Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον μπορεις με εδρα Βρυξελλες να γυρισεις σχεδον ολο το Βελγιο. ΟΙ συνδεσεις με τα τρενα ειναι εξαιρετικες.... Αν ειστε κατω απο 26 ετων αγοραζεις ενα εισητηριο 10 διαδρομων με 50€ δηλαδη για οποιαδηποτε διαδρομη μεσα στο Βελγιο μονο με 5€, αν εισαι ανω των 26 υπαρχει αντιστοιχο εισητηριο με 76€ για 10 διαδρομες. Αρχικα 1-2 μερες μπορεις να βολταρεις στα αξιοθετα των Βρυξελλων. Επειτα μια μερα πρεπει να αφιερωσεις στην Αμβερσα, αξιζει μια μονοημερη επισκεψη στο Ναμουρ(ναμουγγγγ στα γαλλικα). Επισης πολυ ομορφη πολη ειναι και η Γανδη και μπορεις να πεταχτεις και στην Μπρουχε(μαλλον τις εχεις ακουσει μπριζ αλλα στα φλαμανδικα την λενε μπρουχε) και μια βολτουλα στην παραλια της Οστανδης να φας και κανα μυδι. Αν εχεις χρονο πεταγεσαι και μεχρι Λιεγη. Επιπλεον μια μερα απο το νωρις το πρωι μεχρι τις 9 περιπου το βραδυ πεταγεσαι Λουξεμβουργο (22€ μετ επιστροφης περιπου 2,5ωρες με το τρενο). Πολυ κοντα ειναι και τα Μααστριχτ κι εκει μπορεις να δεις την πολη και καποια αξιοθετα.

Τωρα απο Βρυξελλες υπαρχει λεωφορειο που σε 3 ωρες σε παει Αμστερνταμ με 13-15 μετ επιστροφης, Ενω με τα ιδια χρηματα και σε 4 ωρες απο Βρυξελλες εισαι στο Παρισι. Οι δυο παραπανω πολεις απαιτουν μια ή καλυτερα δυο διανυχτερυεσεις.

 

Τελος μπορεις να βρεις φθηνα αεροπορικα απο Θεσσαλονικη για Σαρλερουα με ryanair.

 

Ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα για τι μπορεις να κανεις και να δεις στο Βελγιο. Επισης θα χορτασεις μπυρα...ειναι ποιοτικες και παμφθηνες...

 

Δεν περιεγραψα αναλυτικα τι αξιοθεατο μπορεις να δεις σε καθε σημειο καθως κι εγω δεν τα γνωριζω απ εξω...αλλα περπατωντας θα δεις πολλα.

 

οποιαδηποτε απορια ειμαι εδω..

 

 

Ευχαριστω παρα πολυ. Αν και ειχα κανει το μεταπτυχιακο μου στο Βελγιο δεν ειχα κυκλοφορησει σχεδον καθολου. Γαλλικα ξερω καθως και λιγα φλαμανδικα οποτε δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα. Τωρα για το οικονομικο δεν με νοιαζει καθως απο τα 10 μου μαζευω χρηματα για την κηδεια μου (χτυπα ξυλο), τον γαμο μου και το ταξιδι μέλιτος οπότε εχω αρκετα :P. Ετσι οπως το εδειξες με βολευει μιας και πηγαίνει και Παρισι οπου γενικα ηταν στις επιλογες μας.

 

Και παλι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφου εχεις την οικονομικη δυνατοτητα αξιζει θα ελεγα με χιλια απλα σκεψου οτι γλιτωνοντας τα ακριβα αεροπορικα ..πεταγεσαι και Παρισι και Αμστερνταμ κι εκει εχεις να δεις απειρα πραγματα. Συν ολα τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις την οικονομικη δυνατοτητα αξιζει θα ελεγα με χιλια απλα σκεψου οτι γλιτωνοντας τα ακριβα αεροπορικα ..πεταγεσαι και Παρισι και Αμστερνταμ κι εκει εχεις να δεις απειρα πραγματα. Συν ολα τα υπολοιπα.

Ναι συμφωνω απλα για μια βδομαδα θα παμε οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα προλαβουμε να τα δουμε, και τι θα προλαβουμε να δουμε. Αν και τα αξιοθέατα ακουγονται ωραια θα ηθελα περισσοτερο να ειναι όμορφο το περιβαλλον και η πολη, γι αυτο αλλωστε και ελεγα για Αυστρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιβολάκι Γρεβενών,ξενώνας "Περιβολάκι",perivolaki.gr

 

Αφήστε τις μλκιες με οξωτερικά κι ετς.

 

Tip:Πες μου ναι να κανονίσω έκπτωση.

Κάποια στιγμή θα σου ζητήσω λεπτομέρειες... η μάλλον αν έχεις πάει ξεκίνα να γράφεις:

Από δασικές διαδρομές τι παίζει,

Από φαΐ τι παίζει

Από τιμές τι παίζει

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μπορεις με εδρα Βρυξελλες να γυρισεις σχεδον ολο το Βελγιο. Οι συνδεσεις με τα τρενα ειναι εξαιρετικες.... Αν ειστε κατω απο 26 ετων αγοραζεις ενα εισητηριο 10 διαδρομων με 50€ δηλαδη για οποιαδηποτε διαδρομη μεσα στο Βελγιο μονο με 5€, αν εισαι ανω των 26 υπαρχει αντιστοιχο εισητηριο με 76€ για 10 διαδρομες. Αρχικα 1-2 μερες μπορεις να βολταρεις στα αξιοθετα των Βρυξελλων. Επειτα μια μερα πρεπει να αφιερωσεις στην Αμβερσα, αξιζει μια μονοημερη επισκεψη στο Ναμουρ(ναμουγγγγ στα γαλλικα). Επισης πολυ ομορφη πολη ειναι και η Γανδη και μπορεις να πεταχτεις και στην Μπρουχε(μαλλον τις εχεις ακουσει μπριζ αλλα στα φλαμανδικα την λενε μπρουχε) και μια βολτουλα στην παραλια της Οστανδης να φας και κανα μυδι. Αν εχεις χρονο πεταγεσαι και μεχρι Λιεγη. Επιπλεον μια μερα απο νωρις το πρωι μεχρι τις 9 περιπου το βραδυ πεταγεσαι Λουξεμβουργο (22€ μετ επιστροφης περιπου 2,5ωρες με το τρενο). Πολυ κοντα ειναι και τα Μααστριχτ κι εκει μπορεις να δεις την πολη και καποια αξιοθετα.

Τωρα απο Βρυξελλες υπαρχει λεωφορειο που σε 3 ωρες σε παει Αμστερνταμ με 13-15 μετ επιστροφης, Ενω με τα ιδια χρηματα και σε 4 ωρες απο Βρυξελλες εισαι στο Παρισι. Οι δυο παραπανω πολεις απαιτουν μια ή καλυτερα δυο διανυχτερυεσεις.

 

Τελος μπορεις να βρεις φθηνα αεροπορικα απο Θεσσαλονικη για Σαρλερουα με ryanair.

 

Ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα για τι μπορεις να κανεις και να δεις στο Βελγιο. Επισης θα χορτασεις μπυρα...ειναι ποιοτικες και παμφθηνες...

 

Δεν περιεγραψα αναλυτικα τι αξιοθεατο μπορεις να δεις σε καθε σημειο καθως κι εγω δεν τα γνωριζω απ εξω...αλλα περπατωντας θα δεις πολλα.

 

οποιαδηποτε απορια ειμαι εδω..

 

 

 

 

Αξίζει ΠΣΚ στη Μπρουχε, ή μονο το φηλινγκ γραφικης πολης εχει; Νυχτα ας πουμε, ποτο φαγητο;

θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μενω διπλα απο την Μπρουχε και ειναι μονο 20 λεπτα με το τρενο δεν την ειχε επισκεφτει ακομα. Θα μπορεσω να σου πω περισσοτερα το βραδυ της Κυριακης καθως τοτε λεμε να παμε... Αν και απ οτι εχω ακουσε η Μπρουχε αξιζει μονο να κανεις καμια βολτα στην πολη και να δεις τα αξιοθετα..το βραδυ δεν λεει και πολλα καθως δεν κυκλοφορει ψυχη....ετσι λενε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει ΠΣΚ στη Μπρουχε, ή μονο το φηλινγκ γραφικης πολης εχει; Νυχτα ας πουμε, ποτο φαγητο;

θενξ.

 

. Θα μπορεσω να σου πω περισσοτερα το βραδυ της Κυριακης καθως τοτε λεμε να παμε

 Λοιπον πριν απο λιγο επεστρεψα απο την Μπρουχε πραγματι ηταν τοσο ομορφη οσο λενε ολοι. Μειναμε εκει περιπου 4 ωρες και μπορω να πω..πως αυτη η 4ωρη βολτα ηταν αρκετη για να δεις ολο το ιστορικο κεντρο ας πουμε, να περπατησεις στα γραφικα σοκακια, να πιεις ενα καφε, και να φας κατι στα γρηγορα απο τις υπαιθριες καντινες που υπαρχουν σε καθε γωνια. Τα τρενα ερχοταν κι εφευγαν γεματα με κοσμο απο καθε γωνια του Βελγιου αλλα κι αρκετη Ολλανδοι και Γερμανοι, επισης συναντησα κι αρκετους Αγγλους που περνανε την θαλασσα με το καραβι και καταφθανουν στην πολη.

 

Τωρα προσωπικα θαρρω πως δεν ειναι και τοσο απαραιτητο να μεινεις εκει για βραδυα, προφανως θα υπαρχουν καποια εστιατορια ισως και μερικα μπαρακια αλλα μια μεγαλη βολτα απο το πρωι εως την δυση του ηλιου θα σε αφησει πληρως ικανοποιημενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε λιγες μερες παω βιεννη κ θα κανω μια ημερησια.ελεγα να παω σαλσμπουργκ.εχετε να προτεινετε για εκει τι να δω,που να φαω ή οτοιδηποτε..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Θα παω Κολωνια σε ενα φιλο στα μεσα Απριλη με την GermanWings. Απο εκει εχει η EasyJet αρκετες συμφερουσες τιμες οπως 78€ πηγαινε-ελα στο Λονδινο και 61€ στη Βασιλεια(πιο πολυ το θελω μιας και εχω παει Λονδινο). Ξερω οτι η EasyJet εχει με τις αποσκευες(δε θα εχουμε τιποτα σχεδον γιατι θα τα αφησουμε πισω) αλλα αξιζει να παμε για 3 μερες ή καλυτερα να χαλασουμε(χαλασω βασικα μιας και αυτος ειναι εκει) τα λεφτα στη γερμανια; Εχω παει γερμανια αλλες 2 φορες αλλα προς Βερολινο μερια. Να σας ενημερωσω οτι θα κατσω 10 μερες. Αρα μπορει να γινει 7+3. Τι λετε; Αξιζει; Εχει παει κανενας απο εκει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικη η Μπρουχε/Μπρουζ/Μπριζ/Μπρουγε η οπωςτηλενετελωσπαντων!!

 

εκατσα μια μερα εκει και μπορω να πω οτι ειναι απο τις γραφικοτερες ευρωπαικες πολεις, κι εχω γυρισει αρκετες. δεν εχει την πληθωρα αξιοθεατων για να αφιερωσεις μερες και να μενεις συνεχεια απασχολημενος με κατι, αλλα για βολτες και περπατημα ειναι ωραια.

 

προσωπικα εξεπλαγην θετικα απο την Αμβερσα. δεν το περιμενα. ειχα 6-7 ωρες κενο μεχρι να φυγει το αεροπλανο απο βρυξελλες και ημουν αναμεσα σε Γανδη και Αμβερσα. πηγα Αμβερσα και εντυπωσιαστηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Θα παω Κολωνια σε ενα φιλο στα μεσα Απριλη με την GermanWings. Απο εκει εχει η EasyJet αρκετες συμφερουσες τιμες οπως 78€ πηγαινε-ελα στο Λονδινο και 61€ στη Βασιλεια(πιο πολυ το θελω μιας και εχω παει Λονδινο). Ξερω οτι η EasyJet εχει με τις αποσκευες(δε θα εχουμε τιποτα σχεδον γιατι θα τα αφησουμε πισω) αλλα αξιζει να παμε για 3 μερες ή καλυτερα να χαλασουμε(χαλασω βασικα μιας και αυτος ειναι εκει) τα λεφτα στη γερμανια; Εχω παει γερμανια αλλες 2 φορες αλλα προς Βερολινο μερια. Να σας ενημερωσω οτι θα κατσω 10 μερες. Αρα μπορει να γινει 7+3. Τι λετε; Αξιζει; Εχει παει κανενας απο εκει; 

Γιατί κοιτάς αεροπλάνα; Εκεί που είσαι, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με τρένο/λεωφορείο. Βέλγιο-Ολλανδία είναι πολύ κοντά. Στη θέση σου θα κοιτούσα να κάνω μονοήμερες ή διήμερες εκδρομές σε διάφορα μέρη εκεί κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κοιτάς αεροπλάνα; Εκεί που είσαι, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με τρένο/λεωφορείο. Βέλγιο-Ολλανδία είναι πολύ κοντά. Στη θέση σου θα κοιτούσα να κάνω μονοήμερες ή διήμερες εκδρομές σε διάφορα μέρη εκεί κοντά.

 

Τωρα κοιταξα εδω http://www.bahn.com/i/view/USA/en/index.shtml μεσω τραινου. Κοιτα πχ για Basel συμφερει καλυτερα το αεροπλανο. Και δεν ειναι τοσο κουραστικα οσο το τρενο(6 ωρες δηλαδη). Θα κοιταξω και αλλες επιλογες με το τραινο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θες να πας συγκεκριμένα στη Βασιλεία; Το Βέλγιο έχει τόσες πόλεις, η Ολλανδία το ίδιο.

 

(Να δω πως ειναι τα πραγματα χωρις τον Κοσταντζο)

 

Ενα παραδειγμα σου εδωσα ρε παιδι μου!! Επειδη ετυχε και επεσα σε αυτα τα αεροπορικα και τα εβαλα αμεσως στο τρενο!

Γκουγκλαρω αρκετη ωρα και εχω βρει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και προγραμματιζω ταξιδι στην απεναντι οχθη του ατλαντικου θελω τη γνωμη απο οποιον εχει ταξιδεψει αρκετες φορες.

 

θελω να επισκεφτω κατα βαση 3 πολεις σε συνολο περιπου 16-17 ημερων: Ντιτροιτ, Κλιβελαντ, Νεα Υορκη. Τις 2 πρωτες διοτι εχω γνωστους που θελω να δω, και την Νεα υορκη ως ευκαιρια μιας και θα μπω στα εξοδα. Οπως το ειχα σκεφτει, επειδη θα υπαρχει και ενα σχετικο jet lag (δεν εχω ξανακανει τοσο μεγαλο αεροπορικο ταξιδι οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια επι του θεματος) σκεφτηκα οτι καλυτερο ειναι να με πιασει οσο θα ειμαι στους γνωστους μου (ντιτροιτ) παρα οταν θα επισκεπτομαι τη νεα υορκη.

 

ετσι σκεφτηκα το εξης: Αθηνα-Ντιτροιτ-Νεα Υορκη-Αθηνα. Ψαχνοντας σε καμποσα site και μηχανες αναζητησης που εχω χρησιμοποιησει για ταξιδια στην ευρωπη, η καλυτερη τιμη ηταν απο το site της delta με 780 το ατομο για το συνολο. πως σας φαινεται η τιμη; γνωριζει καποιος καμμια καλη μηχανη αναζητησης απο USA (τυπου airtickets αμερικανικο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...