Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε κανένα ξενοδοχείο να προτείνετε Παρίσι; Για ταξίδι του μέλιτος, 6 νύχτες (10/6 - 16/6). Κάποιο δοκιμασμένο με πρωινό μέχρι €120;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα όχι ότι σε βοηθάω ιδιαίτερα αλλά πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα τόσο αργά. Σε ξενοδοχείο τουλάχιστον..

 

Κοίταξα αυτό που είχα πάει πέρσι εγώ για έξι βράδυα, 3άστερο, κλεισμένο 7-8 μήνες νωρίτερα, 1050... Δυστυχώς τις μέρες που θέλεις δεν έχει δωμάτιο

 

http://www.booking.com/hotel/fr/etoile-park.en-gb.html?aid=304142;label=postbooking_confemail;sid=9799266efb3347549abca60eed482435;dcid=4;checkin=2014-06-10;checkout=2014-06-16;ucfs=1;srfid=e7036e5292ba7bc1d27cd05d6958066f7c176acfX1

 

Μπορείς να ψάξεις για κάποιο διαμέρισμα σε αυτό το ποσό, το αναφέρω σαν επιλογή αλλά δεν το έχω κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κανένα ξενοδοχείο να προτείνετε Παρίσι; Για ταξίδι του μέλιτος, 6 νύχτες (10/6 - 16/6). Κάποιο δοκιμασμένο με πρωινό μέχρι €120;

λοιπον θα σου πω μια προταση την οποια ακολουθησα εγω στο δικο μου μηνα του μελιτος στο παρισι.
Ψαχνοντας για δωματια στο booking κτλ ειδα οτι για 7 βραδια η τιμη σ ενα ξενοδοχειο της προκοπης και καπου σχετικα κεντρικα με πρωινο δεν επεφτε κατω απο 1600/1700 τη βδομαδα(σεπτεμβριος).
 
Οποτε εκλεισα ενα διαμερισμα με τεραστιο σαλονι/υπνοδωματιο/WC/μπανιο/κουζινα/μπαλκονι καπου στη βαστιλη με συνολικο κοστος 7 βραδια περιπου 750 ευρο.κατω ακριβως απ τη πολυκατοικια υπηρχε σουπερ μαρκετ οποτε αγορασαμε ολα τα σχετικα για πρωινο και καθε πρωι πιναμε το καφεδακι και παιρναμε το πρωινο μας στο μπαλκονι που παρεπιπτοντως εβλεπες μεχρι αιφελ(7ος οροφος).το κερδος ειναι μεγαλο και πιστεψε με ειναι προτιμοτερο να σου φυγουν τα φραγκα τρωγοντας και πινοντας βολταροντας στο παρισι παρα να τα σκασεις σ ενα ξενοδοχειο το οποιο στο φιναλε το χεις μονο για υπνο.
site οπου μπορεις να κλεισεις διαμερισματα υπαρχουν αρκετα http://www.airbnb.gr ή http://www.homeaway.com
εγω το δικο μας το εκλεισα απο δω: http://www.weeklyrentparis.com/About.php (μου το προτεινε φιλος).
 
επισης υπαρχει και αυτο το σπιτι http://www.suitehome.gr/.το εχει ελληνιδα και σε πληροφορω ειναι ΑΡΙΣΤΟ και καρακεντρο στο saint germain με 1300(τη βδομαδα).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάτι έχω βρει που ξεφεύγει λίγο παραπάνω (περίπου 125 το βράδυ το απλό δωμάτιο, 139 το superior με κλιματισμό), είναι αυτό: Virgina Hotel. Μου έχουν πει ότι η περιοχή το βράδυ είναι ένα θέμα από άποψη ασφάλειας (όχι μόνο σε αυτό, γενικά Μονμάρτη). Να προτιμήσω αλλού; Κλιματισμό θα χρειαστώ 10-16 Ιουνίου;

 

Κοιτάω και λίγο airbnb, δεν το ήξερα να πω την αλήθεια και είμαι λίγο επιφυλακτικός. Αλλά θα το τσεκάρω. Προς το παρών έχω κλείσει αυτό με δυνατότητα ακύρωσης σαν μαξιλαράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πας σε κανα ταξιδιωτικό να δεις τι παίζει. Οκ μπορεί να ναι κάπως πιο ακριβά αλλά τουλάχιστον θα χεις και μια ξενάγηση, κάτι και τη δυνατότητα να κράξεις κάποιον ή καλύτερο δωμάτιο λόγω honeymoon. Εκτος κι αν έχεις κλείσει ήδη εισιτήρια που ναι, είναι δύσκολο. Αλλά ναι πιστεύω 2 κ 3 αστέρων στο Παρίσι είναι επικίνδυνο, εδώ 4στερα και νιώθεις από κάτω το μετρό να τρίζει όλα τα τζάμια φάση σεισμού 99...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το πρότεινα, για ανθρώπους της ηλικίας μας (υποθέτω -30+) είναι περιττό το ταξιδιωτικό σε ευρωπαικούς και γενικότερα ασφαλής προορισμούς.

 

Επίσης αυτό με το μετρό που λες δεν το ένιωσα στο 3άστερο που πήγα, 50-60 μέτρα από την αψίδα του θριάμβου, οπότε πάνω στο μετρό.

 

Γενικά η αλήθεια είναι πως σε σχέση με άλλες μεγαλουπόλεις, με τα ίδια λεφτά θα πάρεις κάτι μικρότερο, παλιότερο, "φθηνότερο".

Αλλά οκ, αυτό το ξέρεις από πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει πριν κλείσω τα εισιτήρια και δεν είχαν κάτι πέρα από πακέτο αεροπορικά+ξενοδοχείο σε παρόμοια χρήματα. Δεν ξέρω τώρα μήπως ρωτήσω με εισιτήρια αν μπορώ να πάρω πακέτο ξενοδοχείο+ξεναγήσεις κτλ. Μπορεί να πάρω να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το πρότεινα, για ανθρώπους της ηλικίας μας (υποθέτω -30+) είναι περιττό το ταξιδιωτικό σε ευρωπαικούς και γενικότερα ασφαλής προορισμούς.

 

Επίσης αυτό με το μετρό που λες δεν το ένιωσα στο 3άστερο που πήγα, 50-60 μέτρα από την αψίδα του θριάμβου, οπότε πάνω στο μετρό.

 

Γενικά η αλήθεια είναι πως σε σχέση με άλλες μεγαλουπόλεις, με τα ίδια λεφτά θα πάρεις κάτι μικρότερο, παλιότερο, "φθηνότερο".

Αλλά οκ, αυτό το ξέρεις από πριν..

Το θεωρώ περιττό αν έχεις ξαναπάει μόνο. Και γενικά προτιμώ να υπάρχει ένας άνθρωπος που να του πω είμαι εκεί που πάω παρά να βγάζω τα μάτια μου στο gps. θα σου πει και καλά μέρη να φας και όλα, σε μεγάλες πόλεις είναι ταλαιπωρία. Εκτός ναι κι αν πληρώσει το 5άστερο που τα κάνει όλα αυτά χωρίς ξεναγό, ταξιδιωτικό κτλ... Τι να σου πω εγώ Παρίσι που είχα πάει το 2001 έτσι ήταν και εντελώς κέντρο δίπλα στο cafe και γενικά τα περισσότερα ξενοδοχεία έτσι ήταν, βάλαμε τις φωνές μας άλλαξαν ξενοδοχείο χωρίς επιπλέον χρέωση και ήταν gg, αυτά είναι τα καλά του ταξιδιωτικού, δεν πας στα τυφλά. απο κει και πέρα δική του επιλογή προφανώς αλλά σα γυναίκα δε θα θελα να ζορίζομαι στο honeymoon να είμαι ειλικρινής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει πολλές φορές και η αλήθεια είναι πως κάθε φορά ξεχνάω ότι είναι και λίγο θέμα προσωπικής προτίμησης.

 

Εμένα π.χ. με ευχαριστεί η όλη διαδικασία, ψάξε ξενοδοχείο, τρόπο μεταφοράς, τι να δω, που να φάω κοκ..

Επίσης μου είναι και πολύ εύκολο να προσανατολιστώ.

Οπότε, ναι, δεν είναι απαραίτητο αυτό που είπα παραπάνω. Ισχύει για εμένα, όχι για όλους.

 

 

 

Πάντως, επειδή δεν απάντησα στον κοννακ, εγώ ήμουν εκεί τον περασμένο οκτώβρη, δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο να φοβηθείς στην μονμάρτη αν είσαι προσεκτικός, όπως όμως πρέπει να είσαι οπουδήποτε.

 

Έχει σίγουρα πολύ περισσότερους οικονομικούς μετανάστες, έχει 1-2 κλαμπ με τρανσέξουαλ που καταλαβαίνεις τι πελάτες μαζεύουν και κυρίως έχει πολλούς πακιστανομπαγλαντες που βουτάνε πορτοφόλια. Ξέρεις αυτούς που χτυπάνε το ψεύτικο δαχτυλίδι κάτω και σου λένε "ωπ, μόλις σου έπεσε" για να σε πλησιάσουν...

 

Και πάλι, για κάποιον προσεκτικό τίποτα ιδιαίτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, δεν είναι Μονμάρτρη τα ξενοδοχεία που κοιτάς, οπότε αν το βασίζεις εκεί το τι διάβασες για ασφάλεια, κοίτα ξανά.

Γενικά τώρα, όσο είσαι στο κέντρο, μια χαρά ασφαλές είναι το Παρίσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, έχεις δίκιο, κάποια άλλα που κοίταγα ήταν, αλλά αυτά είναι κοντά στον πύργο Montparnasse. Διαβάζω για καλό location αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω πολύ.

 

Βέβαια έτσι όπως το πάω δε θα προλάβω να βρω κάποιο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκτωμβρη κανονιζω να παω Λονδινο για μια εβδομαδα. Θα μενω Brighton και απο εκει θα μετακινουμε αναλογα που θα πηγαινουμε. Επειδη θα χρησιμοποιουμε αρκετα τα τρενα, λεωφορεια κτλμηπως ξερει κανεις αν υπαρχει καμια καρτα για απεριοριστες διαδρομες για μια εβδομαδα οπως εχουμε εμειςεδω τις μηνιαιες καρτες? Επισης Λονδινο που θα προτεινατε να παω και τι να δω? (ηλικιες ~20 για να ξερετε τι ζηταω πανω κατω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...