Προς το περιεχόμενο

Δίκανο στη θήκη του και δημοσια υπηρεσία


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με τι πραγμα θα επρεπε να διωκτεις με την λογικη σου? Αφου σκοτωσεις καποιον για παραδειγμα και μετα?

δηλαδή η λογική σου ειναι να διώκεσαι για φόνο πριν σκοτώσεις η προσπαθήσεις να σκοτώσεις κάποιον ?

επειδή ίσως και να το έκανες? sorry δηλαδή αλλα δεν βλέπω λογική σε αυτό

ο καθένας ειναι εν δυνάμει δολοφόνος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορώ να πάρω το δίκανο, στη θήκη του, αδειο, χωρίς φυσίγγια μαζι και με την άδεια οπλοκατοχής να το αω για service ;

Εγώ στη θέση σου θα το έβαζα με τη θήκη του στο πορτ-παγκάζ του αυτοκινήτου μου, θα πάρκαρα απέξω από το οπλοπωλείο, και θα το έδινα για σέρβις. Δεν θα το έπαιρνα στους ώμους για να πάω τράπεζες, εφορίες ή οπουδήποτε αλλού επειδή θα με βόλευε το δρομολόγιο... εκτός αν ήθελα να τρολάρω τους τραπεζικούς και τους εφοριακούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή η λογική σου ειναι να διώκεσαι για φόνο πριν σκοτώσεις η προσπαθήσεις να σκοτώσεις κάποιον ?

επειδή ίσως και να το έκανες? sorry δηλαδή αλλα δεν βλέπω λογική σε αυτό

ο καθένας ειναι εν δυνάμει δολοφόνος..

 

οχι δεν διωκεσαι για φονο ..προφανως...διωκεται η κατοχη ή η χρηση του οπλου.

 

Δηλαδη ειναι σαν να κουβαλαω το στιλετο που εχω εδω στο σπιτι μου στο γηπεδο..και αμα το βρουν πανω μου θα τους πω οτι το θελω για να καθαριζω τα δοντια μου...εε δεν πειθω ουτε τις πετρες!

 

Η παρουσια και μονο καποιων "οπλων" προδιαθετει για "παρανομη" χρηση.

 

Στο προκειμενο , το συγκεκριμενο οπλο του φιλου ειναι αποκλειστικα και μονο για κυνηγι.Και για αυτο μπορει να το πηγαινει μονο για κυνηγι και πισω στο σπιτι.

Αν βγει με αυτο στην ομονοια , παρολο που εχει αδεια για αυτο , εεε θα τον μαζεψουν σε dt.

Καποια μαχαιροειδη (που εχουν λαμες πανω απο καποια εκατοστα) θεωρουνται φονικα και για αυτο απαγορευεται να τα κουβαλας πανω σου στον δρομο.

Αν κουβαλας τον πολυσουγια του μαγκαιβερ..χεστηκες..κανεις δεν θα ασχοληθει..οι λαμες ειναι τετοιες που δεν επιφερουν φονικο χτυπημα....(εκτος και αν του κοψεις καμμια καρωτιδα... :))

 

Προφανως εξαιρουνται οσοι εχουν αδεια οπλοφοριας για ατομικο οπλο..και το κουβαλανε πανω τους...η χρηση του ομως ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.

 

 

Τελος αν γουσταρεις τοσο τα οπλα...πηγαινε αμερικη...θα κουβαλας οσα θελεις..αλλα καθε φορα που θα βγαινεις εξω απο το σπιτι θα κανεις τον σταυρο σου μην σε καθαρισει κανενας βαρεμενος :)

 

Οσο για αυτο που εβαλα σε bold..θεωρω οτι ισχυει..ειτε κουβαλαει ο αλλος οπλο ειτε οχι..οι ψυχοπαθεις/βαρεμενοι ειναι πολλοι ..σκεψου να χαμε και χαλαρη νομοθεσια περι οπλων οπως στην αμερικη τι θα γινοταν εδω περα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή η λογική σου ειναι να διώκεσαι για φόνο πριν σκοτώσεις η προσπαθήσεις να σκοτώσεις κάποιον ?

επειδή ίσως και να το έκανες? sorry δηλαδή αλλα δεν βλέπω λογική σε αυτό

ο καθένας ειναι εν δυνάμει δολοφόνος..

Μα σου ειπα εγω οτι θα διωκτεις για φωνο ρε ανθρωπε μου? Θα διωκτεις για παρανομη οπλοχρησια,οπλοκατοχη κτλ..

Σου φαινεται λογικο δηλαδη να ερθει η ασφαλεια και να εχεις στον ωμο σου ενα δικανο ας πουμε και να περιμενεις στην ουρα της τραπεζας και να τους πεις " καλε εχω το οπλο μαζι μου,οριστε η αδεια μου,ειναι νομιμη.Το πηρα μαζι μου γιατι μετα απο εδω εχω να το παω για σερβις" και θα σου πουν οκ,καλη σου μερα? Θα σε μαζεψουν,μην σου πω με χειροπεδες..

Δεν παιρνω ενα οπλο,το βαζω παραμασχαλα και λεω οτι θα το παω στο σερβις αλλα πρωτα θα περασω απο την εφορια να κανονισω κατι,μετα θα παω στην ΔΕΗ να πληρωσω το χαρατσι,μετα θα περασω απο την τραπεζα να κανω μια καταθεση σε εναν φιλο και μετα θα το παω στο σερβις και ολα αυτα κουβαλωντας ενα δικανο στον ωμο..Και να εχεις απαιτηση μετα να μην σε παρουν μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου ειπα εγω οτι θα διωκτεις για φωνο ρε ανθρωπε μου? Θα διωκτεις για παρανομη οπλοχρησια,οπλοκατοχη κτλ..

Σου φαινεται λογικο δηλαδη να ερθει η ασφαλεια και να εχεις στον ωμο σου ενα δικανο ας πουμε και να περιμενεις στην ουρα της τραπεζας και να τους πεις " καλε εχω το οπλο μαζι μου,οριστε η αδεια μου,ειναι νομιμη.Το πηρα μαζι μου γιατι μετα απο εδω εχω να το παω για σερβις" και θα σου πουν οκ,καλη σου μερα? Θα σε μαζεψουν,μην σου πω με χειροπεδες..

Δεν παιρνω ενα οπλο,το βαζω παραμασχαλα και λεω οτι θα το παω στο σερβις αλλα πρωτα θα περασω απο την εφορια να κανονισω κατι,μετα θα παω στην ΔΕΗ να πληρωσω το χαρατσι,μετα θα περασω απο την τραπεζα να κανω μια καταθεση σε εναν φιλο και μετα θα το παω στο σερβις και ολα αυτα κουβαλωντας ενα δικανο στον ωμο..Και να εχεις απαιτηση μετα να μην σε παρουν μεσα...

εγω για κουζινομάχαιρο για να κόψω το ψωμι είπα

νομίζω με μπέρδεψες με τον OP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για κουζινομάχαιρο για να κόψω το ψωμι είπα

νομίζω με μπέρδεψες με τον OP

Δεν είπες για κουζινομάχαιρο, είπες για μαχαίρι από αυτά που κόβουν και κόκκαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπερδεψα τιποτα φιλε Νικο,εσυ μαλλον μπερδευεσαι..Εκανες αυτο το ποστ

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατι ειναι παράνομο να έχω μαζι μου το οπλο ?
δηλαδή αν το έχω και ρίξω κ όλας τι παραπάνω γίνεται ? παράνομο χ 2?
για να το εξηγήσω λιγο καλύτερα για αυτούς που δεν τα πιάνουν
πείτε οτι παίρνω ενα μαχαίρι που κόβουμε κρέατα (που κόβει και κόκαλα ) μαζι μου γιατι δεν έχω άλλα μαχαίρια με σκοπό να κόψω το ψωμί μου να βάλω μέσα τυρί και οτι άλλο θέλω να κολατσίσω στη δουλειά , δηλαδή θα μου πουν οτι ειναι παράνομο ? δηλαδή δεν διωκεται η ενέργεια αλλα η σκέψη του βρόμικου μυαλού του νομοθέτη οτι θα το χρησιμοποιείσω για παράνομη ενέργεια.

τουλάχιστον σε εμένα μοιάζει παράλογο!. :blink: :blink:

 Και σου απανταω κανοντας σου αυτο το quote

 

Δηλαδη θελεις να πεις οτι επειδη εχω στην κατοχη μου νομιμα ενα οπλο μπορω αβερτα να το βαλω στην τσεπη ας πουμε ή να το κουβαλαω μαζι μου? Θελεις και τα λες?

Με την λογικη αυτη παρε 2 γκαζακια επειδη πας στην εξοχη,παρε εναν αναπτηρα για να αναψεις το γκαζακι να κανεις τον καφε σου,παρε λιγο πετρελαιο για να βοηθηθεις να αναψεις φωτια το βραδυ,παρε και λιγο σκοινι μαζι σου για να στερεωσεις την σκηνη σου και βαλτα ολα σε μια τσαντα και σε ελεγχο να δουμε αν δεν μπεις στο κελι 33 λεγοντας οτι πας στην εξοχη...

 

Δηλαδη οτι επειδη εχεις νομιμα στην κατοχη σου ενα οπλο σημαινει κι'ολας οτι δεν μπορεις να πας στην τραπεζα για ληστεια ας πουμε ή οτι πας να σκοτωσεις καποιον?

Και με τι πραγμα θα επρεπε να διωκτεις με την λογικη σου? Αφου σκοτωσεις καποιον για παραδειγμα και μετα?

Και μετα ΕΣΥ μου quotαρεις το προηγουμενο μνμ μου και μου λες αυτο εδω

 

δηλαδή η λογική σου ειναι να διώκεσαι για φόνο πριν σκοτώσεις η προσπαθήσεις να σκοτώσεις κάποιον ?
επειδή ίσως και να το έκανες? sorry δηλαδή αλλα δεν βλέπω λογική σε αυτό
ο καθένας ειναι εν δυνάμει δολοφόνος..

Και σου απανταω αυτο εδω

 

Μα σου ειπα εγω οτι θα διωκτεις για φωνο ρε ανθρωπε μου? Θα διωκτεις για παρανομη οπλοχρησια,οπλοκατοχη κτλ..

Σου φαινεται λογικο δηλαδη να ερθει η ασφαλεια και να εχεις στον ωμο σου ενα δικανο ας πουμε και να περιμενεις στην ουρα της τραπεζας και να τους πεις " καλε εχω το οπλο μαζι μου,οριστε η αδεια μου,ειναι νομιμη.Το πηρα μαζι μου γιατι μετα απο εδω εχω να το παω για σερβις" και θα σου πουν οκ,καλη σου μερα? Θα σε μαζεψουν,μην σου πω με χειροπεδες..

Δεν παιρνω ενα οπλο,το βαζω παραμασχαλα και λεω οτι θα το παω στο σερβις αλλα πρωτα θα περασω απο την εφορια να κανονισω κατι,μετα θα παω στην ΔΕΗ να πληρωσω το χαρατσι,μετα θα περασω απο την τραπεζα να κανω μια καταθεση σε εναν φιλο και μετα θα το παω στο σερβις και ολα αυτα κουβαλωντας ενα δικανο στον ωμο..Και να εχεις απαιτηση μετα να μην σε παρουν μεσα...

 

Μαλλον εσυ μπερδευτηκες με κατι......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπες για κουζινομάχαιρο, είπες για μαχαίρι από αυτά που κόβουν και κόκκαλο...

μαχαίρι που κόβουμε κρέατα (κουζινομάχαιρο το λέω ... στην κουζίνα κόβω τα κρέατα και τα κόκαλα)

anyway .. ας μη δώσω συνέχεια καθως η παράλογη νομοθεσία μας θεωρεί όλα τα μαχαίρια όπλα ...

οπότε ότι μαχαίρι και νανε το ίδιο λέμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπερδεψα τιποτα φιλε Νικο,εσυ μαλλον μπερδευεσαι..Εκανες αυτο το ποστ

 Και σου απανταω κανοντας σου αυτο το quote

 

Και μετα ΕΣΥ μου quotαρεις το προηγουμενο μνμ μου και μου λες αυτο εδω

 

Και σου απανταω αυτο εδω

 

 

Μαλλον εσυ μπερδευτηκες με κατι......

όντως μπερδευτικα :-(

το παραδέχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άδεια είναι άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου, οπότε αν δεν έχει δάσος και  μπεκάτσες στην υπηρεσία είναι παράνομο να το φέρεις.

 

Από εκεί και πέρα αρχίζει η κουβέντα περί νομοθεσίας για τα όπλα, για το αν πρέπει να έχουμε όπλα και το τι ορίζει ο νόμος ως "όπλο" (πολύ γέλιo αν το ψάξετε).

 

Εεεε σε αυτή την κουβέντα αν έρθετε με ΛΟΓΙΚΑ επιχειρήματα την έχετε βαμμένη γιατί ο συγκεκριμένος νόμος, αν τον διαβάσετε ολόκληρο, την υπερβαίνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως αν η δημόσια υπηρεσία είναι ληξειαρχείο και πας με την καραμπίνα, έτσι την αντίδραση πες ότι ψάχνεις τον Τζόν κόννορ την Σάρα Κόνορ και ανέβασε αντίδραση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πάρω το δίκανο, στη θήκη του, αδειο, χωρίς φυσίγγια μαζι και με την άδεια οπλοκατοχής να το αω για service ;

 

Ώρες λειτουργίας καταστημάτων.

Όχι  στην μονοκόματη θήκη.

Μέσα σε βαλίτσα με λουκέτο,

θα είναι λυμένο και με την

άδεια. Κατευθείαν στον οπλουργό

χωρίς καθυστερήσεις. Απόδειξη

από τον οπλουργό και ξανά

γρήγορα σπίτι και κλείδωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...