Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ περιτομή έκανα 20 χρονων και δε το μετανοιωσα με την καμια. Και μόνο που διαβάζω για αισθητικό καμματι γελάω, καταρχάς δείχνει πολυ πιο καθαρό με ότι συνεπάγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πάψεις να νευρώνεσαι.Βάλε τις αλοιφές κ τις παπάτζες στην άκρη και άσε το χρόνο να κάνει τη δουλειά του.Εκτός να πούμε αν έπεσες σε κανα χασάπη κ σου έχει αφήσει καμιά τραγική ουλή (κάτι που δεν είναι αναμενώμενο στατιστικά).Περίμενε να περάσει ο χρόνος (και βάλε) και επαναξιολογείς.

 

Τέσπα σε χω κόψει ότι είσαι τρελό νεύρωμα οπότε το κόβω η ουλή να είναι τπτ της πλάκας και να το χεις κάνει τεράστιο θέμα στο μυαλό σου.Αν ισχύει αυτό που υποθέτω (bear in mind πως ο Τοξοβόλος σπάνια πέφτει έξω) απλά άραξε.

 

Η ουλή είναι εμφανής αλλά ντάξει δεν τρομάζει κίολας, δεν είναι ότι με χαλάει δηλαδή αλλά όπως είπα αποζητώ την τελειότητα.

Τρελό νεύρωμα ναι είμαι γενικά με οτιδήποτε ασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι...Καταρχην οτι ειμαι γιατρος δεν σημαινει οτι πρεπει και να μου μιλας στο πληθυντικο...Δεν ειμαστε  στο εργασιακο περιβαλλον για να μιλησουμε στο πληθυντικο,σε φορουμ ειμαστε οποτε με τη χαλαροτητα που μας διεπει εδω νομιζω οτι ο ενικος ειναι καταλληλοτερος για να μιλησουμε...

 

Διαβασα με προσοχη αυτα που εγραψες και κατεληξα στο συμπερασμα οτι εχεις απολυτο δικιο,οποιος καει απ το χυλο φυσαει και το γιαουρτι ως γνωστον...Ξερεις,ειμαι νεος γιατρος σκεψου το 2008 πηρα το πτυχιο μου και ομως εχω δει τετοια σαπιλα και τετοια βρωμια στο χωρο της ιατρικης που ειναι αδιανοητο για καποιον ακομα και να του περασει απο το μυαλο οτι μπορει σε ενα παραλληλο συμπαν να συμβαινουν αυτα τα πραγματα...

 

Ειναι αδιανοητα εξωφρενικο βεβαια και για τον ασθενη να το διαχειριστει αυτο.Οταν το κρατος ειναι απων απο το σημαντικοτερο κομματι της κοινωνιας καταλαβαινεις οτι παμε στη τυχη...Αν σου κατσει σωστος γιατρος εισαι τυχερος,αν οχι τη πατησες...Αυτα τα χρονια-τα τελευταια κυριως-ενασχολησης μου με την ιατρικη εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ενας γιατρος μπορει να κρινει περιστατικα μονο της ειδικοτητας του.Και οταν λεω μονο αυτα ειμαι καθετος σε αυτο.Γιατρος να μπορει να κρινει περιστατικα αλλης ειδικοτητας(οπως πχ με τον ορθοπεδικο που αναφερεις πιο πανω) ειναι πολυ δυσκολο,για τον ασθενη δε πραγματικα αδυνατον...

 

Τελευταια βλεπω οτι πολλοι ασθενεις επηρεαζονται απο τη διαφημιση που γινεται...Δεν μιλαω για κολλαγονα και τετοια πραγματα που πρεπει να εισαι ψιλογκασμας για να τα πιστεψεις,μιλαω για σοβαρα εντυπα οπως πχ το βημα υγεια στο οποιο για να δημοσιευσει καποιος γιατρος ενα μονοσελιδο αρθρο κοστιζει 1.500 ευρω!!!Καταλαβαινεις οτι δεν μιλαω για εκπομπες στο εψιλον,μενεγακη ετσι...Ακομα και εξυπνοι μορφωμενοι ανθρωποι επηρεαζονται στην αγωνια τους να κανουν το καλυτερο για τον εαυτο τους η για την οικογενεια τους και αυτο ειναι κατι που το βλεπω καθημερινα...Ο κυριοτερος λογος που γραφω σε αυτο η παρομοια τοπικς ειναι επειδη επωνυμως δεν μπορω να πω σε καποιον την ωμη αληθεια,τουλαχιστον υπο το πρισμα της ανωνυμιας εδω να συμβαλλω και γω μπας και ψυλλιαστει κανας ανθρωπακος κατι παραπανω...Τοσες ωρες εχω περασει εδω μεσα,πολλα παιδια με εχουν βοηθησει που δεν με ηξεραν,γραφω λοιπον μπας και βοηθησω και γω κανενα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εξαρτωνται απο το σημειο στο οποιο βρισκετε ο δακτυλιος,το υψος δηλαδη.Ο δακτυλιος πρεπει να αφαιρεθει γιατι αλλιως θα υπαρξει υποτροπη.Αν ο δακτυλιος βρισκεται ψηλα τοτε ναι θα παραμεινει ακροποσθια η οποια θα καλυπτει τη βαλανο αλλα ειναι βασικο να αφαιρεθει τουλαχιστον 1 εκατοστο επι υγιους δερματος αλλιως θα χρειαστει να ξαναχειρουργηθεις...Αυτος ειναι και ο σωστος ιατρικα τροπος,να αφαιρεσεις τη βλαβη και να προσπαθησεις να διατηρησεις οσο περισσοτερη ποσθη μπορεις...

 

Τα λειζερ ειναι κοροιδια για να σου τσιμπησουν περισσοτερα λεφτα...Δεν υπαρχει καλυτερος τροπος απο το νυστερι.-

 

Αν η τεχνικη γινει σωστα,δηλαδη διαχωρισμος εσω-εξω πεταλου και το εσω πεταλο διατηρηθει κατι το οποιο ειναι σημαντικο γιατι ειναι στυτικος ιστος τοτε η απωλεια της αισθητικοτητας ειναι μικρη.Ρωτησε το χειρουργο αν θα κρατησει το εσω πεταλο και αναλογα με την απαντηση που θα παρεις προχωρας...Η βαλανος θα σκληρυνει ναι αλλα δεν θα εχεις μεγαλη διαφορα στην απολαυση αφου αυτη ελεγχεται εγκεφαλικα.οι νευρικες αποληξεις της περιοχης απλως μεταφερουν το ερεθισμα-το σημα δηλαδη στον εγκεφαλο.

 

Οι κρεμες κατα τη γνωμη μου ειναι ψιλοαπατη.Δεν υπαρχει καμμια μελετη που να επιβεβαιωνει οτι εχουν καποιο αποτελεσμα ως εκτουτου δεν μπορω να σου πω υπευθυνα οτι κανουν καποια δουλεια(εκτος και αν υπαρχει καποια σοβαρη μελετη που μου διαφευγει).Τις ιδιες πληροφοριες εχει και η δικια μου η οποια ειναι δερματολογος και ασχολειται κατεξοχιν με αυτα.

 

Αυτα οτι αλλες αποριες εχεις στη διαθεση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το νήμα και έχω μία χαζή ερώτηση καθότι άσχετος με το θέμα. Έχει κάνει κανείς επέμβαση να αφαιρέσει αυτό το "δερματακι" που ενώνει βάλανο και πετσάκι? Δεν ξέρω πως λέγεται. Αυτό που είναι σαν μια λεπτή μεμβράνη. Αν ναι, πως ήταν τα αποτελέσματα / μετα-εγχειρητική περίοδος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ουλή είναι εμφανής αλλά ντάξει δεν τρομάζει κίολας, δεν είναι ότι με χαλάει δηλαδή αλλά όπως είπα αποζητώ την τελειότητα.

Τρελό νεύρωμα ναι είμαι γενικά με οτιδήποτε ασχολούμαι.

καλα, βαλε κ δες κανα βίντεο μετατροπής αρσενικου σε θηλυκο οργανο κ θα δεις ποσο ικανοποιημενος θα νιωσεις απτο δικο σου. Εγω ετσι ένιωσα κ ειχε ενδιαφερον σα συναισθημα. Κανενα οργανο μας δε θα πρεπει να θεωρουμε δεδομενο.

Επεξ/σία από stavi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το νήμα και έχω μία χαζή ερώτηση καθότι άσχετος με το θέμα. Έχει κάνει κανείς επέμβαση να αφαιρέσει αυτό το "δερματακι" που ενώνει βάλανο και πετσάκι? Δεν ξέρω πως λέγεται. Αυτό που είναι σαν μια λεπτή μεμβράνη. Αν ναι, πως ήταν τα αποτελέσματα / μετα-εγχειρητική περίοδος?

Χαλινός. Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις, δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλινός. Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις, δεν γνωρίζω.

Μάλιστα. Είχα ακούσει μερικοί το αφαιρούν και αναρωτιόμουν για πιο λόγο. Εκτός του αισθητικού ίσως.

καλα, βαλε κ δες κανα βίντεο μετατροπής αρσενικου σε θηλυκο οργανο κ θα δεις ποσο ικανοποιημενος θα νιωσεις απτο δικο σου. Εγω ετσι ένιωσα κ ειχε ενδιαφερον σα συναισθημα. Κανενα οργανο μας δε θα πρεπει να θεωρουμε δεδομενο.

 

 

Που να δεις από θηλυκό σε αρσενικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτηκα να το δω...

 

αλλά δεν ξέρω, φοβάμαι δεν ειναι και το καλύτερο θέαμα

 

πάντως όπως και να χει είναι εντυπωσιακό το ότι η επιστήμη έχει φτάσει σ'αυτό το σημείο

 

απτο αρσενικό στο θηλυκό πάντως... αν εξαιρέσεις την εξαιρετική δουλειά που κάνουν για να είναι λειτουργικό το όργανο, από θεμα αισθητικής μου φάνηκε αποτρόπαιο...

 

γι'αυτό έγραψα ότι όταν είδα αισθανθηκα ευγνώμων για τη δική μου φυσική κατάσταση

άλλοι υποβάλλουν τον εαυτό τους σε όλη αυτή την απάνθρωπη διαδικασία για να αποκτήσουν τελικά το τόσο ποθητό όργανο που η φύση τους στέρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το νήμα και έχω μία χαζή ερώτηση καθότι άσχετος με το θέμα. Έχει κάνει κανείς επέμβαση να αφαιρέσει αυτό το "δερματακι" που ενώνει βάλανο και πετσάκι? Δεν ξέρω πως λέγεται. Αυτό που είναι σαν μια λεπτή μεμβράνη. Αν ναι, πως ήταν τα αποτελέσματα / μετα-εγχειρητική περίοδος?

 

Το δερματάκι αυτό λέγεται χαλινός.

Γίνεται επέμβαση και αφαιρείται όταν ο χαλινός είναι βραχύς, δηλαδή κοντός, και δεν επιτρέπει στην πόσθη (δέρμα που καλύπτει την βάλανο) να κατέβει τέρμα κάτω και η βάλανος δεν αποκαλύπτεται πλήρως ή μπορεί να αποκαλύπτεται manually με κάποια δυσκολία. Γύρω στο 10% των περιπτώσεων δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα ο χαλινός αλλά υπάρχει και στένωση δακτυλίου που δεν έχει αξιολογηθεί σωστά και οι ασθενείς μετά την επέμβαση βραχέως χαλινού πάνε και για μερική περιτομή.

 

Τα αποτελέσματα, αν η επέμβαση γίνει σωστά, είναι μια χαρά. Αφήνει μια ουλή που με τον καιρό μειώνεται και αν βάλεις εγκαίρως και κάποια κρέμα παίζει να μειωθεί αρκετα.

 

Η μετεγχειρική περίοδος είναι πιο εύκολη από της περιτομής. Κανα 5ήμερο η μεγάλη δυσκολία, που την παλεύεις όμως, κανα 10-15ήμερο ο πόνος κατά την στύση που επιτρέπει όμως προσεκτικό αυνανισμό, ενόχληση μέχρι τις 20-25 μέρες, ήπια ενόχληση πάνω στον μήνα όπου σταδιακά μπορείς να αρχίσεις και το σεξ αν νιώθεις καλά. Από άτομο σε άτομο υπάρχουν μικροδιαφοροποιήσεις.

 

 

καλα, βαλε κ δες κανα βίντεο μετατροπής αρσενικου σε θηλυκο οργανο κ θα δεις ποσο ικανοποιημενος θα νιωσεις απτο δικο σου. Εγω ετσι ένιωσα κ ειχε ενδιαφερον σα συναισθημα. Κανενα οργανο μας δε θα πρεπει να θεωρουμε δεδομενο.

σκέφτηκα να το δω...

 

αλλά δεν ξέρω, φοβάμαι δεν ειναι και το καλύτερο θέαμα

 

πάντως όπως και να χει είναι εντυπωσιακό το ότι η επιστήμη έχει φτάσει σ'αυτό το σημείο

 

απτο αρσενικό στο θηλυκό πάντως... αν εξαιρέσεις την εξαιρετική δουλειά που κάνουν για να είναι λειτουργικό το όργανο, από θεμα αισθητικής μου φάνηκε αποτρόπαιο...

 

γι'αυτό έγραψα ότι όταν είδα αισθανθηκα ευγνώμων για τη δική μου φυσική κατάσταση

άλλοι υποβάλλουν τον εαυτό τους σε όλη αυτή την απάνθρωπη διαδικασία για να αποκτήσουν τελικά το τόσο ποθητό όργανο που η φύση τους στέρησε.

 

Και μόνο την προεπισκόπηση του βίντεο που είδα το έκλεισα.

Έχω δει πολλά ακραία και αηδιαστικά videos αλλά το συγκεκριμένο δεν παίζει να το δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δερματάκι αυτό λέγεται χαλινός.

Γίνεται επέμβαση και αφαιρείται όταν ο χαλινός είναι βραχύς, δηλαδή κοντός, και δεν επιτρέπει στην πόσθη (δέρμα που καλύπτει την βάλανο) να κατέβει τέρμα κάτω και η βάλανος δεν αποκαλύπτεται πλήρως ή μπορεί να αποκαλύπτεται manually με κάποια δυσκολία. Γύρω στο 10% των περιπτώσεων δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα ο χαλινός αλλά υπάρχει και στένωση δακτυλίου που δεν έχει αξιολογηθεί σωστά και οι ασθενείς μετά την επέμβαση βραχέως χαλινού πάνε και για μερική περιτομή.

 

Τα αποτελέσματα, αν η επέμβαση γίνει σωστά, είναι μια χαρά. Αφήνει μια ουλή που με τον καιρό μειώνεται και αν βάλεις εγκαίρως και κάποια κρέμα παίζει να μειωθεί αρκετα.

 

Η μετεγχειρική περίοδος είναι πιο εύκολη από της περιτομής. Κανα 5ήμερο η μεγάλη δυσκολία, που την παλεύεις όμως, κανα 10-15ήμερο ο πόνος κατά την στύση που επιτρέπει όμως προσεκτικό αυνανισμό, ενόχληση μέχρι τις 20-25 μέρες, ήπια ενόχληση πάνω στον μήνα όπου σταδιακά μπορείς να αρχίσεις και το σεξ αν νιώθεις καλά. Από άτομο σε άτομο υπάρχουν μικροδιαφοροποιήσεις.

 

 

 

Και μόνο την προεπισκόπηση του βίντεο που είδα το έκλεισα.

Έχω δει πολλά ακραία και αηδιαστικά videos αλλά το συγκεκριμένο δεν παίζει να το δω.

 

 

 

Θενκς. Κατατοπιστική η απάντηση σου. Πάντως άτομα με τέτοιο θέμα αν δεν προσέξουν που θα κάνουν τέτοια επέμβαση θα υπάρξουν άσχημες επιπλοκές. Με τον "φίλο" μας εκεί κάτω χρειάζεται προσοχή. Όσον αφορά τις αλλαγές φύλου όντως η επιστήμη έχει προοδεύσει πολύ. Ολόκληρα βίντεο δεν εχω δει διότι ειναι κάπως graphic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και μόνο την προεπισκόπηση του βίντεο που είδα το έκλεισα.

Έχω δει πολλά ακραία και αηδιαστικά videos αλλά το συγκεκριμένο δεν παίζει να το δω.

 

ναι είναι αλλά δεν το είδα γιατί μ'αρέσουν τα ακραία και αηδιαστικά αλλά γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω πως ένα άνθρωπος είναι δυνατόν να αλλάξει φύλο..

το κοιτουσα κι εγω με την άκρη του ματιου μου.. είναι πολύ δύσκολο να το παρακολουθήσεις, ιδίως όταν βλέπεις πως τσιμπάνε με τις τσιμπήδες και τραβάνε και λες δεν είναι είναι ανθρώπινα όργανα απο ζωντανό άνθρωπο..

πάντα έχεις την αίσθηση ότι όλα αυτα γινονται με απίστευτη ακρίβεια και προσοχή αλλά καμιά φορα θυμιζει χασάπικο η όλη διαδικασία

Φυσικά και αυτοί ξέρουν καλύτερα γι'αυτό και γίνονται τόσες επιτυχημένες επεμβάσεις, ωστόσο είναι πολύ εντυπωσιακό ότι το σώμα μας μπορεί να υποστεί και να αντέξει τέτοιες ριζικές αλλαγές, πόνο, αφαίρεση και πρόσθεση τεχνητών οργανων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι αλλά δεν το είδα γιατί μ'αρέσουν τα ακραία και αηδιαστικά αλλά γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω πως ένα άνθρωπος είναι δυνατόν να αλλάξει φύλο..

το κοιτουσα κι εγω με την άκρη του ματιου μου.. είναι πολύ δύσκολο να το παρακολουθήσεις, ιδίως όταν βλέπεις πως τσιμπάνε με τις τσιμπήδες και τραβάνε και λες δεν είναι είναι ανθρώπινα όργανα απο ζωντανό άνθρωπο..

πάντα έχεις την αίσθηση ότι όλα αυτα γινονται με απίστευτη ακρίβεια και προσοχή αλλά καμιά φορα θυμιζει χασάπικο η όλη διαδικασία

Φυσικά και αυτοί ξέρουν καλύτερα γι'αυτό και γίνονται τόσες επιτυχημένες επεμβάσεις, ωστόσο είναι πολύ εντυπωσιακό ότι το σώμα μας μπορεί να υποστεί και να αντέξει τέτοιες ριζικές αλλαγές, πόνο, αφαίρεση και πρόσθεση τεχνητών οργανων

 

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Χαρά στην ψυχραιμία των γιατρών. Πάντως ενδιαφέρον είναι και κάτι ντοκιμαντέρ με παιδιά τα οποία νιώθουν διαφορετικό φύλο από αυτό που είναι. Γεννήθηκαν σε λάθος σώμα, να το πω λαϊκιστή. Τώρα βέβαια είναι και ψυχολογικοί παράγοντες στην μέση. Γενικά ο καθένας κουβαλάει τον δικό του ψυχικό κόσμο. Σε κάποιον μπορεί να φαίνεται αποτρόπαιο, σε κάποιον φυσιολογικό. Υγεία πάνω απ' όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Χαρά στην ψυχραιμία των γιατρών. Πάντως ενδιαφέρον είναι και κάτι ντοκιμαντέρ με παιδιά τα οποία νιώθουν διαφορετικό φύλο από αυτό που είναι. Γεννήθηκαν σε λάθος σώμα, να το πω λαϊκιστή. Τώρα βέβαια είναι και ψυχολογικοί παράγοντες στην μέση. Γενικά ο καθένας κουβαλάει τον δικό του ψυχικό κόσμο. Σε κάποιον μπορεί να φαίνεται αποτρόπαιο, σε κάποιον φυσιολογικό. Υγεία πάνω απ' όλα.

 

μα ακριβώς αυτοί είναι αυτοί που μπαινουν στη διαδικασία να  κανουν τετοιες επεμβάσεις όχι οι ομοφυλοφιλοι απαραίτητα

 

transgender  άτομα...

νιώθω τόσο υπέροχα που είμαι γυναίκα... καμιά φορά σκέφτομαι ότι αν ένιωθα έτσι όπως νιώθω, δηλαδή γυναίκα, και κοιταζόμουν στον καθρέφτη και έβλεπα αντρα θα ήταν κάτι περισσότερο από επίπονο... γι'αυτό τους σκέφτομαι και τους καταλαβαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...