Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κι απο μενα! να ρωτησω ποσα ΚΕΚ υπαρχουν στην περιοχη της Αττικης? υπαρχει καποια ιστοσελιδα οπου αναγραφονται ολα μαζι, και πληροφοριες για το καθενα? 

Στην ιστοσελίδα του voucher, voucher.gov.gr, επιλέγεις το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει (τον τίτλο, όχι τα αποτελέσματα) και έχει στα αριστερά ένα εικονίδιο που σε μεταφέρει στη λίστα με τους παρόχους.

 

Για 25-29: http://voucher.gov.gr/kek/index/gid/25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιχείρηση πρεπει να βρουμε μεχρι τις 7/12 και να υπογραψουμε μαζι με την συμβαση; Μεχρι να ολοκληρωθει η θεωρια δεν μπορουμε να αλλαξουμε ή να βρουμε μεχρι τοτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε (για να αποφύγω ενδεχομένως και μια πιθανή ταλαιπωρία)

τι παίζει με την έκδοση βιβλιαρίου ασθένειας και το voucher. 

 

Μου ζητήθηκε ΑΜΑ από το κεκ, αλλά δεν διαθέτω και πρέπει να πάω στο ΙΚΑ να βγάλω.

Για την ακρίβεια, είχα βγάλει ατομικό βιβλιάριο υγείας όταν εργαζόμουν αλλά σπούδαζα ταυτόχρονα και όταν σταμάτησα να εργάζομαι το ακύρωσα και έπειτα μπήκα στο οικογενειακό μας λόγω σχολής. Ορκίστηκα όμως και μετά ακολούθησε ο ΟΑΕΔ. Θα μπορούσα να ασφαλιστώ μέσω οαεδ αλλά το αμέλησα.

 

Πρόσφατα ένσημα δεν έχω, παρά μονο μια βεβαίωση επιδοτούμενου προγράμματος που αναγράφει την διάρκεια που το παρακολουθώ που μου έδωσαν στο κεκ. 

 

Αν συλλέξω τα δικαιολογητικά, δηλαδή: φωτογραφία, λογαριασμό, Υ/Δ ότι δεν είμαι ασφαλισμένη σε άλλο ταμείο και την παραπάνω βεβαίωση του κεκ θα είμαι καλυμμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nicoc89

Δεν έχει σημασία αν είναι τέλος του έτους.

Κανονικά αν τα χαρτιά είναι οκ και σωστά στην ώρα τους δεν ξεπερνά η πληρωμή τους 2 μήνες.

 

 

Darky

Ναι πρέπει μέχρι 7/12 να έχεις υπογράψει την σύμβαση.

Όχι δεν μπορείς να αλλάξεις μετά ούτε κατά την διάρκεια της θεωρίας.

 

kitkat1990

Το ΑΜΑ (Αρ. μητρώου ΙΚΑ βγαίνει μία φορά. Αν είχε κάποτε ένσημα στο ΙΚΑ έχεις αυτόν τον αριθμό) αναγράφετε και στο βιβλιάριο ασθενείας.

Αν είσαι κάτω από 29 ετών ούτως ή άλλως με την ανανέωση της κάρτας ανεργίας ο ΟΑΕΔ σε καλύπτει ιατροφαρμακευτικά.

Αν είσαι πάνω από 29 ετών, με την βεβαίωση που σου δίνει το |Κέντρο Δία Βίου Μάθησης έχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη καθ’ όλη τη διάρκεια θεωρίας και πρακτικής του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ politechnon για την απάντηση.

 

Το ατομικό ΑΜΑ μου το έχω αλλά μου είχαν ακυρώσει το βιβλιάριο ασθενείας.

Επομένως να δώσω το ΑΜΑ στο κεκ που είχα βγάλει;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, απλώς μπερδεύτηκα λίγο με όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kitkat1990

Το βιβλιάριο μπορεί να έχει ακυρωθεί αλλά το ΑΜΑ παραμένει. Είναι αριθμός που βγάζεις μία φορά στο ΙΚΑ.

Ναι μπορείς να δώσεις το ΑΜΑ που αναγράφει το βιβλιάριο ασθενείας που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ politechnon για την απάντηση.

 

Το ατομικό ΑΜΑ μου το έχω αλλά μου είχαν ακυρώσει το βιβλιάριο ασθενείας.

Επομένως να δώσω το ΑΜΑ στο κεκ που είχα βγάλει;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, απλώς μπερδεύτηκα λίγο με όλα αυτά.

Μπορείς να βγάλεις βιβλιάριο ασθενείας στο ΙΚΑ μέσω ΟΑΕΔ, αν έχεις πάνω από 3 μήνες εγγεγραμμένος. Χρειάζεσαι μια σχετική βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ, φωτογραφία και φωτοτυπία ταυτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα που έχουν βγει εδώ http://voucher.gov.gr/project/twenties-results/gid/25 ισχύουν;
Γιατί ένα φίλο μου ενώ τον δείχνει ότι έχει επιλεχθεί, τον πήραν σήμερα τηλέφωνο από τα κεκ και του είπαν τελικά ότι απορρίφθηκε. Παίζει τέτοιο σενάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουμε επιλεγεί στο voucher το επίδομα ανεργίας κόβετε απο τη στιγμή που θα υπογράψουμε σύμβαση ή με την έναρξη των μαθημάτων?γνωρίζει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prozac

Ναι στο www.voucher.gov.gr είναι τα επίσημα αποτελέσματα των επιλεγέντων και επιλαχόντων.

Αν είναι στην λίστα είναι επιλεγέντας.

Τον πήραν τηλέφωνο και του είπαν ότι απορρίφθηκε με ποια αιτιολογία;

Μήπως είχε κάνει λάθος κατά την αίτηση και δήλωσε λάθος εισόδημα (δηλαδή λιγότερο απ’ ότι έπρεπε) χωρίς να μπορεί να το δικαιολογήσει με την κατάθεση των χαρτιών του στο Κέντρο Δία Βίου Μάθησης;

 

Luis_rambo84

Το επίδομα απ’ ότι ξέρω θα διακοπή με ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης και θα επανέλθει με το τέλος του προγράμματος.

Για 100% όμως θα πρέπει να κάνεις μία ερώτηση στον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prozac

Ναι στο www.voucher.gov.gr είναι τα επίσημα αποτελέσματα των επιλεγέντων και επιλαχόντων.

Αν είναι στην λίστα είναι επιλεγέντας.

Τον πήραν τηλέφωνο και του είπαν ότι απορρίφθηκε με ποια αιτιολογία;

Μήπως είχε κάνει λάθος κατά την αίτηση και δήλωσε λάθος εισόδημα (δηλαδή λιγότερο απ’ ότι έπρεπε) χωρίς να μπορεί να το δικαιολογήσει με την κατάθεση των χαρτιών του στο Κέντρο Δία Βίου Μάθησης;

 

Τελικά του είπαν ότι κάποιο πρόβλημα παίχτηκε με το εισόδημα, όπως σωστά υπέθεσες. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prozac

Πρόβλημα πολλών αιτούντων που δυστυχώς τους έθεσε εκτός.

 

 

Maria_1987

Σε μας που τελείωσε 15/10 δεν έχει πληρωθεί ακόμα. Στου τουρισμού έχει διαπιστωθεί μία μικρή καθυστέρηση όπου φτάνει και τους 3 μήνες για την αποπληρωμή του τμήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...