Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερες και καλη χρονια παιδακια! Σκεφτομαι να παω 10-15 Φλεβαρη μια βολτα "α Παγι". Που θα ηταν το πχιο ιδανικο να κοιταξω για ξενοδοχειο? ευχαριστω και τα λοιπα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισητήρια βρήκα με 200 κάτι ευρώ. Πετάμε 10 φλεβάρη και γυρνάμε 14 πρωί τελικά . 4 διανυκτερεύσεις δλδ.. Χμ.. Αν έλεγα 60-70 τη βραδυά (άντε κ 80) είναι καλά; Δεν έχω ιδέα! :P Ανήκω και στον χώρο πανάθεμά με..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες και καλη χρονια παιδακια! Σκεφτομαι να παω 10-15 Φλεβαρη μια βολτα "α Παγι". Που θα ηταν το πχιο ιδανικο να κοιταξω για ξενοδοχειο? ευχαριστω και τα λοιπα :-P

Πριν δυο μήνες που πήγα έμεινα με 55 νομίζω το δίκλινο και μοιραζόμασταν το μπάνιο και ήταν το πιο φτηνό που μπορούσα να βρω. Οπότε κάνε τους υπολογισμούς σου. Στην τελική και με αυτά που έχω ακούσει από άλλους, μια χαρά ήταν το δωμάτιο και για τα λεφτά του σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 μήνες ηταν και πριν τα Χριστούγεννα. Παίζει ρόλο η εποχή που θα επισκεφθείς ένα μέρος κλπ. Πάντως κοινόχρηστο μπάνιο δεν :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την Πεμπτη παω Βιεννη. Εχω βρει πολλα εστιατορια για φαγητο αλλα γενικα λενε οτι ειναι πανακριβα και πιο πολυ πληρωνεις το ωραιο περιβαλλον παρα το φαι. λενε οτι καλυτερο φαγητο εχει σε  μπυραριες /ταβερνες.

εχετε να προτεινετε κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια την Πεμπτη παω Βιεννη. Εχω βρει πολλα εστιατορια για φαγητο αλλα γενικα λενε οτι ειναι πανακριβα και πιο πολυ πληρωνεις το ωραιο περιβαλλον παρα το φαι. λενε οτι καλυτερο φαγητο εχει σε  μπυραριες /ταβερνες.

εχετε να προτεινετε κατι τετοιο?

Κι εγώ πάω αύριο Βιέννη για μια βδομάδα. Ακριβά όντως είναι αλλά όλα εξαρτώνται και από το εάν θέλεις να βγεις από την πόλη ή όχι. Οπότε θα κάτσεις μόνο στην πόλη ή θέλεις να σου πούμε κι εστιατόρια απ'έξω από την Βιέννη;

Επεξ/σία από brickoman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι θα ειμαι μονο μεσα στη βιεννη. Εχω σημειωσει τα καλυτερα εστιατορια απο trip advisor κτλ αλλα ψαχνω κατι Πιο Παραδοσιακο... Ταβερνακι η μπυραρια με καλο φαγητο.

 

Επισης θαθελα να μου Πειτε,επειδη Φτανω 7 ταπογευμα που Ειναιωραια Να Παμε να περπατησουμε Το πρωτο βραδυ Μας Εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να κάνεις και search στο θρεντ.

 

 

 

 

Πρώτο μου ποστ εδώ στο Φόρουμ! για ψώνια εμπορικά κτλ mariahilferstrasse με μέτρο σε

3 τουλάχιστον σημεία της, καλή λεωφόρος για αγορές, παίζουν και καφέ εστιατόρια, κάτι διαδραστικά μουσεία και είναι ακριβώς απέναντι η αρχή της από την κεντρική έξοδο του κεντρικού σταθμού του τρένου (hauptbahnhoff) . Επίσης κυρία αξιοθέατα στο κέντρο, πέραν τν κλασσικών θα πρότεινα το κεντρικό κτίριο του πανεπιστημίου, όπου στο περιστηλιο θα δείτε σειρά από προτομές μεγάλων καθηγητή του, με επιγραφές τύπου επιτύμβιες, όπου θα δεις πολλά και εκπληκτικά σαν Έλληνας, ή και αν άνθρωπος με κριτική μάτια στην ευρωπαϊκή επιστημονική διανόηση! Δεν αποκαλύπτονται αλλά, ψάξε για Φρόυντ και μπολτζμανν! Έτσι για να βάλεις και λίγο αέρα μυστηρίου στο ταξίδι σου, αν είσαι δε σόλο, επιβάλλεται φοιτητικό καφέ να νιώσεις ατμόσφαιρα σε Πανεπιστήμιο "ιμπεριαλιστικής" χωρας! :-) αν θες βόλτα στο Δούναβη πάρτο ποδήλατο από το τέρμα των τραμ και θα βρεις και ελληνικό εστιατόριο αν και δε λέει, προτείνω να νιώσεις στα σνιτσελ και το κρεατικο! Μια βόλτα στο λούνα παρκ το πρατερ ίσως αρέσει, και επιβάλλεται μια βόλτα στα μεγάλα καζινο-στοιχηματατζιδικα για την εμπειρία του τι θα πει στοίχημα εκεί, να παίξεις σε live Ηρακλή Ψαχνών - Αναγέννηση Επανομής και να πορωθεις! !!!!!! Κάτι μουλτιπλεξ Σινεμά είναι στη βόρεια Βιέννη προς τους αυτοκινητόδρομους και αντίστοιχη απόσταση για μώλ απ όσο θυμάμαι. Μη ξεχνάς τέλος ότι στη Βιέννη πολλοί συμπατριώτες μας έκαναν τη δεύτερη πατρίδα τους την εποχή της Τουρκοκρατίας και προσαρμόστηκαν, διέπρεψαν και ξεχώρισαν! Ψάξε το γιατί και τα ίχνη τους, θα εντυπωσιαστείς. ..... Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα.

 

 

 

 

Παραέξω από Βιέννη υπάρχουν αρκετά πράγματα, αλλά και πάλι, η τοποθεσία δε σε ενοχλεί γιατί και πάλι με τραινάκια θα πας. Προτείνω ανεπιφύλακτα μια εκδρομούλα στο Melk που είναι πάνω στο Δούναβη και πανέμορφο με το τεράστιο μοναστήρι του. Οι φώτοζ είναι δικές μου και δε το λέω για να δεις τι γαμάτος φωτογράφος είμαι, αλλά για να καταλάβεις ότι δεν είναι πειραγμένες τουριστικές. Μετά υπάρχει το Krems και το Dunstein και για πιο κοντά, το Grinzing που θα πας για να δοκιμάσεις Βιεννέζικο κρασί στα κρασοταβερνάκια του, τα Heurige. Άμα σε ψήνει μπορείς να πας με τραινάκι και μέχρι το Sopron, μια μικρή όμορφη πόλη στην Ουγγαρία, πολύ κοντά στα σύνορα.

 

Τώρα για καφέ, πρέπει να πας στο Central και στο Sacher (το 2ο είναι πολύ σπαστικό γιατί είναι εκνευριστικά γκλάμουρ, αλλά είναι ιστορικό και πρέπει να πας κι έτσι) από όπου και θα αγοράσεις το ομώνυμο γλυκό, ενώ για φαΐ θα πας οπωσδήποτε στο φημισμένο Figlmuller πίσω από τον καθεδρικό και στο Salm Brau (Rennweg 8 η διεύθυνση) το οποίο έχει το δικό του ζυθοποιείο. Δεν είναι πολύ ρομαντικό το περιβάλλον, μια υπόγεια στοά είναι, αλλά. Για δωράκια για την επιστροφή, προτείνω το Demel, διάσημο ζαχαροπλαστείο με καταπληκτικά πράγματα.

 

Αντίστοιχο Γκάζι κτλ: Bermuda Triangle είναι περιοχή δίπλα στη στάση Schwedenplatz. Έχει πολλά μαζεμένα. Επίσης το Gurtel, κάτω από τις ράγες των τραίνων, σταθμός Josephstadter Strasse.

 

Στην ίδια στάση παρεμπιπτόντως είναι το Clubschiff (Κλαμποκάραβο) το οποίο είναι ένα μεγάλο καράβι που είναι σχεδόν ολόκληρο κλαμπ. Δεν ξέρω αν δουλεύει την εποχή που πάμε εμείς βέβαια. Γενικά έχει κάμποσα κλαμπ η Βιέννη αλλά επειδή δεν είμαι του σπορ, μένω στα μπαράκια:

 

Flex. Τελεία και παύλα, ο ορισμός του καλού μπαρ.

Alt Wien, το αγαπημένο μου λόγω ό,τι-να-ναι στυλ. Αν έχεις πάει στο Play στην Αγ. Παρασκευή, σκέψου κάτι αντίστοιχο.

Το Fluc ισορροπεί ανάμεσα σε μπαρ και κλαμπ, προσωπικά δε με τρέλανε αλλά έχει τα ωραία του.

To Chelsea αν το πετύχεις να μην είναι φίσκα, γαμάει, έχει και άπειρες μπύρες.

Υπάρχει ένα ωραίο ναργιλέδικο (που ΔΕΝ έχω πάει) αλλά έχω ακούσει καλά λόγια, το Shiraz.

 

Αυτά. Αν πας και στο Stiegl´s Ambulanz (μπαρο-μπυραρία) μπορείς να δοκιμάσεις την Paracelsus. Μπορείς να τη βρεις μόνο σε μπυραρίες της ίδιας της Stiegl.

 

Επίσης όποιος σου είπε για τις τιμές στο φαγητό, είναι άπειρος ή χαζός. Τρελό value for money, πολύ φθηνότερα, ποιοτικότερα και μεγαλύτερα πιάτα από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5 ώρες έφτασα Βιέννη. γενικά πολύ ωραία πόλη, το ξενοδοχείο απλά γαμάτο, πολλά γραφικά μέρη, πάρα πολύ φιλικοί άνθρωποι, και γενικά πολύ θετικές εντυπώσεις! Χαμουραμπί, εάν θέλεις να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο πες μου να μάθω από εδώ να σου πω.

 

Έρχονται απόψεις και review σύντομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...