Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εκανα μια προσπαθεια και οταν βαζω οτι δεν ειμαι φιλοξενουμενος μου βγαζει οτι ειμαι συμφωνα με την δηλωση μου ....και μου λεει αν τελικα δεν ισχυει πατα οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231312149

 

βγαζουν τα ματια τους μονοι τους απο το κρατος!

Πραγματικά που το σκέφτηκαν αυτο.

 

PS. Διαβάστε comments απο κατω να κλαψετε/γελασετε...

 

 

Eκει περα γραφει

 

Ειδικά, οι μακροχρόνια άνεργοι που ήταν εγγεγραμμένοι μέχρι την 1/3/2014 στον Οργανισμό Ασφάλισης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), δικαιούνται το κοινωνικό μέρισμα υπό τις ως άνω προϋποθέσεις, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη τυχόν ατομικό εισόδημα του οικονομικού έτους 2013 από εξαρτημένη εργασία.

 

και

 

Ειδικά για τους μακροχρόνια ανέργους, μετά την πάροδο της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων οικονομικού έτους 2014, οι αιτήσεις των μακροχρόνια ανέργων που απορρίφθηκαν, επανεξετάζονται αυτεπάγγελτα από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών με βάση τα εισοδήματα των εμπρόθεσμα υποβληθεισών δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2014.

 

Τι οριζουν "μακροχρονια ανεργους"? Οσοι ειναι ανεργοι, για ποσο καιρο? 50 χρονια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο πατερας μου, μου αγορασε σπιτι, αξιας μεχρι 125 χιλιαρικα, το δικαιουμαι.

Αν ο πατερας μου, μου δινει χαρτζιλικι 5-10-100 ευρω το μηνα, δεν το δικαιουμαι.

 

Δεν περιμενα κατι διαφορετικο βεβαια, αφου επρεπε να μειωσουν κατα πολυ το ποσοστο των ανεργων που θα το παρουν.

 

*μακροχρονια ανεργοι θεωρουνται οσοι ειναι ανεργοι πανω απο ενα χρονο, αυτο ισχυε σε προηγουμενες περιπτωσεις, δε ξερω αν σε αυτη ισχυσει κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

*μακροχρονια ανεργοι θεωρουνται οσοι ειναι ανεργοι πανω απο ενα χρονο, αυτο ισχυε σε προηγουμενες περιπτωσεις, δε ξερω αν σε αυτη ισχυσει κατι αλλο

 

Δηλαδη οσοι απολυθηκαν πχ. το περασμενο Καλοκαιρι δε παιρνουν. 

 

Αν ενας μακροχρονια ανεργος εχει  καταθεσεις ή λέφτα καπου επενδυμενα, παιρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γα την αιτηση του κοινωνικου μερισματος πρεπει να εχει γινει κ η δηλωση του 2014?

 

 

 

 

Οταν παταω εισοδος  μου βγαζει το ακολουθο μνμ

Μ Η Ν Υ Μ Α

ΣΟΒΑΡΟ ΣΦΑΛΜΑ στη Βάση Δεδομένων :
ErrorLoc = ConnDB().makeConnection():1
OriginClass = com.gsis.security.service.SecurityServiceImpl
ErrorMessage = java.sql.SQLException

 

βγαζει το ιδιο μνμ σε κανεναν αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γα την αιτηση του κοινωνικου μερισματος πρεπει να εχει γινει κ η δηλωση του 2014?

 

 

 

 

Οταν παταω εισοδος  μου βγαζει το ακολουθο μνμ

Μ Η Ν Υ Μ Α

ΣΟΒΑΡΟ ΣΦΑΛΜΑ στη Βάση Δεδομένων :

ErrorLoc = ConnDB().makeConnection():1

OriginClass = com.gsis.security.service.SecurityServiceImpl

ErrorMessage = java.sql.SQLException

 

βγαζει το ιδιο μνμ σε κανεναν αλλο?

 

 

Σε μένα το ίδιο. Απ' ό,τι είδα εδώ στο topic, η εφαρμογή δεν δουλεύει σε Chrome. Δοκίμασε σε Internet Explorer ή Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε το συστημα παιδια, λογικα σημερα που ειναι αργια δεν δουλευουν εκει οποτε απο την Τριτη θα ανεβει παλι το συστημα. Ερωτηση: οποιος καταχωρησε επιτυχως την αιτηση του εμφανιζει μηνυμα εαν το δικαιουται ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ την έκανα χτες το βράδυ την αίτηση, κ όλα δουλεύει μια χαρά. Λέει  από πάνω "η αίτηση σας είναι οριστική", τίποτε άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω.

 

Αν δεν έχεις σπίτι δικό σου, δεν το δικαιούσαι.

 

Αν έχεις σπίτι δικό σου, πάλι δεν το δικαιούσαι.

 

 

Σωστά;;

 

Παρολ αυτα λεει 1.000.000 τυχεροι θα το παρουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολ αυτα λεει 1.000.000 τυχεροι θα το παρουν..

Υπολογιζουν +1.000.000 ψήφους κατι τέτοιο...

Φανταζουν ποσο πιο φτωχοι υπαρχουν που τα 500-1000 δεν τους σωζουν και παλι πισω θα γυρισουν στο κρατος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να το πάρει κάποιος θα πρέπει να είναι άστεγος άνεργος ο οποίος όμως να μην είναι ΑΜΕΑ και έτσι να κάνει φορολογική δήλωση,και ταυτόχρονα ενώ είναι άστεγος να έχει πρόσβαση στο internet και να ξέρει να χειρίζεται υπολογιστές ώστε να μπορέσει να συμπληρώσει την αίτηση,και φυσικά έναν τραπεζικό λογαριασμό.

 

Αλήθεια πόσοι άστεγοι έχουν υπολογιστή με ίντερνετ ?

Καταρχήν, δεν χρειάζεται να είσαι άστεγος, μπορούν οι γονείς σου να σου γράψουν το σπίτι σε σένα, οπότε πλέον εσύ θα είσαι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού και οι γονείς σου θα είναι οι φιλοξενούμενοι. Υπολογιστή και ίντερνετ αν δεν έχεις μπορείς να περάσεις από έναν φίλο σου ή από το ΚΕΠ της περιοχής σου. Λογαριασμό τραπέζης και ποιος δεν έχει; για τους ΑΜΕΑ δεν το σχολιάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ειδα μετα το κραξιμο ειπαν οτι οι φιλοξενουμενοι ειναι σε ντεμι φαση αν το νοικοκυριο εχει και αλλα μελη με εισοδημα δεν το παιρνεις αν εισθε πχ 4 ατομα και ο ενας δουλευει το παιρνεις.

 

Επισης ειπε οτι φιλοξενουμενος ειναι αυτος που το εχουν παραχωρησει ενα δωματιο αυτος που εχει δικο του σπιτι αλλα μενει τσαμπα δεν θεωρειτε φιλοξενουμενος.

 

Εγω παντως αυτη την στιγμη δεν ειμαι φιλοξενουμενος θα δηλωσω λοιπον οτι δεν ειμαι και οτι γινει εγυνε επισης εκανα και διορθωτικη πριν λιγες μερες και δηλωσα το σπιτι της μανας μου που ειχα σαν κληρονομια και δεν το ειχα δηλωσει πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ειδα μετα το κραξιμο ειπαν οτι οι φιλοξενουμενοι ειναι σε ντεμι φαση αν το νοικοκυριο εχει και αλλα μελη με εισοδημα δεν το παιρνεις αν εισθε πχ 4 ατομα και ο ενας δουλευει το παιρνεις.

 

Επισης ειπε οτι φιλοξενουμενος ειναι αυτος που το εχουν παραχωρησει ενα δωματιο αυτος που εχει δικο του σπιτι αλλα μενει τσαμπα δεν θεωρειτε φιλοξενουμενος.

 

Εγω παντως αυτη την στιγμη δεν ειμαι φιλοξενουμενος θα δηλωσω λοιπον οτι δεν ειμαι και οτι γινει εγυνε επισης εκανα και διορθωτικη πριν λιγες μερες και δηλωσα το σπιτι της μανας μου που ειχα σαν κληρονομια και δεν το ειχα δηλωσει πριν.

Eλα ρε REDODIN7 ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, δεν χρειάζεται να είσαι άστεγος, μπορούν οι γονείς σου να σου γράψουν το σπίτι σε σένα, οπότε πλέον εσύ θα είσαι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού και οι γονείς σου θα είναι οι φιλοξενούμενοι. Υπολογιστή και ίντερνετ αν δεν έχεις μπορείς να περάσεις από έναν φίλο σου ή από το ΚΕΠ της περιοχής σου. Λογαριασμό τραπέζης και ποιος δεν έχει; για τους ΑΜΕΑ δεν το σχολιάζω.

Μα αν εχεις κατι στ ονομα σ δεν το δικαιουσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...