοκίμασα τα κλασικά φυσικοθεραπείες ενδυνάμωση (κοιλιακή , ραχιαίοι, κολύμπι) αλλά τίποτα βελτίωση μηδέν. Μετά τους έξι πρώτους μήνες άρχισαν να φεύγουν οι περιφερειακοί πόνοι. Οι πόνοι στην μέση συνεχίζονταν με την ίδια ένταση και η δυσκαμψία. Στον χρόνο μειώθηκαν και οι πόνοι της μέσης που ήταν συνεχείς. Έβγαλα και δεύτερη μαγνητική που δείχνει μικρή βελτίωση. Νευροχειρούργους σε δημόσιο νοσοκομείο όταν του είπα ότι πονάω ένα χρόνο (χωρίς κανένα νευρολογικό πρόβλημα πλέον) μου είπε αμέσως για εγχείριση στην μεγάλη και δισκοπλαστική στην μικρή ταυτόχρονα, και ότι η κήλη είναι μεγάλη και δεν πρόκριτε να γίνω καλά αφού έχει περάσει τόσος καιρός. Ακόμη είπε ότι η κήλη είναι κεντρική γ αυτό έχω πόνο μόνο στην μέση. Μόλις σύγκρινε τις μαγνητικές είδε σαφείς βελτίωση και μου πρωτινέ να το αναβάλουμε,  να κάνω κολύμβηση, περπάτημα και απλά να κρεμιέμαι από μονόζυγο μπας και γίνει το θαύμα. Και αν μου περάσει η μέση τότε θα αρχίσω πρόγραμμα για κοιλιακούς, ραχιαίους γλουτιαίους εφ όρου ζωής. Τώρα είμαι σε μια κατάσταση που δεν βλέπω περεταίρω βελτίωση, έχω πόνους όταν σηκώνομαι από την καρέκλα η όταν σκύβω και μετά από μισό λεπτό φεύγουν γενικά αυτό που επικρατεί περισσότερο είναι η δυσκαμψία που συνοδεύεται με πόνο. Για να καταλάβετε ακόμη δεν μπορώ να πλύνω το αυτοκίνητο μου. Είμαι εγκλωβισμένος σε αυτή την κατάσταση πάντως αν ήμουν χειρότερα η δεν είχα δει βελτίωση σίγουρα θα έμπαινα για χειρουργείο τώρα μόνο με απλό πόνο στην μέση και δυσκαμψία δεν θέλω να χειρουργηθώ. Στο μέλλον δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση μου αλλά δεν αποκλείω Τ Ι Π Ο Τ Α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνεις μονόζυγο. Έλξεις σε τροχαλία πρέπει να κάνεις με το 1/4 ή 1/5 του σωματικού σου βάρους (υπάρχουν εμπειρικοί τύποι για τα κιλά που πρέπει να χρησιμοποιείς), θέλεις να αυξήσεις την απόσταση μεταξύ των σπονδύλων αλλά αυτή τη στιγμή οι μύες της πλάτης δεν μπορούν να συγκρατήσουν τα μέρη της σπονδυλικής στήλης, και το μονόζυγο επιδεινώνει το πρόβλημα. Επίσης, τα Γ και Δ από αυτό το μήνυμα με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ και γενικά όλες οι ασκήσεις των μυών σταθεροποίησης .

 

Γενικά, αφού θες να αποφύγεις χειρουργεία, επένδυσε σε ένα φυσιοθεραπευτή/γυμναστή που θα σου βγάλει προσωπικό πρόγραμμα, που μπορεί να περιλαμβάνει από yoga μέχρι ασκήσεις σε όργανα γυμναστηρίου, ασκήσεις ενδυνάμωσεις κλπ κλπ. Έχω 3 λίστες με ασκήσεις και το πρόβλημα μου ήταν τόσο έντονο που δεν περπατούσα καν. Στις 27.9 (ένα χρόνο μετά την εμφάνιση του προβλήματος) θα τρέξω σε αγώνα 5k (αν όλα πάνε καλά). 

 

Και αν πας διακοπές σε θάλασσα, πάρε μάσκα, βατραχοπέδιλα, αναπνευστήρα και ένα τέτοιο:

 

life%20jacket.jpg

 

που θα το φουσκώνεις τόσο, όσο χρειάζεσαι για να εξισώνεις το την έλξη από το βάρος σου με την άνωση χωρίς να χρειάζεται να πιέσεις τη μέση σου σε επίπεδο πόνου, και θα βρεις και βραχάκια και θα αρχίσεις να κολυμπάς 2 ώρες την ημέρα παρακολουθώντας ψαρικά.

 

Το τελευταίο κυρίως θα βελτιώσει τη διάθεση σου, διότι θα ελαχιστοποιηθεί ο πόνος κατά τη διάρκεια της άσκησης αλλά θα σε βοηθήσει να "καθαρίζεις" το μυαλό σου από το "δεν πάει άλλο με το γαμοπόνο".


Επίσης καλό είναι, σε ιατρικά θέματα, να έχουμε στο μυαλό μας, ότι η εμπειρία του ενός δεν είναι λύση για τα προβλήμα όλων, αλλά αυτά που αναφέρω με έχουν βοηθήσει, το νικ μου με το οποίο θα βρεις τα υπόλοιπα μηνύματα μου στο παρόν θέμα είναι insomniaK. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου είναι όταν κολυμπάμε με βατραχοπέδιλα η όταν ξαπλώνουμε μπρούμυτα σε μια ξαπλώστρα στη παραλία με ανασηκωμένη  την πλάτη, η Σ/Σ κάνει υπερέκταση ιδικά στους κάτω σπόνδυλους που υπάρχει το πρόβλημα ασκείτε πίεση στους δίσκους προς τα μέσα, αυτό δεν μας βοηθάει να επανέρθει λίγο η κήλη μακροπρόθεσμα, όπως η μέθοδος Mc Kenzie;

 

Το μονόζυγο μου το πρότεινε εκτός από τον Νευροχειρούργο ένας Ορθοπεδικός και μια Δασκάλα Yoga σε μια συνομιλία που είχαμε και λέει ότι στην σχολή της όση έχουν προβλήματα με κήλες τους βάζει να κρεμίουνται από μονόζυγο για να ανοίξουν οι σπόνδυλοι και να αποσυμπιεστούν τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση της τροχαλίας αντί του μονόζυγου πιστεύω ότι μου προτάθηκε διότι ολες οι παράμετροι των έλξεων ειναι ελεγχόμενες. Κάθεσαι, έχεις προκαθορισμένα κιλά, που ειναι λίγα(για μένα ήταν Μάξ 20 κιλά κι όχι 65 που ζυγίζω) δεν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάποιο λάθος που να επιδεινώσει την κατάσταση σου, όπως την ελάχιστη τυχαία μετατόπιση του δίσκου σου.

 

Από πει και πέρα, αν το μονόζυγο σε βοηθάει και νιώθεις οκ, γιατί όχι;

 

Όσο για την πρώτη ερώτηση, δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά οι περισσότερες ασκήσεις που κάνω ουσιαστικά ειναι για υπερέκταση/ ενδυνάμωση.

Η κολύμβηση με βοήθησε άμεσα κυρίως ψυχολογικά, διότι ήταν η πρώτη φορά μετά από μήνες που έκανα "γυμναστική" και δεν πονούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονόζυγο μου το πρότεινε εκτός από τον Νευροχειρούργο ένας Ορθοπεδικός και μια Δασκάλα Yoga σε μια συνομιλία που είχαμε και λέει ότι στην σχολή της όση έχουν προβλήματα με κήλες τους βάζει να κρεμίουνται από μονόζυγο για να ανοίξουν οι σπόνδυλοι και να αποσυμπιεστούν τα νεύρα.

αυτο ακριβως , δε χρειαζεται να κανεις μονοζυγο, φτανει μονο να κρεμιεσαι για αποσυμπιεση ..

ειχα γραψει πριν πολλες σελιδες ενα μηνυμα οσο αναφορα την σταση του υπνου και μια ασκηση για τους ραχιαιους και τους σταθεροποιητες μυες τους,  που θα σας βοηθησει πολυ  (επιτρεπεται να την κανουν μονο οσοι δε νιωθουν καμμια ενοχληση )

δυστυχως δεν εχω χρονο να γραψω και αλλα τωρα ,  ευχομαι καλη αναρωση σε ολους , η μεση θελει πολυ προσοχη και υπομονη - ειναι για τον ανθρωπο ο,τι ειναι και η μηχανη για το αμαξι !

περαστικα σας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου είναι όταν κολυμπάμε με βατραχοπέδιλα η όταν ξαπλώνουμε μπρούμυτα σε μια ξαπλώστρα στη παραλία με ανασηκωμένη  την πλάτη, η Σ/Σ κάνει υπερέκταση ιδικά στους κάτω σπόνδυλους που υπάρχει το πρόβλημα ασκείτε πίεση στους δίσκους προς τα μέσα, αυτό δεν μας βοηθάει να επανέρθει λίγο η κήλη μακροπρόθεσμα, όπως η μέθοδος Mc Kenzie;

 

Το μονόζυγο μου το πρότεινε εκτός από τον Νευροχειρούργο ένας Ορθοπεδικός και μια Δασκάλα Yoga σε μια συνομιλία που είχαμε και λέει ότι στην σχολή της όση έχουν προβλήματα με κήλες τους βάζει να κρεμίουνται από μονόζυγο για να ανοίξουν οι σπόνδυλοι και να αποσυμπιεστούν τα νεύρα.

 

Η Mckenzie είναι παθητική υπερέκταση της μέσης...χαλαροί μύες..οι σπόνδυλοι σπρώχνουν την κήλη προς τα μέσα...

Σε ενεργητικές ασκήσεις οι σπόνδυλοι μπλοκάρονται από την τεράστια δύναμη των μυών..ο πλατύς ραχιαίος είναι από τους μεγαλύτερους και πιο δυνατούς μύες στο σώμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ήταν ενδιαφέρον φίλοι που έχουν πρόβλημα πάνω από χρόνο η και λιγότερο να μας πουν για την πορεία τους πως ήταν πριν πως είναι τώρα, αν είναι τελείως καλά η πόσο καλά είναι, και το μέγεθος του προβλήματος που είχαν.

 

Αν χρονίσει το πρόβλημα δεν ξέρω μετά αν θα υπάρχει περεταίρω βελτίωση πάντως ενδιαφέρων είχε η άποψη ορθοπεδικού που είχε εγχειριστεί από δισκοκήλη και ήταν  καλά (από ότι είπε) όταν είδε την μαγνητική, ότι θα χρειαστεί από τρία έως πέντε χρόνια για να περάσει.

Πολύς χρόνος και δεν ξέρω αν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...