Προς το περιεχόμενο

Mass Effect: Andromeda


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Είσαι στην κατηγορία μαχίμια - μπροστάρηδες αν δεν σας είχαμε τι θα κάναμε :)

 

Θα είχατε καλύτερα games μάλλον...

Kαταλαβαίνεις καθόλου τι γράφεις;

---

σβήστηκε ο πρώτος και επανήλθες με δεύτερo

 

Ναι, αλλιώς δεν θα έγραφα.

 

Το πρώτο μήνυμα που είχα γράψει, σβήστηκε στις 22:33. Το τελευταίο μου στο τόπικ είναι στις 22:15, οπότε δεν είναι πως είδα ότι σβήστηκε το τι είχα πει, για να ξέρω τι να μην πω μετά.

 

Anyways, συγνώμη για τον υπερβάλλων ζήλο μου, δεν σου ξαναμιλάω στο συγκεκριμένο θέμα και αν είσαι κι εσύ ΟΚ, για μένα το ζήτημα έχει λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι youtubers δεν είναι ευχαριστημένοι και μιλάμε για EA που κάνει sponsor πολλούς. Τώρα οποιος θέλει το game για story/chars/quests μάλλον δεν θα περάσει πολύ καλά, από την άλλη οποιος δίνει περισσότερο σημασία στο combat λογικά θα γουστάρει.

 

https://www.youtube.com/watch?v=pBJAtsI-XC0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα ένα βίντεο για το παιχνίδι και σε μια δόση ο ένας των reviewer ανάφερε "are you a 90s hardcore gamer who will play the game no matter or a millenia bitchy (κάτι τέτοιο) gamer who wont". Στο περίπου.

 

Και από αυτά που έχω διαβάσει και έχω δεί εώς τώρα για το παιχνίδι, έχω καταλήξει οτι απλά η Bioware έφερε την στάμνα στο σπίτι μισοσπασμένη και μισοάδεια.

 

Όπως λέγανε και οι παραπάνω reviewers στο video-review, το 90 παίζαμε παιχνίδια με τρομερό στόρυ. Τα γραφικά/gameplay ήταν σε δεύτερη μοίρα. Εγώ θα διαφωνήσω. Τα παιχνίδια - ορόσημα πάντα αφήναν ένα λιθαράκι στην πρόοδο του gaming. Για παράδειγμα KOTOR, Oblivion, FusRoDah, Witcher3. Τα παραδείγματα είναι ενδεικτικά.

 

Το ΜΕ:Α, δεν φαίνεται να συνεισφέρει ουσιώδες στην πρόοδο των ψηφιακών παιχνιδιών. Βασικά πουθενά.

 

Και εκεί είναι που παίζει η όλη γκρίνια. Στο φινάλε, είναι ένα πάνω του μετρίου παιχνίδι, αλλά αξιομνημόνευτο; Αφήνει κάτι πίσω του για να πατήσουν τα επερχόμενα παιχνίδια και να μας δώσουν όλο και καλύτερα σε σύνολο παιχνίδια;

 

Στο νήμα διάβασα για χρήστες που παραπονιούνται για την άδικη βαθμολογία και την αρνητική καταβολή της κοινότητας. Πως μπορείς να κρίνεις ένα παιχνίδι 100 (???) ωρών από τις πρώτες 10 ώρες.

 

Για να απαντήσω, 10 ώρες είναι τρομερά πολλές για να δείς το στήσιμο του παιχνιδιού.

 

Από την άλλη, για πιο λόγο να αναλωθεί οποιοσδήποτε με ένα μέτριο παιχνίδι, το οποίο μάλλον βαρετό θα είναι με μεγάλο όγκο αποστολών παρμένα από το στύλ των MMORPG, τα οποία είναι αδιάφορα εντελώς.

 

Υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να περάσεις την ώρα σου, ειδικά όταν απαιτείται και χρηματικό αντίτιμο για να ασχοληθείς με κάτι που δεν σου προσφέρει σχεδόν τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κάνει να δώσω  3,99 1 μηνά και να τo δω στο origin για τις πρώτες 10 ώρες που λέει σιγά τα χρήματα και μάπα να είναι πάρα να διαβάζω τα πομπώδη πληρωμένα reviews  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε να πέσουν τα user reviews.

Αν και θεωρώ τα user review πιο αξιόπιστα πολλές φορές, το MEA θα γεμίσει με 0 από χρήστες που αν τους ρωτήσεις "who is Ryder?" δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν. Απλά θα παρακινηθουν από τον ντόρο που έχει γίνει.

 

Ασχέτως της προσωπικής άποψης που έχω για την εταιρεία και το παιχνίδι, αυτές οι αντιδράσεις είναι το λιγότερο ηλίθιες.

Επεξ/σία από mike299
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποψεις διίστανται με τις αρνητικες βεβαια να επικρατούν μεχρι στιγμης απο αυτα που βλεπω..

Και χτες 8 στους 11 ψηφίσανε Σπαλιαρα..

Ε δε μπορει να κανουν ολοι λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.metacritic.com/game/pc/mass-effect-andromeda

 

Με 78/100 το λες αρκετά καλό.

Αυτο που ειδα εγω - μπορει και να ειμαι λαθος - διαβαζωντας μερικα reviews που δωσανε 80% ειναι οτι το review δεν συναδει με την βαθμολογια. ΔΙαβαζωντας το μονο περιμενεις σαφως χαμηλοτερο σκορ. Αλλα οπως γνωριζουμε ολοι σε ΑΑΑ παιχνιδια μεγαλων εταιριων δυσκολα πεφτουν χαμηλα οι αριθμοι.

 

Επισης αποκαλυπτικα ειναι και τα reviews σε sites που δεν βαζουν βαθμολογια οπως το Eurogamer.

 

Δεν ειμαι hater, οπως ξαναεγραψα η προηγουμενη τριλογια ειναι για εμενα οτι καλυτερο εχει βγαλει η προηγουμενη γενια. Αλλα αυτη η στροφη να τα κανουμε ολα open world αγγαρειας και οχι καλοσχεδιασμενο οπως το Witcher εχει φαει πολλες σειρες. Με μεγαλυτερο παραδειγμα το Metal Gear για εμενα.

 

Τα προηγουμενα Mass Effect αν και ηταν κτηνακια σε διαρκεια δεν τα ελεγες παραδοσιακα open world. Και τελικα ηταν για το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτο που ειδα εγω - μπορει και να ειμαι λαθος - διαβαζωντας μερικα reviews που δωσανε 80% ειναι οτι το review δεν συναδει με την βαθμολογια. ΔΙαβαζωντας το μονο περιμενεις σαφως χαμηλοτερο σκορ. Αλλα οπως γνωριζουμε ολοι σε ΑΑΑ παιχνιδια μεγαλων εταιριων δυσκολα πεφτουν χαμηλα οι αριθμοι.

 

Επισης αποκαλυπτικα ειναι και τα reviews σε sites που δεν βαζουν βαθμολογια οπως το Eurogamer.

 

[...]

 

To σημείο στα bold είναι εξαιρετικά σημαντικό για μένα. Reviews που δίνουν 80% (πρακτικά άριστα, παραπάνω μιλάμε για έπος) επισημαίνουν βασικότατα προβλήματα σεναρίου, δομής, πλοκής και χαρακτήρων. Πώς γίνεται ένα RPG να έχει θέματα σε αυτό το κομμάτι και να παίρνει 80αρια... Προφανής είναι η απάντηση, βέβαια.

 

Δεν μιλάω για γραφικά και γκριμάτσες, moonwalkers κτλ. Αυτά είναι ζητήματα ήσσονος σημασίας. Το τεχνικό κομμάτι πολύ ευκολότερα διορθώνεται από ό,τι ο κακογραμμένος διάλογος.

 

Οπότε, από τη μιά έχουμε το θέμα του "βαθμού", που εκτός από ανούσιος είναι και παντελώς αφηρημένος/αυθαίρετος, από την άλλη έχουμε την ασυμφωνία του βαθμού με το κείμενο της κριτικής.

 

Αν σκέφτεστε να το αγοράσετε τώρα, διαβάστε προσεκτικά τι επισημαίνουν τα reviews και μην στέκεστε σε ένα ξερό νούμερο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σημείο στα bold είναι εξαιρετικά σημαντικό για μένα. Reviews που δίνουν 80% (πρακτικά άριστα, παραπάνω μιλάμε για έπος) επισημαίνουν βασικότατα προβλήματα σεναρίου, δομής, πλοκής και χαρακτήρων. Πώς γίνεται ένα RPG να έχει θέματα σε αυτό το κομμάτι και να παίρνει 80αρια... Προφανής είναι η απάντηση, βέβαια.

 

Δεν μιλάω για γραφικά και γκριμάτσες, moonwalkers κτλ. Αυτά είναι ζητήματα ήσσονος σημασίας. Το τεχνικό κομμάτι πολύ ευκολότερα διορθώνεται από ό,τι ο κακογραμμένος διάλογος.

 

Αυτό ακριβώς.

 

Τα bugs φτιάχνονται, ακόμα και τα animations  αν και υποψιάζομαι ότι ειδικά για τα facial απαιτείται μήνες δουλειάς, οπότε δεν πιστεύω να τα φτιάξουν ποτέ.  Ίσως αυτά που θεωρούνται πολύ αποτυχημένα μόνο.

 

To writing, τους αστείους έως γελοίους διάλογους, τους ρηχούς χαρακτήρες, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πια. Tο EC του MA3 τους κόστισε πολλά χρήματα και αφορούσε μόνο το τέλος, δεν μπορεί να γίνει το ίδιο από το μηδέν.

 

Καλύτερα να φτιάξουν ένα καινούργιο παιχνίδι από την αρχή αντί να κάτσουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα του Andromeda.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω ότι αν δει κανείς ψύχραιμα τα δεδομένα (κριτικές, το trial, τα βίντεο που δείχνουν κομμάτια του παιχνιδιού κτλ.) αβίαστα καταλλήγει στο συμπέρασμα ότι η βαρύτητα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού δόθηκε στο κομμάτι της μάχης: αυτό συγκεντρώνει τα θετικότερα σχόλια (πλην της Α.Ι. των συντρόφων του κεντρικού χαρακτήρα), αυτό είναι που -ακόμη και σε συνολικά αρνητικές κριτικές- δείχνει το περισσότερο βελτιωμένο σε σχέση με ό,τι έχει προηγηθεί.

 

Στο κομμάτι του διαλόγου (και θα επισημάνω ξανά το review του RPS όπου, με δεδομένα τα spoilers βέβαια, έχουμε πολύ συγκεκριμένες αναφορές στο κείμενο) φαίνεται πως η βουτιά που είχε ξεκινήσει ήδη στο τρία, απλά συνεχίζεται.

 

Έχω αναφέρει και άλλοτε, για άλλα παιχνίδια (λ.χ. τα νέα Fallout) πως για μένα είναι βασικό πρόβλημα σε ένα παιχνίδι όπου υποδύεσαι ρόλους το να εξαρτάται το κομμάτι της μάχης από τα αντανακλαστικά και όχι από τη σκέψη του παίκτη: λ.χ., το ότι στην πραγματικότητα έχω αντιδράσεις σαλιγκαριού παγιδευμένου σε μελάσα δεν θα έπρεπε να με εμποδίζει να υποδυθώ το ρόλο ενός πιστολέρο σε ένα παιχνίδι ρόλων

 

Για πίου-πίου, τίναγμα του αντιπάλου στον αέρα, απογείωση και μετά σκάσιμο γροθιάς στη μάπα (περιγράφω σκηνή από βίντεο με τη μάχη του ΜΑΕ εδώ), έχουμε τα FPS, δεν χρειάζεται και στα RPG, κατά την άποψή μου.

 

Αλλά, τέλος πάντων, αυτό είναι και λίγο θέμα φιλοσοφίας σχεδιαστικής και προσέγγισης των RPG: το να κουτσουρεύουν τους διαλόγους, όμως, ή να δείχνουν παντελώς ανήποροι να προσεγγίσουν με μια στοιχειώδη ωριμότητα που ξεφεύγει από σενάριο direct to video ταινίας τα romances, λ.χ. (για να μην πιάσουμε το θέμα της σχέσης της επιστήμης με τη θρησκεία και δεν βγάλουμε άκρη) είναι σοβαρότατο πρόβλημα.

 

Και δείχνει, για μένα, ξεκάθαρα πού έριξαν το βάρος και από πού ψάχνουν να κερδίσουν κόσμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειδα εγω - μπορει και να ειμαι λαθος - διαβαζωντας μερικα reviews που δωσανε 80% ειναι οτι το review δεν συναδει με την βαθμολογια. ΔΙαβαζωντας το μονο περιμενεις σαφως χαμηλοτερο σκορ. Αλλα οπως γνωριζουμε ολοι σε ΑΑΑ παιχνιδια μεγαλων εταιριων δυσκολα πεφτουν χαμηλα οι αριθμοι.

 

Επισης αποκαλυπτικα ειναι και τα reviews σε sites που δεν βαζουν βαθμολογια οπως το Eurogamer.

 

Δεν ειμαι hater, οπως ξαναεγραψα η προηγουμενη τριλογια ειναι για εμενα οτι καλυτερο εχει βγαλει η προηγουμενη γενια. Αλλα αυτη η στροφη να τα κανουμε ολα open world αγγαρειας και οχι καλοσχεδιασμενο οπως το Witcher εχει φαει πολλες σειρες. Με μεγαλυτερο παραδειγμα το Metal Gear για εμενα.

 

Τα προηγουμενα Mass Effect αν και ηταν κτηνακια σε διαρκεια δεν τα ελεγες παραδοσιακα open world. Και τελικα ηταν για το καλυτερο.

Για του λογου το αληθες:

 

24e5f04.jpg

 

Πιστευω οτι οι βαθμολογιες στα Video Games πρεπει να αλλαξουν. Στις ταινιες/σειρες/μουσικη το 5 σημαινει μετριο, το 8 εξαιρετικο και τα 9-10 δινονται σπανια. Δεν γινεται στα παιχνιδια να λενε ολοι οτι κατω απο 8 ειναι μουφα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...