Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρηκα κατι ενοικιαζομενα δωματια σε καλη τιμη.

Απο το booking βγαινει ακριβοτερα απ'οτι λεει στον τιμοκαταλογο της ιστοσελιδας των ενοικιαζομενων!

Ομως, δεν εχει εχει απο το site τους online κρατηση. Αρα πιθανως να διαπραγματευτω τηλεφωνικα, τοσες μερες, τοσο κοστος.

Αν αποφασισω να κλεισω εκει, θα γινει 'αλα παλαια';

Καταθεση μιας προκαταβολης, και εξοφληση του υπολοιπου κατα την αναχωρηση;

Μπορει να παιχτει ομως καμια απατεωνια, και αλλα να εχουμε συμφωνησει στο τηλεφωνο, και αλλα να μου πει να πληρωσω οταν παω να φυγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο booking αυτο πληρωνεις την εξασφαλιση.Με κατιδιαν συνεννοηση και καταθεση προκαταβολης ειναι ανοικτα ολα τα σεναρια.Μαλλον ολα θα πανε οκ αλλα παιζει να πας καιο να μεινεις μπουκαλα (και τρεχα-γυρευε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το booking (και τα αντίστοιχα) εφαρμόζει στην πράξη αυτά που λέει ο νόμος και θα έπρεπε ούτως ή άλλως να εφαρμόζει κάθε ξενοδόχος, όσον αφορά τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει διαθέσιμο το δωμάτιο κλπ.

 

Η πραγματική εξασφάλιση είναι στις λοιπές χρεώσεις, είναι γραμμένες με διάφανο τρόπο και δε μπορεί ο κάθε ξενοδόχος να σε «ξεσκίσει» με υπερβολικές χρεώσεις για διάφορες υπηρεσίες που παρέχει.

 

Υπάρχει επίσης ένα θέμα με την ασφάλεια που χρεώνουν οι ξενοδόχοι στις πιστωτικές και δεν τη γυρίζουν πίσω, το booking φροντίζει και γι' αυτό.

 

Πιστεύω ότι στην Ελλάδα δεν είναι τόσο απαραίτητες τέτοιες υπηρεσίες όσο στις περιπτώσεις που σε αντιμετωπίζουν σαν ξένο τουρίστα στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κρατηση μεσω booking ουσιαστικα προπληρωνεις μεσω πιστωτικης/χρεωστικης;

Και μετα πας, μενεις, φευγεις, διχως αλλες διατυπωσεις;

(πιθανως μονο εχοντας μια εκτυπωση απο το email που στελνει το booking?)

Καλα τα λεω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαραιτητα κανεις την κρατηση  και το booking εχει την καρτα σου για εγγυηση.Ειτε πληρωνεις επιτοπου cash ειτε σε χρεωνει στην καρτα σου τη στιγμη της κρατησης(απο οσες φορες εχω κλεισει με booking-kai einai πολλες- μονο την τελευταια (ταξιδι που θα κανω σε 3 εβδομαδες περιπου- μου χρεωσε το ποσο αλλα στους ορους ελεγε μη επιστρεψιμη τιμη.Σε ολες τις αλλες πληρωσα επιτοπου τα συμφωνημενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω επιλογη, κατα την κρατηση μεσω booking, για το τι θα συμβει;

Μπορει πχ να επιλεξω να με χρεωσει αμεσως και τελος;

 

Το αλλο που λες οτι πληρωσες επιτοπου, δεν το καταλαβαινω, σε σχεση με το booking.

Δηλαδη, μου δεσμευει το booking ολο το ποσο χρεωσης στην καρτα, μετα πληρωνω επιτοπου, και μετα τι γινεται, μου αποδεσμευει το booking τα χρηματα; Κατι λειπει στο συλλογισμο, κατι δεν καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,  δεν δεσμεύει τα χρήματα. Κρατάει τον αριθμό της κάρτας για εγγύηση και πληρώνεις μόνο στο ξενοδοχείο. Ανάλογα με τους όρους του ξενοδοχείου, ίσως πάρει από την κάρτα σου χρήματα ο ξενοδόχος για δική του εγγύηση, χωρίς να ανακατευτεί το booking. Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις πριν κάνεις την κράτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτο.Η πληρωνεις κατευθειαν στον ξενοδοχο (στη συνριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων) η αν το αναφερουν οι οροι (μη επιστρεψιμη τιμη για προσφορες κτλ) σου τα κραταει απο την καρτα προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μονο για το μπεμπη μου 1 ετους θελω να βρω ενα μερος που να βγαινω απο εκει που θα κοιμαμαι και να μπαινω στην θαλασσα. ΔΕν θελω να παιρνω αυτοκινητο και τετοια. Θελω να κατσω 3-4 μερες για το μικρουλη να απολαυσει την θαλασσα.

Ευχαριστω.

Εγω ειμαι θεσσαλια..οποτε...οχι πολυ μακρυα (πχ πελοποννησο)

 

Αφού είσαι Θεσσαλία πετάξου Σποράδες!! Δίπλα είναι!! Ειδικά στη Σκιάθο έχει πάααρα πολλές παραλίες με ενοικιαζόμενα στα 100 μέτρα! Θα ξυπνάς το πρωί και θα βουτάς κατευθείαν! Οι παραλίες είναι πολύ καθαρές και έχει και ήρεμες και με περισσότερο κόσμο και με άμμο και χωρίς! 

 

Τώρα από Ιόνιο, η Λευκάδα είναι πολύ ωραία, θα σου έλεγα και Κεφαλονιά, αλλά εκεί θα μπλέξεις με αμάξι που δεν το θες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! 
 

Σκέφτομαι σιγά σιγά να ξεκινήσω τα μπανάκια, αλλά μιας και δουλεύω πρέπει να περιοριστώ στην Αθήνα και στους τριγύρω προορισμούς (πάνω-κάτω μια ώρα απόσταση), αλλά θα πήγαινα και σε κανένα νησάκι στο Σαρωνικό για μονοήμερη ή ΣΚ!

 

Έχω διαβάσει ότι Γλυφάδα, Βούλα, Βουλιαγμένη είναι προς αποφυγή και πως από Ανάβυσσο και πέρα καλυτερεύει το πράγμα.

 

Γενικά, προτιμώ μη οργανωμένες παραλίες! Μ'αρέσει να στήνω την ομπρελίτσα μου και την ψαθούλα μου στην άμμο!
 

Έχετε καμιά καλή πρόταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! 

 

Σκέφτομαι σιγά σιγά να ξεκινήσω τα μπανάκια, αλλά μιας και δουλεύω πρέπει να περιοριστώ στην Αθήνα και στους τριγύρω προορισμούς (πάνω-κάτω μια ώρα απόσταση), αλλά θα πήγαινα και σε κανένα νησάκι στο Σαρωνικό για μονοήμερη ή ΣΚ!

 

Έχω διαβάσει ότι Γλυφάδα, Βούλα, Βουλιαγμένη είναι προς αποφυγή και πως από Ανάβυσσο και πέρα καλυτερεύει το πράγμα.

 

Γενικά, προτιμώ μη οργανωμένες παραλίες! Μ'αρέσει να στήνω την ομπρελίτσα μου και την ψαθούλα μου στην άμμο!

 

Έχετε καμιά καλή πρόταση??

Λεγρενά... βέβαια εξαρτάται που μένεις.

Μετά τίποτα Λουτράκι-Κινέτα κτλ, Πόρτο Ράφτη, αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χελοου. Τελη Ιουλιου θα παω για ενα 4ημερο ταξιδακι Θεσπρωτια. Η βαση μου θα ειναι η Παραμυθια (για οποιον εχει ακουστει) και απο εκει και περα θα κανω μονοημερες εκδρομες προς τις τριγυρω παραλιες που ειναι εκπληκτικες. Επισης σιγουρα θα παμε και μια βραδυνη βολτα προς Παργα.

 

Απο παραλιες σκεφτομουν για

1η μερα - Παξους/αντιπαξους

2η μερα - Αγια Παρασκευη

3η μερα - Μπελα βρακα

4η μερα - Αριλλας

 

Εχει καποιος εμπειρια απο τις εκει παραλιες? Κατι καλυτερο να προτεινει? Θενκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χελοου. Τελη Ιουλιου θα παω για ενα 4ημερο ταξιδακι Θεσπρωτια. Η βαση μου θα ειναι η Παραμυθια (για οποιον εχει ακουστει) και απο εκει και περα θα κανω μονοημερες εκδρομες προς τις τριγυρω παραλιες που ειναι εκπληκτικες. Επισης σιγουρα θα παμε και μια βραδυνη βολτα προς Παργα.

 

Απο παραλιες σκεφτομουν για

1η μερα - Παξους/αντιπαξους

2η μερα - Αγια Παρασκευη

3η μερα - Μπελα βρακα

4η μερα - Αριλλας

 

Εχει καποιος εμπειρια απο τις εκει παραλιες? Κατι καλυτερο να προτεινει? Θενκ γιου!

Που θα μεινεις και ποσο πληρωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...