Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.. Εγώ έκανα περιτομή πριν ενάμιση μήνα περίπου και όλα είναι πολύ καλά. Έχω όμως μια απορία. Όταν έχω στύση δεν μου κατεβαινει το πετσακι μέχρι κάτω. Φαίνεται η βαλανος όλη αλλά αν προσπαθήσω να κατεβάσω το πετσακι μέχρι κάτω πονάει και το νιώθω σαν να είναι κολλημένο σε ένα σημείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά στην παρέα! Λοιπόν, έχω κάνει κι εγώ την επέμβαση πριν λίγους μήνες. Το κεφάλι μένει ακάλυπτο κατά το ήμισυ. Ένας άλλος γιατρός μου είπε οτι μπορώ να κάνω "πλαστική αποκατάσταση της ακροποσθίας" που σημαίνει ότι θα ξανακαλυφθεί ολόκληρο και το σημάδι από τη νέα επέμβαση θα φύγει πολύ γρήγορα. Δε θα πάρει από αλλού ιστό ή μοσχευμα, απλώς θα το τραβήξει ψηλότερα. Έχει ακούσει κανείς για αυτή τη μέθοδο; Είναι αποδοτική; Αισθητικά-λειτουργικά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά στην παρέα! Λοιπόν, έχω κάνει κι εγώ την επέμβαση πριν λίγους μήνες. Το κεφάλι μένει ακάλυπτο κατά το ήμισυ. Ένας άλλος γιατρός μου είπε οτι μπορώ να κάνω "πλαστική αποκατάσταση της ακροποσθίας" που σημαίνει ότι θα ξανακαλυφθεί ολόκληρο και το σημάδι από τη νέα επέμβαση θα φύγει πολύ γρήγορα. Δε θα πάρει από αλλού ιστό ή μοσχευμα, απλώς θα το τραβήξει ψηλότερα. Έχει ακούσει κανείς για αυτή τη μέθοδο; Είναι αποδοτική; Αισθητικά-λειτουργικά;

"πλαστική αποκατάσταση της ακροποσθίας??

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής?

δηλαδή θα σου κάνει επέμβαση ώστε να καλύπτεται πάλι όλο το κεφαλάκι?

Δεν έχω ξανα ακούσει κάτι τέτοιο και μου ακούγεται περίεργο διότι που θα βρει το περισσευόμενο δέρμα για αυτή την κίνηση?

Αν απλά το τεντώσει τότε ίσως να έχεις θέμα μετά στην στύση!!!!

Μην κάνεις κάτι τέτοιο αν δεν το ψάξεις πολύ καλά,γιατί μπορεί να γίνει χειρότερο απότι είναι τώρα!!

Για ποιό λόγο θες να κάνεις κάτι τέτοιο?Τι πήγε στραβά με την περιτομή?

Καλησπέρα.. Εγώ έκανα περιτομή πριν ενάμιση μήνα περίπου και όλα είναι πολύ καλά. Έχω όμως μια απορία. Όταν έχω στύση δεν μου κατεβαινει το πετσακι μέχρι κάτω. Φαίνεται η βαλανος όλη αλλά αν προσπαθήσω να κατεβάσω το πετσακι μέχρι κάτω πονάει και το νιώθω σαν να είναι κολλημένο σε ένα σημείο

Πηγαινε στο γιατρο σου να το δει

εμεις δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε απο δω,ισως εχει γινει κατι λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

τι να σου πω, δυο γιατροί μου είπαν ότι αυτό γίνεται απλώς δεν ξέρουν αν θα μείνω ικανοποιημένος απ' το αισθητικό αποτέλεσμα, με παρότρυναν να μην το κάνω πάντως και δεν το σκέφτομαι προς το παρόν. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΑΛΕΙΨΗΣ ΤΗΣ ΟΥΛΗΣ:
 



Μετά από σχεδόν 3,5 μήνες επούλωσης πάει πολύ καλά. Ο πόνος έχει σχεδόν εξαληφθεί και έχουν μείνει μόνο τα σημάδια των ουλών.

Λέω να τα αντιμετωπίσω όσο γίνεται τώρα που είναι νωρίς και είναι εφικτό ακόμα με μια κρέμα κατά των ουλών. Ψάχνοντας online βρήκα πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία σε προϊόντα και τιμές.

Χρησιμοποίησε κανείς άλλος τέτοια κρέμα μετά την επέμβαση?
Έχετε να προτείνετε κάτι?

Στη θέση σου θα περίμενα να περάσει ακόμα ένα 6μηνο.Τότε περίπου (στο χρόνο) θα έχει βελτιωθεί αισθητικά ακόμα περισσότερο.Οι ουλές σχεδόν θα εξαληφθούν.Πχ σε μένα δεν φαίνεται καμία σήμερα με γυμνό μάτι.Πρέπει να πας πολύ πολύ κοντά για να δεις 2 σημεία με μια απειροελάχιστη γραμμούλα

Η kelosoft η zeraderm στο μπλε σωληναριο.Εγω θα πρότεινα την zeraderm λογω καλυτερης υφης.Και μην ακους τι λενε περι απατης,κανουν δουλεια!

Α και μία ακόμη ερώτηση: Αυτή η κρέμα εκτός από την καταπολέμηση των ουλών οπτικά, αντιμετωπίζει και την σκληρότητα και την μικρότερη ελαστικότητα στα σημεία αυτα?

Ναι η κρεμα και το μαλακωνει και το κανει πιο ελαστικο αυτη ειναι η δουλεια της δεν κανει κατι αλλο,εγω ειδα διαφορα αλλα θελει αρκετο καιρο μη περιμενεις στη βδομαδα να δεις αποτελεσμα,τουλαχιστον 2μηνο!

Τελικά πήρα κι εγώ την Kelesoft.
Το φυλλάδιο οδηγιών λέει εφαρμογή μια φορά την ημέρα πριν τον ύπνο για 6-12 μήνες.
Ο γιατρός μου είπε εφαρμογή πρωί και βράδυ για 3-4 μήνες.
 
Εσύ τι χρήση έκανες?

2 φορές τη μέρα πρωί βράδυ συνήθως,εκτός αν βαριέμαι μόνο το βράδυ.
Εγώ παρότι βοήθησε αρκετά μάλλον θα το φάω το μαχαίρι πάλι!

2 βάζω κι εγώ.


Μετά από 84 ημέρες συνεχούς χρήσης της κρέμας kelosoft, κατά των ουλών,
πρωι-βράδυ με εφαρμογή στο 90% των ημερών (10% δεν προλάβαινα ή το ξέχασα),
δεν βλέπω ακόμη κανένα οπτικό αποτέλεσμα στην εξαφάνιση της ουλής.
 
Να απογοητευτώ ή να συνεχίσω σταθερά την εφαρμογή γιατί είναι ακόμα νωρίς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η kelosoft ειναι πραγματικα θαυματουργη. Εξαρταται βεβαια σε τι υφης δερμα εφαρμοζεται. Επειδη και εγω ειχα καποια φιμωση και ετρεχα σε γιατρους γιατι εκανα ουλες και υπηρχε ξηροτητα καποιες φορες μετα τις επαφες, ολοι μου ελεγαν για περιτομη και μπες τωρα κτλ.. ευτηχως βρεθηκε ενας φιλος και μου συστησε καποιον πολυ καλο ιατρο,πηγα χωρις να πω για την γνωρημια, στην αρχη εκανα θεραπεια με δυνατη κορτιζονουχα και επειτα μετα την επουλωση εβαζα kelosoft . Καπου στο 5 μηννο αρχισαν τα πρωτα αποτελεσματα να ειναι ορατα καπως στον χρονο αξιζε η διαδικασια παντως. Θα βαζεις ελαχιστη και θα κανεις μασαζ αρκετη ωρα.

 

Οσο για την περιτομη...κατσε στον καναπε σου σβησε τα φωτα και αγγιξε την ποσθη σου απαλα..welcome γεματη νευρικες αποληξεις. Παρα πολλοι σοβαροι ιατροι εχουν πολλα επιχειρηματα απο το να γινεται χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος. Γεμιζαν τα πορτοφολια τους καποτε. Επισης προσοχη μεγαλη σε 4-5 λαμογια κυριολεκτικα που βγαινουν πρωτα σε αναζητησεις στο google ...μεγαλη προσοχη ...πηγα  και σε αυτα και παραλιγο να εκανα την τομη. Παντως ειναι καλο να χρησιμοποιεις καποια κρεμα ενδεδειγμενη ειται βιολογικης προελευσης πχ με προπολη ή και με γαιδουρινο γαλα βιολογικη ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δυστυχως οι κρεμες δεν κανουν πολλα πραγματα.αν καποιος εχει σκληροατροφικο λειχηνα που δυστυχως ειναι η πλειοψηφια η λυση ειναι μονο νυστερι.αν υπαρχει απλη στενωση ποσθης μπορουν οι κρεμες να βοηθησουν αλλα οχι με τρελα αποτελεσματα.περιτομη δεν σημαινει οτι αφηνουμε τη βαλανο ακαλυπτη,εξαρταται παντα απο το υψος της βλαβης.καποια πραγματα που διαβαζω εδω στο φορουμ οπως κορτιζονες,τραβηγματα,πλαστικη της ακροποσθιας κτλ δυστυχως η ευτυχως δεν εχουν καμμια βαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δυστυχως οι κρεμες δεν κανουν πολλα πραγματα.αν καποιος εχει σκληροατροφικο λειχηνα που δυστυχως ειναι η πλειοψηφια η λυση ειναι μονο νυστερι.αν υπαρχει απλη στενωση ποσθης μπορουν οι κρεμες να βοηθησουν αλλα οχι με τρελα αποτελεσματα.περιτομη δεν σημαινει οτι αφηνουμε τη βαλανο ακαλυπτη,εξαρταται παντα απο το υψος της βλαβης.καποια πραγματα που διαβαζω εδω στο φορουμ οπως κορτιζονες,τραβηγματα,πλαστικη της ακροποσθιας κτλ δυστυχως η ευτυχως δεν εχουν καμμια βαση...

 

Εγώ μίλησα για κρέμα επούλωσης της ουλής μετά από επέμβαση, όχι για κρέμα για αποφυγή της επέμβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως funbreaker η kelosoft δεν κανει τπτ.Αλλο να ενυδατωσεις το δερμα παροδικα και αλλο να εξαφανισεις την ουλη.Αυτο απλα δεν γινεται.Η kelosoft εχει χρηση ακριβως μετα την επεμβαση για να μην δημιουργηθει η ουλη-το οποιο και αυτο αμφισβητω-αλλα μετα δεν προκειται να γινει κατι.Αν γινει παντως-στο ευχομαι απολυτα-εδω ειμαστε να ενημερωσεις.Θα εκπλαγω ευχαριστα.Η μονη λυση που εχεις,αν εχεις πραγματικο προβλημα-το οποιο εχω δει πολυ σπανια-ειναι παλι χειρουργειο αν και εφοσον εισαι καταλληλος υποψηφιος.Αυτο μπορει να στο πιστοποιησει μονο καποιος γιατρος,της εμπιστοσυνης σου φυσικα,εφοσον το δει απο κοντα.Για να μην παρεξηγηθω που συμμετεχω στη συζητηση,δεν εχω κανενα οικονομικο οφελος,τελειωνω ειδικοτητα σε νοσοκομειο της Αθηνας.Επειδη εχω δει ομως πως λειτουργουν οι περισσοτεροι γιατροι-πραγμα το οποιο εχω σιχαθει-γραφω τα παραπανω μπας και τα διαβασει κανας ανθρωπακος και παει ψυλιασμενος...Thats all

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως funbreaker η kelosoft δεν κανει τπτ.Αλλο να ενυδατωσεις το δερμα παροδικα και αλλο να εξαφανισεις την ουλη.Αυτο απλα δεν γινεται.Η kelosoft εχει χρηση ακριβως μετα την επεμβαση για να μην δημιουργηθει η ουλη-το οποιο και αυτο αμφισβητω-αλλα μετα δεν προκειται να γινει κατι.Αν γινει παντως-στο ευχομαι απολυτα-εδω ειμαστε να ενημερωσεις.Θα εκπλαγω ευχαριστα.Η μονη λυση που εχεις,αν εχεις πραγματικο προβλημα-το οποιο εχω δει πολυ σπανια-ειναι παλι χειρουργειο αν και εφοσον εισαι καταλληλος υποψηφιος.Αυτο μπορει να στο πιστοποιησει μονο καποιος γιατρος,της εμπιστοσυνης σου φυσικα,εφοσον το δει απο κοντα.Για να μην παρεξηγηθω που συμμετεχω στη συζητηση,δεν εχω κανενα οικονομικο οφελος,τελειωνω ειδικοτητα σε νοσοκομειο της Αθηνας.Επειδη εχω δει ομως πως λειτουργουν οι περισσοτεροι γιατροι-πραγμα το οποιο εχω σιχαθει-γραφω τα παραπανω μπας και τα διαβασει κανας ανθρωπακος και παει ψυλιασμενος...Thats all

 

Όχι δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ούτε η ουλή είναι έντονη, απλά αποζητώ την τελειότητα.

Έχω ακούσει γενικά καλές κριτικές για την kelosoft, πως μετά από μερικούς μήνες χρήσης όντως βλέπεις αποτελέσματα και πως δεν είναι μόνο για πρόληψη της ουλής αλλά και για μείωσή της όταν εμφανιστεί.

Εσύ είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει πως δεν κάνει τίποτα. Θα δοκιμάσω για μερικούς μήνες ακόμη και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Preputial plasty. Dessanti technique

 

Πήγα μέχρι στιγμής σε 2 ουρολόγους και ο ένας μάλιστα ισχυρίστηκε ότι η πλαστική ακροποσθίας δεν υπάρχει παρά είναι θέμα μαρκετιν.

 

Παραπάνω βλέπουμε πως ακριβώς γίνεται καθώς και ότι έχουμε λειτουργική ακροποσθία αμέσως μετά την εγχείριση , λογικά την κάνουν μόνο πλαστικοί χειρούργοι που επιλέγουν να ανανεώνουν συνέχεια τις γνώσεις και τεχνικές τους , πρόκειται για επέμβαση που έχει ανακαλυφθεί πρόσφατα.

 

Κατι τετοια διαβαζω και αναρωτιεμαι ωρες ωρες αν το internet εχει κανει καλο η κακο στους ασθενεις σχετικα με την παθηση τους...

 

Αγαπητε φιλε,ο τυπος παραπανω χρησιμοποιει την κλασσικη τεχνικη της περιτομης.Αυτη ειναι η περιτομη απλως η βλαβη ειναι στο τελικο ακρο της ακροποσθιας και εχεις το περιθωριο-ειτε με αυτη την τεχνικη,ειτε με την κλασσικη που ειναι 99% ιδια ετσι για να μην μπερδευομαστε-να αφησεις μερος της ακροποσθιας για να καλυψει τη βαλανο...Αν ειχες ενα δακτυλιδι(σκληροατροφικος λειχηνας λεγεται) στο υψος της στεφανιαιας αυλακας πως ακριβως θα μπορουσες να αφησεις ακροποσθια χωρις να γινει υποτροπη στο μελλον??

 

Τα σχολια για τους πλαστικους κτλ δειχνουν ποσο θυμα του μαρκετινγκ εχεις πεσει,no offence

Τα παραπανω χειρουργεια που συζητηταμε ειναι πραγματικα αστεια για καποιον που ανοιγει κοιλια πχ.Ta surgical skills που απαιτουνται ειναι μηδαμινα για καποιον που ασχολειται με τη δουλεια του και ειναι σοβαρος παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να απογοητευτώ ή να συνεχίσω σταθερά την εφαρμογή γιατί είναι ακόμα νωρίς?

 

Να πάψεις να νευρώνεσαι.Βάλε τις αλοιφές κ τις παπάτζες στην άκρη και άσε το χρόνο να κάνει τη δουλειά του.Εκτός να πούμε αν έπεσες σε κανα χασάπη κ σου έχει αφήσει καμιά τραγική ουλή (κάτι που δεν είναι αναμενώμενο στατιστικά).Περίμενε να περάσει ο χρόνος (και βάλε) και επαναξιολογείς.

 

Τέσπα σε χω κόψει ότι είσαι τρελό νεύρωμα οπότε το κόβω η ουλή να είναι τπτ της πλάκας και να το χεις κάνει τεράστιο θέμα στο μυαλό σου.Αν ισχύει αυτό που υποθέτω (bear in mind πως ο Τοξοβόλος σπάνια πέφτει έξω) απλά άραξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...