Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αγορι μου αν ειναι δυνατο μη κανεις περιτομη,ισως να ειναι θεμα χαλινου οποτε διορθωνεται με μια απλη επεμβαση laser.

http://www.xo.gr/dir-products-az/A/andrologos/?locId=B2

 

δεν ειναι καποια επεμβαση σοβαρη ωστε να ψαξεις καποιον πιο ειδικο,μη γελιεσαι απο ατομα που σου λενε πρεπει να βρεις καποιον καλο.ζητησε λειζερ κοστος 300 ευρω πανω κατω αλλα θα εισαι οκ.

τοπικα κια στο ιατρειο θα σου κανει την επεμβαση αν ειναι θεμα χαλινου,εαν ειναι θεμα περιτομης παλι ζητησε να κανεις λειζερ αλλα αν ειναι δυνατο μερικη περιτομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι θα κάνω οπωσδήποτε περιτομή, το ξέρω ότι μπορεί να είναι και χαλινός, αλλά είναι αρκετά πιθανό για περιτομή, απλά είπα να το ψάξω λίγο περισσότερο να δω τι παίζει με την όλη φάση.

Εγώ τώρα ζήτησα αν ήξερε κάποιος κανέναν γιατρό από προσωπική του εμπειρία και να έμεινε ευχαριστημένος, για να αποφύγω την περίπτωση να πέσω σε κάποιον ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι θα κάνω οπωσδήποτε περιτομή, το ξέρω ότι μπορεί να είναι και χαλινός, αλλά είναι αρκετά πιθανό για περιτομή, απλά είπα να το ψάξω λίγο περισσότερο να δω τι παίζει με την όλη φάση.

Εγώ τώρα ζήτησα αν ήξερε κάποιος κανέναν γιατρό από προσωπική του εμπειρία και να έμεινε ευχαριστημένος, για να αποφύγω την περίπτωση να πέσω σε κάποιον ότι να ναι.

 

Δεν είναι πάντα εύκολη η διάκριση ανάμεσα σε χαλινό και περιτομή.

Είχα το ίδιο θέμα και περιγράφω αναλυτικά στο thread πως κινήθηκα οπότε ρίξε μια ανάγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ περιτομή έκανα 20 χρονων και δε το μετανοιωσα με την καμια. Και μόνο που διαβάζω για αισθητικό καμματι γελάω, καταρχάς δείχνει πολυ πιο καθαρό με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Το οτι γελάς δεν μας λέει κάτι!

Επίσης το ''δείχνει πολύ πιο καθαρό'' επίσης δεν μας λέει κάτι!

Το δείχνει με το όντως είναι πιο καθαρό έχει τεράστια διαφορά!

Και ασφαλώς δεν είναι πιο καθαρό και δεν θέλει και πολύ σκέψη το γιατί!!

Η ακροποσθία προσφέρει ασφάλεια,φυσική λίπανση για την βάλανο και φυσικά κινητικότητα κατά τον αυνανισμό και κατα την σεξουαλική πράξη.

Την ακροποσθία θα μπορούσαμε να την συγκρίνουμε με το βλέφαρο του ματιού!

Φαντάσου να μην είχες βλέφαρα,άραγε πως θα ήταν το μάτι σου?

Θα ήταν ξηρό,πιο επιρρεπής σε τραυματισμούς και πιο βρώμικο!

Η ακροποσθία είναι αναπόσπαστο κομμάτι του πέους!

Φιλικά και κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα...

Παιδια δυστυχως οι κρεμες δεν κανουν πολλα πραγματα.αν καποιος εχει σκληροατροφικο λειχηνα που δυστυχως ειναι η πλειοψηφια η λυση ειναι μονο νυστερι.αν υπαρχει απλη στενωση ποσθης μπορουν οι κρεμες να βοηθησουν αλλα οχι με τρελα αποτελεσματα.περιτομη δεν σημαινει οτι αφηνουμε τη βαλανο ακαλυπτη,εξαρταται παντα απο το υψος της βλαβης.καποια πραγματα που διαβαζω εδω στο φορουμ οπως κορτιζονες,τραβηγματα,πλαστικη της ακροποσθιας κτλ δυστυχως η ευτυχως δεν εχουν καμμια βαση...

 

''καποια πραγματα που διαβαζω εδω στο φορουμ οπως κορτιζονες,τραβηγματα,πλαστικη της ακροποσθιας κτλ δυστυχως η ευτυχως δεν εχουν καμμια βαση...''

θα μπορούσες να επιχειρηματολογήσεις γιατί δεν έχουν καμία βάση γιατί έτσι στο γενικό δεν μας λέει κάτι!

Οσοι δηλαδή είδαν αποτελέσματα είτε με της κορτιζονούχες κρέμες είτε με την μέθοδο streching λένε ψέμματα ή έχουν κάποιο όφελος?

Μάλλον οι ουρολόγοι έχουν όφελος κατ εμέ για να αρπάζουν τα 500ευρα!

Ανάλογα με την έκταση του προβλήματος κάποιες μέθοδοι μπορούν να φέρουν αποτελέσματα είτε εσύ το πιστεύεις είτε όχι!

Ειναι σαν να έχω μια γρατζουνιά στο προφυλακτήρα και ενώ με μια αλοιφή να μπορώ να κάνω την δουλειά μου να μου προτείνεις να αλλάξω προφυλακτήρα!

Εν ολίγις αυτό που θέλω να πω με το παράδειγμα είναι πως στην ιατρική υπάρχει και η λεγόμενη συντηρητική θεραπεία πέραν της χειρουργικής!

Εγώ προσωπικά διαφωνώ με τα λεγόμενα σου και θα ήθελα επιχειρήματα για να καταλάβω την οπτική σου γωνία!

Φιλικά και κατα την ταπεινή μου γνώμη πάντα!

 

Επεξ/σία από Animamundi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.

 

Το level μπουρδολογιας τερματισε με το "η περιοχη εχει περισσοτερη βρωμια με περιτομη αποτι χωρις".

 

Το μονο που κραταω απο το απο πανω ποστ ως σωστο, ειναι το επιχειρημα για τον καλυτερο αυνανισμο διοτι ειναι προφανες οτι προκειται για μαστορα του ειδους και ξερει απο "πρωτο χερι", so, τυφλη εμπιστοσυνη επ'αυτου.

Και δε το λεω τυχαια. Στην αμεσως επομενη προταση μιλαει για λιπανση προερχομενη απο το πεος, κατα τη σεξουαλικη επαφη... :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.

 

Το level μπουρδολογιας τερματισε με το "η περιοχη εχει περισσοτερη βρωμια με περιτομη αποτι χωρις".

 

Το μονο που κραταω απο το απο πανω ποστ ως σωστο, ειναι το επιχειρημα για τον καλυτερο αυνανισμο διοτι ειναι προφανες οτι προκειται για μαστορα του ειδους και ξερει απο "πρωτο χερι", so, τυφλη εμπιστοσυνη επ'αυτου.

Και δε το λεω τυχαια. Στην αμεσως επομενη προταση μιλαει για λιπανση προερχομενη απο το πεος, κατα τη σεξουαλικη επαφη... :lol:

 

 

1oν Απ το σχολιο σου δεν διακρινεται ουτε ενα επιχειρημα παρα μονον μια χλευη προσπαθωντας να μειωσει αυτα που γραφω οποτε το level μπουρδολογιας φαίνεται το ποιος το τερματισε!

2ον Μαθε να διαβαζεις και να καταλαβαινεις το νοημα που βγαζουν αυτα που διαβαζεις γιατι διακρινω μια νοητικη στερηση απ τα γραφομενα σου!

Δεν αναφερω πουθενα για ''λίπανση απο το πεος κατα την σεξουαλικη πραξη'',αναφερω πως η ακροποσθια προσφερει ενυδατωση (φυσικη λιπανση) στην βαλανο κατι που η περιτομη αφαιρει δημιουργωντας κερατινοποιηση και ξηρανση της βαλανου.

Απο κει και περα δεν θα ξανα ασχοληθω μαζι σου γιατι οπως λεει και η παροιμια:

''Ποτε μην τα βαζεις με εναν ηλιθιο!

Ειναι βεβαιο πως θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε νικησει εκ πειρας''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1oν Απ το σχολιο σου δεν διακρινεται ουτε ενα επιχειρημα παρα μονον μια χλευη προσπαθωντας να μειωσει αυτα που γραφω οποτε το level μπουρδολογιας φαίνεται το ποιος το τερματισε!

2ον Μαθε να διαβαζεις και να καταλαβαινεις το νοημα που βγαζουν αυτα που διαβαζεις γιατι διακρινω μια νοητικη στερηση απ τα γραφομενα σου!

Δεν αναφερω πουθενα για ''λίπανση απο το πεος κατα την σεξουαλικη πραξη'',αναφερω πως η ακροποσθια προσφερει ενυδατωση (φυσικη λιπανση) στην βαλανο κατι που η περιτομη αφαιρει δημιουργωντας κερατινοποιηση και ξηρανση της βαλανου.

Απο κει και περα δεν θα ξανα ασχοληθω μαζι σου γιατι οπως λεει και η παροιμια:

''Ποτε μην τα βαζεις με εναν ηλιθιο!

Ειναι βεβαιο πως θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε νικησει εκ πειρας''.

Ναι με αποστομωσες τωρα ειδικα με το copy paste (hint , αφαιρεσες τους τονους για να φανει οτι το εγραψες εσυ, next time φτιαξε και τη γραμματοσειρα και μην κανεις μισες δουλειες , σαν πανεξυπνο ατομο που αυτοαποκαλεισαι ).

Περα απο το παραπανω αλλο πραγμα αυτο που κοπιαρες απο αυτο που εγραψες προηγουμενως (περι λιπανσεων στον αυνανισμο και τη σεξουαλικη επαφη...), αλλα ουτε αυτο δεν πηρες χαμπαρι.

 

Και προφανως ειναι αξια χλευασμου οσα λες γιατι δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλας και απλως αναπαραγεις αστικους μυθους που ακουσες ή διαβασες σε κανα φορουμ, οντας καυστικος απεναντι σε οποιον τολμησε να διαφωνησει μαζι σου, ασχετως αν εχει δικιο σε αυτα που γραφει. Σιγα μην κατσουμε να σου απανταμε με το σεις και με το σας κι απο πανω κυριε ντοκτορα.

 

Τεσπα συνεχισε τις ιστοριες και τα επιχειρηματα σου για το πώς επιτυγχανεται ο πιο ευχαριστος αυνανισμος, ολο και καποιον θα βοηθησεις :lol: Ο καθενας με την ειδικοτητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου έχουν πει ότι με την περιτομή το εργαλείο μεγαλώνει κατά δύο εκατοστά, αληθεύει? Και σε κάθε περίπτωση αξίζει μία μικρή ταλαιπωρία και το αισθητικό κομμάτι είναι καλύτερο από πριν όπως και το λειτουργικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου έχουν πει ότι με την περιτομή το εργαλείο μεγαλώνει κατά δύο εκατοστά, αληθεύει? Και σε κάθε περίπτωση αξίζει μία μικρή ταλαιπωρία και το αισθητικό κομμάτι είναι καλύτερο από πριν όπως και το λειτουργικό κομμάτι.

 

 

Γιατί, σκέφτεσαι να κάνεις? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Παιδιά μου έχουν πει ότι με την περιτομή το εργαλείο μεγαλώνει κατά δύο εκατοστά, αληθεύει?

2. Και σε κάθε περίπτωση αξίζει μία μικρή ταλαιπωρία

3. και το αισθητικό κομμάτι είναι καλύτερο από πριν όπως και το λειτουργικό κομμάτι.

1. Όχι.

2. Αν είναι ιατρικώς αναγκαίο, δεν έχεις  άλλη επιλογή.

3. Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

 

Εγω εκανα περιτομή γιατι ειχα καποιες ενοχλησεις με το πετσάκι (ελαφρια φίμωση). Δεν το εχω μετανιώσει. Δεν εχει αλλαξει καθόλου η αίθητικότητα και η γυναίκα μου εχει ξετρελαθεί με την εμφάνιση. Λίγες ενοχλήσεις στις πρωτες 2 μερες λόγω στύσης το βράδυ.  Ο γιατρός μου χρησιμοποίησε κόλλα και οχι ράματα και ετσι ο πόνος ηταν ελάχιστος. Ρωτα τον γιατρό σου αν αυτο ειναι επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι γελάς δεν μας λέει κάτι!

Επίσης το ''δείχνει πολύ πιο καθαρό'' επίσης δεν μας λέει κάτι!

Το δείχνει με το όντως είναι πιο καθαρό έχει τεράστια διαφορά!

Και ασφαλώς δεν είναι πιο καθαρό και δεν θέλει και πολύ σκέψη το γιατί!!

Η ακροποσθία προσφέρει ασφάλεια,φυσική λίπανση για την βάλανο και φυσικά κινητικότητα κατά τον αυνανισμό και κατα την σεξουαλική πράξη.

Την ακροποσθία θα μπορούσαμε να την συγκρίνουμε με το βλέφαρο του ματιού!

Φαντάσου να μην είχες βλέφαρα,άραγε πως θα ήταν το μάτι σου?

Θα ήταν ξηρό,πιο επιρρεπής σε τραυματισμούς και πιο βρώμικο!

Η ακροποσθία είναι αναπόσπαστο κομμάτι του πέους!

Φιλικά και κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα...

 

''καποια πραγματα που διαβαζω εδω στο φορουμ οπως κορτιζονες,τραβηγματα,πλαστικη της ακροποσθιας κτλ δυστυχως η ευτυχως δεν εχουν καμμια βαση...''

θα μπορούσες να επιχειρηματολογήσεις γιατί δεν έχουν καμία βάση γιατί έτσι στο γενικό δεν μας λέει κάτι!

Οσοι δηλαδή είδαν αποτελέσματα είτε με της κορτιζονούχες κρέμες είτε με την μέθοδο streching λένε ψέμματα ή έχουν κάποιο όφελος?

Μάλλον οι ουρολόγοι έχουν όφελος κατ εμέ για να αρπάζουν τα 500ευρα!

Ανάλογα με την έκταση του προβλήματος κάποιες μέθοδοι μπορούν να φέρουν αποτελέσματα είτε εσύ το πιστεύεις είτε όχι!

Ειναι σαν να έχω μια γρατζουνιά στο προφυλακτήρα και ενώ με μια αλοιφή να μπορώ να κάνω την δουλειά μου να μου προτείνεις να αλλάξω προφυλακτήρα!

Εν ολίγις αυτό που θέλω να πω με το παράδειγμα είναι πως στην ιατρική υπάρχει και η λεγόμενη συντηρητική θεραπεία πέραν της χειρουργικής!

Εγώ προσωπικά διαφωνώ με τα λεγόμενα σου και θα ήθελα επιχειρήματα για να καταλάβω την οπτική σου γωνία!

Φιλικά και κατα την ταπεινή μου γνώμη πάντα!

 

Η φιμωση σε ενηλικους οφειλεται συνηθως σε μια κατασταση που λεγεται σκληροατροφικος λειχηνας,μια ιδιοπαθη νοσο που δημιουργει δακτυλιο γυρω απο την ακροποσθια με αποτελεσμα αυτη να μην κατεβαινει να δημιουργει φλεγμονες και να δημιουργειται ετσι ενας φαυλος κυκλος που επιτεινει το προβλημα...Η κορτιζονη και το streching εχει παροδικο αποτελεσμα καθως η αιτια παραμενει...Ετσι λοιπον οσο και να το τραβας οτι κρεμα και να βαλεις οταν σταματησεις θα γινει παλι στενωμα...Αν βεβαια το τραβας καθε μερα για ολη σου τη ζωη φανταζομαι δεν θα ξανακλεισει αλλα νομιζω η πλειοψηφια τουλαχιστον εχει σοβαροτερα θεματα να ασχοληθει...

 

Αυτη λοιπον ειναι η επαγγελματικη μου αποψη...Τωρα αν εσυ θεωρεις οτι ειναι δοκιμο το παραδειγμα με τον προφυλακτηρα και την αλοιφη οκ δεν εχω να πω κατι...Εχω δει ασθενη με καρκινο να παιρνει εναν ειδικο αδενα απο νεαρο αρσενικο προβατο το οποιο το σφαζουν βραδυ με γεματο φεγγαρι και να πιστευει οτι θα σωθει(και να αρνειται το χειρουργειο) οποτε σε μια περιτομη θα κολλησουμε?Απλως με τα χρονια εγινα και γω fan της θεωριας της φυσικης επιλογης...Για τα 500αρικα που λες ελπιζω να αντιληφθηκες το σφαλμα σου,αν οχι το συζηταμε...

 

Τωρα οσο αναφορα το lazer,δεν υπαρχει τετοιο πραγμα

Ολοι με κλασσικο νυστερι την κανουν(και ετσι πρεπει βασικα) οποτε οποιος σας πει για χειρουργειο με λειζερ κτλ ειναι καθαρα για να αυξησει την τιμη(κοροιδια δηλαδη για να ακριβολογουμε).Κολλες και τετοια δεν υπαρχουν.Ισως στο μελλον,τωρα ομως οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η φιμωση σε ενηλικους οφειλεται συνηθως σε μια κατασταση που λεγεται σκληροατροφικος λειχηνας,μια ιδιοπαθη νοσο που δημιουργει δακτυλιο γυρω απο την ακροποσθια με αποτελεσμα αυτη να μην κατεβαινει να δημιουργει φλεγμονες και να δημιουργειται ετσι ενας φαυλος κυκλος που επιτεινει το προβλημα...Η κορτιζονη και το streching εχει παροδικο αποτελεσμα καθως η αιτια παραμενει...Ετσι λοιπον οσο και να το τραβας οτι κρεμα και να βαλεις οταν σταματησεις θα γινει παλι στενωμα...Αν βεβαια το τραβας καθε μερα για ολη σου τη ζωη φανταζομαι δεν θα ξανακλεισει αλλα νομιζω η πλειοψηφια τουλαχιστον εχει σοβαροτερα θεματα να ασχοληθει...

 

Αυτη λοιπον ειναι η επαγγελματικη μου αποψη...Τωρα αν εσυ θεωρεις οτι ειναι δοκιμο το παραδειγμα με τον προφυλακτηρα και την αλοιφη οκ δεν εχω να πω κατι...Εχω δει ασθενη με καρκινο να παιρνει εναν ειδικο αδενα απο νεαρο αρσενικο προβατο το οποιο το σφαζουν βραδυ με γεματο φεγγαρι και να πιστευει οτι θα σωθει(και να αρνειται το χειρουργειο) οποτε σε μια περιτομη θα κολλησουμε?Απλως με τα χρονια εγινα και γω fan της θεωριας της φυσικης επιλογης...Για τα 500αρικα που λες ελπιζω να αντιληφθηκες το σφαλμα σου,αν οχι το συζηταμε...

 

Τωρα οσο αναφορα το lazer,δεν υπαρχει τετοιο πραγμα

Ολοι με κλασσικο νυστερι την κανουν(και ετσι πρεπει βασικα) οποτε οποιος σας πει για χειρουργειο με λειζερ κτλ ειναι καθαρα για να αυξησει την τιμη(κοροιδια δηλαδη για να ακριβολογουμε).Κολλες και τετοια δεν υπαρχουν.Ισως στο μελλον,τωρα ομως οχι!

 

Οπου διαβαζω ο ''σκληροατροφικος λειχηνας'' θεωρειτε η σπανια αιτιολογια για την φιμωση και οχι η συνηθες αλλα για να το λες σιγουρα κατι θα ξερεις παραπανω!

Στους περισσοτερους που ξερω οπως και γω,συνηθως εχει προηγηθει επεμβαση βραχυ χαλινου και απλα αργα η γρηγορα οδηγουνται στην περιτομη.

Εγω προσωπικα ειμαι δυσαρεστημενος γιατι κανεις δεν μιλαει για τις αλλαγες που υπαρχουν με την περιτομη στην σεξουαλικη απολαυση.

Την παρουσιαζουν ως επεμβαση που δεν επιφερει αλλαγες στην σεξουαλικη ζωη κατι που απο προσωπικες μου εμπειριες ειδα πως δεν ισχυει!!Πολλα τα μειον και απο πλευρας λειτουργικοτητας και απο αισθητικης πλευρας (ασχημο αντιαισθητικο σημαδι).

Οσον αφορα τα 500ευρα ηταν καθαρα σχημα λογου,εγω προσωπικα εδωσα 250ευρω,οχι βεβαια πως τα 500ευρα δεν παιζουν εκει εξω,οπου σε πιασουν ειναι!!

Εμενα η γνωμη μου παραμενει,αν καποιος μπορει να γλιτωσει την περιτομη και να ''λυσει'' το προβλημα του με αλλες μεθοδους αν αυτο ειναι εφικτο ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ,χαμενος δεν θα βγει,αντιθετως!

Αν δεν υπαρχει αλλη λυση τοτε δυστυχως περιτομη (μερικη οπωσδηποτε) και να ξερει πως καποια πραγματα θα αλλαξουν προς το χειροτερο. (πχ. υγιεινη,κινητικοτητα,αισθηση κατα την σεξουαλικη πραξη κλπ).

Οσον αφορα τα λειζερ συμφωνω απολυτως μαζι σου πως ειναι παραμυθια και μαλιστα σε παλαιοτερο μου σχολιο ημουν απ τους πρωτους που το ανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...